Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7103 replies to this topic

#1603
tymotyman

tymotyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.02.2008
Buna ziua. Am si eu vreo 20 pomi la tara la parinti. Ma ocup regulat de ei si am avut satifactii de pe urma lor.Intampin insa probleme cu un piersic,sa aibe vreo 5,6 ani,A fost atacat aproape in fiecare an de taphrina,l am stropit regulat cu topsin ,mancozeb sau alte fungicide.
Problema este ca de la an la an partea foliara se urca tot mai sus,cea de mijloc si bazala se degarniseste in fiecare an,nu mai creste nimic la baza si din ce in ce  cresterea din partea superioara devine mai viguroasa. Ma gandesc sa nu aibe vreo boala sau vreun daunator sau poate vreo carenta de ceva.
Atasez cateva poze.

Attached Files


Edited by tymotyman, 14 January 2016 - 15:46.


#1604
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Daca gresesc ma vor contrazice colegii: nu e boala degarnisirea. Trebuie executate taieri corecte atat in verde cat si in uscat. Piersicul necesita taieri mai "radicale" fata de alte specii daca vrei sa tii rodul mai aproape de trunchi. Ramurile uscate sau care incurca se suprima total, la ras. Restul ramurilor care sunt in plus se taie lasand cep avand in vedere atat normarea (rarirea) rodului cat si asigurarea pentru anul urmator de ramuri noi din care vei selecta care vor ramane sa poarte rodul. Ma rog, greu de explicat in trei randuri, mai ales in ce ma priveste fiindca sunt incepator in pomicultura. Ar fi bine sa postezi o intrebare la topicul dedicat taierilor la pomi, poate raspund colegii experimentati si eventual sa cauti pe net materiale ref. la taierile la piersic, atat scrise cat si video (youtube) sau poate procuri cartea Caisul si Piersicul de la editura MAST.

Pt. taphrina mie mi-a dat rezultate bune Score. Anul trecut fiind an secetos si excesiv de calduros nu am avut taphrina. Nu neglija tratamentele din iarna, cele pe baza de cupru si apoi ulei horticol.... Dezinfecteaza foarfeca/fierastrau inainte/dupa folosirea pe alt pom si culege resturile de la taieri, frunzele moarte infestate si indeparteaza-le din livada.

Edited by cotzi, 14 January 2016 - 18:04.


#1605
attis21

attis21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 01.12.2014
Bună  varog să mă ajutat tamna  trecută am plantat 20 de pom Fructifer prima stropire cănd trebe să fac și cu cie soluție ? Mulțumesc

#1606
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
In timpul iernii, in zilele mai calde, sau la inceput de martie, dar inainte de a se deschide mugurii, faci o stropire cu o solutie pe baza de cupru si apoi la cateva zile o stropire cu o solutie de ulei horticol (Nuprid, Confidor sau ceva similar). Stropirile se fac in zilele insorite, caldute cand temperatura e de min. 5-6 grade si se urmareste acoperirea in totalitate (imbaiere) a pomilor cu solutiile respective. Mergi la un magazin cu produse fitosanitare si iti recomanda ei tot ce ai nevoie. Daca ai doar 20 pomi si mai sunt si la stadiul de varga cred ca te descurci si cu 5 litri de solutie din fiecare (cupru si ulei).

#1607
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015

 nenea67, on 15 august 2015 - 05:36, said:

Salutare ! Ce sunt " nematozii de sol " ? ... Am un teren care a fost fertilizat ani de-a randul foarte intens cu balegar ( 40 -45 ani) . De 8 ani tot incerc sa plantez acolo pomi , cires, cais ,mar ... , se prind ,cresc spectaculos un an ,doi  apoi se usuca ... ceva ii ataca la radacina ... in aceasta vara s-au uscat al treilea rand de pomii pusi acolo ...( doi ciresi , un mar si un cais )   . ciresii in al doilea an au facut si fructe (unul 5 celalalt 8 ) si a treia vara s-au uscat  . Radacinile sunt foarte mici si cu nodozitati accentuate , parca sunt pline de bube , si in sol am gasit niste viermi subtiri , de 2-3 cm lungime , galben maroniu ,foarte tari la strivire ( zici ca au cochilie ) .... Oare acesti viermisori ataca radacinile ?ce ai tu se numesc vermi de sârmă , încorporează în sol insecticidul force1,5g


#1608
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Boboiasi, cand raspunzi folosind citat incearca sa scrii in afara citatului pentru ca altfel se confunda raspunsul tau cu postul citat.

#1609
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

 tymotyman, on 14 ianuarie 2016 - 15:45, said:

Buna ziua. Am si eu vreo 20 pomi la tara la parinti. Ma ocup regulat de ei si am avut satifactii de pe urma lor.Intampin insa probleme cu un piersic,sa aibe vreo 5,6 ani,A fost atacat aproape in fiecare an de taphrina,l am stropit regulat cu topsin ,mancozeb sau alte fungicide.
Problema este ca de la an la an partea foliara se urca tot mai sus,cea de mijloc si bazala se degarniseste in fiecare an,nu mai creste nimic la baza si din ce in ce  cresterea din partea superioara devine mai viguroasa. Ma gandesc sa nu aibe vreo boala sau vreun daunator sau poate vreo carenta de ceva.
Atasez cateva poze.
Piersicul si nectarinul fata de ceilalti samburosi, fructifica pe ramuri de un an si doi. Trebuie tinutcont de perspectiva asta in aplocaterea agrotehnici. Asa cum a afirmat Cotzi, trebuia sa te gandesti dinainte de proiectia coroanei. Acum in primavara, as renunta la ramificatiile laterale de pe sarpantele principale si la baza lor la 30cm de baza as face cateva incizi circulare pana la lemn. Acolo seva se va opri si va dezvolta ramuri noi din mugurii de avarie,

Edited by puiutoma, 29 January 2016 - 18:18.


#1610
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016

 cotzi, on 24 ianuarie 2016 - 17:45, said:

In timpul iernii, in zilele mai calde, sau la inceput de martie, dar inainte de a se deschide mugurii, faci o stropire cu o solutie pe baza de cupru si apoi la cateva zile o stropire cu o solutie de ulei horticol (Nuprid, Confidor sau ceva similar). Stropirile se fac in zilele insorite, caldute cand temperatura e de min. 5-6 grade si se urmareste acoperirea in totalitate (imbaiere) a pomilor cu solutiile respective. Mergi la un magazin cu produse fitosanitare si iti recomanda ei tot ce ai nevoie. Daca ai doar 20 pomi si mai sunt si la stadiul de varga cred ca te descurci si cu 5 litri de solutie din fiecare (cupru si ulei).
Am tratat azi pomii cu confidor, sol 1,5%  cu atomizorul. Parcă e prea fin pulverizata soluția față de anii anteriori cînd tratam cu metul si foloseam nuprid oil.

#1611
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 cotzi, on 24 ianuarie 2016 - 17:45, said:

In timpul iernii, in zilele mai calde, sau la inceput de martie, dar inainte de a se deschide mugurii, faci o stropire cu o solutie pe baza de cupru si apoi la cateva zile o stropire cu o solutie de ulei horticol (Nuprid, Confidor sau ceva similar). Stropirile se fac in zilele insorite, caldute cand temperatura e de min. 5-6 grade si se urmareste acoperirea in totalitate (imbaiere) a pomilor cu solutiile respective. Mergi la un magazin cu produse fitosanitare si iti recomanda ei tot ce ai nevoie. Daca ai doar 20 pomi si mai sunt si la stadiul de varga cred ca te descurci si cu 5 litri de solutie din fiecare (cupru si ulei).


merge zeama bordoleza pe post de solutie cupru ?

#1612
Boboiasi

Boboiasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 16.11.2015
Bine înțeles poți să o faci chiar mai concentrată să zicem 100g la 10l apă

#1613
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

 marinel1976, on 09 februarie 2016 - 21:38, said:

Am tratat azi pomii cu confidor, sol 1,5%  cu atomizorul. Parcă e prea fin pulverizata soluția față de anii anteriori cînd tratam cu metul si foloseam nuprid oil.

Cam devreme.

#1614
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Cand ar fi mai bine de stropit cu zeama bordeleza, inainte sau dupa taierile de primavara?

#1615
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Evident dupa taieri, daca lucrarea se face in aceasta perioada.
Eu recomand totusi hidroxid  de cupru, la stropirea "albastra", efectuata primavara.

Edited by iancuMIC, 17 February 2016 - 17:20.


#1616
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Am cativa pomi (gutui, par) care sunt atacati de o boala care le acopera scoarta cu ceva negru si ii usuca. Am tot cautat pe net sa aflu ce boala poate fi, am facut si stropiri si tot degeaba. Are cineva idee despre ce boala este vorba si cum se poate trata?

Atasez imagini unde se vede negreala care imbraca ramurile, precum si unele ramuri care abia acum sunt atacate si au doar pete negre...

Attached Files



#1617
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Eu as zice ca e boala comuna semintoaselor, focul bacterian.
In vara nu ai avut ramuri care s-au uscat?

#1618
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 Boboiasi, on 12 februarie 2016 - 15:09, said:

Bine înțeles poți să o faci chiar mai concentrată să zicem 100g la 10l apă


multumesc.

inca o intrebare, daca dau marti cu zeama, sambata duminica pot sa trag si un confidor ?
sau mai tre lasati ? cam cate zile intre ele ?

#1619
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Cam 7-10 zile.

#1620
MadeByMe

MadeByMe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2014
Buna seara,
Am o problema cu cativa pomi, am atasat si doua poze un cires si un piersic ambi au 6ani si ar mai fi un prun tot de 6 ani dar pt ca poza nu este clara nu am mai pus dar are aceiasi problema i se exfoliaza coaja. Intrebarea mea, este boala daca da cum o pot trata?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate