Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7062 replies to this topic

#1225
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

View PostClau_, on 06 iulie 2014 - 10:08, said:

mersi Suntrust, i-am eliminat.
As mai avea o problema de data asta la prun, din 25 la unu au aparut ceva pete pe frunze (poze), ce ar putea avea? se poate extinde la toti?
Stie @mircea11s, @ionathan, sunt "profesionisti".
@mircea11s nu este consilier, dar le stie pe toate, sau mai bine zis unde este adevar pentru el este neadevar.

Edited by puiutoma, 06 July 2014 - 12:51.


#1226
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
clau, afide la prun combatere cu Novadim sauCalypso sau Actara sau Mospilan
succes

#1227
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@puiutoma:
Spoiler


#1228
Suntrust

Suntrust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.03.2010

View PostClau_, on 06 iulie 2014 - 10:08, said:


mersi Suntrust, i-am eliminat.
As mai avea o problema de data asta la prun, din 25 la unu au aparut ceva pete pe frunze (poze), ce ar putea avea? se poate extinde la toti?
Frunzele respective si lastarul respectiv sunt asa pentru ca, ai avut afide pe ele, frunzele respective nu isi mai revin, cu timpul o sa cada, sa urmaresti prunii, afidele au cateva generatii pe an, in cazul in care reapar stropesti din nou.

#1229
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004

View Postmircea11s, on 01 iulie 2014 - 20:48, said:



La concentratia potrivita sunt mai bune decat nimic. Ma insel ?



Cred ca nu te inseli. E un pic mai bine decat nimic dar nici nu imi schimb parerea pe care mi-am exprimat-o in acel context. Atunci cand iti stropesti pomii cu ceea ce iti ramane in pompa de la stropitul legumelor si te miri apoi ca ceva nu e in regula mie mi se pare in contradictie totala cu cele citite aici pe forum, din cartile de specialitate mult recomandate aici, din buletinele de avertizare, din discutiile tete-a-tete cu diversi proprietari de livezi mai mici sau mai putin mici. S-a tot vorbit aici cat e de complicat e sa amesteci specii si soiuri in livada. Vad ca acum nu e nici o problema sa amesteci tomatele si probabil alte lgume in schemele de stropiri ale pomilor fructiferi. Experienta mea de greenhorn in domeniul pomiculturii nu valoreaza doi bani, stiu asta pentru ca nu pot sa o fac la nivel inalt ci ca hobby; imi castig existenta dintr-o alta ramura a economiei. Dar nu asta era ideea interventiei mele... si nu e prima oara cand intervin astfel si nu pentru ca vreau sa ma dau destept ci pentru ca vreau sa dau un bobarnac, asa cum mi l-au dat altii mie, celor care bajbaie, asemenea mie, inspre a acorda mai multa atentie ingrijirii pomilor. Cine vrea sa bage de seama, bine... cine nu vrea, nu-i bai...

#1230
Clau_

Clau_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.05.2014

View Postionathan, on 06 iulie 2014 - 17:16, said:

clau, afide la prun combatere cu Novadim sauCalypso sau Actara sau Mospilan
succes

View PostSuntrust, on 06 iulie 2014 - 18:16, said:

Frunzele respective si lastarul respectiv sunt asa pentru ca, ai avut afide pe ele, frunzele respective nu isi mai revin, cu timpul o sa cada, sa urmaresti prunii, afidele au cateva generatii pe an, in cazul in care reapar stropesti din nou.
Multumesc domnilor! Interesant este ca numai la un prun am problema asta, probabil l-am omis in momentul stropirii, cine stie. O seara placuta.

#1231
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011

View Postmircea11s, on 01 iulie 2014 - 22:08, said:

Stiu cine. Daca iti spun sa te arunci in fantana ,tu ce faci ?

Este o recomandare (nu obligatie) sa citesti istructiunile de utilizare inainte de folosire. Daca ai fi facut lucrul asta la produsul omologat fie si pe alte continente erai edificat asupra perioadei de cand se incepe tratamentul, care este frecventa tratamentelor, care sunt timpii de pauza, concentratia. Extinzand putin "cercetarea" ai fi observat ca sunt voci care infirma efectul curativ, ramanand cel preventiv. Conform celor care neaga efectul curativ, odata ce infectia este produsa streptomicina nu mai este de mare ajutor si pentru a evita raspandirea focului tot trebuie sa intervi cu taiatul partilor afectate. Adica cam exact la fel ca si la folosirea cupricelor. Un rationament care ar face de dorit streptomicina ar fi rata de succes mai mare in prevenire decat cupricele. Insa cu ce pret ? Atat medical cat si financiar.
Fiind un produs omologat pentru utilizare in agricultura se poate cumpara altfel decat microambalat, adica la gramaj mai mare - ceea ce reduce costul per tratament. Nu cunosc daca se vinde oricui .


Pe ale mele privestele ca venind din partea unui amator. Daca vrei consultanta cu adevarat te duci la Cluj. Imposibil sa nu gasesti oameni priceputi sa te ajute chiar dezinteresat.
Duminica mi-am petrecut mai toata ziua prin zona ta.

Si inca ceva, atentie la vectorii pe care ii poti controla !
intru totul de acord cu cele spuse de tine.intre timp se pare ca s-a adeverit si partea cu streptomicina...cred ca are mai degraba efect preventiv decat curativ.si totusi unde as putea gasi un tabel sau ceva asemanator cu produsele pe care le folosim la tratamente(fungicide,insecticide,acaricide)impartite pe categorii in functie de substantele pe care le au in compozitie si compatibilitatea intre ele?ma refer la compatibilitate fungicide-insecticide.nu vreau sa iau la rand toate produsele companiilor producatoare.si apropo de consultanta...la o singura fitofarmacie in zona am avut parte de sfaturi zic eu pertinente in ce priveste tratamente la pomi,dar si acolo s-a blocat totul cand am ajuns cu discutia la nuc-alun.deci ce sa fac?sa ma duc la cluj?unde anume?

Edited by alexandru68, 13 July 2014 - 22:10.


#1232
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
totul in afara de incompatibilitati gasesti in codexul produselor de uz fitosanitar ed. Andagra Arad.
cu exceptia cupricelor, problema compatibilitatilor este mult atenuata.
la nuc si alun in general nu sunt probleme, momentan, insurmontabile de ordin fitosanitar
pe domeniul acesta iti sugerez sa iei legatura  cu d-l Achim de la SCPP Valcea, la Cluj gasesti la Agronomie pe probleme de daunatori pe d-l prof. Olteanu si prof Perju.

#1233
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011

View Postionathan, on 14 iulie 2014 - 01:37, said:

totul in afara de incompatibilitati gasesti in codexul produselor de uz fitosanitar ed. Andagra Arad.
cu exceptia cupricelor, problema compatibilitatilor este mult atenuata.
la nuc si alun in general nu sunt probleme, momentan, insurmontabile de ordin fitosanitar
pe domeniul acesta iti sugerez sa iei legatura  cu d-l Achim de la SCPP Valcea, la Cluj gasesti la Agronomie pe probleme de daunatori pe d-l prof. Olteanu si prof Perju.
multumesc,ma voi pune cu burta pe carte.

#1234
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postpuiutoma, on 06 iulie 2014 - 12:51, said:

@mircea11s nu este consilier
Nu sunt. De cate ori trebuie sa repet un lucru pana sa poti intelege ?  Lista lor este aici : http://www.madr.ro/d...embrie-2013.pdf

View Postpuiutoma, on 06 iulie 2014 - 12:51, said:

mai bine zis unde este adevar pentru el este neadevar.
Te-am intrebat daca vezi alte fotografii decat ce vad eu. Nu ai raspuns. Iar in cealalta problema la care ti-am atras atentia te intreb acum cat de potrivit este sa recomanzi un produs care are o perioada de eficienta scazuta comparativ cu un produs care are eficienta o perioada mai indelungata. In cazul in care frecventa tratamentelor facute din an in paste. Deci care este mai potrivit ?

View Postpuiutoma, on 06 iulie 2014 - 12:51, said:

Stie @mircea11s, @ionathan, sunt "profesionisti".
Judecatile de valoare sau competenta le fac cei din bransa.

Atat cele cu ghilimele cat si cele fara.

Edited by mircea11s, 17 July 2014 - 12:18.


#1235
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
nu mai comentez, nu mai vreau sa fiu penalizat.
sunteti cu totii cei mai buni!

#1236
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Stimate coleg, nu-i niciunul mai bun ca altul, cel puțin în accepțiunea regulilor generale ale forumului.
Domnia ta ai exact aceleași drepturi și îndatoriri ca și oricare altul, iar de penalizat nu te va penaliza nimeni atât timp cât ai argumente pentru susținerea punctului de vedere.
Da' fă acest lucru fără a "atinge" un coleg ori altul.

Vei vedea că se poate și toată lumea va fi mulțumită.

#1237
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
buna stimati colegi.cu ce pot sa inlocuiesc produsul carbetox 37 retras de pe piata.singurul inlocuitor gasit este si el retras.

#1238
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
pirinex 48 ec, nurelle d 50 ec

#1239
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.09.2009
RELDAN 40 EC

#1240
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
Carbetoxul nu are inlocuitor. Mai sunt insecticide si insecto-acaricide care combat aceleasi insecte, dar atat. O intrebare mai buna ar fi fost " Cu ce produs as putea sa combat ....?"

#1241
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Maine vreau sa stropesc piersicii. Dupa ce am rezolvat (temporar, evident...) cu basicarea care mi-a dat de lucru vreo 6-7 saptamani acum a aparut ciuruirea frunzelor. Mi s-a recomandat amestecul Topsin 70 wdg si Vondozeb 75 dg. De curiozitate am luat cu mine ceva frunze si de pe la agrisi, coacaze, vie, pe care le-am aratat celor de la fitofarmacie si dupa o scurta ezitare mi-au recomandat sa adaug in solutia de stropire si un fertilizant foliar Kristalon si sa-i stropesc si pe ei cu shake-ul respectiv :) . Ceva pareri? Sa pun si fertilizantul? Si o ultima intrebare: 10L din acest coktail e prea mult pentru piersici, pot stropi cu restul ciresii, caisii, prunii, care (cel putin aparent) nu au probleme?

#1242
danero2004

danero2004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 02.01.2006
Cartile de specialitate sustin ca pe un pom care sufera de orice altceva decat carente de micro si macroelemente nu se folosesc fertilizanti.

Stiu ca in cazul in care pomii au suferit de basicare e contraindicata folosirea Azotului .

Topsinul e generic deci si sfaturile par a fi tot generice

Doar opinia mea!
Dan

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bing (1), sov

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate