Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

mp3/wma in casti...

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Buna,am eu am un mp4 player well,iar fratele meu un mp3 samsung.Intrebarea mea este,cand dau rip fisierelor audio de pe cd-uri(stiu ca cele deja convertite intr-un format compressed deja sunt date naibii daca le mai convertesti odata)dupa ce le dau rip in wav,cand le convertesc in mp3/wma(prefer mp3) converterul ma pune sa aleg mai multi parametrii.eu le convertesc in mp3@192kbps,vbr,44100 hz.Intrebarea mea este,dintre mono,stereo,joint stereo,forced joint stereo,dual channels pe care sa le aleg? in pc sunt puse pe joint stereo,dar castile de la pc sunt d-alea badarane,deci enorme(sony-nu stiu detalii) iar celelalte de la ambele,atat mp3 cat si mp4 sunt d-alea de iti intra in urechi,da nu asa,de forma,ambele au ceva,ca un cui,ce intra adinc in ureche,si sunt full range.Nu ca n-as avea de lucru,dar nu vreau ca sa  am o piesa electronica de care sa profit doar pe jumatate.Multumesc.


P.S:nu ca as avea ceva cu wma-urile da astea se aud infundat,indifernet ca suntcasti sau boxe.daca stiti cum sa le convertesc astfel incat sa aiba o calitate mai buna ca mp3,dar sa ramana la fel de mici,nu ezitati.

#2
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,342
  • Înscris: 24.03.2006
Joint Stereo e o gaselnita cu scopul de a pastra calitatea dar de a micsora dimensiunea fisierului.
> http://en.wikipedia....ki/Joint_stereo

Pana la urma cel mai simplu e sa faci un test. Converteste un fisier foarte bine inregistrat atat stereo cat si joint stereo, si apoi asculta-le pe ambele intr-un mediu cat mai linistit, fara sunete puternice din exterior. Daca la pozitionarea in spatiu, sau finetea detaliilor nu se simte diferenta, atunci alege metoda care ocupa cel mai putin spatiu.

#3
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 GUP, on Feb 1 2008, 13:11, said:

Joint Stereo e o gaselnita cu scopul de a pastra calitatea dar de a micsora dimensiunea fisierului.
> http://en.wikipedia....ki/Joint_stereo

Pana la urma cel mai simplu e sa faci un test. Converteste un fisier foarte bine inregistrat atat stereo cat si joint stereo, si apoi asculta-le pe ambele intr-un mediu cat mai linistit, fara sunete puternice din exterior. Daca la pozitionarea in spatiu, sau finetea detaliilor nu se simte diferenta, atunci alege metoda care ocupa cel mai putin spatiu.
sau fa-le wma @224 kbps minim daca tii si la calitate. wma nu aplica layer de reducere a inaltelor asa cum face mp3. Nu vad de ce sa mai reducem spatiu. Exista HDD-uri extrene de 750 Gb, cele de 320 gb au devenit chiar chilipiruri, iar audioplayerele cu 4/8 Gb foarte accesibile, deci de ce sa mai chinuim sunetele la compresie mare ca sa fie mici fisierele ?! eu chiar as recomanda 224 minim sau chiar mai mult in functie pretentia urechii.

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 rvic77, on Feb 1 2008, 14:53, said:

sau fa-le wma @224 kbps minim daca tii si la calitate. wma nu aplica layer de reducere a inaltelor asa cum face mp3. Nu vad de ce sa mai reducem spatiu. Exista HDD-uri extrene de 750 Gb, cele de 320 gb au devenit chiar chilipiruri, iar audioplayerele cu 4/8 Gb foarte accesibile, deci de ce sa mai chinuim sunetele la compresie mare ca sa fie mici fisierele ?! eu chiar as recomanda 224 minim sau chiar mai mult in functie pretentia urechii.

Hmmmm...nu pare prea atractiv dar fie!!! Exista totusi o mica problema...ce encoder sa folosesc?la mp3-uri foloseam lame,la wma,stiu ca MCE are converter integrat.Pt ceilalti "Audio converter le"?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate