Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2409 replies to this topic

#91
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

 laurai1983, on Feb 1 2008, 11:22, said:

Ok, am citit, dar tot am ramas cu intrebari neraspunse... Nu vreau sa merg organizat. Vreau sa merg de capul meu, sa imi iau hotel si avion si sa stau cat vreau, nu doar 2 zile cum se face organizat. Deci intrebarile raman valabile, in special cele legate de masti si baluri. Merci!
Pentru viitor : daca n-ai gasit informatiile care te intereseaza, pe topicul dedicat, asta nu inseamna ca trebuie sa deschizi un topic nou. E suficient sa intrebi tot acolo. Ti se va raspunde cu siguranta. Multam. :)

#92
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
A mai fost cineva prin zona de curand ?
Venezia, Verona, Padova, Vicenta ?

#93
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 metalactual, on Mar 2 2008, 19:37, said:

A mai fost cineva prin zona de curand ?
Venezia, Verona, Padova, Vicenta ?

Cand pleci? Am niste prieteni care sunt la Venetia acum. N-am reusit sa aflu noutati in real time, dar la sfarsitul saptamanii voi fi in masura sa-ti dau cateva detalii fresh!

#94
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

 fly_dream, on Mar 3 2008, 09:45, said:

Cand pleci? Am niste prieteni care sunt la Venetia acum. N-am reusit sa aflu noutati in real time, dar la sfarsitul saptamanii voi fi in masura sa-ti dau cateva detalii fresh!

Daca reusesti sa pui info pana pe 20 mar, atunci este ok. Thx !

#95
euandrei

euandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.03.2008
am fost in venetia...e un oras superb!

#96
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Bravo tie....dar daca tot te-ai bagat in seama, dezvolta subiectul un pic !

#97
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
cateva poze de la recentul carnaval (sorry, nu le pot lasa mai mari):

Attached File  DSC_4778.JPG   51.02K   109 downloads

Attached File  DSC_4793.JPG   70K   94 downloads

Attached File  DSC_4797.JPG   90.76K   86 downloads

Attached File  DSC_4802.JPG   59.7K   73 downloads

Attached File  DSC_4829.JPG   88.51K   91 downloads

Attached File  DSC_4839.JPG   54.05K   90 downloads

Attached File  DSC_4845.JPG   68.27K   102 downloads

 metalactual, on Mar 2 2008, 19:37, said:

A mai fost cineva prin zona de curand ?
Venezia, Verona, Padova, Vicenta ?

vicenta nu...da' verona si padova da. ambele orase sunt frumoase, merita vizitate. dintr-unul in altu' se ajunge cu trenu', 7 euro jumate / pers fara loc, 10 cu loc.

#98
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

 DeathRipple, on Mar 4 2008, 09:18, said:

cateva poze de la recentul carnaval (sorry, nu le pot lasa mai mari):
vicenta nu...da' verona si padova da. ambele orase sunt frumoase, merita vizitate. dintr-unul in altu' se ajunge cu trenu', 7 euro jumate / pers fara loc, 10 cu loc.


Frumoase costumele  :) . Multumesc de info. Pretul la tren era: pentru dus sau dus-intors, gen Venetia-Padova ? Oricum mi-am facut o idee. Prin garile din Verona, Padova sunt ceva harti cu ce este de vizitat in orase ? Ceva gen Birou Turistic ?

#99
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 metalactual, on Mar 4 2008, 13:05, said:

Frumoase costumele  :) . Multumesc de info. Pretul la tren era: pentru dus sau dus-intors, gen Venetia-Padova ? Oricum mi-am facut o idee. Prin garile din Verona, Padova sunt ceva harti cu ce este de vizitat in orase ? Ceva gen Birou Turistic ?

pretul mentionat era pt o singura calatorie. padova - venetia este 2,90 / pers / dus cu regionalu'.
or fi si harti, eu in general citesc si iau de pe net. daca ai gps, poti face urmatoarea chestie: introduci toate adresele obiectivelor pe care ai vrea sa le vezi  si voila - ai un itinerariu de urmat. ca regula generala, daca vei sa manci mai ieftin, iesi de pe drumurile frecventate de turisti - valabil pentru orice oras. in venetia poti gasi meniuri la 12 euro / pers.

#100
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Iti dai seama ca sunt burdusit  ;) , doar ca imi place sa iau o harta la fata locului, e mai usor de morfolit si de multe ori are pictograme usor de vazut cu obiectivele principale - pe care deja le stiu. Cat despre gps, de folosit in modul "pedestrian" nu e stilul meu. Eu vreau harti, eventual colorate  :P .

#101
ancutza24

ancutza24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.08.2007
in aprilie plec la venetia...sunem 4 persoane...si am gasit cazare in padova la hotel ibis la oferta 50euro/noapte/camera fara mic dejun inclus....noi mergem cu masina. ce parere aveti? e ok daca ne cazam in padova si nu in ventia? ne gandeam k in ventia est pb cu masina si in plus cazarea in venetia mi s-a parut mai scumpa chiar si in mestre...
shtiti cumva cat face un tren din padova pana in venetia? ne-am gandit de asemenea ca de la padova la venetia sa mergem cu masina si sa lasam masina undeva...auzisem k este o parcare chiar inainte de pod undeva in dreapta cu doar 4euro/zi.
astept sugestii...multumesc frumos... :D

#102
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
4 euro/zi in italia? :) asta e o gluma buna. ala nu mai e biznis, e act de caritate.

trenu' face intre 30 si 50 de min, in fct de clasificarea lui.

#103
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

 DeathRipple, on Mar 17 2008, 15:05, said:

4 euro/zi in italia? :) asta e o gluma buna. ala nu mai e biznis, e act de caritate.

Cam peste tot in Europa, incepe de la 6-7 eur/24h, cel putin in marile orase, asa ca 4 eur chiar este pomana - o fi de Paste o promotie  :lol: , desi la ei se termina pana in aprilie. Daca info. este corecta eu zic sa te bagi, nu poti afla mei ieftin !

#104
abburell

abburell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.02.2007
ptr trenuri, preturi , distante si orarii folositi cu incredere www.trenitalia.com

#105
helen

helen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2006
salut, m-am intors din venetia saptamana trecuta si am cateva info la cald. minivacanta noastra a durat 3 zile pline in venetia, nu le socotesc pe cele in care am calatorit pentru ca nu se pun. wizzair au avut oferta super-tare, 1 milion de persoana, chiar au fost foarte ok, mult mai buni decat blue air spre exemplu. acolo am facut rezervare cam cu doua saptamani inainte la o pensiune, foarte centrala si conditii extraordinare. pretul a fost foarte bun (85 euro/noapte, mic dejun inclus, se putea servi si in camera!!), dar este oarecum extrasezon. pensiunea se numeste locanda al leon si este efectiv la 5 minute de mers de piazza san marco. zona este destul de scumpa, asa ca ne-am orientat la un supermarket in zona si ne-am rasfatat in fiecare zi cu prosciutto, mozarella, pomodori sechi si alte delicatese (vanzatoare erau niste romance!).
biletul de vaporetto pentru un singur drum costa 6,50 euro si l-am folosit doar la venire si la plecare. in rest, am mers mult pe jos si fara o tinta anume, oricum ai merge nu te poti pierde. venetia este mult mai mica decat mi-am imaginat, dar la fel de frumoasa cum am crezut, chiar pe vreme mai ploioasa:(
o zi am mers la murano si burano cu atcv, transportul in comun, statia de plecare din venetia este fondamente nove, am luat un bilet de o zi, 14 euro si am topait venezia-murano-burano-venetia. merita si intr-o zi e timp suficient de vazut tot si chiar de lenevit la o trattoria in burano (desi e cam scump, o lasagna de peste 12 euro, plus vin, cam 10 euro carafa, plus coperto 2 euro/pers, plus servizio 12%!!).
in venetia nu am intrat decat in campanila din piazza san marco, 8 euro/persoana si ai o vedere panoramica a venetiei si insulelor invecinate. doar ca era ff frig si mai mult de 5 minute nu am rezistat :huh:
wizzair aterizeaza la treviso de unde se ajunge f usor cu un shuttle bus in venetia, piazzale roma (9 euro dus intors).

#106
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Sa va fie de bine ! Cand mai ai timp mai povesteste. Orice.
Cum a fost cu bus-ul naveta de la Treviso si pana inapoi, mai tii minte orele de plecare/venire a bus-ului ?
Biletele le iei din aerogara sau de la sofer ?
Thx !

#107
ancutza24

ancutza24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.08.2007

 metalactual, on Mar 17 2008, 17:09, said:

Cam peste tot in Europa, incepe de la 6-7 eur/24h, cel putin in marile orase, asa ca 4 eur chiar este pomana - o fi de Paste o promotie  :lol: , desi la ei se termina pana in aprilie. Daca info. este corecta eu zic sa te bagi, nu poti afla mei ieftin !

Pai din cate am intels in Venetia parcarea este f scumpa(te ajunge chiar la20euro/zi), insa aceasta parcare am intels k este undeva in afara orasului si de aceea este atat de ieftina...nu shtiu sigur. asa am auzit.
mersi mult

#108
gabrielafern

gabrielafern

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.03.2008
Hi,

Plec si eu la Venetia in august pe un traseu mai lung : Dubai - Venetia - Timisoara si retur , cu un copil de doi ani . Dupa ce am cumparat biletele de avion Dubai Venetia , Venetia - Timisoara si retur , dupa ce am rezervat hotelul , am fost informata ca My Air , compania cu care zbor de la Venetia la Timisoara si-a anulat zborurile pe perioada 31 martie 2008 - 21 noiembrie 2008 . Va rog daca puteti sa-mi dati niste informatii legate de transportul pe ruta mai sus amintita. Mentionez ca locuiesc in Abu Dhabi - Emiratele Arabe Unite si trebuie sa gasesc o modalitate de a rezolva problema de aici . Exista posibilitatea cumpararii on line a biletelor de tren ? Este ok trenul ca mijloc de transport avind in vedere ca am cu mine un copil de doi ani ? E safe ? (De la Venetia la Timisoara calatoresc numai cu copilul , la intoarcere e si sotul cu noi)Se poate cumpara din Romania biletul de tren Venetia-Timisoara-Venetia ? Stiti traseul trenului ? Sotul nu e catatean roman si ma intereseaza traseul pentru a aplica pentru viza daca e cazul . Dac Air si Carpatair nu au sistem on line de booking ? Orice informatie este bine venita ! Prefer avionul dar iau in considerare si alte variante . Va multumesc mult !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate