Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7105 replies to this topic

#1693
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Buna seara
Am un cires de 2 ani, arata tare rau, frunze ingalbenite si usor rasucite.
M-am uitat cu atentie, nu sunt insecte (nici furnici nu sunt in coroana lui).
Singurul lucru la care ma pot gandi este terenul argilos si prea multe ploi in primavara asta. Daca asta e motivul, il mai pot salva?

Attached File  DSCN4867.JPG   393.75K   68 downloadsAttached File  DSCN4870.JPG   347.1K   66 downloadsAttached File  DSCN4871.JPG   273.69K   58 downloads

#1694
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
sigur e de la umiditate excesiva la radacina. Daca mai e si pe portaltoi Mahaleb, "succesul" e garantat (asta are prostu' obicei de a face ciuperci la radacina din cauza umidității prea mari; de la dr. ing. Viorel Roman citire). Anul trecut am pierdut 2, anul asta alti 3 (unul dintre ei pe Gisela 5, dar la asta chiar se vedea baltind apa la fiecare ploaie mai serioasa), voi trece pe gutui (A2) in acele zone (cu șanțurile pe laterale si un put de desecare, se pare ca n-am reușit sa fac mare lucru pentru a-i salva)

#1695
kikicris_87

kikicris_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.09.2011
Salut.Cer si eu parerea unor cunoscatori,schema de mai jos pate si folosita cu incredere la pruni?Si ca exemplu la stropirea REPAUS VEGETATIV
(iarna / primavara) FUNGURAN si
CONFIDOR OIL se poate amesteca la o lalta in acelasi recipient sau se va face doua stropiri una funguran si cealalta cu confidor? http://www.4garden.r...ntru-samburoase

#1696
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Funguranul e cupru, acesta nu se amesteca, in general, in solutii cu alte produse.
Dai intai cuprul, astepti cateva zile si dai uleiosul.
In loc de funguran poti da champ sau champion  sau alte culrice similare, sau sulfatul de cupru clasic, acesta putand fi dat simplu, nestins cu var(zeama bordeleza)...e mai ieftin, e cel putin la fel de bun, nu infunda duzele si nu trebuie mestecat si strecurat de 1000 de ori ca zeqma bordeleza care e mai scarboasa la aplicare tocmai din cauza varului.
  Mare atentie, in verde, cand ai frunza, nu dai sulfatul nestins cu var, e acid si provoaca fitotoxicitate, risti sa defoliezi pomul

#1697
kikicris_87

kikicris_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.09.2011
si vis a vi de schema,este buna?la restul tratamentelor tot un insecticid nu amestecate?

#1698
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015

View Postfullfit46, on 02 iunie 2016 - 11:19, said:

Ieri am reusit sa fac un tratament cu Calypso 480. Am luat 2 fiole de 1,8 ml la 18 litri de apa, a fost cam putin pentru 40 de copacei de 4-5-6 ani. I-am imbaiat bine pe varfurile afectate si mai sumar pe rest. Sa mai repet tratamentul peste alea 14 zile, cu o fiola in plus, automat inca 9 litri de solutie ? Multumesc baieti.
foloseste insecticidul tepeki sau o combinație de actara cu karate zeon ,le poți găsi și gata combinate se numește euforia si vei avea mai puțin de lucru


#1699
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View Postnenea67, on 03 iunie 2016 - 13:10, said:

Salutare ! La prunisorii mei a inceput sa apara patarea rosie la frunze si am vazut si ceva afide pe niste peri si trandafiri . De stropit anul asta i-am stropit cu sulfat de cupru  , apoi la doua saptamani cu confidor oil ( iainte de inmugurire ) apoi inca o stropire cand incepuse sa infloreasca cu topsin+ calypso 480 . CU CE AR FI RECOMANDAT SA STROPESC ACUM PENTRU PATAREA ROSIE PLUS AFIDE ?  Am cumparate din primavara  TOPSIN 70 WDG , CHAMP 77WG , DITHANE M 45 , CALYPSO 480 , DECIS , si as vrea sa folosesc din astea , DAR CARE ?
Asa arata frunzele astazi :

Intre timp ati ratat cel putin 3 stropiri.
In fine, folositi Topsin sau Dithane si musai un insecticid; Karate Zeon sau Calypso.

Edited by iancuMIC, 15 June 2016 - 16:15.


#1700
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Ma puteti ajuta cu un sfat in privinta caisului? De ce are frunzele aproape albe si arse?
Parul stiu ca are rapan, am stropit cu dithane si topsin si nu a ajutat.

Attached Files



#1701
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
La cais nu ma bag ca nu ma duce capul. Dar la par n-ai treaba cu rapanul. Dupa parerea mea ai Erwinia amylovora iar daunatorul care a lasat acele basicute este Eriophyes pyri. Pentru daunator trebuie de ex. Vertimec. Pentru foc bacterian toaleta drastica cu taieri in lemn sanatos cu 15-20 cm sub zonele efectate (sau chiar mai mult recomanda unii) si ca tratament sa mai zica si altii. Aliette 80 WG e preventiv... curativ unii sustin ca au avut rezultate bune cu antibioticul streptomicina dar care nu se prea mai gaseste in farmaciile veterinare. Da o cautare aici pe pomicultura dupa streptomicina si vezi ce s-a discutat. Dupa utilizarea instrumentelor de taiat sa le dezinfectezi cu domestos.

#1702
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,069
  • Înscris: 24.02.2011
Foc bacterian sigur nu e la par, la un pom cu aceleasi simptome a avut efect Champ, dar trebuia dat cand au aparut primele frunzulite ,acum boala ii deja instalata.Nu-i ceva grav dar trbuie tratamentul facut primavara.

#1703
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e grav, toporul pe ei  :D

Parul are atatc de erwinia, cotzi ziice bine, tai sub lemnul afectat, in lemn sanatos, dai aliette apoi cupric la cateva zile...apoi eventual repeti dupa 7-10 zile.
Boala e bacteriana si e foarte grava, grad 0 de alerta.

Frunzele celelalte au basicare cum ti s-a spus, e acarian, ca tratezi sau nu e irelevant, important sa tratezi la toamna si primavara cu uleioase. Frunzele deja afectate sunt rezervorul cu paianjeni asa ca le poti indeparta. Nubstrica nici acum un tratament cu vertimec.

Ciresul pare clorozat..de ce? Greu de spus...poate fi multa apa, ciresulul nu ii place apa in exces deloc...pot fi alte cauze, de ex  nutritie aiurea in sol, dezechilibre, etc...
incepi cu un foliar pe baza de fier.

#1704
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,069
  • Înscris: 24.02.2011
Scuze, m-am uitat doar la ultimele 2 poze nu si la cea din mijloc si ai suta la suta si foc bacterian.Stie cineva daca Aleatto ii cumva ceva contrafacut ca la mine tot pentru foc bacterian a avut efect zero.

#1705
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Aliette-ul nu e contrafacut insa si eu am auzit la prieteni ca nu le-a mers, au rezolvat-o tot cu cuprul...drept ca asta dupa ce au dat aliette, eu de aia am si zis de tratarea combinata, pare-se  ca merge mai bine asa.

#1706
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Ce cupric sa dau impreuna cu aliette? Cu ce sa stropesc pentru Eriophyes pyri?

Celalat pom este cais, nu este cires. A plouat extrem de mult, posibil sa fie cloroza.

Deoarece aliette nu am in acest moment, pot da acum cu zeama bordeleza, peste o saptamana cu aliette + zeama bordeleza si apoi iar cu seama bordeleza?

Daca da, un plic de zeama bordeleza la ce cantitate de apa?

#1707
Simi_57

Simi_57

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2016
Buna ziua, sunt nou pe acest forum si am o intrebare: Cu ce pot stropi pomii (mar, par) care au frunze in forma de sulita si sunt subdezvoltate? Atasez foto. Va multumesc!

Attached Files



#1708
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Ana, in primul rand tai ce e afectat, tai in lemn sanatos, 10-20 cm sub lemnul atacat.
apoi dai ce ai, cupru daca nu ai aliette.
apoi aliette cand ai, fara cupru, cuprul nu e bine a il amesteci cu altele.
apoi iar cupru.
zeama o faci ca in specificati, un plic la 10l

#1709
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004

View Postanasstasia, on 24 iunie 2016 - 10:15, said:

Cu ce sa stropesc pentru Eriophyes pyri?


Vertimec 0,1-0,15% in functie de nivelul de infestare.

#1710
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Atentie la cicade..de cateva zile au inceput concertul enervant si ..stiti ce urmeaza...am umblat azi prin jurul bucurestiului...numa "flexuri" peste tot, e plin de ele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate