Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7062 replies to this topic

#361
pvii

pvii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 09.01.2011

View Postbikeru_ursu, on 23rd April 2011, 21:50, said:

Si pomii mei sunt toti infloriti. I-am stropit in martie cu piatra vanata si var.
Acum cu ce ii bine sa ii stropesc?


depinde ce soiuri ai, in general cu insecticid, daca ai cais , prun, piersic, ar fi indicat si pt monilioza,

#362
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008

View Postpvii, on 24th April 2011, 21:18, said:

depinde ce soiuri ai, in general cu insecticid, daca ai cais , prun, piersic, ar fi indicat si pt monilioza,

am pruni, meri, caisi, piersici, peri, cires, nectarin.
Am vazut ca la picare petalelor se stropesc. Dithane am vazut ca folosesc unii. Este bun?

#363
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Am un cires plantat in aceasta primavara (are abia cateva frunze) si l-au cam invadat furnicile (frunzele lui sunt putin lipicioase).

Ar trebui sa-l stropesc sau sa- fac altceva?

Multumesc

#364
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postgabian22, on 25th April 2011, 19:20, said:

Ar trebui sa-l stropesc sau sa- fac altceva?
Da !
Cu unul dintre insecticidele :Sinoratox (daca se mai gaseste prin magazine),Mospilan,Calypso,Actara,Karate Zeon.
Dirijeaza jetul de solutie mai ales pe dosul frunzelor.
Nu ar strica si o plangere la OPC si o sesizare la  Unitatea Fitosanitara din judetul de unde este pepiniera de provenienta a pomului.Nu de alta dar odata cu pomul ai primit si niste oua de afide.Si astea nu erau incluse in pret.

#365
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Merci.
Pomul a fost luat de la Institutul Baneasa, daca nici in astia nu mai poti avea incredere......

#366
pvii

pvii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 09.01.2011

View Postgabian22, on 25th April 2011, 23:00, said:

Merci.
Pomul a fost luat de la Institutul Baneasa, daca nici in astia nu mai poti avea incredere......

sinoratox nu mai este, ceva asemanator este reldan, dar mai indicat ar fi calypso


View Postbikeru_ursu, on 25th April 2011, 00:36, said:

am pruni, meri, caisi, piersici, peri, cires, nectarin.
Am vazut ca la picare petalelor se stropesc. Dithane am vazut ca folosesc unii. Este bun?

incearca cu calypso ca insecticid,are actiune 21 zile,poti folosi si alte insecticide,dar sunt cu protectie mai mica,eu am dat pana acum cu decis de 2 ori dar este mai slab la protectie, cateva zile, zilele astea tre sa dau si eu cu calypso    
     si topsin, bravo,  score( este scump) pt monilioza, pt diversivitatea pomilor pe care o ai ar fi indicat combinarea lor, daca ai bani-score, daca vrei ceva ieftin merge si topsin

#367
Poje74

Poje74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.01.2011
Am un mar altoit cumparat de la Maracineni -Arges in urma cu 4 ani . Nu retin numele ca a trecut ceva timp..din pacate. Face mere rosii si se coc prin august. Toate bune pana acum aprox. 10 zile cand pe tulpina a aparut o crapatura de vre-o 15-18 cm din care a inceput sa se prelinga seva. Dupa cateva zile s-au varuit toti pomii inclusiv marul si am insistat cu var in zona crapaturii dar continua sa curga ...e adevarat ca parca mai putin .
Daca stie cineva sa-mi spuna care este problema si ce rezolvare are ...va rog frumos . Un sfat ,o idee..sant binevenite.
Am sa atasez si 2 poze cu rezolutie mare poate va ajuta in diagnosticare.
Va multumesc anticipat.

Attached Files



#368
pvii

pvii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 09.01.2011

View PostPoje74, on 26th April 2011, 21:56, said:

Am un mar altoit cumparat de la Maracineni -Arges in urma cu 4 ani . Nu retin numele ca a trecut ceva timp..din pacate. Face mere rosii si se coc prin august. Toate bune pana acum aprox. 10 zile cand pe tulpina a aparut o crapatura de vre-o 15-18 cm din care a inceput sa se prelinga seva. Dupa cateva zile s-au varuit toti pomii inclusiv marul si am insistat cu var in zona crapaturii dar continua sa curga ...e adevarat ca parca mai putin .
Daca stie cineva sa-mi spuna care este problema si ce rezolvare are ...va rog frumos . Un sfat ,o idee..sant binevenite.
Am sa atasez si 2 poze cu rezolutie mare poate va ajuta in diagnosticare.
Va multumesc anticipat.


scurgerile sunt de la rana, este seva care este impinsa catrea vrunze, il poti curata bine, eventual cu un cutit sa tai coaja moarta(uscata), apoi sa dai cu ceva insecticid si ceva solutie pe baza de cupru, cupru ajuta la cicatrizare, dupa curatare se va reface cat de cat in timp , depinde cata coaja este uscata, poate in timp sa creasca cea sanatoasa si sa astupe problema, dar poate ramanea o cicatrice, ca la om cand se taie

#369
brenacu

brenacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.10.2009
daca la baza marului,pe pamint,ai observat ceva ce seamana cu un rumegus ai de-a face cu viermele minier.trebuie sa indepartezi putin scoarta pentru a gasi "galeria" sapata apoi cu o sirma otelita sa introduci pe tunel pina in capat.scoti din cind in cind si te uiti daca ai omorit viermele si introduci insecticid.rana o acoperi cu niste pamint umed  .marul isi revine fara probleme insa esential este sa gasesti acel vierme pentru ca ii maninca seva .

#370
Poje74

Poje74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.01.2011
Nu am observat sa existe rumegus sau ceva asemanator la baza pomului si nici coaja moarta nu are . Pur si simplu sa fisurat coaja pe lungimea mai sus mentionata si se prelinge seva . Crapatura nu este adanca ; este doar la nivelul cojii si in jurul ei nu este coaja moarta.
Acestea le-am observat inainte de varuire acum nu se mai vede la fel de bine .
Am sa mai vad in timp....

#371
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Cu toate stropelile bolile ataca oricum...
Am un soi de piersic care nu-i merge bine deloc, anul trecut taphrina, anu asta la fel dupa ce l-am recuperat anul trecut...
A trebuit sa dau fungicid din nou si sa-i rup mare parte din frunze. Cele citeva flori le-am lasat dar nu stiu daca mai scot vrun rod anul acesta.

#372
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Ramas 5 piersici in el si sper sa se faca...
Boala presupun ca e "din nastere" caci am altul la 10m distanta si nu e atacat decit ff putin...soi mult mai bun.
Exista vreo solutie care sa fie data in ian-feb si care sa previna in vreun fel boala ?

#373
cetnik

cetnik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.06.2008

View Postgry2000, on 16th May 2011, 13:15, said:

Ramas 5 piersici in el si sper sa se faca...
Boala presupun ca e "din nastere" caci am altul la 10m distanta si nu e atacat decit ff putin...soi mult mai bun.
Exista vreo solutie care sa fie data in ian-feb si care sa previna in vreun fel boala ?
Eu am dat cu Dithane sau Captadin inainte de inflorire si in iarna am "imbaiat" pomii cu piatra vanata si tot a aparaut din cauza ploilor reci si indelungate. Banuiesc ca trebuie soiuri mai rezistente...Si la caisi am constatat o uscare a ramurilor tinere, eu credeam ca tot din cauza frigului au inghetat, dar apoi mi-am dat seama ca este un inceput de monilioza. Anul acesta nici nu prea au legat caisii si piersicii din cauza frigului si lipsei polenizarii. Sigur va creste pretul la caise si piersici.

#374
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
In mod clar trebuie sa schimb si eu piersicul ( noroc am ca numai unul din vreo 25 de pomi diferiti :) ).
Imi cam pare rau de el ca are 4 ani dar asta e...nu il tin de frumusete. Mai are o sansa pina in toamna: cele 5 piersici din el sa se faca mari si bune dupa operatiunea de curatare taphrina.

Edited by gry2000, 17 May 2011 - 11:01.


#375
valikastef

valikastef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 17.02.2011
Salutare! Am un par si desi anul acesta a avut foarte multe flori din foarte putine au inceput sa se dezvolte fructe. Pe ramuri de 60-70 cm din zeci de flori au ramas 2-3 pere. Vecini nu au peri, e oare posibil ca soiul sa fie autosteril si florile sa fi ramas nepolenizate si asta sa fie cauza?
De asemenea unele pere sunt gaurite si au un vierme in interior. Acestea au incetat sa se mai dezvolte si au ramas la de marimea unui sambure de maslina. Gaura este destul de mare de circa 2 mm.
Frunzele sunt roase dar nici urma de molii, singurele insecte pe care le-am gasit semanau cu gargarita boabelor de fasole numai ca erau mai lunguiete.
Stie cineva ce daunatori sunt si tratamentele necesare?
Multumesc mult! Numai bine!

#376
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Am si eu o livada mai mititica si nu ma prea pricep la pomi. Am observat ca anul acesta desi am stropit deja de mai multe ori la mar pe unele frunze apar pete alburii care apoi evolueaza si duc la rasucirea frunzei care se inroseste. Stie cineva cum se numeste boala si cum se trateaza. M-am uitat la bolile marului si nu am vazut nimic care sa semene cu ce am eu. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Mersi.

Edited by luvio, 20 May 2011 - 09:24.


#377
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
@ luvio cauta imagini cu Dasineura mali si in cazul in care simptomele sunt aceleasi ca la tine ,trateaza pomii cu  Nurelle D.

Edited by mircea11s, 20 May 2011 - 22:03.


#378
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Am stropit cativa meri si peri cu o solutie cu spectru larg (insecticid, acaricid, fungicid).
Am insistat pe coaja trunchiului si ramurilor groase unde a aparut o ciuperca (dupa parerea mea)... vezi imagini.
Dupa o saptamana, in loc sa dispara, zonele afectate s-au extins... probabil ajutate si de umezeala si caldura excesiva.
Imi poate da cineva un diagnostic exact si eventual si solutia?.... multumesc.

Pe pomii tineri cu coaja neteda anumite zone se pot curata cu mana sau cu o perie.

[ http://img853.imageshack.us/img853/4660/39416307.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img198.imageshack.us/img198/5567/51147923.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate