Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7132 replies to this topic

#217
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
Caprioare sigur nu sint  :)   caprele nu se limitau doar la mici rosaturi   iar de mincat se gaseste,sint citeva terenuri cultivate cu lucerna.
Nesimtiti  :D

#218
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ce ai, meri? Astia le plac la nebunie! Mie, pana nu am facut gard le-au ros cresterile anuale in fiecare an!

Edited by dorel232004, 18 March 2010 - 18:43.


#219
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
eu sambata trecuta am stropit tot cu instalatie din aia cu presiunea la mana. Am dat cu bordeleza cu var cu tot si am pus asa cum mi-a zis batranelul meu si zahar desi initial nu am inteles de ce :). dar m-am conformat.

Sambata asta dau cu ulei pe ei. Pe ei, pe ei pe mama lor :).

#220
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cat zahar se pune? ca Ginuta m-a uitat!

#221
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
In solutiile de stropit se pune o substanta tensioactiva, sa se lipeasca picaturile pe ceara de pe frunze. Cele mai uzuale sunt aracetul si sapunul lichid (de potasiu). albusul de ou ar putea fi (este) tensioactiv dar e clar neeconomic. Zaharul, ma cam indoiesc, dar... poate. Insa: fiind dulce, poate atrage insecte nedorite si fumagina (o ciuperca parazita), vezi picaturile de "miere" secretate de paduchii de frunza. Eu nu l-as recomanda.

#222
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
M-ai omarat eur! Sapunul de maini lichid, normal, e de potasiu? Daca da, cat se pune?

#223
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 MirelaLucia, on 18th March 2010, 18:41, said:

eu sambata trecuta am stropit tot cu instalatie din aia cu presiunea la mana. Am dat cu bordeleza cu var cu tot si am pus asa cum mi-a zis batranelul meu si zahar desi initial nu am inteles de ce :). dar m-am conformat.

Sambata asta dau cu ulei pe ei. Pe ei, pe ei pe mama lor :).

vad ca ai dezvoltat o adevarata pasiune ...  :lol:

#224
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Sapunul de maini e un amestec de sapunuri cu parfumuri si alte minuni. Nu e bun pentru stropit pomii...

#225
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Si unde se gaseste cel cu potasiu si...cat se pune, de exemplu, la 10l? Eur?

#226
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Sa fiu cinstit, nu stiu... Eu pun cel mult cam 50 ml aracet la solutiile apoase care nu prea stau pe frunza, gen mospilan simplu, neamestecat cu altceva... Mai sunt si adjuvantele de la fitofarmacie (tot un fel de aracet), dar sunt scumpe, nu prea merita.

#227
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Deci, a ramas..ca in tren!

#228
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
nu, a ramas ca in gara, uitandu-se lung dupa tren...
Serios, nu mai improvizati, majoritatea substantelor la pliculet sunt formulate sa le dai asa cum sunt, fara tot felul de adjuvanti

#229
bigf2

bigf2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.01.2009
Azi am facut stropirea in livada cu Oliocarbetox , stropire care trebuia facuta ceva mai devreme la temperaturi mai mici( 0-10 ) si in pauza vegetativa. Intrebarea mea este ca daca va fi afectata productia sau doamne fereste pomii avand in vedere ca parca au cam inceput sa se ,,trezeasaca,,. De trei zile temperaturile au crescut peste 14 gr.

Edited by bigf2, 19 March 2010 - 20:16.


#230
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Ce e ala Oliocarbetox si la ce foloseste?
Nu de alta dar eu maine vreau sa stropesc pomii din gradina si habar nu am ce sa cumpar. :deadtongue:
Am un cires care vreau sa-l stropesc impotriva viermilor.Pe langa asta ar mai fi un mar,un cais si 5-6 pruni.Marul,caisul si prunii nu au viermi dar se vede ca pomii sunt bolnavi.Sunt atacati de doua soiuri de ciuperci iar la 2-3 pomi am observat gauri marunte in scoarta,foarte multe.Or fi tot viermi?
Anul trecut am avut o recolta de ~160kg de cirese si din cauza viermilor am aruncat peste 100kg!! :cursing:
Ajutor va rog!! :lol:

#231
hyacintus

hyacintus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2009

 Neuronul_ganditor, on 19th March 2010, 21:53, said:

Ce e ala Oliocarbetox si la ce foloseste?
Nu de alta dar eu maine vreau sa stropesc pomii din gradina si habar nu am ce sa cumpar. :deadtongue:
Am un cires care vreau sa-l stropesc impotriva viermilor.Pe langa asta ar mai fi un mar,un cais si 5-6 pruni.Marul,caisul si prunii nu au viermi dar se vede ca pomii sunt bolnavi.Sunt atacati de doua soiuri de ciuperci iar la 2-3 pomi am observat gauri marunte in scoarta,foarte multe.Or fi tot viermi?
Anul trecut am avut o recolta de ~160kg de cirese si din cauza viermilor am aruncat peste 100kg!! :cursing:
Ajutor va rog!! :lol:


Oleocarbetoxul e un insecticid uleios care se foloseste in tratamentele de iarna la pomi. ma indoiesc ca il mai gasesti undeva deoarece comercializarea lui este interzisa, produsul fiind scos din uz inca de anul trecut.
Un produs foarte bun care inlocuieste Oleocarbetoxul, Oleoekaluxul si alte produse de acest gen este Confidor oil si se utilizeaza in concentratie de 1,5% avand aplicabilitate pana in momentul umflarii mugurilor.

Pentru problemele pe care le intampini cu pomii ti-ar fi de ajutor o schema de tratament care se intinde pe tot parcursul anului. Schema respectiva poti s-o procuri de la orice Unitate Fitosanitara (Protectia Plantelor).



Sper sa va fie de ajutor si asta:

Zeama bordeleza sau zeama cuprocalcica este o solutie neutra de culoare albastra, rezultand din combinarea sulfatului de cupru cu hidroxid de calciu (var stins), care se aplica in concentratie de 0,5% in perioada de vegetatie si 1 - 2% in perioada repausului de iarna, la cires, visin, cais, piersic, prun, in principal, dar si la mar si par.
Concentratia zemei bordeleze este data de cantitatea de sulfat de cupru folosita.
Pentru obtinerea solutiei de 1% zeama bordeleza sunt necesare 1 kg de piatra vanata (sulfat de cupru) si 500 g var nestins (eventual 2 kg var stins, pasta), la 100 litri apa.
Varul nestins, fara piatra, se stinge cu putina apa pe o scandura intr-un vas de lemn sau galeata de plastic.
Varul stins se toarna intr-un vas de lemn de circa 110 - 120 litri si se completeaza pana la 50 litri de apa, amestecand bine.
Separat, intr-un vas de lemn, de circa 60 - 70 litri, se toarna 50 litri de apa, in care se cufunda un saculet de panza cu 1 kg de piatra vanata pisata.
Solutia se amesteca din cand in cand.
Dupa ce toata cantitatea de piatra vanata din saculet s-a dizolvat, solutia se toarna cu incetul peste laptele de var din vasul de lemn de 110 - 120 l, amestecand tot timpul cu un bat de lemn.
In acest fel se obtine o solutie foarte slab alcalina.
Daca este acida, solutia produce arsuri pe planta.
Verificarea calitatii (reactiei) zemei bordeleze se face cu hartia de fenolftaleina care, introdusa in zeama bine preparata, se coloreaza in roz, sau cu hartie de turnesol care introdusa in solutie se albastreste.
Daca zeama bordeleza nu e neutra se poate adauga var stins sau piatra vanata, controland in permanenta reactia solutiei.
In final, zeama bordeleza bine preparata trebuie sa aiba culoarea albastra a cerului senin de vara.
Pentru ca zeama bordeleza sa adere mai bine pe organele tratate (frunze, lastari) se adauga melasa, lapte dulce, albus de ou bine batut, dar cu rezultate mai bune se folosesc substantele Detersen 0,2%, Aracet 0,15 - 0,2%.
In functie de suprafata viei se prepara cantitatea de solutie necesara, socotind ca la primele stropiri se folosesc aproximativ 600 l/ha, iar la ultimele 1200 - 1600 litri si chiar mai mult, dupa cat de dezvoltata este vegetatia.
Dar trebuie sa se retina ca solutia preparata trebuie folosita in aceeasi zi.
Daca este lasata de pe o zi pe alta isi pierde eficacitatea.
La inceputul perioadei de vegetatie sau in viile tinere (de 1 - 3 ani) se pot folosi si concentratii mai mici (0,75% si 0,5%), in care caz se vor folosi pentru obtinerea zemei bordeleze cantitati mai reduse de piatra vanata si var.
Astfel, pentru solutia de 0,75% se folosesc 750 g piatra vanata si 375 g var nestins la 100 l apa, iar pentru solutia de 0,50%, 500 g piatra vanata si 250 g var nestins, tot la 100 l apa.
Daca se prepara o singura data cantitati mai mari de zeama bordeleza, se folosesc vase de lemn mai mari si se multiplica cantitatile de substante indicate, pentru fiecare 100 l apa.
La umplerea aparatelor de stropit solutia se strecoara prin sitele pompelor sau printr-un tifon.



#232
sorind12

sorind12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.10.2009

 masterd6ib6, on 18th February 2010, 22:11, said:

Cu tot respectul pentru corectitudinea indrumarii tale ... discutiile pe forum presupun ca afli in cateva cuvinte/secunde sinteze, bine sprijinite de experienta, ceea ce ai putea afla citind o carte in cateva ore/zile. Iar un raspuns nu trebuie neaparat sa aiba rigoarea unui curs de facultate.
Inchipuieti ce ar fi forumul asta daca am face numai trimiteri la literatura de specialitate ... anost si total neinteresant ... e viu si captivant tocmai prin relatarea experientelor personale ... mai mult sau mai putin reusite.
Uite ... eu am dat pe un pachet de carti anul trecut aprox 300 RON ... si sunt acolo de toate de la editura MAST despre livada, gradina, vie, gaini, iepuri ... si altele mai specializate ... un tratat de legumicultura de vre-o 500 pag ... vre-o 4-5 carti sunt numai despre pomii fructiferi si ingrijirea lor ... etc .... In cartile astea e informatie precisa multa dar seaca, nu are savoarea si amprenta personala a patitului sau a celui care imi spune in doua fraze cum a facut el, chiar daca nu e tocmai corect ce a facut. Si e interactiv ... ceea ce e cel mai inportant. raspunsul lui + corectia ta = ceea ce astepta Mirela ... dar din dar se face raiul.


CORECT

#233
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Dupa ce weekendul trecut am dat cu bordeleza, azi am stropit pomii cu Aplaudus super si pentru moment am terminat de grija pomilor pana se vor duce florile.

#234
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Sambata am dat si eu a doua stropitura cu ulei horticol vreo 200 l la toti copacii mei, prima am dat-o acum vreo 3 saptamani. Mi-a mai ramas tura de zeama bordeleza, nu vreau sa ratez prunii si trebuie neparat sa-i dau cu asa ceva.
Inainte de inflorit la ciresi mai dau un insecticid, dupa asta cand se scutura cam 2/3 din petale tot insecticid. Cand dau frunzele, pregatesc ceva contra mana-fainare-rapan, dupa asta din 7 in 7 zile combinat mana-fainare-rapan cu insecticid inca 3 stropituri minim pana cu 15 zile inainte de cules ciresele.
la mar la fel insecticid pana in buton roz, dupa asta cand se scutura cam 2/3 din petale tot insecticid. Se zice ca la mar se stropeste la fiecare cm in diametru al fructului, dar eu obisnuiesc sa-i stopesc cand am timp adica o data la 1 sau 2 saptamani, oricum nu mai putin de 10 stropituri anual. Sunt curios daca anul asta dupa o iarna asa grea mai sunt asa multe gamboaze, mai ales gargarita marului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate