Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Totul despre Apuseni

- - - - -
  • Please log in to reply
816 replies to this topic

#1
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
saptamana trecuta m-am strecurat intr-un concediu si am intins-o la munte.....destinatia? cea din titlu. ca sa nu scriu mult si aiurea, pen' ca nici timp prea mult nu am, daca aveti intrebari legate de zona, daca sunteti interesati de anumite lucruri la care pot sa va raspund, daca vreti poze.....scrieti si o rezolvam

oricum, pentru cine nu a fost p-acolo, este o zona care nu ar trebui ratata  :OK:

Edited by Masterboy, 16 May 2006 - 00:17.


#2
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
iata rapid doua imagini de la cetatile ponorului

Attached Files



#3
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
si a doua....

Attached Files



#4
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
si unde ai stat...?
eu anul asta am fost prima data si am campat la grajduri, cred ca zona cea mai populata...
drum rau dar frumos...
am treaba acum ca mai spuneam......

#5
intruder33

intruder33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.08.2004
poti da mai multe detalii vis-a-vis de locuri de cazare? eventual si poze?

#6
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
hai ca incerc sa pun  ceva poze din locul numit " la grajduri"...
hai ca am redus-o...


eu le am pe desktop salvate...
cum se pun pozele?

#7
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
hai ca am vazut... fraier sant

Attached Files



#8
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
grajduri 2

Attached Files



#9
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
ceva cai ce sant prin zona...

dar  sa mai dau amanunte...
cum urci drumul ce vine dinspre ...sa zicem chiscau ca localitatea prin care treci nu o mai stiu dar daca ai vizitat pestera ursilor si dupa'aia vrei sa mergi in padis trebuie sa te intorci cativa km pana la o intersectie, ceva cu "pietr..." parca apucu pe un drul la inceput bunicel dupa care din ce in ce mai ....greu pana vrei sa enunti. dar continui si ajungi la satul boga, sau ma rog la intrarea in "sat" si o faci la dreapta.
drumul urca in continuare, din ce in ce mai greu de parcurs dar nu imposibil... mertia insa....
e, in varful dealului dai peste un punct de informare turistica, deja drumul e mai bun. la acest punct se bifurca drumul. la dreapta spre "grajduri" si inainte parca spre cabana padis.  
sfatul meu e sa campezi la grajduri, mai aproape de obiective si mai populat putin...

Attached Files



#10
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
E plin acolo de turisti din cate vad. credeam ca e mai liniste si mai relaxant. oricum cred ca este frumos si odihnitor.
mai asteptam impresii si fotografii

#11
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
mai vreti amanunte?


si tot respectul ptr. cel care a inceput topicul..
in poza mea , pe o piatra , ceva albastru.... la rezolutia e care am facut ca sa incapa pe forum aproape invizibil...
e un OM... asta ca sa va dati seama de marimea pesterii

Attached Files



#12
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
e "plin" ca zona de campare e totusi limitata.. din cate stiu e rezervatie...
dar  si am fost in weekend, mai erae si o tabara de .. ceva cu crucea rosie, 2 3 corturi militare....

Attached Files



#13
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
acolo in ultima poza e un ghetar sau ce?
ai fost si pe la pestera ursilor sau altele?

#14
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
pestera ghetarul focul viu... se afla la 45 minute de zona de campare de la grajduri... o sa caut harta sa o scanez zilele astea.. de fapt de zona la grajduri e cel mai aproape de toate zonele ce merita vizitate....

pestera ursilor e sa zicem in zona, poti face un ocol mic cand te duci la padis venind din zona rieni...
merita sa o vizitezi.. destul de usor de parcurs( ca sa nu zic ca cel mai usor) luminata bine, si chiar spectaculoasa...
la pestera din padis nu am coborat , eream cu catzelu si plouase , noroit cat se poate ... asa ca am coborat pana unde am facut poza si m-am intors.. merita vizitat, asa ca la anu' am laudat zona la colegi  de la servici si ma bag iarasi... si mai multi...lol....
anul asta am mers ceva pe druuri de munte(novaci-ranca-ob.lotrului-sebes) si am mai facut si rieni-padis-huedin asa ca saracului tico , ii ajunge, pt un an intrreg .
zona e superba dar destul de dificila pentru masina, trebuie sa ai rabdare, cu toate ca km multi nu sant, timpul de oparcurgere e relativ mare.

am uitat ... nu pot sa scanez ... nu mai am win 98.. dar ii fac saoptamana viitoare o poza hartiii ;)  ;)

#15
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
stai linistit ca nu e nici o graba. harti se gasesc si pe net!

#16
danu.g.

danu.g.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.12.2003
La Grajduri mai e chioscul? Acolo am gasit harta Padisului dupa ce am cautat prin toata zona o amarata de harta.
Eu anul trecut am stat la Padis, tot cu cortul. Zona nu e chiar asa de aglomerata ca la Grajduri, dar nu asa de frumoasa iar singurul obiectiv mai important aproape de Padis ar fi Cheile Somesului Cald. Merita vazute.

#17
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
chioscul mai este , cu preturi mai mari dar inca rezonabile, dar de preferat satzi cumperi tu pana sa intri in zona alimente....
focuri de gratar cat cuprinde, cat de cat curat(chiar daca zona de gunoi este plina, inca se mentine curatenia in zona.

#18
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
M-ati imbolnavit ...
Am fost de 3 ori in Apuseni (de fiecare data am campat la Padis), si locurile au o frumusete extraordinara. Pentru trasee, nu e mare diferenta (sunt cca. 45 de minute de la Padis la Grajduri). Cetatile Ponorului, Cetatea Radesei, Cheile Somesului, Cheile Galbenei, Pestera "Focul Viu" ... sunt doar cateva din obiectivele potentiale.
La Padis erau in plus cateva cabane in care puteai sa mananci (scump da bine), nu stiu daca mai sunt acuma. Casutele de inchiriat de la Padis erau cam prapadite (da au fost bune dupa o ploaie teribila, de nu mai aveam cum sa punem corturile).
Dinspre Padis spre Cetatea Radesei, intr-o poiana pe care am uitat acum cum se cheama, era un particular, cu casute, si acolo am mancat bine.

Cam atat. Cei care ati fost recent, updatati va rog informatiile, ale mele din pacate sunt vechi ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate