Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7132 replies to this topic

#109
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
nu stiu in ce zona ai livada, dar nu-i cam tarziu in martie pt. Oleocarbetox ?

rapanul ca rapanul, dar sa te fereasca Dumnezeu sa intre in ei focul bacterian !  sunt patit.

#110
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cum recunosti boala? Si cum ai scapat de ea?

Edited by horia66, 20 February 2010 - 01:08.


#111
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
se cunoaste pe frunze si lastari, si chiar pe fructe la un atac avansat.  oricum mi-a confirmat si directia de protectia plantelor diagnosticul.

eu am avut probleme la peri.  ce am reusit sa iau din timp, am tinut in tratament si au scapat ; insa  un Conference pe care l-am neglijat la inceput si in care a avansat, a trebuit sa-l tai, dupa ce i-am dat tratamente la greu vreo 2 ani si degeaba.

#112
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Bine, cum se manifesta boala? Ce tratament ai facut? Si cei ala Conference?

Edited by horia66, 20 February 2010 - 01:09.


#113
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
frunza deviine maronie pe portiune compacta,adica nu ici-colo; e ca arsa (de aici si numele),se farama intre degete. lastarii au si ei portiuni maronii,fructele se stafidesc.
se trateaza cu produse pe baza de cupru: Champion,si mai era ceva,Aliette parca.

cel mai sensibil se zice ca e gutuiul, apoi celelalte samantoase; da' e nenorocita tare


Conference = un soi de par  :)

#114
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Si cu champion ai scapat? Cate stropiri ai facut? Si in cati ani?

Edited by horia66, 20 February 2010 - 01:10.


#115
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
vrei sa scrii vre-un articol ? ;)  daca o sa ai si tu bucuria sa te procopsesti cu asa ceva, mai vorbim;
nu-mi face placere sa-mi amintesc cat m-am chinuit cu treaba asta.

#116
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Pai uleiul merge pana la "urechiusa" si atunci nici nu sunt plecati in vegetatie iar pt focul bacterian dau dupa. Acum sincer sa fiu eu cred ca cupricele sunt apa de poaie la foc. Tata ii zapaceste cu cuprice si daca e sa fie.....degeaba. La asta nu merge decat cu foarfeca, fierastraul sau........motofierastraul (dupa caz). N-am mai vazut prea des foc bacterian la mar. Parul si gutuiul sunt f sensibili la asa ceva.

Eu dau decat una cu cupric, altii dau si mai multe. Tata intr-un an, de disperare, a bagat cupric si in vegetatie si tot degeaba

#117
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
eu stiu ca e preferabil de dat mai devreme uleioasele, dar o merge si asa ...

banuiesc ca tatal tau da cupricele pentru scoarta, nu pentru foc; pentru foc dai daca ai asa ceva.

si nu sunt chiar apa de ploaie, sa stii ...

#118
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 DDuras, on 20th February 2010, 00:49, said:

vrei sa scrii vre-un articol ? ;)  daca o sa ai si tu bucuria sa te procopsesti cu asa ceva, mai vorbim;
nu-mi face placere sa-mi amintesc cat m-am chinuit cu treaba asta.

Am o banuiala la ai mei!

#119
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
la ai tai ce ?  si pe ce se bazeaza?

#120
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Pe simtome!

Edited by horia66, 20 February 2010 - 01:10.


#121
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
ii tii permanent sub observatie; cand apar frunze cu inceput de uscare le aduni din pom, si stropesti cat poti de des. CAT POTI DE DES.

nu stiu cum vei face asta la o livada mare , dar altfel mai greu sa scapi; trebuie tinut foarte din scurt.

#122
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008

 DDuras, on 20th February 2010, 00:54, said:

eu stiu ca e preferabil de dat mai devreme uleioasele, dar o merge si asa ...

banuiesc ca tatal tau da cupricele pentru scoarta, nu pentru foc; pentru foc dai daca ai asa ceva.

si nu sunt chiar apa de ploaie, sa stii ...
  Pana nu dau astia avertizarea nu scot pompa. Pai tata tocmai d-aia dadea in vegetatie cu cuprice, ca avea foc bacterian si ii era frica sa nu ramana calic. era in primii ani cand aparuse la noi si se zvonea ca termina plantatiile, Acum am vazut ca mai eficient e sa cureticu foarfeca.

#123
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 DDuras, on 20th February 2010, 01:01, said:

ii tii permanent sub observatie; cand apar frunze cu inceput de uscare le aduni din pom, si stropesti cat poti de des. CAT POTI DE DES.

nu stiu cum vei face asta la o livada mare , dar altfel mai greu sa scapi; trebuie tinut foarte din scurt.
Sa stropesc cu Champion saptamnal?

#124
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 sacos, on 20th February 2010, 01:03, said:

Pana nu dau astia avertizarea nu scot pompa. Pai tata tocmai d-aia dadea in vegetatie cu cuprice, ca avea foc bacterian si ii era frica sa nu ramana calic. era in primii ani cand aparuse la noi si se zvonea ca termina plantatiile, Acum am vazut ca mai eficient e sa cureticu foarfeca.

pai oricum prima operatiune e curatatul, altfel nu faci nimic.  intai cureti tot ce e atacat, si apoi stropesti.

SI A NU SE UITA A SE DEZINFECTA FOARFECA DUPA TAIERI !  ca dupa aia n-o sa stii de ce se extinde focul in toata livada .



 dorel232004, on 20th February 2010, 01:03, said:

Sa stropesc cu Champion saptamnal?

ideea e sa-i tii sub observatie cat mai des, macar saptamanal; cand vezi ca apar frunze atacate (sau lastari), le rupi si apoi stropesti.
daca iti apar masiv, la doar cateva zile, putin probabil sa mai poti scapa pomul in cauza; pentru ca il vei cheli de frunze.

insa eu zic sa duci mostre din frunze,lastari,eventual fructe la Protectia plantelor, sa-ti puna un diagnostic exact; sa nu fie alta boala, sa faci tratament aiurea si sa-i pierzi din alta cauza.

#125
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Am avut si eu focul bacterian la un gutui. 2 ani l-am stropit cu cuprice si isi revenea dupa stropiri, facea lastari noi, apoi ii ataca si pe acestia, iar stropeam, ... pana la urma a trebuit sa-l tai. Nu mai ajungea niciun fruct la maturitate si s-a intins boala si la un alt gutui mai tanar. E adevarat ca nu-l stropeam saptamanal, dar de doua ori pe luna tot il imbaiam.

Intrebare: am avut anul trecut putregaiul cenusiu la cais (un mucegai albastrui) si prun (mucegai mai mult albicios). Nu am reusit sa-i fac bine. Cu ce ma sfatuiti sa-i stropesc si cand?

#126
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Putregai cenusiu sau Monilioza ?

S-ar putea sa fie vorba de Monilioza , care si ea este nenorocita.

Ar fi bine sa le dai toate tratamentele daca zici ca anul trecut au fost atacati tare. Era bine sa-i fi stropit si in toamna ,dupa ce cade frunza.
Acum ii stopesti cand trece temperatura de 4 grade si sunt uscati,apoi cand incepe sa crape mugurele vegetativ (frunzele) , apoi inainte de inflorit, dupa ce se scutura toate florile, apoi pe la sf.iunie-incep.iulie si inainte de coacere, cu respectarea perioadei de pauza inainte de cules (specifica pt. fiecare produs de stropit in parte); apoi toamne, cum am mai spus.

Produse:Captan,Merpan,Rovral,Sumilex, zeama bordeleza. La primul si ultimul stropit (cand nu este vegetatie:frunze,etc.) merge doar piatra vanata=sulfat de cupru (adica fara var),in concentratie mai mare:1-2 %. (e considerat un tratament de baza pentru bolile scoartei).

Pentru putregai cenusiu: Ridomil, Sandofan

Acum ramane sa vezi ce boala este de fapt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate