Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Despre corzile unei chitari ....

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DustFeather

DustFeather

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 14.02.2006
Din putinele mele cunostiinte legate de fizica, stiu ca o coarda (in cazul meu aia de chitara) cu cat se trage mai mult de ea, in momentul eliberarii care o frecventza care variaza odata cu forta aplicata pe coarda .... adik: in primul caz sa zicem ca dau usor cu pana pe o coarda ... si am o frecventza, in cazul doi, pun pana jos si trag cu degetul de coarda ceva mai tare. In momentul in care am eliberat coarda, o sa am o frecvetza mai mare, ceea ce e foarte neplacut pentru ca imi schimba nota, in general la mine se schimba cam cu jumatate de semiton .... si e sesizabil (chiar foarte sesizabil). Intrebarea mea era urmatoarea ...

Din ce aliaj ar trebui sa fie facut corzile ca sa influentzeze cat mai putin ? (cei care stiu fizica si chimie ar trebui sa fie cei mai precisi, dar accept si parerea celor care s-au mai confruntat cu problema asta si inaintea mea :D)
Astept pareri ...

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,280
  • Înscris: 08.12.2006
Eu nu am înțeles mare lucru, nic ce vrei să spui, nici ce vrei de fapt... Dacă aplici un impuls mai puternic unui corp rezonant, în cazul ăsta coarda, nu frecvența se schimbă, ci amplitudinea. Dacă tu întinzi însă coarda, frecvența va crește, tocmai asta e și ideea întinsului corzii.
Întrebarea ta se referă la aliajul din care ar trebui făcută coarda... să înțeleg că tu îți faci corzile acasă?

#3
qazqaz

qazqaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.11.2006

 DustFeather, on Jan 30 2008, 11:19, said:

Din putinele mele cunostiinte legate de fizica, stiu ca o coarda (in cazul meu aia de chitara) cu cat se trage mai mult de ea, in momentul eliberarii care o frecventza care variaza odata cu forta aplicata pe coarda .... adik: in primul caz sa zicem ca dau usor cu pana pe o coarda ... si am o frecventza, in cazul doi, pun pana jos si trag cu degetul de coarda ceva mai tare. In momentul in care am eliberat coarda, o sa am o frecvetza mai mare, ceea ce e foarte neplacut pentru ca imi schimba nota, in general la mine se schimba cam cu jumatate de semiton .... si e sesizabil (chiar foarte sesizabil). Intrebarea mea era urmatoarea ...

Din ce aliaj ar trebui sa fie facut corzile ca sa influentzeze cat mai putin ? (cei care stiu fizica si chimie ar trebui sa fie cei mai precisi, dar accept si parerea celor care s-au mai confruntat cu problema asta si inaintea mea :D)
Astept pareri ...
Problema ta nu e de la corzi, cel mai probabil grifful e nestrans, daca totusi e strans bine si nu e de la griff atunci chitara ta e un rebut.Explicatia ta e putin eronata...cand tragi mai tare de coarda apare un fals de jumatate de nota insa nu mai sus ci mai jos, nu poate sa-ti sune prin ciupire cu jumatate de nota mai sus...nu exista asa ceva...prin ciupirea prea puternica grifful tinde sa se arcuiasca, daca nu e bine strans, revine mai lent la pozitia initiala iar nota va fi cu jumatate de semiton(in cazul tau) mai jos si nu mai sus...ce chitara ai?

Edited by qazqaz, 09 February 2008 - 17:15.


#4
DustFeather

DustFeather

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 14.02.2006
n-ati inteles nici unul ce-am scris sus ... am scris corect "mai sus" pentru ca daca TRAGI se mareste frecventa (fizica pura fratilor) NU AMPLITUDINEA (ma rog, si aia implicit, dar afecteaza si frecventa asta e problema) .... si nu era jumatate de nota, ci jumatate de semiton (va vine sau nu sa credeti chiar exista o diferenta) .... nu exista nici un fizician care sa stie si muzica p-aici ? PLIIIZ :D

Edited by antinari, 09 February 2008 - 23:19.
nu mai scrie cu tz-uri, folosește t sau ț


#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,280
  • Înscris: 08.12.2006
1. Chitara este instrument temperat (mai puțin unele modele de chitară bass, nu cred că este cazul on topic) deci semitonul = 4,5 come
2. Frecvența de rezonanță a unei corzi de chitară este influențată de lungimea ei și de gradul de tensionare. NU este influențată de forța impulsului aplicat (cu pana sau cu degetul), acea forță influențează doar amplitudinea, motiv datorită căruia se poate interpreta un sol (de ex.) și în forte, și în piano, și în mezzopiano și chiar în fortissimo
3. Dacă un chitarist e suficient de bolovan ca să întindă coarda pentru a putea să tragă cu degetul ceva mai tare, obținând astfel o tensionare mai mare a corzii și deci, cum bine ai observat, un sunet de o frecvență mai mare care va glisa însă rapid spre sunetul fundamental corespunzător lungimii din acel moment a corzii (lungime dată de un alt deget al chitaristului respectiv, de la cealaltă mână, de obicei stânga), atunci ar fi cazul să ia niște lecții de chitară
4. Procedeul de întindere a corzii e un procedeu tehnic specific acestui preafrumos instrument - chitara, de regulă se execută cu mâna stângă (mă rog, cu dreapta pentru stângaci), mai exact cu un deget al acelei mâini, după caz. Scopul său este tocmai efectul, adică glisarea înălțimii sunetului
5. De-a lungul timpului niște producători de corzi și-au tocit creierii în aflarea celei mai bune soluții, dpdv al materialului sau al aliajului metalic din care să producă corzi, astfel există corzi din nylon, din mațe de pisică/câine, diverse aliaje metalice. Nu cred că o coardă home made va suna mai bine sau va sfida legile fizicii, care ne cam încurcă atunci când nu posedăm o bună tehnică instrumentală
6. Dacă ai corzi Hora pe chitară, și n-ai luat măcar un set de Belson, nu te aștepta la mare lucru
7. Ia niște corzi D'Addario
8. Sau din astea
9. Sau din astea
10. Nu mai trage de coardă ca disperatul, poate fi periculos. Sau folosește mănuși când cânți la chitară. Din alea de piele. Groase.

Edited by antinari, 09 February 2008 - 23:21.


#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 DustFeather, on Feb 9 2008, 15:42, said:

n-ati inteles nici unul ce-am scris sus ... am scris corect "mai sus" pentru ca daca TRAGI se mareste frecventa (fizica pura fratilor) NU AMPLITUDINEA (ma rog, si aia implicit, dar afecteaza si frecventa asta e problema) .... si nu era jumatate de nota, ci jumatate de semiton (va vine sau nu sa credeti chiar exista o diferenta) .... nu exista nici un fizician care sa stie si muzica p-aici ? PLIIIZ :D
Stie lumea si muzica si fizica... ceea ce nu se poate spune despre tine. O coarda de chitara este un element elastic la care frecventa de rezonanta depinde de masa ei (lungimea, grosimea si densitatea), coeficientul de elasticitate (material si constructie) si tensiunea din ea in momentul oscilatiei libere. Se cheama legea lui unu' Hooke:
http://en.wikipedia....iki/Hooke's_law
Acum despre lungimea corzilor:
http://en.wikipedia....ki/Scale_length

Edited by SuperDuper, 10 February 2008 - 04:11.


#7
DustFeather

DustFeather

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 14.02.2006
1. "2. Frecvența de rezonanță a unei corzi de chitară este influențată de lungimea ei și de gradul de tensionare. NU este influențată de forța impulsului aplicat (cu pana sau cu degetul), acea forță influențează doar amplitudinea, motiv datorită căruia se poate interpreta un sol (de ex.) și în forte, și în piano, și în mezzopiano și chiar în fortissimo" .... e gresit .... chiar este influentat sunetul de forta impulsului aplicat pe coarda (nu integ de ce va e greu sa intelegi asta si s-o luati ca atare, dar in fine ...)

2. Eu personal nu am zis abslout nimik de corzi home-made .... n-am de gand sa ma complic in halul asta, asta a fost scoasa la misto de unu care nu vroia sa ajute. Intrebarea a fost pe cat se putea de simpla, ce aliaj trebuie sa aiba corzile ca sa fie cat mai putin influentzate de forta aplicata pe ele din punct de vedere al frecventei. (si inca odata, VARIAZA SI IN FUNCTIE DE FORTA APLICATA PE COARDA)

3. in cazul nostru nu cred ca se aplica Hooke pt ca aia e pt arcuri ceea ce e destul de diferit fatza de corzi, coarda e ca un arc daca vrei neaparat s-o luam asa, doar ca e deja intinsa, are frecventa variabila (in functie de pozitia pe griff in cazul nostru si CULMEA, in functie de fortza aplicata pe coarda) si se aplica ceva mai multe forte pe o coarda de chitara decat pe un resort idiot, deja nu mai vorbim de fizica de scoala generala (liceu maxim) .... that's why i was asking in the firs place.

Oricum, mersi pentru trimiterile de mai sus, desi tot nu m-a lamurit nimeni in legatura cu aliajele .... stie cineva macar ce aliaje sunt folosite pt cele standard ? (in afara de tampita diferenta intre nylon si otel ca astea deja sunt infantile) PLS

#8
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 antinari, on Jan 30 2008, 13:33, said:

Eu nu am înțeles mare lucru, nic ce vrei să spui, nici ce vrei de fapt... Dacă aplici un impuls mai puternic unui corp rezonant, în cazul ăsta coarda, nu frecvența se schimbă, ci amplitudinea. Dacă tu întinzi însă coarda, frecvența va crește, tocmai asta e și ideea întinsului corzii.
Întrebarea ta se referă la aliajul din care ar trebui făcută coarda... să înțeleg că tu îți faci corzile acasă?
:))))))))))))))))))))))))))))))...isi face baiatul corzile acasa?....inseamna ca are topitorie de otel.Corzile sunt din otel (dupa cum se stie, otelul este aliat cu carbonul pentru a i se determina duritatea deci carbonul nu se considera aliaj desi este aliat cu otelul).Diferenta dintre firme consta in diferenta dintre otelurile din care sunt confectionate corzile, mai de calitate, de calitate mai proasta.Cateva tipuri de numerotate a calitatii otelului iti dau aici: [ST 37-2, ST 44-2, ST 52-3, ST 60] iar corzile hora probabil ca sunt din otel ST 60.

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,280
  • Înscris: 08.12.2006
Problema ta e aici:

 DustFeather, on Jan 30 2008, 11:19, said:

...trag cu degetul de coarda ceva mai tare. In momentul in care am eliberat coarda, o sa am o frecvetza mai mare,
Indiferent din ce aliaj e făcută coarda respectivă, nu vei scăpa de problema asta. Ca să obții o vibrație de amplitudine mai mare/sunet mai puternic nu e necesar să tragi cu degetul astfel încât coarda să se întindă. Roagă pe unu care știe cum se face să-ți arate, e pe arătate, nu pe spuse... Încearcă cu o mișcare din deget cât mai scurtă, chiar dacă e mai fermă/mai puternică, nu trage de coardă în așteptarea momentului când îi vei da drumul, e normal ca astfel ea să se întindă și sunetul rezultat să aibă o frecvență mai mare, frecvență care glisează rapid în jos, până la frecvența "normală" ca să zic așa.
Corzile se fac din tot felul de materiale, (cele bune), și niciodată nu vor fi toate șase din același material. Chiar dacă ai corzi din cupru, din bronz, din nylon sau din oțel, problema asta tot o vei avea...

#10
DustFeather

DustFeather

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 14.02.2006

 antinari, on Feb 12 2008, 00:47, said:

Indiferent din ce aliaj e făcută coarda respectivă, nu vei scăpa de problema asta.
Perfect de acord, nici nu-mi imaginam ca o sa scap pt totdeauna de problema asta, vreau doar sa fie din ce in ce mai putin sesizabila diferentza dintre frecvente. Adik daca trag putin mai tare de coarda sa-mi zboare frecventa mai putin, nu sa nu mai zboare deloc pt ca e imposibil din punct de vedere fizic sa elimin acest fenomen.

 buncar, on Feb 12 2008, 00:43, said:

Cateva tipuri de numerotate a calitatii otelului iti dau aici: [ST 37-2, ST 44-2, ST 52-3, ST 60] iar corzile hora probabil ca sunt din otel ST 60.
Habar n-aveam ca exista mai multe calitati ale otelului (credeam ca otelul e un aliaj standard) :D ... oricum ... in m-are am prins ideea. Merci mult de tot.

Edited by DustFeather, 12 February 2008 - 12:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate