Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Cea mai buna varianta de depozit? Ce banca?

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#19
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

View Postmickyyyy, on Feb 2 2008, 10:19, said:

parerea mea este ca ING Cont'ROL este cea mai buna varianta.

Ce e cu acele comisioane de intretinere si administrare pe an ? Total vreo 50 RON (din al 2-lea an). Asta, dupa o socoteala sumara, inseamna sa ai permanent in cont minim 800 RON pentru ca dobanda sa-ti acopere numai comisioanele. Impozitul nu l-am mai socotit, deci ar rezulta sa ai o suma blocata chiar mai mare.

#20
body2

body2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.06.2005

View Postvladut_v, on Feb 9 2008, 04:41, said:

Ce e cu acele comisioane de intretinere si administrare pe an ? Total vreo 50 RON (din al 2-lea an). Asta, dupa o socoteala sumara, inseamna sa ai permanent in cont minim 800 RON pentru ca dobanda sa-ti acopere numai comisioanele. Impozitul nu l-am mai socotit, deci ar rezulta sa ai o suma blocata chiar mai mare.
si pentru depozite in valuta,de exemplu in euro,care ar fi cea mai buna varianta-banca?respect

#21
inu123

inu123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 16.07.2006

View Postbody2, on Feb 9 2008, 05:53, said:

si pentru depozite in valuta,de exemplu in euro,care ar fi cea mai buna varianta-banca?respect

apropo se depozite in valuta. Exista la ING asa ceva pt. persoane fizice ?

#22
Tony TTC

Tony TTC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 17.08.2005
Am fost ieri si mi-am facut un cont la ING si inca e valabila oferta pentru studenti: nici un comision pana la 26 ani, mai am inca 3 ani pana atunci deci e o afacere :), si depunerile trebuiesc facute prin ATM-urile lor ca la caserii cik ia vreo 7,5 RON comision la depunere.
Acum tre sa astept cardul (3 zile lucratoare) ca sa pot depune bani, poti depune cand ai si cand vrei (cel putin la studenti), cred ca se poate face si in valuta, cel putin asa am inteles. E un card international (VISA), cumperi si de afara fara comisioane de schimb valutar, etc.
Cred ca e o alegere buna, o sa imi activez si Home Bank si poti controla mai tot de acasa de pe PC.

#23
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Am facut niste calcule ieri, la amanunt vis-a-vis de dobanzi.

Pe scurt, bancile NU sunt proaste, dar se bazeaza ca oamenii nu sunt informati.

Concluzii:

1. Depozitele clasice sunt o mare pacaleala. Cea mai mare dobanda la depozit/luna era la OTP - 7.75%/an.
Din acestia dai la stat 16%. La un calcul cu o suma MARE (~ 100 000 euro), nu merita diferenta !

2. Depozitul de la ING Cont ROL este cel mai bun, indiferent de suma pus. Azi are dobanda de 6.3%, da rd eluni am inside info ca va fi de 7% pt ca cresc dobanzile pe piata bancara.

3. Cea mai buna solutie este depozitul overnight, insa pt a avea acces la el ca persoana fizica trebuie sa ai ceva bani in cont (difera de la banca la banca) sau sa fii la VIP. Dobanda nu este garantata, dar este acum de ~ 8%.

* Contul ROL si la overnight NU se plateste 16% din valoarea dobanzii ca impozit !

#24
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
BCR a crescut dobanda la depozitele pe 6 si 12 luni la 8%, si in functie de suma depusa, dobanda va fi 8%, 8,25% sau 8,5%....din care se plateste impozit 16% ....

#25
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
merita sa pun cate 50 de euro pe luna (sa zicem pentru 5 ani) intr-un depozit? La laudatul asta de ING? in afara faptului ca nu sunt banii in casa si ca sunt mai linistit in privinta hotilor si a tentatiilor, mie mi se pare ca, castigul este infim.

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
dimpotriva, castigul e foarte mare. cam de 3.000 euro :)

#27
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
nu, 3000 de euro vor fi banii depusi de mine. ma refeream la ce dobanda voi primi pentru banii astia.

#28
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
am inteles ce vroiai sa spui :)
eu vroiam sa spun ca 50 euro/luna nu e o suma cu care sa poti face mare lucru (gen investit sau altceva). asa ca a-i strange intr-un depozit e cea mai buna idee.

#29
siddharta

siddharta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 07.04.2007
caz concret: eu vreau sa ma mut, o sa-mi vand ap. si vreau sa stau cateva luni cu chirie pana ma 'hotarasc"  ce vreau sa fac in continuare, sa-mi iau ap. cu 2 camere sau casa; intrebarea mea este la ce banca ar fi mai avantajos pt. mine sa pun banii si ce fel de depozit sa folosesc?? 100k euro sau... mi-ar ajunge dobanda de la banii astia sa traiesc fara sa mai muncesc? :D

ms. anticipat!

Edited by siddharta, 19 March 2008 - 02:31.


#30
Andreea8

Andreea8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.03.2008
tineti minte ca dobanda bancara (media este in acest moment este 7% - 7,5%) nu acopera nici jumatate din deprecierea fata de  euro

in iulie 2007  euro-ul era 3.1 ron, iar in ianuarie 2008 (peste 5 luni deci)  sarise la multe case de schimb si de 3.85 ron.

Asta inseamna o DEVALORIZARE  neta efectiva  de   ( 3.1 - 3.85 ) / 3.1 =  -  24.19 %

Daca anualizam aceasta devalorizare  (de la 5 luni la echivalentul anual adica 12 luni )  inseamna o pierdere anualizata de  58.08 %

Deci banca va "da"  7% minus  impozitul de 16%, dar fiecare dintre noi pierdem din cauza devalorizarii monedei nationale,
de XXY mai multe ori  banii....



#31
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
din calculul asta sa intelegem ca mai bine schimbam leii in euro si ii tinem in casa?

#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
de ce sa te apuci sa "anualizezi" transformand 5 luni in 12 luni, cand ai la dispozitie cursurile de acum 1 an?
la 16 martie 2007, un euro era 3,3639 RON ( http://www.bnr.ro/Ro.../Curs_z2007.asp ). pe 18 martie 2008, un euro e 3,7418.
deci, daca ti-ai fi tinut economiile in euro, ai fi castigat ~11.2%
la banca, in lei,ai fi castigat doar ~6% (la o dobanda de ~7 - impozitul). deci, o diferenta de castig de ~5%

asa ca mai usor cu pierderile "anualizate" de 58%.

#33
scosmin

scosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 30.10.2003

View Post_Smiley_, on Mar 19 2008, 10:34, said:

de ce sa te apuci sa "anualizezi" transformand 5 luni in 12 luni, cand ai la dispozitie cursurile de acum 1 an?
la 16 martie 2007, un euro era 3,3639 RON ( http://www.bnr.ro/Ro.../Curs_z2007.asp ). pe 18 martie 2008, un euro e 3,7418.
deci, daca ti-ai fi tinut economiile in euro, ai fi castigat ~11.2%
la banca, in lei,ai fi castigat doar ~6% (la o dobanda de ~7 - impozitul). deci, o diferenta de castig de ~5%

asa ca mai usor cu pierderile "anualizate" de 58%.
Ai uitat de dobanda la depozit in euro cam 4.5%

In orice caz, acum dobanzile in lei au ajuns chiar pe la 9% iar cele la valuta nu au cum sa mai creasca inca 11% :).

#34
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...eu folosesc maxicontul de la bcr nu platesti impozitul pe dobanda, 7.25 la ron sau 3.50 la euro maxime pe transe  capitalizate lunar. aici sunt si comisioanele: http://www.bcr.ro/sP..._...1190000194
...

Edited by Nicanor, 31 March 2008 - 09:53.


#35
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Cam cea mai buna metoda de a salva ceva bani sunt titlurile si obligatiunile de stat, si nu depozitele la banci.

#36
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
s-au schimbat la bcr dobanzile http://www.capital.ro/index.php?section=ar...tm_medium=email

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate