Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Plita vitroceramica vs. plita cu inductie

- - - - -
  • Please log in to reply
532 replies to this topic

#433
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

View Postdoggystyle, on 16 iunie 2016 - 14:26, said:

Salut!
Ma puteti lamuri, va rog,  cu ce ajuta tehnologiile urmatoare? Care este diferenta intre ele si a seta o treapta de temperatura?
AEG:
Senzor ProFry pentru controlul optim al temperaturii.
Având niveluri de prăjire predefinite pentru o gamă largă de preparate, vă puteți baza pe senzorul ProFry de la această plită că va menține temperatura corectă pe toată durata, garantând rezultate consistente la prăjire și un gust extraordinar de fiecare dată. Tot ce trebuie să faceți este să selectați nivelul de prăjire și puteți să vă concentrați pe alte treburi.

Boch:
PerfectFry: Pentru o rumenire perfectă a alimentelor prăjite, datorită controlului cu senzor, cu 5 nivele de temperatură

De asemenea ma intereseaza cat de utila este functia bridge la unele plite. Am inteles ca poti pune un grill  de genul http://www.electrolu...tit/INFI-GRILL/ desi unii zic ca nu s-ar incalzi suficient..

Multumesc,

Pentru. A vedea exact ce presupun aceste functii recomand cu căldura consultatea manual utilizare. Producătorii Care se respecta ar trebui. Sa clarifice acolo exact ce si cum se folosesc aceste functii. Personal cred ca e vorba de niste calibrări / trepte predefinite, desi la Bosch inteleg ca ar fi vorba si de un senzor (btw am văzut ca au o plita si cu senzor de fierbere wireless?)
Referitor bridge - atenţie la ce se afla sub plita - in general majoritatea oferă doar 2 inductoare standard legate - de aici performanta slaba caci nu ai încălzire directa pe zona de mijloc. Dar exista si plite cu pana la 8 inductoare (4+4) astfel încât si zona de mijloc este direct incalzita. La fel, daca ai dubii recomand contact direct producător...

#434
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Atenție la vasele care folosesc 2 inductoare în bridge: la inducție contează și vasul. În cazul plancha, lunand referință amazon, varianta aeg e mai apreciată decât cea de la Electrolux.

#435
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
Eu am Electrolux EHH6340FOK de mai bine de un an si e perfecta.
Daca da ciorba-n foc, se opreste, are functie boost, stop and go, blocare pentru copii.
Se spala extrem de usor, neavand niciun buton.

O recomand!

Eu platisem 1193 Ron pe ea.

#436
aladinx36

aladinx36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.01.2016

View Postplaniolro, on 25 martie 2010 - 19:59, said:

"Consumul este la fel ca pe gaz, randamentul este de 2 ori mai mare(pretul curentului este de 3 ori mai mare decat al gazului). Economisesti curentul hotei care va merge mai putin si la viteza mai mica."

Imi vine greu sa cred ca consumul plitei pe inductie este la fel ca la gaz. Si eu am o plita pe inductie; am luat o de curand motiv pt care inca nu mi a venit factura de curent. In principiu sunt multumit asa la prima impresie. Nu se incalzeste in bucatarie, ca la gaz. Power Boost este iar important nu doar ca faci o cafea in juma de minut. Vasele pe inductie sunt concepute astfel incat odata ce acumuleaza caldura o mentin mai mult timp.
Sunt curios sa vad factura la curent; aici e cheia daca e convenabil. Ca sa va faceti o idee la gaz factura vine undeva la 20 lei pe luna (locuinta .mamei). Nu are centrala iar gazul este folosit doar pt gatit.
Poti sa calculezi dupa urmatoarea formula ?   CGS X TG X PG vs  CCS  X  TC X PC
CGS - cantitatea de gaz consumata intr-o secunda
TG   - timpul cat a durat sa aduci la fierbere 2 litri de apa facuta pe gaz
PG   -  Pretul cantitatii de gaz consumat intr-o secunda

CCS -  cantitatea de curent consumata intr-o secunda
TC   -  timpul cat a durat sa aduci la fierbere 2 litri de apa facuta pe curent
PC  -   Pretul cantitatii de curent consumat intr-o secunda

Chestia cu hota nu am bagato in calcul ca nu toti au hota.
Doar asa poti sa vezi adevarata diferenta.

Edited by aladinx36, 13 August 2016 - 09:29.


#437
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Vezi ca ai dat quote la un post din 2010.

#438
aladinx36

aladinx36

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 09.01.2016
Mersi!  nu am observat

Puteti calcula dupa urmatoarea formula :   CGS X TG X PG vs  CCS  X  TC X PC
CGS - cantitatea de gaz consumata intr-o secunda
TG   - timpul cat a durat sa aduci la fierbere 2 litri de apa facuta pe gaz
PG   -  Pretul cantitatii de gaz consumat intr-o secunda
CCS -  cantitatea de curent consumata intr-o secunda
TC   -  timpul cat a durat sa aduci la fierbere 2 litri de apa facuta pe curent
PC  -   Pretul cantitatii de curent consumat intr-o secunda
Chestia cu hota nu am bagato in calcul ca nu toti au hota.
Doar asa puteti vedei adevarata diferenta.

Daca aveam plita calculam eu si va afisam diferenta.

Edited by aladinx36, 15 August 2016 - 11:36.


#439
doggystyle

doggystyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 09.08.2005
Salut!
Imi puteti spune, va rog, daca suprafata de 180/210 mm este suficienta pentru majoritatea cratitelor folosite de voi? Imi place  modelul EHL6540FOK  de la Electrolux (http://www.electrolu...tie/EHL6540FOK/) dar nu stiu daca e suficienta suprafata respectiva. Eu am masurat o tigaie pentru facut clatite si aceasta are suprafata de contact cu plita mai mare de 23 CM.
ma mai uitam si la plita Siemens EH611BE18E (http://www.siemens-h...iste/EH611BE18E) care are o suprafata de 21 cm dar nu are functia bridge si nici selectorul de putere nu e la fel ca cel de la Electrolux. In afara de asta nu stiu de ce e mai ieftina decat un Boch (probabil este acelasi model ca http://www.bosch-hom...PIE611B17E.html ) in conditiile in care Siemens-ul are preturi mult mai mari decat alti producatori (se gaseste la 1700 ron). Ambele se gasesc la un pret in jur de 1650.

LE: acum inclin spre http://www.aeg.ro/pr... care e in jur de 1900.aceasta are  o zona de 21 cm si selectia puterii este OK doar functia bridge lipseste desi nu stiu cat de folositoare este. Aceasta are si 5 ani garantie..

Ar mai fi si modelul urmator de la Boch (http://www.bosch-hom...1FC1E.html#tab2) care ma incanta cel mai mult  desi e mai scump decat celelalte (2300 RON).  La pretul acesta am gasit-o doar la extreme digital si am vazut ca au fost multi clienti nemultumiti de serviciile lor (garantie, produs desfacut si  eventual folosit fara a fi specificat ca este resigilat , etc) si din aceasta cauza nu as lua-o.

Voi ce ati alege din plitele de mai sus?

Edited by doggystyle, 14 September 2016 - 17:17.


#440
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Dacă ai funcție bridge nu prea contează dimensiunea oalei. Oricum vasele pentru inducție sunt mai mici.

Si electrolux are 5 ani garanție:
http://m.electrolux....ages/garantie1/

Eu am electrolux așa că în cazul meu răspunsul este clar.

#441
doggystyle

doggystyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 09.08.2005
Salut!

ei spun ca dimensiunea fiecarei zone este 180x210 deci, probabil cu functia bridge ar deveni 180X420 maxim si in cazul asta orice oala mai mare de 180 cm tot nu se incadreaza.

PS. da, stiu ca si Electrolux au garantie de 5 ani daca cumperi de la distribuitori autorizati. Cel mai ieftin la dealer autorizat am gasit-o la un pret de peste 1800 aproape cat AEG-ul.

#442
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Garanția e online și nu ai cum sa o cumperi decât de la dealeri autorizați. Nu punem la socoteala magazinele externe.

Dacă vrei pentru vase mari iei una lata.

Ai 21cm diametrul maxim al vasului pe orice ochi. Vezi în manual.

Minim e 125mm. Poți folosi și vase mai mari de 210, dar vor încălzire ca și cele de 210

#443
doggystyle

doggystyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 09.08.2005
acum am citit manualul de utilizare si e asa cum zici tu dar ei se cam contrazic:

10.1 Informaţii despre produs în conformitate cu UE 66/2014
Identificarea modelului EHL6540FOK
Tipul plitei Plită încorporată
Numărul de zone de gătit 4
Tehnologia de încălzire Inducţie
Diametrul zonelor de gătit
circulare (Ø)
Stânga faţă
Stânga spate
Dreapta faţă
Dreapta spate
21,0 cm
21,0 cm
21,0 cm

in fisa de produs  apare:

3HQWUX]RQHOHVDXVXSUDIHЙHOHGHJăWLW
QHFLUFXODUHOXQJLPHDɁLOăЙLPHDVXSUDIHЙHLXWLOH
SHU]RQăVDXVXSUDIDЙăGHJăWLWHOHFWULFă
URWXQMLWHODFHLPDLDSURSLDЙLPP
Left Front
L x W
21,0 x 18,0
cm
Left Rear
L x W
21,0 x 18,0
cm
Right Front
L x W
21,0 x 18,0
cm
Right Rear
L x W
21,0 x 18,0
cm

PS tu ce model ai de la Electrolux?

#444
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
8840

În manual ai valorile reale.

#445
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Eu gătesc cu plăcere de ceva vreme și pot spune următorul lucru: gaz nu merită să ai decât metan, la butelie ieși mai scump. La gaz randamentul e aproape la jumate față de electric, deci cu butelie ieși mai scump ca electric, în ciuda unui preț cu 40% mai mic, acesta necompensând diferența de randament, plus producerea excesivă de umiditate și căldură care se elimină prin climatizare.
Acuma, tot din experiență o spun, vitroceramica și inducția nu se exclud, se completează. Vitroceramica permite un reglaj mai fin de temperatură și temperaturi mai joase, pe când inducția permite puteri mari, mai mari de atâta nu se obține decât cu arzătoare profesionale pe gaz. Randamentul e asemănător.
În altă ordine de idei, cele mai bune plite pe inducție sunt cele ieftine. Cele scumpe sunt cel puțin la fel de nefiabile dar au și pretenții absurde, nu funcționează cu oale prea mari sau prea mici. Astfel, o plită pe inducție de 100 și ceva de lei este excelentă. Din 4 bucăți în vreo 4-5 ani, 2 s-au defectat, una s-a reparat cu 50 de lei, una s-a defectat de tot. Mă uit la review-uri și lumea se plânge mai mult de cele scumpe. Deci..

#446
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Probabil ai avut plite "scumpe" la greu de zici asta. Plita de mai sus accepta oale de la 125 la 210mm. Nu știu ce oale ai de nu se încadrează în gama. Și o plita cu inducție are un minim de diametru, maxim poți pune cat vrei.
Plita mea are 14 trepte de putere. Chiar nu vad cum poți spune ca nu ai o plaja suficient de mare de reglaj...

Dar la inducție contează oala. Material gros încălzire rapida, material subțire lenta. Materiale doar feritice

#447
doggystyle

doggystyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 09.08.2005

View Postswtm, on 15 septembrie 2016 - 18:12, said:

8840

În manual ai valorile reale.


Le-am dat email sa-i intreb care sunt valorile reale acum o saptamana dar nu au raspuns nici acum.Am sunat la numarul de contact de pe site dar nu mi-a raspuns nimeni. In afara de asta pe site-ul din polonia in manualul utilizatorului apare ca diametru 125-180 iar la noi 125-210 singura diferenta fiind intre produse fiind PNC-ul (949 596 545 00 in cazul nostru si 949 596 545 00 pentru polonia). Cred ca saptamana viitoare imi voi comanda plita AEG.

Model EHL6540FOK PNC productnummer 949 596 545 01
Type 60 GAD EA AU 220 - 240 V 50 - 60 Hz
Inductie 7.4 kW Vervaardigd in Duitsland
Serienr. ................. 7.4 kW
ELECTROLUX
9.2 Specificatie kookzones
Kookzone Nominaal vermogen
(max
warmte-instelling)
[W]
Powerfunctie
[W]
Powerfunctie
maximale
duur [min]
Diameter van
het kookgerei
[mm]
Linksvoor 2300 3200 10 125 - 180
Linksachter 2300 3200 10 125 - 180
Rechtsvoor 2300 3200 10 125 - 180
Rechtsachter 2300 3200 10 125 - 180

#448
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Electrolux sau aeg e același lucru. În Germania de exemplu toate plitele pe inducție se vând ca aeg.

Aeg hke64450xb

#449
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sute de pagini de citit cu inductie Vs. gaz Vs. vitro, insa tot am o nelamurire: exista ceva ce nu poti gati optim pe plita cu inductie?
Intreb pt ca as vrea sa trec pe inductie, insa prietena ar vrea mixta, fiindca are impresia ca nu o sa poata gati la fel de bine.

#450
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Da, pe inductie nu poti face gratar la flacara. Poti doar pe tigaie grill din fonta sau la cuptor. Iar mamaliga nu o poti face in tuci, traditional, ci intr-o oala obisnuita si se cam arde. Altceva nu imi trece prin minte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate