Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Plita vitroceramica vs. plita cu inductie

- - - - -
  • Please log in to reply
532 replies to this topic

#325
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Stimata doamna,inoxul este un material destul de scump si folosit de noi nu de foarte multi ani.Pe la sate si in ziua de azi oamenii fac paine si cozonaci in tavi de tabla neagra pentru ca nu le da mana sa cumpere tavi de inox sau tefal.Deci oamenii au folosit si folosesc si in prezent fierul ca atare sau emailat in procesul de gatit.Daca ma gandesc la bunicii mei,erau mai sanatosi ei la peste 85 de ani decat mine,mult mai tanar.Nu ati mancat peste prajit pe tabla neagra?Daca v-a fost teama ca va imbolnaviti,mare greseala ati facut,nu stiti ce pierdeti.Oalele de inox cu baza din fier...nu aveti nici o teama,mancarea nu intra niciodata in contact cu fierul.Partea interioara este facuta complet din inox.In ce priveste campul electromagnetic...este peste tot in jurul nostru.Banuiesc ca aveti frigider,televizor,poate si calculator,cuptor cu microunde,telefon mobil...iata surse ale campului magnetic.Acum nu trebuie sa va fie teama de o plita cu inductie,sunt altele mai rele pe lumea asta.Nici un producator din lumea asta nu isi va denigra produsul si  nu va spune niciodata ca plita cu inductie aduce prejudicii sanatatii consumatorului.S-ar putae sa apara aceste afirmatii in situatia in care va apare pe piata un alt sistem de gatit,si ca sa castige consumatorii ,va incerca sa aduca informatii negative despre produsele deja existente.
Daca va este teama,nu o mai luati in calcul .Simplu.Eu am luat una mixta,gaz/inductie ca sa ma impac si pe mine si pe sotia mea care era sceptica privind inductia.Am fost amandoi placut surprinsi de acest nou mod de gatire.
Ca si masina de gatit,este excelenta,fara miros de gaze arse si mai rapida decat gazul.Pentru gaz ,am de o perioada lunga de timp o tigaie de tabla neagra,super buna.Tigai cu spoiala de teflon am aruncat cateva,pe asta niciodata,si nu imi face rau la sanatate.Sa va spun ce ar putea sa ne faca mult mai mult rau decat o simpla plita.Cati dintre noi nu lucreaza in industrie cu diverse utilaje?Toate acestea au panouri electrice care genereaza campuri electromagnetice.Singura sansa de a scapa de ele ar fi sa fugim de nebuni in paduri,pe campii,departe de asa zisa civilizatie.Sa gatim pe pilostrie ,la lemne,nu la gaz ,caci si acesta este nociv si periculos.Deci nu va fie teama,stimata doamna,sunt altele mult mai rele in jurul noastru.
Cu toata stima.

#326
1970diana

1970diana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2012

 gi0, on 28 ianuarie 2015 - 00:21, said:

Stimata doamna,inoxul este un material destul de scump si folosit de noi nu de foarte multi ani.....
Da,asa e,ar trebui sa traim in padure.Chiar am vazut acum un an un reportaj cu niste rusi bogati,care au renuntat la tot,inclusiv la asa zisa civilizatie, si s-au mutat in Siberia si traiau ca in epoca de piatra si se simteau extraordinar.Si ei, si copiii lor. Se spalau dimineata cu apa rece si respirau aer,iar baietelul lor de 3 ani statea afara in pielea goala si cu niste cizme de cauciuc in picioare. Dar nu,noi vrem civilizatie si aparatura din ce in ce mai performanta si din ce in ce mai nociva pentru sanatatea noastra si mancare de plastic,ca arata mai bine.

Edited by ggelu, 28 January 2015 - 12:32.


#327
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din pacate, dupa ce am trait ca in Siberia pe vremea lui Ceausescu, recunosc ca am devenit comod si imi place sa incalzesc cafeaua/ceai ciorba in 1 minut fara sa fac mizerie pe aragaz, dupa ce termin, sa apas un buton, sa iau o carpa si in 15 secunde sa arate plita iar ca in revista, deh, o multime de chestii de-astea care ma fac mai lenes dar mai multumit.

1.Faptul ca niste nebuni prefera sa traiasca la -50 de grade nu inseamna ca roti vrem asta, si
2. Sunt convins ca nebunii aia fac asta temporar, cand trece vremea articolului, copii se muta inapoi la Scoala privata, ei in palatele lor cu sotia, amantele, firma care face bani, etc...

Ontopic, dupa 2,5 ani de bucatarie complet electrica nu m-as mai intoarce la gaz niciodata. Comoditate, siguranta, viteza, precizie, temporizare. Cateva din atributele pe care le apreciez.

#328
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
multumim Diana pentru iluminare. Presupun ca acesta a si fost scopul discutiei deschise de tine. Sa aflam cat de nocive sunt de fapt tehnologiile astea noi. (SIC! ignorantilor!)
Acum ma duc sa imi termin de cusut mitoasa ca intra frigul in mine  ... (inca nu am ajuns la performantelor prietenilor de pe Volga)

#329
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005

 gi0, on 28 ianuarie 2015 - 00:21, said:

tavi de inox sau tefal.
Daca nu faci diferenta intre tefal si teflon, nu stiu daca sa cred ce ai zis in rest :)

Ia-o ca o gluma.

#330
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
O iau chiar in serios,ai dreptate.Imi cer scuze pentru greseala.Nu prea as vrea sa gatesc in oala spoita cu teflon.Corect.E binevenita corectura.
Numai bine.

Edited by gi0, 28 January 2015 - 20:21.


#331
1970diana

1970diana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.11.2012

 plimbaretul, on 28 ianuarie 2015 - 14:45, said:

multumim Diana pentru iluminare. Presupun ca acesta a si fost scopul discutiei deschise de tine. Sa aflam cat de nocive sunt de fapt tehnologiile astea noi. (SIC! ignorantilor!)
Acum ma duc sa imi termin de cusut mitoasa ca intra frigul in mine  ... (inca nu am ajuns la performantelor prietenilor de pe Volga)
Cu placere,dar nu acesta a fost scopul subiectului deschis de catre mine. Daca asta ai inteles,imi pare rau pentru tine. Am vrut sa aflu doar ce este mai nociv pentru organism:gazul sau curentul electric? Atata tot. Pana la urma fiecare traieste cum vrea, mananca ce vrea si isi face ce mitoasa vrea. In nici un caz nu-mi doresc sa "iluminez" pe cineva,doamne fereste.Fiecare trebuie sa se "ilumineze" singur.Daca vrea.Daca nu, asta e. O expresie care nu-mi place deloc,dar in contextul asta merge.
Toate cele bune si sa ai parte si de "iluminare" candva.

#332
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Pentru nelamuririle D-nei 1970Diana există manualul de Biofizică de clasa a IX-a, din care se poate afla că organismul uman nu are nimic magnetic sau feromagnetic, deci...efectul unui câmp magnetic variabil(atenţie, nu electromagnetic!) asupra organismului uman este fix egal cu efectul razelor de Lună asupra galoşilor de gumă!
Totuşi ar trebui o minimă prudenţă a celor care poartă simulator cardiac sau proteză auditivă. Deşi câmpul magnetic produs de solenoidul plitei de inducţie e destul de direcţional, o mică parte din energia câmpului magnetic scapa si în lateral, iar echipamente electronice foarte sensibile aflate la distanţe foarte mici( sub 50 cm) de plita de induţie ar putea fi afectate.

#333
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Stimata doamna,nu luati totul in serios ,sunteti prea intransigenta.@plimbaretul a dat un raspuns tare haios,care a fost exact pe directia postarii d-voastra.Nu a vazut nici o legatura intre o familie de rusi retrasa in Siberia(acum spuneti si d-voastra,cati nebuni au lasat totul sa fuga in Siberia?!!!) si campul electromagnetic emanat de o plita cu inductie,ca despre care ati deschis conversatia.
Chiar va rog sa ne spuneti ce alegere ati facut si ce opinie aveti despre produsul achizitionat.Informatiile sunt foarte bune si pentru cei ce mai intra pe forum.
Cu tot respectul.

Edited by gi0, 29 January 2015 - 20:13.


#334
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca vrem sa fim asa una cu natura, de ce nu va luati o plita cu lemne? Sau mai bine, raw is natural, pe vremuri nu se cunostea focul, totul se manca cum era. Nu?

Pana unde ne intoarcem in trecut ca sa fie bine? 50 de ani? 100? 1.000? 1.000.000?

Eu as zice sa nu va mai faceti probleme cu emanatiile electromagnetice, oricum si daca ati vrea sa va feriti nu reusiti, nenorocitele alea de unde trec prin orice, ba mai mult, aveti zeci de metri de sarma in casa care emana constant.... Unde electromagnetice.

#335
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Cand am ales plita m-am gandit la pret, aspect, cost functionare, comoditate etc.
Nici un moment nu m-am gandit la efectele campului electromagnetic asupra corpului uman.
Nu stiu daca cineva stie raspunsul.

Oare chiar trebuie sa ne facem griji si pentru asa ceva, cand tot ce ne inconjoara functioneaza pe curent.
Oricum acei 1.5 m suna asa de generalist, incat nu pot sa cred ca cine a venit cu aceasta idee stie ceva despre aceste efecte.

#336
coada_gl

coada_gl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.08.2009
Scuze daca am intrebat in alta parte, caut o plita cu inductie sa fara, dar sa fie alimentata la 380V (intre 2 faze nu intre faza si nul). Stie careva un model sau unde pot gasi?

#337
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Din cate am vazut cam toate plitele de putere mai mare ( adica peste 2,2 kW ) se pot lega si  intre doua faze.  Dar nu pot sa-ti recomand un model.

#338
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Din cate stiu la bosch au variante cu putere mare (6, 6 kw) ce se pot conecta la 380v. Insa cel mai bine le vezi n magqzin si verifici schema de conectare de pe ele. Sau le cauti manualul de instalare pe net...

#339
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005

 coada_gl, on 06 februarie 2015 - 19:47, said:

Scuze daca am intrebat in alta parte, caut o plita cu inductie sa fara, dar sa fie alimentata la 380V (intre 2 faze nu intre faza si nul). Stie careva un model sau unde pot gasi?

Dar esti sigur ca intre nul si faza este 380?
La curentul trifazic, intre orice faza si nul este 220(sau 230) V si intre doua faze e 380(400) V.

Plitele care se leaga la 2 faze, folosesc o faza si nulul pentru o parte a plitei si cealalta faza si nulul pentru cealalta parte a plitei.

Dar de ce cauti, ceea ce cauti?

#340
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Unele rezistente merg ( sunt dimensionate ) astfel incat merg ( rezista )  la 230 si la 400 . Le poti lega fie in stea fie in triunghi . In cazul mono- sau bi-fazic practic pui in paralel cele 3 pachete de rezistente. Dar e mai simplu de explicat pe o schema.

Edited by ggelu, 07 February 2015 - 12:53.


#341
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008

 coada_gl, on 06 februarie 2015 - 19:47, said:

Scuze daca am intrebat in alta parte, caut o plita cu inductie sa fara, dar sa fie alimentata la 380V (intre 2 faze nu intre faza si nul). Stie careva un model sau unde pot gasi?

Nu exista pt aplicatii domestice. Exista cu o faza si un nul, 2 faze si un nul. A doua varianta nu e prezentata in prospect la unele modele dar desfacand cutia de legatura a plitei se dezvaluie posibilitatea asta.

#342
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Numai motoarele se leaga pe doua faze. Posted Image

Nu stiu de ce nu permit conectarea pe 3 faze si un nul. Ar fi un echilibru mai bun.

Edited by kpk1, 10 February 2015 - 12:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate