Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2409 replies to this topic

#451
magda911

magda911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 31.08.2008

 metalactual, on May 26 2009, 18:21, said:

O sa-ti placa hotelul, este recent renovat, papa bun dimineata, iar autobus-ul care merge spre Venetia se ia / te lasa chiar in fata hotelului, pluc ca ai un PAM chiar langa hotel cu papa bun si ieftin, cum iesi din hotel, in dreapta. Unde mai pui ca este si ieftin pentru ce ofera.
merci pentru raspuns :rolleyes:

#452
AnielaX

AnielaX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 01.09.2007

 simona69, on May 27 2009, 11:19, said:

Hotelul e frumos , la 5-10 minute departare de gara ( mers la pas domol).
In Venetia ajungeti foarte usor cu trenul, sunt trenuri foarte dese la 15 minute .Trenul este direct .
Am vazut si autobuze dar nu as putea sa ma pronunt -noi am mers cu trenul.
Micul dejun este foarte bun si destul de diversificat, camerele hotelului sunt mari( noi am avut o camera tripla).Curatenie se facea zilnic).
Eu cred ca este o investitie buna. In 5 zile nu am dat mai mult de 10 euro de persoana pe transport(dus-intors la venetia din hotel).
In Mogliano ,langa hotel aveti un supermarket cu produse eco -foarte bun.Hotelul are parcare , nu cred ca trebuie sa mergeti in Venetia cu masina-este mult mai comod cu trenul.
:D
De ce nu va cautati hoteluri in venetia? puteti gasi si la 70 de euro langa, gara, cu vedere la canal. Eu am stat la 3 min de mers pe jos de p-ta san marco si am platit 100 de euro la un hotel de 3 stele. Mie mi se pare ca e pacat sa nu stai in venetia. Ganditi-va ca daca stati inafara venetiei, intai o sa ajungeti in gara in venetia iar de acolo mai mergeti o ora pana in centru.

#453
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Noi am facut si altele, respectiv Padova si Verona. Asa incat nu ne avantaja cazarea in Venetia propriu-zisa. Am vrut undeva intre punctele de vizitat si f. aproape de gara. Plus ca un hotel de genul Delfino - apasa aici , la 56 eur/noapte cu bufet generos dimineata, doar in vise gasesti in insula. Nu intotdeauna ce este bine pentru tine, se potriveste si altora. Cazarea in insula este de dorit, dar daca nu iesi in afara, caz in care, poate, se justica diferenta de pret.
Oricum, nu recomand hotelul nimanui, ci doar am dat ceva detalii persoanei care a intrebat. Pentru noi a fost insa ideal si daca cineva doreste, din diferite motive, cazare in Mestre, acest hotel merita luat in calcul.

Edited by metalactual, 27 May 2009 - 12:39.


#454
doc_leone

doc_leone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.05.2008

 simona69, on May 27 2009, 11:19, said:

Hotelul e frumos , la 5-10 minute departare de gara ( mers la pas domol).
In Venetia ajungeti foarte usor cu trenul, sunt trenuri foarte dese la 15 minute .Trenul este direct .
Am vazut si autobuze dar nu as putea sa ma pronunt -noi am mers cu trenul.
Micul dejun este foarte bun si destul de diversificat, camerele hotelului sunt mari( noi am avut o camera tripla).Curatenie se facea zilnic).
Eu cred ca este o investitie buna. In 5 zile nu am dat mai mult de 10 euro de persoana pe transport(dus-intors la venetia din hotel).
In Mogliano ,langa hotel aveti un supermarket cu produse eco -foarte bun.Hotelul are parcare , nu cred ca trebuie sa mergeti in Venetia cu masina-este mult mai comod cu trenul.
:D
Si noi am luat tot o tripla. Mai stii cumva cat costa biletul de tren?
Multumesc mult pentru informatii.

#455
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008
am fost anul acesta in venetia, hotel la 3 minute de san marco (80E/cam/noapte). daca aveti nevoie de sfaturi/pareri despre venetia, intrebati si va raspund.

#456
geitza

geitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.05.2007
Salutare,
In principiu vom pleca din Lido di Jesolo spre Venetia cu intoarcere seara si in principiu ne mai "invartim" cu vaporetto pe canale.
Asa ca vreau sa adresez cunoscatorilor doua intrebari legate de vaporetto:
-pana la ce ora face ruta Venetia - Lido si Jesolo
-cu abonamentul zilnic de 12h am acces la toate liniile?

#457
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

 geitza, on 5th June 2009, 12:05, said:

Salutare,
In principiu vom pleca din Lido di Jesolo spre Venetia cu intoarcere seara si in principiu ne mai "invartim" cu vaporetto pe canale.
Asa ca vreau sa adresez cunoscatorilor doua intrebari legate de vaporetto:
-pana la ce ora face ruta Venetia - Lido si Jesolo
-cu abonamentul zilnic de 12h am acces la toate liniile?

sunt pliante gratuite in care sunt trecute orarele de functionare, inclusiv orele pentru fiecare statie in parte sau intervalul orar la care soseste vaporetto.
Iti recomand abonamentul pe 72 de ore (nu stiu cat stai). E valabil pe toate liniile inclusiv insule adiacente, gen Lido di Jesolo sau Murano.
De asemenea, cauta pe ent si vei gasi toate detaliile asupra transportului in Venetia si spre Mestre sau alte localitati din apropiere.
Biletul de tren era 1 Euro anul trecut Mestre - Venetia, si 1.2E autobuzul. E fain ca ai autobuz pana la Carrefourul din Mestre.
Recomand Verona de vizitat de asemenea, sau Milano. Trenurile circula foarte bine si aveti orarul online pe net, inclusiv preturile. La Verona am dat 12 Euro dus-intors / 2 persoane, bilet valabil toata ziua, luat direct de la automatul din gara.
Unde stati in Lido di Jesolo?

#458
monalis

monalis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.06.2007
Stie cineva cum este cazarea si masa la Hotel Anny din Lido di Jesolo? Exista tren direct Lido di Jesolo- Verona?

#459
geitza

geitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.05.2007

Quote

Unde stati in Lido di Jesolo?

Quote


Cazarea o avem la Hotel Beau Rivage Pineta. Stam doar doua nopti pentru a vedea Venetia. Suntem in tranzit intr-un circuit mai lung.
Multumesc pentru info!

#460
georgianasaulea

georgianasaulea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.06.2009

 zugry, on 6th June 2009, 06:43, said:

sunt pliante gratuite in care sunt trecute orarele de functionare, inclusiv orele pentru fiecare statie in parte sau intervalul orar la care soseste vaporetto.
Iti recomand abonamentul pe 72 de ore (nu stiu cat stai). E valabil pe toate liniile inclusiv insule adiacente, gen Lido di Jesolo sau Murano.
De asemenea, cauta pe ent si vei gasi toate detaliile asupra transportului in Venetia si spre Mestre sau alte localitati din apropiere.
Biletul de tren era 1 Euro anul trecut Mestre - Venetia, si 1.2E autobuzul. E fain ca ai autobuz pana la Carrefourul din Mestre.
Recomand Verona de vizitat de asemenea, sau Milano. Trenurile circula foarte bine si aveti orarul online pe net, inclusiv preturile. La Verona am dat 12 Euro dus-intors / 2 persoane, bilet valabil toata ziua, luat direct de la automatul din gara.
Unde stati in Lido di Jesolo?

Buna tuturor,

Eu sunt noua pe aici si incerc sa ma initiez in discutii. Plec si eu la Venetia pe 23 iunie si am ceva emotii. O sa stau la hotel Helvetia din Lido de Venetia si voiam sa stiu daca are cineva vreo informatie despre acest hotel. In ceea ce priveste transportul, m-am grabit si mi-am luat abonament pt 72 de ore cu data de 11 iunie (ziua in care trebuia sa plec initial) dar din cauza unor probleme cu biletele de avion am amanat pe 23 si am pierdut banii. Asa ca daca vrea cineva 2 abonamente pentru perioada 11 - 13 iunie, le dau cu placere pt ca eu oricum trebuie sa imi cumpar altele. Si as mai avea o intrebare: unde se afla gara de unde se ia trenul spre Verona? e in mestre? sau trebuie sa ma intorc la treviso si sa iau un autobuz de acolo? Se poate sa postati linckul unde este orarul trenurilor venetia-verona? va sunt recunoscatoare daca imi raspundeti.

#461
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 georgianasaulea, on 10th June 2009, 16:44, said:

Buna tuturor,

Eu sunt noua pe aici si incerc sa ma initiez in discutii. Plec si eu la Venetia pe 23 iunie si am ceva emotii. O sa stau la hotel Helvetia din Lido de Venetia si voiam sa stiu daca are cineva vreo informatie despre acest hotel. In ceea ce priveste transportul, m-am grabit si mi-am luat abonament pt 72 de ore cu data de 11 iunie (ziua in care trebuia sa plec initial) dar din cauza unor probleme cu biletele de avion am amanat pe 23 si am pierdut banii. Asa ca daca vrea cineva 2 abonamente pentru perioada 11 - 13 iunie, le dau cu placere pt ca eu oricum trebuie sa imi cumpar altele. Si as mai avea o intrebare: unde se afla gara de unde se ia trenul spre Verona? e in mestre? sau trebuie sa ma intorc la treviso si sa iau un autobuz de acolo? Se poate sa postati linckul unde este orarul trenurilor venetia-verona? va sunt recunoscatoare daca imi raspundeti.
Nu cred ca trebuie sa te grabesti cu abonamentele - in general abonamentele sunt bune daca planifici sa sari din barca in barca toata ziua, si nu e o problema sa le cumperi la fata locului, sunt pentru toti :)
Pentru Verona, poti sa iei trenul din Venezia Santa Lucia (care se afla chiar in Venezia propriu-zisa), din Mestre (oricum, trenul trece prin Mestre) sau din Treviso (obligatoriu, schimbare in Mestre sau in Vicenza).
Pentru mai multe informatii:
http://www.ferroviedellostato.it/

Atentie ca pentru Verona, trebuie sa cobori in statia Verona Porta Nouva, sunt mai multe gari, dar Porta Nouva este centrala si cea mai mare gara din Verona.

#462
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Nu ai niciun motiv sa iei abonamentul on-line, diferenta de pret nu justifica riscul de a ramane cu buza umflata - vezi cazul tau.
Nu-i bai, vorba romanului: no pain, no game.

Trenul spre Verona il iei chiar din Venetia - gara Venezia Santa Lucia, nu din Mestre ( oricum trece si pe acolo... ). Trenurile sunt dese, cateva pe ora. Orarul si preturile le gasesti Aici - apasa ! Faci o simulare, de ex. pentru ziua de maine, plecare din Venice, destinatie Verona si vezi toate trenurile in jurul unei anumite ore - care te intereseaza. Vezi si ce a scris cineva mai sus - "zugry". Exista detalii si despre Verona, da un search pe "Totul despre Italia" sau chiar aici - cuvant cheie: Verona.

L.E.
Hai ca m-am "suprapus" cu "Imperator"....iertare Stapane !!!

Edited by metalactual, 10 June 2009 - 17:37.


#463
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008
despre orarul curselor vaporetto si preturile biletelor va puteti interesa pe situl de mai jos, sunt trecute si cele de pe insula si cele de legatura cu insulele vecine.
http://www.actv.it/n...riffe_vaporetto
iar multe informatii despre venetia (orare de fuctionare muzee, locatii de vazut, etc) gasiti aici... http://www.hellovene...index/index.jsp
orarul autocarelor de legatura cu orasele vecine il gasiti aici... http://www.atvo.it/
mie mi-au fost de mare ajutor toate informatiile de pe aceste situri.
nu se merita sa cumparati abonamente online, se gasesc la orice statie. dar... eu stiu ca valabilitatea abonamentului incepe de la prima folosire a lui, cand trebuie introdus intr-un aparat de taxare care imprima data primei folosiri (de acolo incep cele 12/24/72 de ore de valabilitate). ATENTIE!!! daca aveti abonamente de acest gen, NEAPARAT trebuie trecut numele titularului pe el!!!
daca mai aveti intrabari legate de venetia, cu cea mai mare placere!

Edited by papone, 10 June 2009 - 17:51.


#464
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 metalactual, on 10th June 2009, 18:35, said:

Nu ai niciun motiv sa iei abonamentul on-line, diferenta de pret nu justifica riscul de a ramane cu buza umflata - vezi cazul tau.
Nu-i bai, vorba romanului: no pain, no game.

Trenul spre Verona il iei chiar din Venetia - gara Venezia Santa Lucia, nu din Mestre ( oricum trece si pe acolo... ). Trenurile sunt dese, cateva pe ora. Orarul si preturile le gasesti Aici - apasa ! Faci o simulare, de ex. pentru ziua de maine, plecare din Venice, destinatie Verona si vezi toate trenurile in jurul unei anumite ore - care te intereseaza. Vezi si ce a scris cineva mai sus - "zugry". Exista detalii si despre Verona, da un search pe "Totul despre Italia" sau chiar aici - cuvant cheie: Verona.

L.E.
Hai ca m-am "suprapus" cu "Imperator"....iertare Stapane !!!
:nonobad:  :coolspeak:

#465
carmen_elena

carmen_elena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 06.05.2009

 papone, on 10th June 2009, 18:45, said:

despre orarul curselor vaporetto si preturile biletelor va puteti interesa pe situl de mai jos, sunt trecute si cele de pe insula si cele de legatura cu insulele vecine.
http://www.actv.it/n...riffe_vaporetto
iar multe informatii despre venetia (orare de fuctionare muzee, locatii de vazut, etc) gasiti aici... http://www.hellovene...index/index.jsp
orarul autocarelor de legatura cu orasele vecine il gasiti aici... http://www.atvo.it/
mie mi-au fost de mare ajutor toate informatiile de pe aceste situri.
nu se merita sa cumparati abonamente online, se gasesc la orice statie. dar... eu stiu ca valabilitatea abonamentului incepe de la prima folosire a lui, cand trebuie introdus intr-un aparat de taxare care imprima data primei folosiri (de acolo incep cele 12/24/72 de ore de valabilitate). ATENTIE!!! daca aveti abonamente de acest gen, NEAPARAT trebuie trecut numele titularului pe el!!!
daca mai aveti intrabari legate de venetia, cu cea mai mare placere!


grazie mille! ;)
in mod sigur te voi sacai cu ceva intrebari, mai ales ca stau doar vreo 8-9 ore(e jenant de putin, stiu)..dar crezi ca daca ma limitez doar la  basilica san marco, palatul dogilor si campanilla voi putea, candva, sa fiu in stare sa le povestesc nepotilor ce am vazut, fara sa le incurc foarte tare?

#466
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006

 Imperator, on 10th June 2009, 18:53, said:

:nonobad:

Eu am patit-o si mai rau, cumparand anticipat, la un moment dat, niste bilete compuse ( scumpe )...si am ramas cu buza umflata, din cauza mea este adevarat. De atunci, sunt f. atent cu ce cumpar inainte. Ma arunc doar pentru ce este realmente musai de procurat inainte, pentru ca este un risc in final. Iar in Italia, din pacate, trebuie sa risti cateodata la procurarea biletelor la unele obiective, altfel te confrunti cu o coada de o pomenesti sau risti sa ramai pe afara. Dar ramane un risc, mai ales daca magarii de la low-cost-uri modifica plecarile...anul asta am "riscat" si eu de 50 eur dar am scapat. Si am mai pierdut ceva lovele, de frica sa nu pierd si mai multe pentru biletele de tren - trebuia sa iau niste bilete de peste 200 eur ( Frecciarossa ). Tot de frica, dupa ce m-am ars cum spuneam mai sus.
Cateodata, no pain, no game....

#467
Vifor

Vifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 13.09.2007
Ajung in Venetia in iulie pentru 3 zile.N-am mai fost.
Ce zona de cazare recomandati daca iau cu mine si bebelusul (2 ani)?
Am inteles ca zona de nord e mail linistita si racoroasa (iulie)...
It is corect?

#468
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

 Vifor, on 10th June 2009, 21:39, said:

Ajung in Venetia in iulie pentru 3 zile.N-am mai fost.
Ce zona de cazare recomandati daca iau cu mine si bebelusul (2 ani)?
Am inteles ca zona de nord e mail linistita si racoroasa (iulie)...
It is corect?

nu stiu ce intelegi la faza cu zona de nord si racoarea... la hotel vei avea aer conditionat iar afara oricum va fi cald.  sfatul meu, fiind cu copilul, sa luati cazare exact pe insula, nu in zona mestre sau pe insule. iar venetia nu va fi linistita niciodata, indiferent de perioada anului in care o vizitezi. face parte din farmecul orasului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate