Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7132 replies to this topic

#1567
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Din pacate nici la spam nu sunt.

#1568
MihaiGaby07

MihaiGaby07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.02.2014
Buna ziua.Am probleme cu prunii.Am atasat cateva poze ca sa vedeti despre ce este vorba.Tatal meu a stropit cu ceva dar nu si-a facut efectul,a luat o crenguta si s-a dus la un magazin "specializat" in asa ceva si i-a dat tratamentul.ce parere aveti?cu ce tratament pot stropii?Va multumesc!

Attached Files



#1569
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Pana va raspunde cineva mai experimentat ma bag si eu presupunind ca ai avut un atac de afide iar solutia cu care a stropit tatal tau si-a facut efectul eliminand atat afidele cat si furnicile care se hranesc cu dejectiile lor pentru ca vad dosul frunzelor curat, fara ganganii. Noile cresteri vor fi cu frunze sanatoase, astora atacate nu prea mai ai ce sa le faci. Ca sa eviti pe viitor probleme de genul asta actioneaza la aparitia daunatorilor si nu cand s-au inmultit peste masura... Fa un tur al livezii la cateva zile si vezi care sunt problemele dupa care actionezi. Asa, actionand pompieristic poti sa te trezesti cu pagube mari in unele cazuri. Daca am gresit sunt gata s-o iau peste degete de la cei ce stiu mai bine Posted Image

#1570
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

View PostMihaiGaby07, on 20 iunie 2015 - 17:58, said:

Buna ziua.Am probleme cu prunii.Am atasat cateva poze ca sa vedeti despre ce este vorba.Tatal meu a stropit cu ceva dar nu si-a facut efectul,a luat o crenguta si s-a dus la un magazin "specializat" in asa ceva si i-a dat tratamentul.ce parere aveti?cu ce tratament pot stropii?Va multumesc!
@cotzi ti-a dat raspunsul.

#1571
MihaiGaby07

MihaiGaby07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.02.2014
Va multumesc mult!

#1572
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Salutare ! Stie cineva ce au patit prunisorii mei si cu ce sa ii stropesc ? Ultima stropire a fost acum doua saptamani cu BRAVO + MOSPILAN

Attached Files



#1573
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Patarea rosie a frunzelor de prun. Poti stropi cu Luna Experience sau Signum eventual alt fungicid care combate aceasta boala.

#1574
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014

View PostMihaiGaby07, on 20 iunie 2015 - 17:58, said:

Buna ziua.Am probleme cu prunii.Am atasat cateva poze ca sa vedeti despre ce este vorba.Tatal meu a stropit cu ceva dar nu si-a facut efectul,a luat o crenguta si s-a dus la un magazin "specializat" in asa ceva si i-a dat tratamentul.ce parere aveti?cu ce tratament pot stropii?Va multumesc!
Si la mine la fel s-au facut varfurile lastari lor dar s-au si uscat.Nu este monilioza?

#1575
MadeByMe

MadeByMe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.10.2014
Buna seara!
Vreau sa stropesc pomii cu urmatoarele substante ALIETTE, BRAVO, CALYPSO si SCARE, dar am o mare problema pe sub pomi se plimba in voie pui de gaina si cand voi stropi automat substantele ajung si pe iarba. Intrebarea este, au aceste substante  vreun efect asupra pasarilor?
Va multumesc!

#1576
n00b4

n00b4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.05.2008

View Postcotzi, on 24 iunie 2015 - 17:55, said:

Patarea rosie a frunzelor de prun. Poti stropi cu Luna Experience sau Signum eventual alt fungicid care combate aceasta boala.

Alcupral 50 PU

#1577
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Se pare ca, cu toata seceta am cateva probleme cu unii pomi cu toate ca am stropit cu sistemice la timp
.gutui cu probleme posibil atac de foc bacterian sau confund eu....mar cu...monilie sau tot foc....prun cu ??...nu stiu ce problema....

Attached Files



#1578
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
la marul altoit  am  rupt pur si simplu  ramura de la locul altoirii cea care s-a uscat in decurs de cateva zile pocibil sa fie  si de la o distantare fata de zona de altoire intre coaja si trunchi...din 7 altoite acu 1 an am ramas cu 2 din care 1  cu 3 ramuri la 120gr care sper sa nu fie afectata si ea

#1579
lumet

lumet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.05.2014
Am un cais si pe cateva crengute s-au uscat si au cazut toate frunzele. Cu ce il pot stropi sa nu cada toate. Multumesc.

#1580
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Stiti ce provoaca si ce este?

Multumesc.

Attached Files


Edited by scaiba, 31 July 2015 - 09:31.
Post dublu


#1581
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
sunt insecte minatoare

#1582
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Cat sunt de mici? Ca nu am reusit sa vad nimic si vad ca apare fenomenul si la alti pomi.

#1583
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
acarienii nu se vad, microscopic, da
incearca cu o lupa

#1584
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
la Adoxophies reticulana te-ai gandit

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate