Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2409 replies to this topic

#487
adb9000

adb9000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 29.07.2008

View Postdenky, on 21st June 2009, 14:07, said:

Salut,

sora mea si cu prietenul ei vor sa mearga o saptamana, in august, la Venetia, ce variante de cazare le puteti sugera astfel incat sa poata vedea ergonomic ce e de vazut, plus o Verona, eventual (sau si altele). Daca stiti si o varianta convenabila de mancare prin zona de cazare, e perfect, bugetul e low-cost, la fel ca si transportul (wizzair).
Multumesc mult pentru ajutor si pentru disponibilitatea de a-l acorda. Vacante placute!

Se poate sta la Lido di Venezia (cu 100 euro/noapte pentru 2 persoane) asa vad si Venezia si sunt si la mare.Poti vedea preturile pe  http://www.venicehotels.org/ unde alegi zona "Lido Nord" (sunt toate destul de aproape de statia de vaporetto pentru Venetia)Daca sunt cu masina port sta si la Mestre si de acolo sa dea cate o fuga la Verona sau la Padova dar in august sa stii ca in Italia e cald de-adevaratelea asa ca as recomanda ceva pe malul marii!!!

Edited by adb9000, 26 June 2009 - 01:22.


#488
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Pt ca si eu am citit tot ce-ati scris voi aici de un real ajutor, am sa fac pe scurt un rezumat privind cum se ajunge la Venetia venind dinspre aeroportul Treviso si alte cateva chestii care sper sa fie folositoare cuiva.

Noi am zburat cu Wizz si am platit de persoana dus-intors 120 lei, ce-i drept biletele cumparate acum 3 luni.
Hotelul l-am rezervat de pe booking.com, a fost Plaza 4 stele din Mestre( 152 E/2 nopti, camera dubla, mic dejun inclus).
Hotelul pe care-l recomand tuturor se afla fix vis-a vis de gara din Mestre, te desparte decat o trecere de pietoni. Hotelul fff curat, lenjeria se schimba zilnic in totalitate, idem proasoapele, dotat cu ce trebuie la baie, inclusiv pungi igienice, foehn, oglinda de machiaj, telefon in baie.
Micul dejun ff bogat, cu fructe( pepene, mere, pere, portocale, banane, piersici, salata de fructe, fructe din compot, prune confiate sau din compot,), croissante de 3 feluri, placinta cu branza si orez, placinta cu caise, briose, cerela ept lapte de 4-5 feluri, lapte, cafea, esspresso, capuccino, ceaiuri de multe tipuri, gem, unt, 3 feluri de branza, omleta, ochiuri, bacon prajit, salam, multe tipuri de paine, inclusiv prajita, inclusiv cu fibre etc

La gara din Mestre am ajuns direct cu un bus( autocar albastru) din fata aeroportului Treviso, care are orarul fixat dupa cel al avioanelor, deci e super ca nu ai cum te rataci, incurca, etc, iesi pe usa aeroportului( o singura usa principala) si fix te "lovesti de autobuzul ala.
Costa 6 E pe sens sau 10 dus-intors( noi asa am luat). Biletele se iau fix din aeroport, sunt niste ghisee undeva pe dreapta la iesirea din aeroport.

Autobuzul asta are 2 opriri catre Venetia( Pta 27 Ottobre si una gara din Mestre), exista afisaj electonic in autobuz asa ca te poti orienta usor ce urmeaza. Face cam 45 min pana la Mestre din Treviso,.
Din gara din Mestre poti lua autobuzul 1,10 E sau trenul 1 E( faci 10 min maxim) pana in Venetia la gara( Ferrovia) sau autobuzul te lasa in Pta di Roma.
De aici iti poti face usor abonament pe transportul in comun( vaporetto si autobuzul catre Mestre de ex sunt incluse) pe ce timp vrei( variantele de abonament se aleg in fctie de fiecare), noi am luat pe 24h.

Revin cu msj  cu completari mai tarziu.

#489
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postadb9000, on 26th June 2009, 02:21, said:

Se poate sta la Lido di Venezia (cu 100 euro/noapte pentru 2 persoane) asa vad si Venezia si sunt si la mare.Poti vedea preturile pe  http://www.venicehotels.org/ unde alegi zona "Lido Nord" (sunt toate destul de aproape de statia de vaporetto pentru Venetia)Daca sunt cu masina port sta si la Mestre si de acolo sa dea cate o fuga la Verona sau la Padova dar in august sa stii ca in Italia e cald de-adevaratelea asa ca as recomanda ceva pe malul marii!!!

Multumesc frumos, din pacate sunt cu wizzair, oricum n-are niciunul carnet. Si-au rezervat ceva hostel cu 15 euro/pers, iar la Verona si Padova banuiesc ca e ok cu trenul. Pentru o saptamana, ceva abonament de vaporeto (nu mai stiu ce litera se dubleaza) exista? Oricum, le-am recomandat sa citeasca toate paginile, sigur vor gasi si informatia asta utila. Daca mai are cineva idei pentru 2 tineri intelectuali la Venetia, multumiri anticipate (si) in numele lor.
Multumiri si concedii placute

#490
ThAce

ThAce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2006
Mersi mult,

Am aruncat o privire pe http://www.bing.com/maps/ cu bird's-eye view, vad ca se poate ajunge la plaja din sud (Alberoni) si cu masina....strada Nouva dei Bagni.

Sunt probleme cu parcarea pe insula, adica daca nu prind la hotel se poate lasa pe strada ?


View Postadb9000, on 21st June 2009, 02:43, said:

Am trecut de mai multe ori cu bacul si daca n-am incaput pe primul l-am luat pe urmatorul.Bacurile in timpul zilei sunt cam  din 50 in 50 de minute.(04:50, 5:50, 06:40, 07:30 ... 20:30,21:15,22:00,22:45,23:30,0:15)Daca e aglomerat am observat ca baga curse bis(inca o cursa intre cele din orar)oricum  n-am stat niciodata mai mult de o ora.
Vezi ca tarifele nu includ pasagerii.Asa ca daca ai bilet pentru mai multe zile spune sau cumpara direct de la ei ca sa nu mai dai 6,5 euro de persoana aiurea.Eu am stat la Russo si la Hungaria.Daca ajungi la Lido o sa-ti sara in ochi Hungaria.Are o fatada deosebita si e cam la jumatatea distantei dintre laguna si Adriatica.
Daca te duci la vara si ai masina la Lido sa te duci la plaja la capatul dinspre sud al insulei (Alberoni) Urmaresti soseaua pana dai de urmatorul bac (care duce la Pelestrina )si lasi masina pe acolo si o iei pe jos pe dig pana treci de padure.O sa gasesti o plaja salbateca super.S-ar putea ca imediat langa dig sa fie aglomerat pentru ca vin multi cu barcile dar daca te indeparterzi putin e super.
Plaja libera din centru e super aglomerata iar cele cu plata sunt cam scumpe.


#491
adb9000

adb9000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 29.07.2008

View PostThAce, on 28th June 2009, 15:24, said:

Mersi mult,

Am aruncat o privire pe http://www.bing.com/maps/ cu bird's-eye view, vad ca se poate ajunge la plaja din sud (Alberoni) si cu masina....strada Nouva dei Bagni.

Sunt probleme cu parcarea pe insula, adica daca nu prind la hotel se poate lasa pe strada ?


Nu cred sa fie probleme.Doar ca nu prea se poate parca prea aproape de imbarcader (zona cu plata) in rest nu prea am oservat sa fie probleme cu parcare.Eu am lasat mereu masina la hotel si am folosit doar bicicleta.La Hungaria nu s-a pus niciodata problema sa nu fie loc iar la Russo Palace nu au parcare si o lasam pe strada , in fata hotelului, fara probleme.

#492
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
cautand sa rezerv bilete online la Palatul Ducal am gasit o ofera interesanta
SAN MARCO MUSEUM PLUS, pe acest site http://www.museicivi...ne=prenotazioni

lamuriti-ma putin, cu 13 euro pot vedea tot ce scrie acolo?
multumesc
mai este si ofera la 16 euro, pt traseele secrete din palat, cu ghid in franceza sau engleza

ce varianta ati ales, ma refer la cei care au vizitat deja palatul

#493
radhoop

radhoop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 06.11.2006
Buna,

Stiti cumva cat dureaza drumul de la gara S.Lucia pana in piata San Marco si cat ar costa?

#494
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008

View Postvirgil67, on 6th July 2009, 16:46, said:

cautand sa rezerv bilete online la Palatul Ducal am gasit o ofera interesanta
SAN MARCO MUSEUM PLUS, pe acest site http://www.museicivi...ne=prenotazioni

lamuriti-ma putin, cu 13 euro pot vedea tot ce scrie acolo?
multumesc
mai este si ofera la 16 euro, pt traseele secrete din palat, cu ghid in franceza sau engleza

ce varianta ati ales, ma refer la cei care au vizitat deja palatul
Si eu am cumparat de pe internet museum pass, de pe site-ul venice-connected, unde era cu ceva mai ieftin decat pe site-ul museicivici. L-am scos la imprimanta si asa m-am prezentat cu el peste tot. E bine sa-l ai, ca altfel mai stai pe la cozi si mai sczi din cheltuielile de la fata locului, care sunt oricum destul de mari. Am intrat cu biletele la cateva din muzeele mentionate (Palatul Dogilor si Correr), de restul nu am avut timp. Dar mai sunt o groaza de obiective care nu sunt incluse in pass-ul obisnuit, ca si Turnul cu ceas, Clopotnita si bineinteles Bazilica San Marco (intrarea la San Marco este gratuita, dar daca vrei sa vezi colectiile dinauntru se taxeaza).

#495
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 06.10.2006

View Postradhoop, on 12th July 2009, 10:47, said:

Buna,

Stiti cumva cat dureaza drumul de la gara S.Lucia pana in piata San Marco si cat ar costa?
Biletul e 6,50 euro iar drumul cu navo-busul cum ii zic eu cam 35 minute (no. 2, poate exista si altul)....sper ca gara S.Lucia e cea de langa port nu prea stiu numele ca am fost cu masina.

Edited by starsteel, 13 July 2009 - 11:24.


#496
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008

View Postradhoop, on 12th July 2009, 10:47, said:

Buna,

Stiti cumva cat dureaza drumul de la gara S.Lucia pana in piata San Marco si cat ar costa?
Parerea mea e ca mai bine mergi pe jos, nu dureaza decat 25-30 minute, daca urmezi indicatoarele si nu te ratacesti. Oricum, mai bine iei o harta din gara, se gaseste la chioscul de ziare. Venetia e foarte incurcata si multe strazi se termina "orb", spre canale sau curti inchise, asa ca nu poti urma o directie anume de capul tau. Harta de asemenea e greu de urmarit, pentru ca stradutele sunt foarte multe si foarte mici (uneori are loc de trecere doar o persoana), iar reprezentarea pe harta e in consecinta, poate fi o munca sa gasesti pe harta locul in care te afli.
Daca nu te deranjeaza pretul vaporasului (6,5 euro un drum), poti merge foarte bine si cu el, statia e chiar in fata garii. Pe harta sunt trecute si rutele vaporaselor (au numere, ca si tramvaiele noastre). Erau si abonamente de 12 ore, de 24 de ore, parca  , samd ,cele de 12 ore costau 16 euro.


View Postdenky, on 21st June 2009, 15:07, said:

Salut,

sora mea si cu prietenul ei vor sa mearga o saptamana, in august, la Venetia, ce variante de cazare le puteti sugera astfel incat sa poata vedea ergonomic ce e de vazut, plus o Verona, eventual (sau si altele). Daca stiti si o varianta convenabila de mancare prin zona de cazare, e perfect, bugetul e low-cost, la fel ca si transportul (wizzair).
Multumesc mult pentru ajutor si pentru disponibilitatea de a-l acorda. Vacante placute!

Acuma low cost la Venetia inseamna destul de scump oricum, sa fie pregatiti pt asta. Noi am stat la un hotel de 4 stele la 14 km de Venetia, La Meridiana, in Mogliano Veneto, hotelul l-am rezervat prin booking. com. Pretul a fost f. bun pt. Venetia si pentru conditiile oferite - 63 euro/noapte/camera dubla, cu mic dejun consistent. Legaturile cu Venetia erau f. bune pt ca avea gara ( nu departe de hotel, cam la 10 minute), biletul de tren era de 1,80 euro/drum, coboram la S. Lucia (informatie importanta cand iei biletele de la automat, pt. ca mai e si statia Venetia Mestre care e departe de oras), de unde mai faceam 30 min. pana la San Marco. Eu i-as sfatui sa dea o cautare pe booking sa vada ce  gasesc in perioada respectiva in jurul Venetiei, pt ca in oras va fi extrem de scump, iar banuiesc ca nici conditiile nu sunt grozave, la banii respectivi. Toate cladirile sunt extrem de vechi, pe dinafara nu pareau renovate, iar pastrand tonul de "mulgere generala de bani" al Venetiei, ma gandesc ca si cazarile sunt pe masura.

PS De curiozitate tocmai m-am uitatpe booking la cazarile din venetia in august si am vazut ca o cazare in oras, la 2 stele, fara baie proprie costa minim 60 euro/noapte, in timp ce la hotelul "nostru" e doar 53-54, in conditii excelente.

Edited by biancamch, 13 July 2009 - 12:20.


#497
robert_11

robert_11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.11.2006
Unde ai vazut tu cu 53-54 de euro? Single room - 69 euro, Double room - 104 euro. Voila.

#498
biancamch

biancamch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 30.07.2008

View Postrobert_11, on 13th July 2009, 16:17, said:

Unde ai vazut tu cu 53-54 de euro? Single room - 69 euro, Double room - 104 euro. Voila.

Cum omul zicea ca se sta o saptamana, am cerut sa afiseze pretul pt o saptamana intreaga (in august, pe la mijloc). Facand un calcul sumar, atat a iesit. Afisase in jur de 370 de euro, parca,  impartit la 7 iesea 53-54!!   Probabil ca au reduceri importante pt perioade mai lungi.

#499
Nicu.S

Nicu.S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.06.2006
Stie cineva un camping bun in apropiere de Venetia ?

#500
magda911

magda911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 31.08.2008
a stat cineva la hotel  Delfino , corso del popolo,211,mestre? si daca da, cam pe unde este situat?

Edited by magda911, 19 July 2009 - 16:04.


#501
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postmagda911, on 19th July 2009, 17:04, said:

a stat cineva la hotel  Delfino , corso del popolo,211,mestre? si daca da, cam pe unde este situat?

... aterizez pe treviso, ce autobuz iau pentru hotel delfino,
corso del popolo, zona mestre... si unde trebuie sa cobor din bus? adica cum se numeste statia? m-am zapacit tot citind pe aici pe forum ,apropae ca sunt si mai bulversata..

Poti intreba direct aici, sunt sanse mai mari sa primesti raspuns !!!

Pe scurt: de la aeroportul din Treviso, unde te lasa Wizz-ul, cum iesi din aeroport iei un autobus catre Mestre ( scrie pe el - in parbriz este o placuta ).
Te dai jos la gara - rogi soferul sa-ti spuna, daca nu ma insel este a 2-a statie. Statia se numeste Mestre Stazione Ferroviaria.

Uite detalii de pe site-ul oficial ATVO:

Every day fast connection, by freeway, from/to "Canova" Airport of Treviso
with Mestre Railway and Venice (Piazzale Roma).
Info services:
Aeroporto di Treviso :0422.315381
Venezia (P.le Roma) :0421.383671
Mestre (F.S.) :0421.383673
S. Don? di Piave :0421.5944
e-mail:[email protected]

The bus stops in Venice and in Mestre are:
- Venice Piazzale Roma
- Mestre Railway
- Mestre Piazza 27 Ottobre
You can buy the ticket in the ticket office ATVO or at the change office in
Treviso Airport.
The tickets prices are :
Venezia-Mestre- Treviso Airport: single ticket (luggage included) ? 6,00;
Venezia-Mestre- Treviso Airport: return ticket (luggage included) ? 10,00;
(We don't carry booking for this service)

Apasa aici - ATVO

Orarul ATVO - Apasa aici !!

Asa ajungi pe jos, de la gara la hotel. Punctul A este locul unde opreste autobus-ul ATVO ( tot de acolo il iei si cand te intorci acasa ), iar pct. B este Hotel Delfino.

Apasa aici !

Toate acestea le gasesti pe net...daca nu vrei sa cauti...

Distractie placuta !!!

P.S.
prima poza - locul de unde iei autobus-ul - aeroport Treviso
a doua poza - locul unde opreste / iei autobus-ul in Mestre - Mestre Stazione Ferroviaria

Attached Files


Edited by metalactual, 20 July 2009 - 20:11.


#502
khaosan

khaosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.05.2009

View Postmetalactual, on 20th July 2009, 21:09, said:

Poti intreba direct aici, sunt sanse mai mari sa primesti raspuns !!!

Pe scurt: de la aeroportul din Treviso, unde te lasa Wizz-ul, cum iesi din aeroport iei un autobus catre Mestre ( scrie pe el - in parbriz este o placuta ).
Te dai jos la gara - rogi soferul sa-ti spuna, daca nu ma insel este a 2-a statie. Statia se numeste Mestre Stazione Ferroviaria.

Uite detalii de pe site-ul oficial ATVO:

Every day fast connection, by freeway, from/to "Canova" Airport of Treviso
with Mestre Railway and Venice (Piazzale Roma).
Info services:
Aeroporto di Treviso :0422.315381
Venezia (P.le Roma) :0421.383671
Mestre (F.S.) :0421.383673
S. Don? di Piave :0421.5944
e-mail:[email protected]

The bus stops in Venice and in Mestre are:
- Venice Piazzale Roma
- Mestre Railway
- Mestre Piazza 27 Ottobre
You can buy the ticket in the ticket office ATVO or at the change office in
Treviso Airport.
The tickets prices are :
Venezia-Mestre- Treviso Airport: single ticket (luggage included) ? 6,00;
Venezia-Mestre- Treviso Airport: return ticket (luggage included) ? 10,00;
(We don't carry booking for this service)

Apasa aici - ATVO

Orarul ATVO - Apasa aici !!

Asa ajungi pe jos, de la gara la hotel. Punctul A este locul unde opreste autobus-ul ATVO ( tot de acolo il iei si cand te intorci acasa ), iar pct. B este Hotel Delfino.

Apasa aici !

Toate acestea le gasesti pe net...daca nu vrei sa cauti...

Distractie placuta !!!

P.S.
prima poza - locul de unde iei autobus-ul - aeroport Treviso
a doua poza - locul unde opreste / iei autobus-ul in Mestre - Mestre Stazione Ferroviaria


asta da logistica !  nu ca in Asia de SE ... :-) unde terbuie sa improvizezi... :-)

#503
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postkhaosan, on 20th July 2009, 21:14, said:

asta da logistica !  nu ca in Asia de SE ... :-) unde terbuie sa improvizezi... :-)

Hmm...stai putin, pentru Thai inca nu am apucat sa sap.... :D
Finalul, o sa arate cam 75% din mostra de mai sus.

#504
magda911

magda911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 31.08.2008

View Postmetalactual, on 20th July 2009, 06:09, said:

Poti intreba direct aici, sunt sanse mai mari sa primesti raspuns !!!

Pe scurt: de la aeroportul din Treviso, unde te lasa Wizz-ul, cum iesi din aeroport iei un autobus catre Mestre ( scrie pe el - in parbriz este o placuta ).
Te dai jos la gara - rogi soferul sa-ti spuna, daca nu ma insel este a 2-a statie. Statia se numeste Mestre Stazione Ferroviaria.

Uite detalii de pe site-ul oficial ATVO:

Every day fast connection, by freeway, from/to "Canova" Airport of Treviso
with Mestre Railway and Venice (Piazzale Roma).
Info services:
Aeroporto di Treviso :0422.315381
Venezia (P.le Roma) :0421.383671
Mestre (F.S.) :0421.383673
S. Don? di Piave :0421.5944
e-mail:[email protected]

The bus stops in Venice and in Mestre are:
- Venice Piazzale Roma
- Mestre Railway
- Mestre Piazza 27 Ottobre
You can buy the ticket in the ticket office ATVO or at the change office in
Treviso Airport.
The tickets prices are :
Venezia-Mestre- Treviso Airport: single ticket (luggage included) ? 6,00;
Venezia-Mestre- Treviso Airport: return ticket (luggage included) ? 10,00;
(We don't carry booking for this service)

Apasa aici - ATVO

Orarul ATVO - Apasa aici !!

Asa ajungi pe jos, de la gara la hotel. Punctul A este locul unde opreste autobus-ul ATVO ( tot de acolo il iei si cand te intorci acasa ), iar pct. B este Hotel Delfino.

Apasa aici !

Toate acestea le gasesti pe net...daca nu vrei sa cauti...

Distractie placuta !!!

P.S.
prima poza - locul de unde iei autobus-ul - aeroport Treviso
a doua poza - locul unde opreste / iei autobus-ul in Mestre - Mestre Stazione Ferroviaria
merci, super informatii
ma uitasem si eu azi pe o harta si ma gandeam sa cobor la piazza 27 ottobre, am vazut aproape de corso del popolo o piaza cu acelasi nume, ma gandeam ca tot acolo ar fi si staia de bus.. bine ca mi-ai zis unde sa cobor.
merci inca o data

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate