Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2409 replies to this topic

#1891
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postdariuscha, on 29 decembrie 2015 - 23:12, said:

sa nu-mi spui ca ai stat la furman!Posted Image
oricum , v-ati miscat bine, inseamna ca n-ati prins autostrada prea aglomerata!
Asa este, am stat la Furman 2 zile: intr-o zi am vizitat pesterile iar in cealalta zi am vizitat Venetia. Te-au socat (probabil) conditiile basic de dormit. Apartamentele au fost foarte confortabile iar pe noi ne-a interesat sa avem o parcare, sa punem capul pe o perna si sa facem un dus. De pizza gigant si de bere nu mai amintesc, ca nu are rost... Posted Image

Edited by florinbad, 30 December 2015 - 11:11.


#1892
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
conditiile basic nu m-au socat (da, am vizionat cazarea!) .  in schimb m-au deranjat:
-frigul din ''apartament''  (probabil o regula, avand in vedere zugraveala inflorita pe anumite bucatele de zid)
-faptul ca mi-au cerut cu 10 euro mai mult decat  as fi platit daca  faceam in momentul ala rezervarea prin booking , chiar de la ei din hol ( personalul, indiferent la prezentarea alternativei).
am ales varianta altei cazari in zona, mult mai ''prietenoasa''.

oricum, raman la concluzia ca cine vrea sa simta venetia cu adevarat ar trebui sa se cazeze acolo. evident, daca bugetul permite. Posted Image

#1893
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Scoty, noi am vizitat Venezia 2 zile in formatia 2 adulti si 3 copii de 2-8-12 ani. M-am inspirat din ghdul Lonely Planet si am selectat cateva chestii de vazut. In prima zi, la sosire, am luat vaporetto de la Santa Lucia (gara) cu gandul de a merge pana la San Marco dar intamplarea a facut ca vaporetto sa nu mearga mai departe de Rialto. In loc sa-l luam pe urmatorul am ales sa facem o buna bucata din Walking tour-ul sugerat de ghid pana in Piazza San Marco si asa ne-am plimbat pe o graada de stradute, piatete si biserici interesante. Ne-am plimbat un pic prin San Marco apoi am luat pranzul in apropiere. Dupa amiaza am vizitat Palatul Dogilor pe interior si apoi am mers pe malul marii pana in zona unde se tine Bienala din Venezia ocazie cu care mezina a profitat de locul de joaca. Spre seara am luat vaporetto inapoi spre Santa Lucia si ne-am mai plimbat un pic in zona garii i(spre Cannaregio) inainte sa luam masa tot pe acolo si apoi am luat trenul spre Mestre.

In a doua zi am venit direct in piazza San Marco si ne-am asezat la coada la intrarea in Basilica San Marco inca inainte de ora deschiderii. Am petrecut mult timp prin basilica si toate cotloanele ei pentru ca e foarte frumoasa. Apoi sotul meu si fetele cele mari au  urcat in Campanile (turnul din Piazza San Marco) in timp ce eu am ramas cu cea mica sa fugareasca porumbeii prin piata. Era fascinata de porumbei Posted Image

Apoi am luat-o spre jos spre mijlocul Veneziei in cautarea unui restaurant pe care il ochisem eu de acasa de pe Tripadvisor, genul restaurant de cartier, mai cu localnici. Dupa masa am vizitat Scuola Grande din San Rocco, pe interior, cu copii cu tot, biserica Dei Frari si am mers o gramada pe jos pe alt traseu intorcandu-ne in final tot in Piazza San Marco. Ajunsi acolo sotul si fetele mari au vizitat Museo Correr care le-a placut foarte mult (pare-mi-se biletele de la Palatul ducal includeau si intrarea la Correr) in timp ce eu si micuta am tras o noua tura de fugarit porumbei prin piata. Ea urmarea porumbei avand traiectorii haotice iar eu o urmaream pe ea cu caruciorul si apartul de fotografiat pentru ca era foarte dulce cu entuziasmul ei serios cu care ii urmarea. Seara am luat din nou vaporetto spre gara, in zona am luat din nou cina si apoi trenul spre Mestre.

Cazarea in Mestre a fost vreo 100 si ceva de euro (115? nu mai stiu), apartament pentru toata familia cu parcare in curtea bloculetului, era un apartament intr-un bloc P+2, la vreo 6-7 minute sa zic de mers pana la gara.

Trenul era 5 euro pentru 4 pesoane (cea mica nu platea) si facea 10 minute. Trenurile sunt foarte frecvente, cam la 10-15 minute unul. Poti sa te uiti pe renfe.it pentru informatii actualizate.

Am mers mult pe jos pentru ca e efectiv frumos. La vaporetto e destul de aglomerat, coada uneori. Noi am fost in 7 si 8 septembrie.

Noi nu am vizitat marile muzee de arta ale Veneziei pentru ca nu ar fi avut rabdare fetele cele mici. Poate cea mare da.

Oricum, una peste alta ni s-a parut ca am prins esentialul Veneziei in 2 zile. Daca mai stateam o zi poate mergeam la Murano si Burano.

@Dariuscha, apropo de cazarea in Venezia, parerea mea coincide partial cu a ta Posted Image. Trebuie sa fie tare frumos sa te cazezi in Venezia dar pe langa buget mai trebuie sa permita si logistica. Adica sa fii un grup de persoane in stare sa-si care bagajul pe vaporas, de la vaporas la hotel pe n poduri cu trepte sus-jos, pe dalele care nu prea sunt comode pentru trollere samd. Ori sa iti permiti taxi boat. Daca esti 2 adulti cu cate un rucsac in spate, e simplu. Daca ai in grup membri foarte tineri Posted Image sau cu mobilitate redusa care nu isi pot cara singuri bagajul... e mai greu. Pentru noi a fost ideal ca am avut masina cu toate hodrobelele la cazare iar in Venezia am fost doar cu un ghiozdan cu cele necesare pentru o zi plus caruciorul micutei (si nici cu caruciorul nu e simplu).

Edited by mdt, 31 December 2015 - 02:29.


#1894
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
@dariuscha: noi am intalnit acolo o fata foarte simpatica care nu-si mai vedea capul de treburi; cu restaurantul plin, noi mai lipseam pe capul ei... Asa ca ne-a inmanat mai multe chei si ne-a spus sa mergem sa vizitam toate camerele libere si sa le alegem pe cele dorite. Unii din noi (am fost 8 persoane, 3 familii) au ales doua camere sus, la etaj, iar eu am ales la parter un apartament cu... 6 paturi, desi eram 3 persoane! Rezervarea era deja facuta pe Booking.com cu 9 luni inainte (de fapt, cam toate rezervarile mi le fac prin luna noiembrie)

@mdt: un mare like sau un mare plus pentru relatare; ma ajuta sa scriu mai bine articolul despre Venetia (cand i-o veni randul, nu stiu). In cele 10 ore petrecute in Venetia am incercat sa vedem si insula Murano (Burano era prea departe; dar si ea a existat initial in planul nostru). Pe Murano doar am ocolit-o pe vaporeto si i-am facut poze. Ne-am dat seama ca n-o sa ne incadram in timpul stabilit initial. Oricum, din cauza de fete si din cauza de shopping, timpul de vizitare s-a redus in mod substantial. Am reusit sa atingem punctele esentiale (turistice) ale Venetiei si stim bine ca ne-am batut joc de acest oras faimos. Aici iti trebuie cateva zile bune de vizitat. Poate da Dumnezeu si ne intoarcem, desi am sentimentul ca nu o vom mai face. Avem in minte o vizita de 14 zile in Italia, insa Venetia nu mai face parte din itinerariul pe care ni l-am propus.

Edited by florinbad, 31 December 2015 - 11:41.


#1895
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Avand in vedere ca timpul meu este limitat la fel si bugetul, as dori sa stiu daca exista vreun vapor gen ,,bus turistic" care sa te duca pe canale si sa vezi Venetia am gasit asa ceva in Amsterdam si a fost superb. Stiu ca exista gondola dar imi inchipui ca sunt foarte scumpe si oricum nu pot sa te duca intr-un tur al Venetiei!

#1896
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postscoty, on 02 ianuarie 2016 - 20:20, said:

Avand in vedere ca timpul meu este limitat la fel si bugetul, as dori sa stiu daca exista vreun vapor gen ,,bus turistic" care sa te duca pe canale si sa vezi Venetia am gasit asa ceva in Amsterdam si a fost superb. Stiu ca exista gondola dar imi inchipui ca sunt foarte scumpe si oricum nu pot sa te duca intr-un tur al Venetiei!
Poti incerca o plimbare cu vaporetto,linia 1,care merge pe Canal Grande si/sau liniile circulare 4.1 si 4.2.Spectaculos si muult mai ieftin.
Dezavantaj:functie de sezon si ora din zi,ar putea fi cam aglomerat.
http://www.actv.it/e...ervicetimetable

#1897
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
mdt, stiind ''formatia'' cu care mergi, iti dau dreptate... insa tot partial Posted Image . cand am afirmat  ''daca bugetul permite'' nu m-am gandit doar la costul cazarii, ci si la toate cheltuielile adiacente ce ar fi necesare in cazul fiecaruia .
florinbad, am avut-o in vedere ca si cazare intermediara si n-am facut rezervare pt ca nu stiam cat de departe vom putea ajunge. in plus, ne mai cazasem in zona (prestranek) si stiam ca avem destule optiuni, inclusiv pt pizza Posted Image . recomand zona pt cazari intermediare sau vizitarea pesterilor.  asteptam relatarea ta despre venetia si iti doresc sincer sa o revezi  cat mai curand.

scoty, in septembrie am avut cateva ore ''in plus'' si am hotarat sa revedem venetia. pe jos, drum dus-intors din piata roma pana in san marco. o placere! mai ales ca am avut bucuria sa revad bazilica san marco. pt prima vizita in venetia o plimbare cu vaporetto nr 1 ar fi de neratat ( probabil si celelalte rute recomandate de zuv). din cate stiu gondola e scumpa, insa poti  experimenta o trecere cu traghetto.

Edited by dariuscha, 03 January 2016 - 23:12.


#1898
Danilov_1989

Danilov_1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.01.2015
Salutare. Imi poate spune cineva va rog cat costa cardurile ACTV 24H, 36H si Museum Pass? Multumesc anticipat

#1899
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostDanilov_1989, on 08 ianuarie 2016 - 02:42, said:

Salutare. Imi poate spune cineva va rog cat costa cardurile ACTV 24H, 36H si Museum Pass? Multumesc anticipat
http://www.veneziaunica.it/

http://www.actv.it/e...enice/prices#C2

#1900
Danilov_1989

Danilov_1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.01.2015
Multumesc

#1901
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
As vrea si eu o recomandare (ca sa ma simt in Italia si mai ales in Venetia) de un restaurant sau doua (sa nu fie foarte scump) unde sa mananc paste si pitza ,,ca la mama acasa''?

#1902
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postscoty, on 25 ianuarie 2016 - 15:59, said:

As vrea si eu o recomandare (ca sa ma simt in Italia si mai ales in Venetia) de un restaurant sau doua (sa nu fie foarte scump) unde sa mananc paste si pitza ,,ca la mama acasa''?

În iunie 2010 am mâncat bine și la prețuri bune la restaurantul Da Roberto, aflat în capătul vestic al Campo San Zaccaria. Vezi și 2 poze mai jos.

De asemenea, se poate mânca bine și la preț bun în Campo Santa Margherita. Sunt câteva terase cu meniuri turistice (2 feluri la alegere și un pahar de vin fac 13 - 15 euro). Noi am fost satisfăcuți (în septembrie 2008).


Sănătate și poftă bună !

Attached Files



#1903
Georgiana-M

Georgiana-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.05.2015
Buna ,
in vederea planificarii unui mini-concediu in perioada 28.04-02.05, ca si posibilitati de vizitare cu biletul de avion in jur de 320 eur/2 pers ar fi: Venetia, Atena si Glasgow ( luan in considerare si faptul ca dorim o destinatie unde nu am mai fost).
Bugetul de calatorie nu este unul foarte ridicat, dat fiind ca mai avem alte calatorii planificate pana la sfarsitul anului, printre care si SUA- Coasta de Est, deci economisim pentru aceasta deplasare.
Am mai intrebat printre cunostinte ce mi-ar recomanda ( dintre cele trei enumerate mai sus) si, unanim, mi s-a spus ca Venetia.
Biletele inca nu le-am achizitionat intrucat am zis sa caut mai intai pe booking cazarea.Din prima clipa cand am deschis prima pagina de cautare pe booking am avut un mini soc - intrucat mi-au aparut numai hoteluri cu preturi peste 1.200 eur pentru 4 nopti.
Vreau sa va rog daca imi puteti recomanda o posibilitate de cazare ceva mai departe ( am inteles ca nu se poate pe langa piata San Marco) - bugetul ar fi cam de 80-100 eur/noapte; Am mai gasit cate ceva pe booking, insa nu stiu cat de dificil ar fi accesul de acolo si pana in Piata san Marco; se afla la cel putin 10 km de venetia...
Pentru cei care ma vor sfatui sa citesc tot forum ul, din punctul meu de vedere nu are sens inca sa fac acest lucru, dat fiind ca nu stiu daca voi izbandi sau nu cu cazarea.
In eventualitatea in care nu gasim nimic dragut si acceptabil, ma voi reorienta catre una dintre celelalte destinatii sau nu vom mai pleca deloc.
Totusi, imi doresc sa ajungem la Venetia in acea perioada, dat fiind ca este si ziua mea de nastere in data de 29, asa ca sincer, m-ar ajuta enorm sfaturile voastre legate de cazare.

Va multumesc

#1904
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
incearca sa cauti cazare in mestre sau marghera, preturile sunt mai mici. din ambele ai acces  facil si ieftin cu autobuzul sau trenul.

#1905
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Uite o locatie excelenta in Mestre (si cu mic dejun inclus):
http://www.booking.c...e=total;ucfs=1

#1906
Georgiana-M

Georgiana-M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.05.2015
Buna,

multumesc frumos pentru sugestii.
Am rezervat unde mi a recomandat florinbad ca sa am ceva de back up - mie mi-ar fi placut ceva de genul :

http://www.booking.c...e=total;ucfs=1

insa nu au camere disponibile  - chiar daca pretul este un pic cam mare, peste buget, faceam un efort.

Va multumesc tuturor si mai astept intre timp sugestii

#1907
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Mai ramane coordonarea cu transportul pana la Venetia (autobuz/tren - drumul in sine, Mestre - Venetia, dureaza cam 10-15 minute).

Edited by florinbad, 11 February 2016 - 14:41.


#1908
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
alta sugestie de cazare, insa in  marghera -  villa gardenia http://www.casavillagardenia.com/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate