Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7132 replies to this topic

#1477
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014
Eu am dat cu dithane si am adunat frunzele basicate. Maine trebuie sa dau a doua stropire la 7 zile. Chestia e ca intre timă au aparut si ceva insecte, am vazut frunze roase. Am auzit ca ar fi mai bun topsin decat dithane, dar nu stiu si nu am verificat. Dithane vad ca a stopat basicarea in mare masura.

#1478
AZO9

AZO9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 08.11.2013
salutare
am o intrebare
ingrasamantul foliar poate fi combinat cu fungigid si insecticid
nu am avut timpsa trec pe la farmacie si nici cand le am cumparat nu am intrebat
multumesc o zi buna

#1479
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Pomii au deja probleme. Help!!!

Niste afide monstruoase:

Si basicare?

Anul trecut pentru basicare parca am dat cu bravo si nu am mai avut probleme tot anul. Am mai vazut la un cais/nectarin (nu-i pot deosebi) o frunza rosie si stransa, semnul tipic al basicarii. Pentru afide chiar nu am stropit, nu am avut probleme pana anul asta. In pozele cu afide este socul.
Sfaturi?

Attached Files



#1480
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Actara, Mospilan, sunt multe...

#1481
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Buna ziua,
Pe pomii mei fructiferi sunt foarte multi ... gandaci care seamana cu licuricii, sunt micute, parca sunt pui si cred ca sunt in perioada de imperechere. Nu pare sa dauneze pomului. Stiti cumva despre ce este vorba? (daca as fi avut poza ar fi fost mai simplu, stiu)

#1482
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Dupa o saptamana am ajuns din nou langa piersicul stropit cu Dithane m45.
Boala a inaintat repede si nu a tinut cont ca l-am stropit.
Am curata cat am putut de frunzele bolnave (punga cu frunze am aruncat-o in foc) si am executa a doua stropire. Am adaugat si Calipso, la Dithane M45.
Sa vad ce se mai intampla.
Anul trecut, desi stropit, piersicul a pierdut TOATE frunzele, pastrand fructele si dupa un timp au aparut si noile frunze.

Edited by vasilemet, 04 May 2015 - 21:46.


#1483
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
la mine la caisi nu a aparut basicarea, numa la nectarin. am curatat toate frunzele (dat foc apoi la punga cu minunile) si am stropit si nectarinul si caisii cu Dithane+Topsin... zice omuletul de la Glissando ca trebuie 4-6 stropiri la cate 1 saptamana intre ele... sa vad in weekend cum o sa arate, cand ii fac a2a stropire

#1484
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Intreb si eu in calitate de incepator - amator: nu era mai eficient un fungicid sistemic decat Dithane? Am avut si eu ceva probleme cu basicarea si ciuruirea doar la piersici anul trecut si am fost multumit de Score... e drept ca nu am stropit doar o singura data dar am tinut sub control si basicarea si ciuruirea cu toate ca a fost un an destul de rau 2014 din cauza vremii. Nici macar stropirile nu puteau fi facute la timp din cauza ploilor...

#1485
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Am avut si eu probleme cu un zarzar anu trecut cu ciuruirea si tot cu score am rezlvat...dar anu asta  e grele la ce mozaic de pomi am la tara si fiecare e in alt stadiu de evolutie , deci nu pot decat sa dau  la "gramada" pentru toti odata si doar cu sistemice ca nu stiu cum evolueaza  vremea

#1486
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Evident ca e aiurea sa dai tot dithane a doua oara....ala.il dai oreventiv, cand ai problema.serioasa dai sistemic pkus contact si oricum nu repeti cu aceeasi substanta.
Score cu bravo urmat de dithane cu topsin..spre exemplu..la cum a fost anul asta cu basicarea nici nu m-as manjibdoar cu dithane, e ceai de menta la cancer de colon...

Inca o treaba...mai fratilor, stiti ca aveti piersici...varza...cais, monilioza in ultimii ani varza...de asemenea la visini monilioza ii face varza...la cires.dar si la visin mai vine si antracnoza aia spurcata, anul trecut a.fost macel..la par acum fainare, la.mar anul trecut a fost rapan la greu....par gutui in fiecare an erwinia...

Si tot asa. Eu chiar nu inteleg de ce asteptati voi sa va ajunga pomii pilaf ca sa interveniti...

Fratilor, pomii se.ingrijesc IARNA...la.sfarsit de.sezon, la inceput de sezon de vegetatie...mugurii si lastarii pt la anul se formeaza toamna, bolile se elimina toamna, prmavara mai cureti odata pomii.cu alta stropire, sau cu doua.....
Cand pomul iti intra in vegetatie el trebuie sa.fie tun...si tun pt ca anul trecut in toamna l-ai fortificat si ajutat, apoi primavara iar i-ai dat o spalare..ii ma dai un contact cand incepe.sa.deschida ochii sa nuul ia basicare, monilie samd.....si stai linistit ...mai dai cand e cazul cate ceva usor in vara....

Pai voi dupa ce culegeti uitatibde ei, dati o viorba lunga camd o dati daca obdati si normal ca in aprilie incepeti sa bombardati....si bombardati degeaba ca la anul o luati de la cap.

Oare nu e mai simplu sa.lucrezi pe pom din vreme?

Parerea mea e ca e mult mai.usor, mnca.mai.pytina, otravuri mai putine, pom mai puternic, start mai bun primavara, rezistenta mai mare la boli samd...

Incercati sa schimbati putin abordarea, sa nu mai uitati de pom dupa ce mancati caisele sau piersicile, tocmai, atunci se trateaza ...pt la anul...

Pana acum ceva vreme si eu faceam la.fel pana cand am stat si am gandit nitel, am dar reset si pe bune ca rezultatele sunt incomparabile...
Normal, in jur avem boli, vecinii nu trateaza si apar mereu alte.provocari...dar tot e incomparabil.


#1487
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Parinte mare dreptate ai... uneori uitam de pomi pana la stropirile de iarna cel mult aruncam un cupru pe ei.
Cand ai 1-2 soiuri in curte e simplu dar cand ai un mozaic de 20 de soiuri de mar, vre-o 10 de cires, 7 se prun, 3 de cais, 15-20 de par, 5 de visin si fiecare are ciclul lui de vegetatie sa vezi ce te ia dureea de cap cand e vorba de tratamente, mai ales cand ai si din cei  din soiurile locale care sunt relativ  peste 4-5 m inaltime  ..ma refer la  pruni mai ales

#1488
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
@parintele, din toamna am stropit cu ulei, la sf iernii cu zeama bordeleza si dupa din nou cu ulei si tot am necazuri.
Dithane, topsin.
Voi cumpara si Scre daca gasesc.
Visinii sunt varza, cred ca scap de ei.
Am doi visini care au facut cateva flori, cred ca-i voi scoate anul acesta.

#1489
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Uleiul n-are nici o treaba Taphrina (basicarea). Iar Score, sau alt fungicid sistemic omologat pt taphrina, daca cumperi si ai dat o data nu inseamna ca pomul a scapat de basicare. Basicarea apare in anumite conditii meteo (gasesti cu google) asa ca daca acele conditii persista esti nevoit sa repeti stropirile. Asa a fost anul trecut si pt. mine. Spre 30 grade+ boala stagneaza, apar frunze noi fara basicare, asa cum ai avut tu anul trecut si iti creeaza impresia ca pomul a scapat. De fapt nu e chiar asa. Nu sunt in masura sa iti dau eu o schema de tratament am vrut doar sa-ti spun ca am avut si eu ceva probleme, ca nu se rezolva cu o stropire sau chiar doua cand deja boala e instalata, ca daca prinzi un an ca 2014 cam ai de furca. In rest, bafta, vreme buna si spor!

#1490
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Score nu am gasit de cumparat, dar voi stropi piersicul, vita de vie, par, mar si cires cu Decis + Topsin.
Sper sa fie bine

#1491
valiy77

valiy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2005
Salutare,
Ciresul meu are frunzele foarte palide, iar ciresele arata in mare parte ca cele din poza:-(. Ceva sfaturi?

Attached Files



#1492
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Vali, parerea mea pe nevazute e cam pesimista...moare. Treburi legate de sol/radacini cand se untampla asta.


#1493
valiy77

valiy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2005

 parintele, on 10 mai 2015 - 04:03, said:

Vali, parerea mea pe nevazute e cam pesimista...moare. Treburi legate de sol/radacini cand se untampla asta.

Asta inseamna ca este solul sarac? In aceasta primavara am pus niste balegar, dar oricum este foarte sarac:-(. Cineva l-a diagnosticat cu ulcer.

Attached Files



#1494
Raul80_AG

Raul80_AG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.06.2010
Cum stati la capitolul protectie ......folositi masca cu filtru de particule ,nu de alta dar parca Karate Zeon asta fiind mai puternic l-am simtit si la gust dupa 200 si ceva de pomi ,e cazul sa ne facem griji ?
am purtat o masca semi ,simpla fara filtru dar cred ca ar trebuii ceva mai mult

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate