Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Difuzor RCF 8"

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Mirnet

Mirnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.10.2007
De curand am achizitionat 4 difuzoare brand RCF, noi, in cutii originale, provenite probabil dintr-o sursa de solduri. Pretul mai mult decat bun.
Pe ambalaj, asa cum se poate vedea si din foto sta scris "LOUDSPEAKER SPARE PART L8-SP800S"
Desi am facut eforturi serioase cautand se le gasesc caracteristicile nu am reusit. Singura similitudine pe care am reusit sa o identific e cu  modelul de 8 inch  L8 S800 de pe siteul rcf.it  dar nu am siguranta ca e acelasi produs. Vad ca pe aici sunt cativa cunoscatori iar daca vreunul dintre ei reuseste sa lamureasca aceasta enigma ii raman dator cu cateva beri... :cheers:
Multumiri anticipate.


Attached File  RCF1.jpg   209.23K   53 downloads                                                  Attached File  RCF2.jpg   189.12K   53 downloads                                           Attached File  RCF3.jpg   211.85K   60 downloads

#2
Mirnet

Mirnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.10.2007
Cam asta apare pe site-ul producatorului. Ca si forma difera asa cum se vede in foto:

Attached File  RCF5.jpg   353.4K   48 downloads  Attached File  RCF_It..jpg   117.29K   45 downloads

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
vad ca membrana si suspensia sunt identice. si magnetii par la fel. daca nu sunt facaturi si sunt facute de aceeasi fabrica ar trebui sa aiba niste caracteristi similare.

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Nu prea am avut tangență cu difuzoarele RCF, de când i-a luat mackie chiar mai puțin... dar... șasiul lui L8 S800 NU este din tablă de oțel ambutisată, nici pe departe nu arată ca ce ai tu în poze. Mă îndoiesc că parametrii Thielle - Small sunt aceeași. Nici ca aspect general nu arată cam cum știam eu că arată difuzoarele RCF. Cât de bun a fost prețul, că L8 S800 trece de suta de dolari?

#5
Mirnet

Mirnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.10.2007
Cât de bun a fost prețul, că L8 S800 trece de suta de dolari?
[/quote]


Am platit $110/bucata.
La Hi-end este peste 500 lei

#6
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 Mirnet, on Jan 30 2008, 15:02, said:

Cât de bun a fost prețul, că L8 S800 trece de suta de dolari?



Am platit $110/bucata.
La Hi-end este peste 500 lei


Difuri sunt custom made pentru niste incinte RCF.RCF facute in china si ansamblate in Italia.

Care esti ala care ai vazut dif-uri RCF la hi-end


la banii care iai dat pe rcf-uri astea luai 8 difuri de 8 cu adevarat PRO


bafta

#7
Mirnet

Mirnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.10.2007
Carapicho, dif-urile sunt hi-end si intr-adevar custom made, doar ca pentru o firma americana - Mackie - care le-a folosit la un subwoofer foarte ciudat. Am gasit articolul pe site-ul producatorului. Am gasit si schita incintei care are 2 camere; una inchisa care se "varsa" in restul incintei bassreflex...
Nu vrei sa stii cum suna cu 98 db :) :OK:  


 Carapicho, on Feb 8 2008, 06:44, said:

Difuri sunt custom made pentru niste incinte RCF.RCF facute in china si ansamblate in Italia.

Care esti ala care ai vazut dif-uri RCF la hi-end


la banii care iai dat pe rcf-uri astea luai 8 difuri de 8 cu adevarat PRO


bafta


#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Difuzoarele tale sunt diferite de L8S800. Un difuzor cu șasiu din tablă ambutisată nu are aceleași performanțe cu un difuzor cu șasiu turnat din aliaj de aluminiu.
Firma aia americană, Mackie, e cea care deține RCF-ul.
La câți wați dă 98 dB? Ca idee, L8S800 dă la 1 W 93 dB la un metru. Și coboară până la 50Hz, ceea ce nu mi se pare foarte ok pentru un subwoofer :P

#9
Mirnet

Mirnet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.10.2007
Antinari, difuzoarele pe care le-am achizitionat sunt exact cele din subwooferul facut de Mackie. Cum spuneam am gasit pe net acea incinta proprietarul trimitandu-mi schita exacta pt. a o construi. Am facut-o si suna intradevar incredibil.
Iata incinta deschisa aici.
Se vede cu ochiul liber din foto ca e acelasi difuzor... :)

 antinari, on Feb 22 2008, 15:24, said:

Difuzoarele tale sunt diferite de L8S800. Un difuzor cu șasiu din tablă ambutisată nu are aceleași performanțe cu un difuzor cu șasiu turnat din aliaj de aluminiu.
Firma aia americană, Mackie, e cea care deține RCF-ul.
La câți wați dă 98 dB? Ca idee, L8S800 dă la 1 W 93 dB la un metru. Și coboară până la 50Hz, ceea ce nu mi se pare foarte ok pentru un subwoofer :P


#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Ok, dacă le-ai pus în cutii și sună bine, înseamnă că am greșit eu.
Mie mi s-a părut că e o diferență între imaginile postate în primul post și cel de-al doilea.
Oricine poate greși, contează ce se aude, nu ce aberăm noi pe aici...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate