Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2409 replies to this topic

#505
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Te descurci fara probleme.

Uite ce am scris, in alta parte, despre aeroportul din Treviso, da o geana pentru o idee de ansamblu - Apasa aici - Treviso !

Edited by metalactual, 21 July 2009 - 19:13.


#506
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbiancamch, on 13th July 2009, 13:26, said:

Parerea mea e ca mai bine mergi pe jos, nu dureaza decat 25-30 minute, daca urmezi indicatoarele si nu te ratacesti. Oricum, mai bine iei o harta din gara, se gaseste la chioscul de ziare. Venetia e foarte incurcata si multe strazi se termina "orb", spre canale sau curti inchise, asa ca nu poti urma o directie anume de capul tau. Harta de asemenea e greu de urmarit, pentru ca stradutele sunt foarte multe si foarte mici (uneori are loc de trecere doar o persoana), iar reprezentarea pe harta e in consecinta, poate fi o munca sa gasesti pe harta locul in care te afli.
Daca nu te deranjeaza pretul vaporasului (6,5 euro un drum), poti merge foarte bine si cu el, statia e chiar in fata garii. Pe harta sunt trecute si rutele vaporaselor (au numere, ca si tramvaiele noastre). Erau si abonamente de 12 ore, de 24 de ore, parca  , samd ,cele de 12 ore costau 16 euro.




Acuma low cost la Venetia inseamna destul de scump oricum, sa fie pregatiti pt asta. Noi am stat la un hotel de 4 stele la 14 km de Venetia, La Meridiana, in Mogliano Veneto, hotelul l-am rezervat prin booking. com. Pretul a fost f. bun pt. Venetia si pentru conditiile oferite - 63 euro/noapte/camera dubla, cu mic dejun consistent. Legaturile cu Venetia erau f. bune pt ca avea gara ( nu departe de hotel, cam la 10 minute), biletul de tren era de 1,80 euro/drum, coboram la S. Lucia (informatie importanta cand iei biletele de la automat, pt. ca mai e si statia Venetia Mestre care e departe de oras), de unde mai faceam 30 min. pana la San Marco. Eu i-as sfatui sa dea o cautare pe booking sa vada ce  gasesc in perioada respectiva in jurul Venetiei, pt ca in oras va fi extrem de scump, iar banuiesc ca nici conditiile nu sunt grozave, la banii respectivi. Toate cladirile sunt extrem de vechi, pe dinafara nu pareau renovate, iar pastrand tonul de "mulgere generala de bani" al Venetiei, ma gandesc ca si cazarile sunt pe masura.

PS De curiozitate tocmai m-am uitatpe booking la cazarile din venetia in august si am vazut ca o cazare in oras, la 2 stele, fara baie proprie costa minim 60 euro/noapte, in timp ce la hotelul "nostru" e doar 53-54, in conditii excelente.


Multumesc mult, vor sta la Ibis in Padova si de-acolo vor vedea ce e de vazut. Iar la Wizzair i-a costa vreo 2 mil si 600 pe amandoi, dus-intors

#507
blueschertz

blueschertz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.10.2008
salut! plecam si noi (eu plus prietenul) in europa si ajungem pt 4-5 nopti in venetia... perioada 5-9.08
suntem cu masina si ma tenteaza sa o las undeva si sa incerc sa ma descurc fara. variantele de cazare pana acum sunt :
1. http://www.hotelcarletto.com - la 30 km de Venetia, 4 nopti - 192 euro cu tot cu mic dejun, parcarea se poate free. 3 stele

3. http://www.stylehotel.it/eng/index.asp  -  la 15 km de Venetia, 4 nopti - 216 euro cu tot cu mic dejun, parcare free. 4 stele (mie asta imi place ...arata genial)

4.   http://www.vimehotel...ha.php?hotel=72  la 16 km de Venetia, 4 nopti - 200,80 cu mic dejun. parcarea inclusa...arata si asta foarte bine, doar ca e in the middle of nowhere, pe langa autostrada ceva.

am dat un mail si la Delfino in Mestre dar momentan no answer... ce ma sfatuiti? de parcare nici nu aduc vorba pt ca am citit tot topicul si e cam cah partea ...  <_<

multumesc pt eventualele raspunsuri!  B)

#508
ThAce

ThAce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2006
M-am intors cam de-o saptamana din Venetia. Am stat in Lido la Venezia 2000, am platit 295 euro/4 nopti camera cu vedere la mare, mic dejun inclus (rezervare la ei pe site, mai ieftin ca pe booking.com). Hotelul mi s-a parut super OK si insula mi-a placut, e diferita fata de Venetia, Murano, Burano and Co dar are farmecul ei. De la hotel pana in San Marco faceam 20 min daca prindeam vaporeto-ul in statie. Trebuia luat si bus-ul 2 statii daca nu vroiai sa mergi, dar la asta ii stiai orarul si ieseai din hotel exact cand trebuia.

Despre Venetia, numai de bine, peste asteptari, e o alta lume, pentru mine a avut cam acelasi "WOW Factor" ca si NY, si nici nu mi s-a parut chiar asa de aglomerata cum ma asteptam. Am avut abonament pe transport si museum pass luat de pe net cu reducere. Am vazut aproape toate muzeele incluse, fiecare cu farmecul ei. Nu ratati muzeul de arta moderna, sunt acolo niste opere care daca ar fi intr-un muzeu de la noi, cred ca ar discuta deontologii 3 zile despre cum de au ajuns intr-un muzeu "de stat".

Am facut o excursie de o zi la Burano, Murano si Torcello, merita daca stati mai mult de 3 zile. Am fost si in Campanila din piata San Marco, chiar daca pretul e cam maricel eu zic ca merita pe deplin.

La basilica San Marco, incercati sa prindeti free tour guide-ul, pe langa informatii, ghidul, in cazul nostru un student englez, Thomas, va poate oferi 50% reducere la atractiile cu plata. Chiar daca nu are timp sa va plimbe peste tot vorbiti cu el si va poate baga cu reducere si la cele unde nu el nu a ajuns.

Cu mancarea intradevar nu e prea usor, restaurantele sunt scumpe si parca nu iti vine sa mananci la McDonalds si Burger King. Daca cautati bine, gasiti si oferte avantajoase. Inghetata si prajiturile sunt super, noi am gasit o cofetarie super, in drum spre Santa Maria Gloriosa dei Frari, prajituri micute dar excelente la 1-1.5 euro.

Pentru cazare, recomand in primul rand sa cautati in Venetia, mai ales daca veniti fara masina, stiu ca e scump, merita insa pe deplin sa te bucuri de oras in liniste, sa te poti odihni 1-2 ore la pranz, sa fii fara grija ca trebuie sa ajungi la hotel seara. Daca nu gasiti in Venetia, e OK si Lido. Parerea mea e ca veti regreta orice alta varianta (Mestre si imprejurimi).

Attached Files



#509
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006

View Postblueschertz, on 23rd July 2009, 00:27, said:

salut! plecam si noi (eu plus prietenul) in europa si ajungem pt 4-5 nopti in venetia... perioada 5-9.08
suntem cu masina si ma tenteaza sa o las undeva si sa incerc sa ma descurc fara. variantele de cazare pana acum sunt :
1. http://www.hotelcarletto.com - la 30 km de Venetia, 4 nopti - 192 euro cu tot cu mic dejun, parcarea se poate free. 3 stele

3. http://www.stylehotel.it/eng/index.asp  -  la 15 km de Venetia, 4 nopti - 216 euro cu tot cu mic dejun, parcare free. 4 stele (mie asta imi place ...arata genial)

4.   http://www.vimehotel...ha.php?hotel=72  la 16 km de Venetia, 4 nopti - 200,80 cu mic dejun. parcarea inclusa...arata si asta foarte bine, doar ca e in the middle of nowhere, pe langa autostrada ceva.

am dat un mail si la Delfino in Mestre dar momentan no answer... ce ma sfatuiti? de parcare nici nu aduc vorba pt ca am citit tot topicul si e cam cah partea ...  <_<

multumesc pt eventualele raspunsuri!  B)
noi am stat la Art hotel Mirano, sunt vreo 20-25 km nu stiu exact, dar exista un autobuz care face legatura cu Piazzale roma, costa 4,5 euro dus-intors
hotelul e curat, camere mici, baie proprie cu dus, tv, parcare free, 35 euro/noapte dubla prin yeego, pe venere parca erau la 45, poti verifica
recomand, noi am luat si micul dejun la 6 euro, dar e cam saracacios (putin cascaval si sunca, restul bazat pe croasante, iaurt, gem...)

#510
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdenky, on 22nd July 2009, 00:08, said:

Multumesc mult, vor sta la Ibis in Padova si de-acolo vor vedea ce e de vazut. Iar la Wizzair i-a costa vreo 2 mil si 600 pe amandoi, dus-intors

Revin,

ce abonamente le-ar fi de folos pt Padova (in oras), Venetia, eventual Verona? Se pot lua la aterizare, pe Treviso? Alte ponturi care ar putea reduce din buget sunt binevenite.
Multumiri innoite
Concedii placute

#511
virginia61

virginia61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.03.2009

View Postalinasuciu, on 7th May 2009, 10:29, said:

Salut,
Am vazut ca sunt acum pe Wizz oferte pt Timisoara Venetia foarte foarte ieftine. As dori sa dau o fuga intr-un weekend. Dar sa fie cat de ieftin (pt ca economisim bani pt marele concediu din septembrie  :P ). Puteti sa imi recomandati cazare ieftina in Venetia? Eu am gasit la 50 de euro pe noapte. Am sanse la mai ieftin de atata?
Multumesc
Alina
  

Alina, si eu caut cazare in venetia dar nu am gasit asa de ieftin. Poti sa-mi spui unde ai gasit?
multumesc anticipat

#512
petschovschi

petschovschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 06.07.2005
Vreau sa-mi platesc si eu "tributul" pt. multiplele informatii folositoare luate de-aici. Deci...

Am fost la Venetia in perioada 16-20 iulie. Sa o iau pe rind:

- Transport :
Am zburat cu Wizzair-ul din Timisoara pina la Treviso (ieftin 360 RON doua persoane cu tot cu bagaj in cala). La Treviso in aeroport (de la un ghiseu ATVO aflat in sala de asteptare) am cumparat un Venice card pe 7 zile cu ATVO inclus (transportul interurban pina la Venezia). A costat 104 euro pt mine (senior > 29 de ani) si 96 de euro pt prietena mea (junior <29 ani). Autobuzele ATVO te asteapta chiar la iesirea din aeroport (dai direct in ele de fapt) si circula dupa un anumit orar (din pacate noi am asteptat vreo ora pina a plecat primul). Autobuzul te duce pina in Piazzale Roma unde se coboara.
Ca fapt neplacut la intoarcere am avut ceva emotii intrucit soferul autobuzului habar n-avea de faptul Venice card poate include si ATVO. El stia doar de tichetele dus-intors (pe care ceilalti din statie le aveau in mina). Pina la urma s-a rezolvat intrucit a mai venit un autobuz al carui sofer stia despre ce e vorba. Si tot la intoarcere autobuzele nu erau albastre cu insemnul ATVO asa ca am pierdut ceva timp pina cind le-am identificat (scria intr-adevar Treviso-airport dar am crezut ca e vreun operator privat ce nu tine de ATVO, pina cind am vazut ca pe biletele tuturor celor ce urcau era insemnul ATVO...si apoi povestea cu ametitul de sofer).

-Cazare:
Nu mi-am dat seama exact care sunt distantele exacte in Venezia asa ca am rezervat un hotel cit mai central si am ales Best Western Monte Carlo (3 stele). Locatia este ideala (30 de secunde de Catedrala San Marco), pretul 595 euro/ 4 nopti (cu mic dejun inclus). Hotelul avea referinte bune atit pe booking.com (8,4) cit si pe tripadvisor (4/5). Aveau camere duble si triple, dara fara diferentiere la cele duble (classic, superior, executive etc). Am primit o camera mica (207) , sa zicem ca a fost decenta , dar nu ne-a placut deloc baia (nu aveau cabina de dus, doar o perdea din aceea naspa, iar in plus dusul era fix). Am vazut planul de evacuare al hotelului (cu dimensiunile tuturor camerelor) si camera mea era printre cele mai mici. M-am enervat intrucit erau camere mai mari, iar eu am primit una mica, cu o baie naspa (la preturi identice). Asa ca i-am taxat la review-ul ce l-am facut ulterior pe booking. com cu un 5,5.

- Orasul in sine:
Venezia nu e mare, poate fi batuta relativ usor la picior (probabil data viitoare cind voi mai merge nu voi mai sta ultracentral). Nu te poti rataci, e semnalizata directia de mers aproape oriunde, dar iti trebuie o harta buna totusi (ca in orice alt oras). Am circulat si cu vaporetto dar si pe jos. De pilda nu se merita sa iei vaporetto din San Marco pina in Rialto: pe jos faci 5 minute, iar cu vaporetto 30 de minute.
Orasul e plin de muzee, biserici , constructii arhitectonice deosebite....citeam undeva ca 95% din cladiri sunt declarate monumente istorice.  
Avind gratis intrarea la o serie de muzee si biserici mi-am propus sa vizitez cit mai multe (dar si chestia asta cu vizitatul e cu dus si intors). Muzeele sunt foarte obositoare, ca sa le vezi pe indelete trebuie sa zabovesti destul de mult timp (e cite o mica harta cu informatii despre fiecare pictura in sali, pe care e bine sa o citesti) si sa stai cu capul in extenise (picturile sunt inclusiv pe tavane). Deci acumulezi oboseala si in plus de asta ar trebui sa ai si niste notiuni de pictura , religie (majoritate picturilor au tenta religiasa) si istorie ca sa pricepi ceva. Daca treci prin muzee ca "voda prin loboda" le poti vedea pe toate in citeva zile, daca esti pasionat de pictura si vrei sa le vezi "pe indelete" atunci e nevoie de mult timp. In prima zi am fost la Palatul Dogilor, Muzeul Corer (gratis cu Venicecard) si la Accademie ( 7 euro/persoana). Va spun sincer ca seara am fost "rupt" (toata ziua in muzee, concentrat, cu capul in flexie-extensie).
Mi-am zis ca in urmatoarele zile o las mai usor cu muzeele si voi colinda Venezia la picior, ceea ce din punctul meu de vedere a fost o placere. Daca intilneam vreo biserica intram in ea (multe erau gratis cu Venice card) si pot sa spun ca acesti catolici au niste biserici extraordinare...sunt ortodox, dar sunt oarecum invidios pe catedralele si bisericile din lumea catolica, nu numai din Venezia. Oricum pt. un oras asa de mic, Venezia are o multime de biserici care mai de care mai frumoasa. Si fiindca veni vorba de biserici am sa va zic ca n-am intrat in Catedrala San Marco (desi v-am zis ca hotelul era la 30 de secunde). De fiecare data cind treceam pe-acolo era o coada ce-mi aducea aminte de cozile la carne din comunism. Erau niste cozi imense la care trebuia sa astepti peste o ora (poate si mai mult) si la care nu m-am indurat sa stau la peste 30 de grade (mi-am zis ca mai revin la Venezia si voi intra atunci).
Am mai fost la muzeul Guggenheim (Peggy Guggeneim  ingropata acolo) unde printe multe picturi futuriste sau cubiste am vazut si o opera a lui Brancusi (parca "Pasare in zbor" se numea). Intrarea la acest muzeu: 14 euro. Am ratat destule alte muzee care erau incluse in Venicecard, dar dupa cum vi-am zis mi-am dorit sa fac si altceva decit sa fug dintr-un muzeu in altul si sa cad rupt seara. Am mai fost in turnul Campanilei (privelistea e superba) unde intrarea e 8 euro.

- Insule:
O zi intreaga (de fapt dupa 12 pina seara) am dedicat insulelor .Murano e aproape de Venezia, in schimb Burano si Torcello sunt mai departe (e discutabil daca merita in cazul in care ai timp limitat). Ca sa ajungeti in Murano cred ca cel mai bine e sa mergeti pe jos inspre nordul Veneziei pina in statia Fondamente Nova si de-acolo sa luati vaporetto LN (care e mai mare si incap mai multi in el). Noi am luat 51 din San Marco si am pierdut destul de mult timp (trece timp pina vine 51, iar daca nu esti in fata trebui sa-l astepti pe urmatorul, apoi face destul de mult pina in Murano, peste jumatate de ora). In schimb din Fondamente Nova pina-n Murano se ajunge rapid.
Murano mi-a placut. Am nimerit acolo duminica, nu era foarte multa lume, mai agitate erau stradutele ce duceau spre statiile vaporetto. In schimb in citeva mici piazzete din centrul insulei era pustiu (avea aerul unui orasel provincial pustiu intr-o dupa-amiaza torida de vara). N-am vizitate muzeul sticlei din lipsa de timp, in schimb cel mai bun prinz din toata excursia a fost la Murano 9incluzind o delicioasa ciorba de peste).
Am plecat apoi spre Burano cu vaportetto LN (2 curse pe ora) si am facut vreo jumatate de ora. In Burano am stat foarte putin (1 ora) fiind dependenti de orarul vaporetto (mergeam spre Lido di Venezia si cursele erau din ora in ora). Am stat putin in Burano si poate de aceea nu am ramas prea impresionat. E dragut, asa cu casele zugravite in diverse culori, dar nimic mai mult. Din Burano se poate merge spre Torcello, dar fiind deja in criza de timp am renuntat.
Din Burano am luat in continuare LN pina-n Lido di Venezia si am facut alte 45 de minute . E o statiune destul de eleganta (mie personal mi-a placut), dar care functioneaza mai mult ca strand pentru venetieni (nu pare a fi o statiune pt. turismul de masa). Din Lido di Venezia am luat 1 spre San marco si am facut vreun sfert de ora.
Am scris toti timpii care se fac intre diversele insule ca sa va faceti o idee. Burano e destul de departe si parerea mea e ca nu merita timpul pierdut daca stai doar citeva zile in Venezia.

-Diverse:
* masa: cam pe la toate restaurantele preturile sunt destul de scumpe. O masa pt. doua persoane e intre 35-50 de euro in functie de ceea e comanzi, iar portiile nu sunt prea mari (eu la peste 100 kg am anumite nevoi...). La unele restaurante mincarea e ok, la altele nu...de pilda la citiva metri de Piata San Marco am primit cea mai groaznica portie de cartofi prajiti din viata mea (la McDonald sunt lux fata de aia). Adevarul e ca circuland toata ziua prin muzee sau stradute, consumi ceva calorii si nu poti trai doar cu felii de pizza de la tejghea (care si alea-s vreo 4-5 euro).
Deci in principiu mincarea e scumpa. La pretul din meniu se mai adauga 12% (taxa de serviciu) + coperto (in unele locuri coperto e inclus in pret). Cam la orice restaurant o pizza e 13-15 euro (cu tot cu taxa aia de 12%).
* in Piata San Marco sunt o multime de terase cu muzica caffe-concert. Multa lume se aduna doar sa se uite, fiindca tarifele sunt cam mari daca te pui la masa (de pilda 2 cocktailuri, 1 inghetata, 1 caffe-frappe si 1 apa minerala au fost 80 de euro).
* gondola: toti gondolierii la care te duci iti arata pretul oficial: 100 euro/30 minute sau 150 euro/45 minute. Dupa cautari si ceva negocieri am scos un 40 de minute la 100 euro.
* intimplator noi am fost in Venezia in timpul unei sarbatori locale Il Redentore (pe 17 iulie se serbeaza faptul ca Venezia a scapat de o epidemie de ciuma ce a injumatatit populatia orasului). A inclus un superb foc de artificii precum si o defilare a tuturor ambarcatiunilor din Venezia (si probabil au venit si din insule) pe Grand Canal.

Concluzii:
- Venezia e un oras minunat care merita sa-l vezi macar o data in viata
- e important sa stai in Venezia
- daca vrei sa simti cu adevarat gustul Veneziei trebuie sa cheltui destul de mult
- eu am stat de joi dupa-masa (am ajuns pe la 5) pina luni dimineata (am plecat pe la 10). In rastimpul asta am reusit sa fac si sa vad destule lucruri, dar totusi n-a fost indeajuns timp pt. tot. Cred ca vreo 7 zile pline sunt necesare pt. a vedea "tot"...

Edited by petschovschi, 03 August 2009 - 15:11.


#513
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006
Buna a mers cineva de la Venetia la Bolzano cu trenul? Exista tren direct sau trebuie schimbat in alt oras?

Multumesc anticipat.

#514
adb9000

adb9000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 29.07.2008

View Postbabyblu, on 15th August 2009, 19:59, said:

Buna a mers cineva de la Venetia la Bolzano cu trenul? Exista tren direct sau trebuie schimbat in alt oras?

Multumesc anticipat.

Trebuie sa schimbi la Verona!E doar un tren pe zi direct care pleaca din Venezia :
  -VE S.L.     13:20
  -BOLZANO 16:30 durata: 03:10    86 Tiepolo Eurocity clasa I 29,50 € clasa II -a  22,00 €

Edited by adb9000, 20 August 2009 - 18:09.


#515
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Voi merge si eu cu sotia si cu prichindelul de 1 an la Venetia in perioaada 20-24 octombrie!
Mai merge cineva atunci sa ne combinam la o gondola? :)))))

M-am gandit sa-i ofer sotiei un cadou de ziua ei dar se pare ca nu am gandit bine si momentul.
Nu stiam ca la ei sezoanele sint impartite in A, B, C, D in functie de nush ce criterii si am
nimerit exact intr-un sezon mai scump in care fara 500E-600E nu te apropii nici de hoteluri de 1*, eventual ceva
cu shared bathroom daca vrei la 400E. Toate site-urile te aburesc cu "incepand de la 50-65E" dar cand dai pe perioada
respectiva sa book, iti arata adevaratul pret pentru luxurioasa Venetie.
In cele din urma am gasit cazare la particulari (homelidays), gratie unor persoane care au mai postat aici.
Garsoniera fix in centrul Venetiei, super aranjata si cu toate utilitatile, 90E noapte.

Ce vroiam sa mai aflu, din cate am vazut pe site-ul ATVO, autobuzele pleaca cam la 20-25 minute
dupa ce aterizeaza avionul. Eu nu stiu acum daca ora la care aterizeaza avionul = ora la care ating rotile pamantul
sau ora la care eu ies efectiv pe poarta aeroportului. Banuiesc ca e a doua varianta si ca nu tre sa-mi fac griji.
Mai nasol daca au cei de la wizzair intarzieri.

Multumesc pentru info!

#516
icszero

icszero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2007
Buna,

M-am intors din concediu din Venetia (2 nopti) si Croatia (11) si ma simt dator sa va impartasesc din experienta avuta, drept multumire pentru informatiile luate timp de 3 luni de pe acest forum. Incerc sa fiu cat mai concis si sa dau doar date tehnice – au scris altii mai bine decat o voi putea eu face.

Am ales sa merg prin Serbia intrucat aveam cazare in Timisoara (venind din Brasov).

Am plecat la 6 din Timisoara spre Venetia, prin Serbia, Croatia, Slovenia, iesire pe la Sezana. In mare, la 7 am fost la granita cu Serbia (pustiu – nici nu s-au uitat la masina) 8.30 Belgrad, 9 am iesit pe autostrada (multumesc si acum GPS-ului), 11 Croatia (m-a intrebat vamesul doar daca am tuica (!!- oi avea fata?)), 14 Slovenia, 17.30 (ora noastra) hotel (langa Venetia) – dar despre Venetia pe alt forum.

Pe drum am platit doar cu cardul – in lei am avut 2 (Visa – ING si Maestro – BRD) si am incercat sa vad cu care este mai convenabil sa platesti.

Rata de schimb (din extrase de cont) : dinari : Visa : 0,0477, Maestro : 0,0458,
                                                              kuna : Visa : 0,594-0,6024, Maestro : 0,5820-0,5893
                                                              euro : Visa : 4,308-4,324, Maestro fara plati in euro.

Costuri pe autostrada : Serbia 4 euro
                                     Croatia : pana in Zagreb 105Kuna, pana in Slovenia 5kuna
                                     Slovenia: 15euro 7 zile
                                     Italia: 8,5euro pana la Venetia

Am rezervat pe booking.com, pentru 2 nopti, o camera tripla la hotelul La Meridiana, in Mogliano Veneto, langa Venetia, 67euro/noapte (multumesc simona69) - recenziile erau foarte bune (8,3 pe booking) dar am ramas impresionat cat de bine arata - camerele triple sunt pe partea dinspre strada (circulatie intensa - este legatura spre Venetia - dar am fost destul de obosit si am dormit bine), dar sunt enorme, de 2 ori mai mari decat cele duble, aflate pe partea cealalta - patul era impresionant (cred ca 2x2m) - si cel al lui fiica-mea era destul de mare, baia ca la expozitie - una peste alta am fost incantat de hotel - micul dejun suficient.
Attached File  la_meridiana.jpg   506.31K   92 downloads
Atentie cu autostrada - cred ca s-a schimbat ceva langa Venetia - am nimerit pe partea cealalta (am facut stanga spre oras, nu dreapta, cum ne asteptam, dupa harta - noroc cu GPS-ul)

Am dedicat o zi intreaga Venetiei - comentariile mele sunt mai mult pentru cei care isi fac concediul in Croatia si vor sa vada si Venetia, daca tot sunt in zona - sunt trenuri suficiente spre Venetia - cam din 20 in 20 min (in medie) - drumul dureaza cam 20 min, iar gara este la 5 min de hotel.

Am preferat sa mergem cu vaporetto pana la San Marco - singurul mijloc de transport folosit - vaporul plin, dar am gasit ceva loc sa filmez Canale Grande, apoi tot drumul l-am facut pe jos - pentru o zi nu au incaput si insulele. Pentru ca m-am trezit tarziu sa cumpar bilete pentru muzee, prin internet (erau 17,5euro pentru adulti, 11,5euro pentru copii) am luat bilete pentru 4+1 muzee,la fata locului, fara coada, de la Museo Correr (am iesit mai bine - 28euro bilet familie, 2 adulti + 1 copil), bilet care includea si Palatul Dogilor (am fost foarte inspirat, intrucat era o coada imensa si am intrat in fata), caruia i-am dedicat cateva ore. Impresionant. La Basilica insa n-am intrat - cred ca erau 100 de persoane la coada.

Am batut toate podurile, bisericile si magazinele pe jos, asa ca la sfarsitul zilei eram rupti de oboseala - imi pare rau ca nu am cinat in Venetia si am plecat la hotel - cred ca era maximum ce puteam face intr-o zi. Am mancat niste pizza si sanvisuri cumparate in zona - au fost mai bine ultimele - o pizza buna am mancat pe terasa de vis-a-vis de hotel (bineinteles ca era o chelnerita romanca).

De intors, ne-am intors prin Croatia si Ungaria - durata mai mare si plin de camioane in Ungaria.

#517
diananico

diananico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.06.2009

View PostMeister, on 21st August 2009, 17:50, said:

Voi merge si eu cu sotia si cu prichindelul de 1 an la Venetia in perioaada 20-24 octombrie!
Mai merge cineva atunci sa ne combinam la o gondola? :)))))

M-am gandit sa-i ofer sotiei un cadou de ziua ei dar se pare ca nu am gandit bine si momentul.
Nu stiam ca la ei sezoanele sint impartite in A, B, C, D in functie de nush ce criterii si am
nimerit exact intr-un sezon mai scump in care fara 500E-600E nu te apropii nici de hoteluri de 1*, eventual ceva
cu shared bathroom daca vrei la 400E. Toate site-urile te aburesc cu "incepand de la 50-65E" dar cand dai pe perioada
respectiva sa book, iti arata adevaratul pret pentru luxurioasa Venetie.
In cele din urma am gasit cazare la particulari (homelidays), gratie unor persoane care au mai postat aici.
Garsoniera fix in centrul Venetiei, super aranjata si cu toate utilitatile, 90E noapte.
Buna! Si eu planuiam sa merg la Venetia in octombrie dar nu stiam ca e mai scump decat in alte perioade. Poti sa-mi dai si mie datele de contact ale particularilor unde ti-ai rezervat?

Edited by diananico, 27 August 2009 - 14:47.


#518
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

View Postdiananico, on 27th August 2009, 15:45, said:

Buna! Si eu planuiam sa merg la Venetia in octombrie dar nu stiam ca e mai scump decat in alte perioade. Poti sa-mi dai si mie datele de contact ale particularilor unde ti-ai rezervat?
cel mai simplu intrii pe homelidays si-ti cauti ceea ce crezi ca-i ok.
au si harta ca sa-i poti localiza. au si poze ca sa vezi cum arata locuinta, imprejurimile.

eu am folosit homelidays prima data pentru venetia si a fost mai mult decat ok.
recomand.

#519
cuminte_ro

cuminte_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.04.2008
Cand am zis doamnei mele hai sa facem nunta parea SIMPLU; intre timp a devenit o chestie monstruoasa care ne solicita extrem. Vrem sa stam 7-10 zile linistiti dupa ce se intampla intamplarea asa ca pentru 27-28 sept cautam variante.

Cel mai fain ar fi sa gasim o plaja unde sa stam cu burta la soare dar la inceput de octombrie e complicat. Am ales Venetia ca e romantic.

Ajungem pe Treviso dintr-un singur zbor sau e obligatoriu schimbul la Budapesta? Plecare de pe Sibiu, Cluj sau Timisoara zic.

O alta intrebare ar fi de cazare: pe Lido sau chiar in Venetia? Cum iesim mai bine? Nu vreau sa stam pe Murano/Burano iar Lido de Jesolo e departe. Giudecca da, intra in calcul.

Suntem si naturisti/nudisti/swingeri asa ca daca e de stat la soare noi preferam sa stam goi. E posibil acolo? Exista plaja de nudisti? Daca mai vin 2 in perioada noastra (28 sept-6 oct) facem cu masina si impartim costurile.

In concluzie: de unde avem zbor direct pe Treviso? e mai ieftin pe Lido si/sau Giudecca sau ne cazam direct in Venetia? daca e vreme si soare unde facem nudism?

#520
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007
ThAce: "Am fost si in Campanila din piata San Marco, chiar daca pretul e cam maricel eu zic ca merita pe deplin."


Subscriu! Daca imi amintesc bine, era 8 euro urcarea, parca. Eu am fost in mai anul acesta, 4 zile. In ziua aceea a fost mai innorat si sus, in Campanilla, batea vantul tare dar privelistea a rasplatit frigul. Iata pozele care confirma:

ThAce: "Am fost si in Campanila din piata San Marco, chiar daca pretul e cam maricel eu zic ca merita pe deplin."


Subscriu! Daca imi amintesc bine, era 8 euro urcarea, parca. Eu am fost in mai anul acesta, 4 zile. In ziua aceea a fost mai innorat si sus, in Campanilla, batea vantul tare dar privelistea a rasplatit frigul. Iata pozele care confirma:

Attached Files

  • Attached File  0385.JPG   819.01K   54 downloads
  • Attached File  0396.JPG   779.97K   50 downloads
  • Attached File  0397.JPG   804.01K   72 downloads
  • Attached File  0403.JPG   661.53K   44 downloads
  • Attached File  0404.JPG   737.76K   34 downloads
  • Attached File  0408.JPG   739.11K   40 downloads
  • Attached File  0410.JPG   729.84K   40 downloads
  • Attached File  0414.JPG   495.58K   78 downloads
  • Attached File  0417.JPG   664.42K   53 downloads
  • Attached File  0422.JPG   685.58K   59 downloads

Edited by hawky, 16 September 2009 - 22:51.


#521
idumihai

idumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.03.2008
Buna ziua,
rog pe cine stie, sa-mi spuna, ce reprerzinta in site-ul Venice card, optiunea "Alilaguna", preturile fiind mult diferite de cele fara aceasta optiune. Multumesc.
Apreciez orice informatie despre acest card, desi am citit ultimele 15 pagini din forum. Mergem doua familii, cu trei copii marisori (12, 13, 14 ani) pentru trei zile la inceput de octombrie, si cred ca vom locui intr-un apartament in apropierea de San Marco. Inclusiv daca e cazul sa fac rezervarea card-ului pe net sau sa cumpar acolo. Si o intrebare .. poate prosteasca: avem nevoie fiecare din noi de cardul sau, nu ? Adultii si copii, vreau sa spun.
Multumesc,
Mihai Idu

#522
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
alilaguna este o alta firma de transport. care are si alte conexiuni si mi se pare ca e mai rapida. cardul simplu este suficient. din cate stiu, fiecare cu cardul lui.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate