Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7103 replies to this topic

#19
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007

View Posttrestie-de-balta, on Feb 6 2008, 15:34, said:

e foarte buna, dragul mosului.
incearca sa acoperi cat mai mult din suprafata pomului.
ideal e sa bagi si un insecticid in solutie, regent, sinoratox, victenon, etc.
mai dai pe la jumatatea lui martie si in floarea pomilor, neaparat cu un insecticid atunci.
taierile sa le faci neaparat, astea sunt ca micul dejun la om.



Dau dupa zeama bordeleza cu ulei horticol,m-am"dotat"si  cu el;am inteles ca trebuie pauza vreo 3-4 zile de pauza intre stropiri.

#20
bluesky1ro

bluesky1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 26.10.2007

View Postandrusk, on Feb 6 2008, 16:22, said:

Dau dupa zeama bordeleza cu ulei horticol,m-am"dotat"si  cu el;am inteles ca trebuie pauza vreo 3-4 zile de pauza intre stropiri.

Pauza e bine sa fie mai mare, eu las in general 14 zile intre stropiri, daca e urgenta mare 7 zile.

#21
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postandrusk, on Feb 6 2008, 13:24, said:

Azi am cumparat zeama bordeleza.Contine 80% sulfat de cupru si 20% cupru metalic si plicul are 50 gr pentru 10 l apa. E buna?
asta nu este zeama bordeleza !!!da-ne denumirea de pe plic si o sa -ti spunem daca este posibila utilizarea ei la stropirile de iarna!multi vinzatori nu stiu nimic despre substantele care le comercializeaza !in mod cert cantitatea de substanta activa este prea mica pt 10 litri de apa,probabil ca este dozajul recomandat pe timp de vara!piersicul nu suporta stropirile cu substante pe baza de cupru in timpul vegetatiei!deci poate fi stropit cu acestea doar iarna ,sau dupa caderea frunzelor pt maturarea lemnului!stropitul la inflorit se face inainte de deschiderea bobocilor(dar cind acestia sint colorati specific soiului) si se repeta cind circa 40 % din flori sint deja scuturate!sint insecticide si fungicide specifice fiecarui tip de copac!nu le face dupa ureche pt ca poti sa ramii fara recolta,datorita distrugerii polenului de catre substantele chimice!

Edited by haplea82, 11 February 2008 - 11:48.


#22
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007

View Posthaplea82, on Feb 11 2008, 11:37, said:

asta nu este zeama bordeleza !!!da-ne denumirea de pe plic si o sa -ti spunem daca este posibila utilizarea ei la stropirile de iarna!multi vinzatori nu stiu nimic despre substantele care le comercializeaza !in mod cert cantitatea de substanta activa este prea mica pt 10 litri de apa,probabil ca este dozajul recomandat pe timp de vara!piersicul nu suporta stropirile cu substante pe baza de cupru in timpul vegetatiei!deci poate fi stropit cu acestea doar iarna ,sau dupa caderea frunzelor pt maturarea lemnului!stropitul la inflorit se face inainte de deschiderea bobocilor(dar cind acestia sint colorati specific soiului) si se repeta cind circa 40 % din flori sint deja scuturate!sint insecticide si fungicide specifice fiecarui tip de copac!nu le face dupa ureche pt ca poti sa ramii fara recolta,datorita distrugerii polenului de catre substantele chimice!

  Pe plic scrie mare "ZEAMA BORDELEZA" si mai jos ca se adauga 10 l apa.Eu vreau sa stopesc in aceasta perioada dar astept o zi mai calduta.

#23
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
ce ai cumparat este ceva mai bun decit nimic dar nu cu mult!vezi ca ti-am pus in posturile anterioare un scan  cum se prepara zeama bordeleza!ca sa aiba efect iarna trebuie sa aiba conc de 2-3%,asta inseamna 200-300 g sulfat de cupru la 10 lt apa asta in cond in care tu vrei sa folosesti 50 g la 10 lt apa!conc asta este folosita la stropirile de vara!poti sa dai si o cautare pe net daca nu ma crezi pe mine!

#24
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
Pentru stropirea pomilor (fructiferi sau nu) se poate folosi in afara de zeama bordeleza si Oleodiazol sau Oleocarbetox (este la 0.5l sau 1l gata preparat, trebuie doar adaugata apa). Metoda de stropire e exact ca la zeama bordeleza (se amesteca substanta cu 10 l de apa ...nu stiu exact concentratia, dar scrie pe eticheta ... ma uit maine la lucru si va zic exact, si se imbaiaza pomul).


Stima.

#25
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Am inteles ca ar fi o solutie prea putin concentrata.In cazul asta o sa dizolv plicul in mai putina apa.,in 2 sau 2,5 l.Pliculetul contine 50 gr praf din care 80% sulfat de cupru,adica 40 gr sulfat de cupru.M-ati bagat in ceata....

#26
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postandrusk, on Feb 12 2008, 09:12, said:

Am inteles ca ar fi o solutie prea putin concentrata.In cazul asta o sa dizolv plicul in mai putina apa.,in 2 sau 2,5 l.Pliculetul contine 50 gr praf din care 80% sulfat de cupru,adica 40 gr sulfat de cupru.M-ati bagat in ceata....
tu ai acolo doar sulfat de cupru ,probabil!80 % sulfat de cupru ,probabil ,vine din faptul ca este hidratata(adica are culoarea albastru indigo)deci probabil 20%apa!in principiu ar trebui sa-l dizolvi in 2,5 lt apa pt conc de 2% sau in 1,7 lt apa pt conc 3%!daca aveai un cintar care sa masoare greutati sub 1 kg puteai sa cumperi sulfat de cupru la 1kg=12ron(ramine si pt la vara si pt la iarna urmatoare ,nu are termen de garantie) si 1 kg de var pasta de la un magazin de materiale de constructii(se fol la varuit si-ti preparai tu solutia!daca ai cumparat asa dizolva pliculetul in 2,5 lt apa ,adauga si ceva iaurt sau lapte batut ,sau 2-3 linguri de zahar si stropeste cu solutia rezultata!dar sa nu dfaci asta la vara cind sint frunze in pom ca ramii fara ele!solutia trebuie sa contina var pr a regla ph-ul altfel se comporta ca un acid(baza)

#27
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
Scuze de intarziere, nu am apucat sa postez ieri deloc... Am verificat concentratia pentru Oleocarbetox : se pune 100-150 ml la 10 litri de apa.

Exista si un calendar de stropire pentru fiecare soi de pom, daca ai nevoie de el, am sa incerc sa il scanez si sa il postez aici.

Stima.

#28
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View PostMAVERICK_SS, on Feb 13 2008, 12:35, said:

Scuze de intarziere, nu am apucat sa postez ieri deloc... Am verificat concentratia pentru Oleocarbetox : se pune 100-150 ml la 10 litri de apa.

Exista si un calendar de stropire pentru fiecare soi de pom, daca ai nevoie de el, am sa incerc sa il scanez si sa il postez aici.

Stima.
oleocarbetoxul este un ulei pomicol solubil in apa care actioneaza impotriva oualelor si daunatorilor ascunsi in crapaturile scoartei!nu actioneaza impotriva bolilor ,impotriva acestora iarna se fac stropiri cu zeama bordeleza!deci sint substante complementare si nu se inlocuiesc!

#29
bluesky1ro

bluesky1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 26.10.2007
Pe plic scrie mare "ZEAMA BORDELEZA" si mai jos ca se adauga 10 l apa.Eu vreau sa stopesc in aceasta perioada dar astept o zi mai calduta.
[/quote]
Poti sa dai o scanare la plic si sa-l postezi ca sa fiu sigur de ce ai de fapt acolo?

#30
bluesky1ro

bluesky1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 26.10.2007

View Postandrusk, on Feb 6 2008, 13:24, said:

Azi am cumparat zeama bordeleza.Contine 80% sulfat de cupru si 20% cupru metalic si plicul are 50 gr pentru 10 l apa. E buna?

Asta nu e zeama bordeleza, clar, nu contine hidroxid de calciu. E vorba de cu totul alt produs!

#31
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Plicul este ambalat de SC Ecochem Bucuresti ,m-am uitat pe saitul lor dar nu au poza cu plicul,dar scrie acolo:BOUILLIE BORDELAISE - fungicid ce contine 80% sulfat de cupru neutralizat, cunoscut si sub denumirea de ZEAMA BORDELEZA, sub forma de granule solubile în apa, cu largi aplicatii în pomicultura si viticultura.Din pacate nu am scaner sa va arat poza.

#32
oviprof

oviprof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.02.2008
Salutare,
Am si eu o intrebare la acest topic.
In gradina alor mei sunt cativa ciresi mari si batrani care fac anual o multime de cirese mari si frumoase. Problema e ca sunt frumoase doar pe dinafara. In interior toate au viermi. Si acest lucru se intampla deja de multi ani incoace. Ciresii sunt de mai multe soiuri; sunt si cirese rosii sunt si galbene, dar indiferent de soi - au viermi.
Se poate face ceva in acest sens? Pot scapa cumva de acesti viermi? Cu ce ar trebui stropit si cand?
Astept cu mult interes parerile si opiniile voastre.
Multumesc !

#33
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
http://www.bayercrop...p...ID=1&pID=33

#34
eduard77

eduard77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.02.2007
pentru o livada de pruni Fyfanon in aceasta perioada .E bun si dupa ce se intra in vegetatie.
Am mai cumparat Calypso pentru perioada de inflorire ( caderea floarilor).

#35
matadorul13

matadorul13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.03.2008
salutare,
cand si cu ce mai stropim in aceasta perioada in micile noastre livezi cu pomi fructiferi?
stiu ca sunt nenumarate stropiri care se fac in cursul unui an, dar macar vreo 5-6 sa respectam si noi.
bineinteles ca pentru asta trebuie sa stim care e momentul potrivit si solutia de stropit adecvata.
asteptam cu interes sfaturile cunoscatorilor.

#36
oviprof

oviprof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.02.2008
readuc si eu in discutie problema pusa de antescriitorul meu.
chiar, cu ce mai stropim? B)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate