Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2409 replies to this topic

#1873
pazzucu

pazzucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 01.11.2007
va salut pe toti !
voi merge la venetia in noiembrie cu sotia si vom sta pe insula lido asa ca va trebui sa calatorim mai mult cu vaporetto.
sejurul va fi de 7 nopti asa ca cel mai rentabil ar fi sa cumpar abonament pe 7 zile care costa 60 de euro de persoana .
intrebare : in lista celor de la actv au un abonament lunar , rete unica , la 37 de euro , acesta poate fi achizitionat de turisti fara card venetia unica pass? sau altfel zis , pot sa calatoresc cumva mai ieftin ?

multumesc anticipat !

#1874
Vio-2009

Vio-2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.05.2009
Si eu voi merge pentru 4 zile in Venetia in noiembrie. Vom sta la hotel Iris Venice, care e pe Calle del Cristo. Nu ma descurc cu hartile absolut deloc. Puteti sa ma ajutati cu traseu, cu nr de autobus de la aeroportul Treviso la hotel? In Venetia vom merge la plimbare pe picioarele noastre. Avem un buget f f mic, de 150 euro pt 2 persoane. Ca sa intelegeti, biletele de avion si cazarea la hotel au fost luate cu mult timp inainte si au costat tot cam atat. Multumesc

#1875
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View PostVio-2009, on 07 octombrie 2015 - 12:03, said:

. Vom sta la hotel Iris Venice, care e pe Calle del Cristo. Nu ma descurc cu hartile absolut deloc. Puteti sa ma ajutati cu traseu, cu nr de autobus de la aeroportul Treviso la hotel?

Adica de la aeroport in Piazzale Roma

PS. Un bilet tur/retur costa 18 euro

Edited by Jerome4, 07 October 2015 - 12:10.


#1876
Vio-2009

Vio-2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.05.2009
Am cautat pe google maps. Se pare ca de la Piazzale Roma, unde ne lasa autobuzul, pana la hotel Iris se fac doar 10 min pe jos. E f putin, e super ok

Edited by Vio-2009, 07 October 2015 - 12:26.


#1877
Vio-2009

Vio-2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.05.2009
Nu a fost nimeni in Venetia in toamna asta? Vrem ponturi calde :)

#1878
Vio-2009

Vio-2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.05.2009
Mai e mai putin de o saptamana si plecam. Am verificat, vor fi 13-15 grade, cu acqua alto relativ mica, de 70 cm. Daca noi ajungem acolo miercuri dimineata, pe 18 nov, cum credeti ca ar fi mai bine, sa luam abonament pe vaporetto o zi sau doua? Mentionez ca plecam sambata dimineata de pe Treviso

#1879
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Voi ajunge la Venetia cu masina, voi sta in Venetia doua zile, avand in vedere ca in Venetia nu se circula cu masina, unde se lasa masina? sunt parcari amenajate in afara orasului, unde sunt acestea? cu ce se ajunge de acolo in centru? sunt locuri de cazare in zona acelor parcari? Multumesc anticipat acelor binevoitori care imi vor raspunde la intrebari!

#1880
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
poti avea in vedere parcarea s. giuliano (porta rossa sau blu , gialla e prea departe) http://www.avmspa.it...D_LINK=9&area=8
e statie de bus pt venetia pe partea cealalta a soselei. ideal ar fi sa iti cumperi din mestre bilet (sau abonamentul dorit?) , caci la sofer pretul e dublu iar din zona n-ai de unde lua.


#1881
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
http://www.venicepar...chetto Parking/

Ai statia de vaporeto la 100m nr.2

#1882
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Noi ne-am cazat in Mestre, aproape de gara, am lasat masina la pensiune si am mers in Venezia cu trenul, ieftin si fara batai de cap. Am inteles ca autobuzul ar fi fost si mai ieftin dar mai aglomerat iar noi fiind cu 3 copii si carucior am preferat trenul.

#1883
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Multumesc, puteti sa-mi spuneti niste  preturi la cazare in Mestre si pretul la biletul de tren, daca se poate? Daca am doar o singura zi la dispozitie ce imi recomandati sa vad ,,must see''?

#1884
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
preturile la cazare pot varia mult pt aceeasi, in functie de perioada in care mergi. poti cauta cazare si in marghera, ajungi in venetia cu bus sau cu trenul din mestre (exista pasaj care face trecerea catre gara mestre)
trenul costa 1,25 euro.

#1885
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postscoty, on 29 decembrie 2015 - 15:48, said:

Multumesc, puteti sa-mi spuneti niste  preturi la cazare in Mestre si pretul la biletul de tren, daca se poate? Daca am doar o singura zi la dispozitie ce imi recomandati sa vad ,,must see''?
"Must see" e toata Venetia...
Pentru a vedea mai bine Venetia, m-am cazat în Slovenia Posted Image , lânga autostrada.

Edited by florinbad, 29 December 2015 - 17:31.


#1886
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
Posted Image
florinbad, cu ce te-a ajutat cazarea din slo sa vezi mai bine venetia?

#1887
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Ma dadeam si eu mare...Posted Image

Am calculat ca din Rovinj (Croatia) pâna la Venetia era mai departe si dura mai mult decât din Slovenia (localitatea Rakek, aflata lânga autostrada). Asa ca am îmbinat utilul (doua pesteri faimoase din Slovenia: Postojna si Skocjan) cu placutul (Venetia). Plecare din Rakek la 7:20, ajungere la Mestre pe la ora 9:30 (parcat vis-a-vis de gara), luat autobuzul si la ora 10:00 eram in Venetia, pierduti printre miliardele de turisti.
Vezi si aici:
http://forum.softped...6#entry15712109

#1888
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
sa nu-mi spui ca ai stat la furman!Posted Image
oricum , v-ati miscat bine, inseamna ca n-ati prins autostrada prea aglomerata!

#1889
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Farmecul cazari in Venetia este ca o ai doar pentru tine de la 5 pana la 9 dimineata, cand apar ceilalti. Seara nu esti fortat de ultimul tren sa pleci si parca atunci este mai frumos, dar fiecare stie ce vrea si ce i se potriveste.

Attached Files

  • Attached File  3019.jpg   393.1K   33 downloads

Edited by sil200, 30 December 2015 - 01:05.


#1890
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Scoty, şi în 2008 şi în 2010 noi am stat în Mestre la hotel Trieste (vezi pe booking.com), chiar vis-a-vis de gară. Are parcare gratuită pt. clienţii hotelului (cam mică - intră doar vreo 6 maşini, dar îi anunţi dinainte că vii cu maşina şi nu te mai doare capu'). Cam scump hotelul, dar avea micul-dejun destul de consistent, ceea ce e mai rar în Italia. Şi în plus, chiar lângă hotel e o tutungerie de unde îţi poţi procura bilete sau abonamente pt. autobuze şi vaporetto.
Vis-a-vis de hotel e gara, dar şi staţia de autobuz. N-am mers în Veneţia niciodată cu trenul, ci doar cu autobuzul nr. 2, care te lasă în Piazzale Roma cam în 15 minute.


Sănătate şi Sărbători fericite în continuare !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate