Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

aspiratoare fara sac

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
i.bogdan

i.bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2007
as dori sa cumpar un aspirator fara sac, dar nu stiu prea multe despre tehnologia lor. daca are cineva poate face o comparatie intre unul cu sac si altul fata sac. se merita sa cumpar un aspirator fara sac? (tind sa iau un aspirator cyclonexl de la electrolux).

#2
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
S-a mai scris pe aici. Karcher 5500, undeva pe la 10 mil.
Ce vrei sa stii despre tehnologia lor ? Vrei sa sustii o teza de doctorat in aspiratoare ?
Treci pe filtrare cu apa si gata.  :)

#3
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Exista si aspiratoare fara sac care nu au filtrare cu apa, si sunt mai ieftine (2-3 mil) - in loc de sac au o cutie de plastic in care se strange gunoiul. Daca te duci intr-un magazin specializat te poti lamuri ce diferente sunt.

#4
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Eu am fost intr-un astfel de magazin si, desi stiu ca aceasta "tehnologie" fara sac este din ce in ce mai raspandita, am fost nemultumit de calitatea deosebit de proasta a acestor aspiratoare fara sac la 2-3 mil si am ales un aspirator clasic, cu sac, care oricum are o garantie de 2 ani si dupa aceasta perioada probabil va fi inlocuit.
Sacul este oricum de folosinta indelungata, asa ca nu imi fac probleme din cauza asta, iar saci de unica folosinta se gasesc oricum, nu sacul este problema unui aspirator, cred eu.

Edited by nelu97, 28 January 2008 - 17:11.


#5
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005
De când caut saci pentru aspiratorul meu.... (e un model adus de cineva din vest)
Să trăiești 1000 de ani w4rius pentru adresa dată. Dau o  bere :cheers:

#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Subscriu si eu la Karcher NT 361 Eco, cred ca-i cea mai buna investitie de cand m-am insurat.  Am asiprat cu el absolut orice, praf de BCA, rigips, porumb de popcorn, apa... si dupa doua saptamani a incoltit porumbu :lol:

Cel care zice ca a trecut inapoi la saci, fie a dat de un aspirator fara saci foarte naspa, fie are vreo legatura cu site-u ala si isi face reclama mascata.

#7
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
w4rius, esti mincinos.
Poti sa faci si spume ca tot asa ramai.

Site-ul este al tau sau tu il promovezi si vii sa iti faci reclama pe forum gratis (verificati la RNC sa vedeti mail-ul de contact).
Era mai elegant daca spuneai ca tu aduci orice model de saci.
Asa, te-ai facut de .....

Lumea nu este atat de proasta pe cat credeti voi.

Ca sa va faceti reclama dati si bani, nu mergeti cu pacaleli.

#8
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Am de 2 luni un Samsung de 270 lei nu are sac are un recipient de plastic in care se strange praful, nu se compara cu alea cu sac era teroare sa merg jos la gunoi si sa bat sacul textil sa iasa praful. Cu asta cand se umple iau o punga de plastic si torn gunoiul inauntru. Multumiri coreanului care le-o inventat :D.

#9
gigigogu

gigigogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 27.12.2007

 gamezcdr, on Mar 15 2008, 23:37, said:

Multumiri coreanului care le-o inventat :D.

Scuze de off-topic, e englez și îl cheamă Sir James Dyson.

#10
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 terratec, on Mar 15 2008, 19:26, said:

Lumea nu este atat de proasta pe cat credeti voi.

Ca sa va faceti reclama dati si bani, nu mergeti cu pacaleli.

Din pacate, unii este prosti si cred ca pot sa vanda orice, prin orice mijloace p-aici. Mai grav e faptu ca, in ultima vreme pana si ziarele sau televiziunile citeza discutii neverificate de pe forumuri... azi maine, vedem la TV un reportaj pe tema " Aspiratoarele fara saci dauneaza grav sanatatii"

#11
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Nu vreau sa deschid thread separat, poate se mai citeste pe aici. Nevasta-mea il vrea pe asta: Dyson DC 19

L-as lua undeva la 900ron. Am folosit unul de proba, pare ok, dar nu stiu ce iese daca il compar cu altceva, merita banii aia? Pentru folosire acasa.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Unde gasesti Dyson la 900 RON ?

LG Kompressor este pe la 900 de RON...

#13
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
250euro mai exact. Face banii astia? Sau am alte variante la fel de ok pe la 5-6mil?
Merci.

Edited by chris_t, 15 June 2008 - 00:34.


#14
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
sa nu te zgarcesti si sa cumperi un electrolux cu filtru hepa (din seria accelerator) ca iti scoate peri albi.  E cea mai proasta investitie pe care poti sa o faci...Se infunda imediat si nu trage deloc.

#15
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
O varianta ar fiLG V-C 7780 HEUQ. Merita luat in seama, sau sa raman pe Dyson?

#16
nisony

nisony

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.09.2006
Mai terminati cu aspiratoarele fara sac, chiar daca au unele avantaje, ca stai dupa aia la fiecare aspirare sa speli filtrul!

Intradevar, nu trebuie sa cumperi saci, nu trebuie sa cumperi filtre, acestea fiind lavabile, filtrare foarte buna, asa de buna ca se infunda filtrul daca nu-l cureti des, usor de scos containerul de praf si de golit (in WC spre exemplu).
Marele dezavantaj (cel putin pentru mine): Trebuie curatat foarte bine filtrul principal dupa fiecare utilizare, ca altfel nu trage (are porii foarte fini si se infunda cu praf); nici vorba sa-l folosesti de mai multe ori pana sa-l cureti!

Deci tot cel clasic cu saci de unica folosinta (mai trebuie sa-i si gasesti! :) ) si filtru HEPA mi se pare mai bun!

Cine vrea un aspirator fara sac, nemtesc, 2000W, aproape nou (garantie 2 ani!) si aproape gratis, ii ofer eu unul:

http://forum.softped...howtopic=420812

#17
cris71

cris71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.02.2007
Pai si ce e asa de complicat sa speli recipientii dupa fiecare folosire? Sacii de hartie din cate stiu sunt de unica folosinta.
Si costa.
Aspiri de mai multe ori...o faci pe riscul tau.
Am vazut ce nori de praf ies daca se sparge sacul...

#18
Sorin_Nistor

Sorin_Nistor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2009
Daca ai puțin timp citește. Eu, deși sunt bărbat, prefer să fac singur curățenia în casă. Am mai multă răbdare și sunt și mai meticulos în același timp. Pregătirea mea de inginer mă face să analizez un pic obiectele din jur fără să le desfac în bucăți neapărat. După mai mulți ani și câteva aspiratoare am următoarele sfaturi de care trebuie să țineți cont:
    Un aspirator bun are o putere de absorție constantă. Dacă le compari pe cele cu sac, cu recipient uscat sau cu apă, părerea mea este că cel cu apă are o putere constantă, deoarece reține în apă cele mai multe impurități, comparativ cu celelalte. Dar atenție, toate aspiratoarele au filtre în interior care se pot demonta. Indiferent de tipul aspiratorului este bine sa cureți filtrele, prin spălare sau scuturare (conform specificațiilor), după fiecare aspirat. Dacă nu faci asta mereu praful va ajunge în motor și îl va deteriora și puterea scade vizibil. Am văzut mulți oameni care nu știu de curățarea filtrului și dau vina pe aspirator că “nu trage”. Greșit. Dacă nu ai bani și totuși ai impresia că nu mai merge aspiratorul, încearcă să-i descoperi filtrele, unele necesită chiar și o ușoara demontare, și curăță-le. Vei fi șocat de rezultate.(dacă ai unul cu sac încearcă să scuturi sacul după curățenie, chiar dacă e din hârtie... personal m-am săturat de asta dar chiar a funcționat impecabil până azi și este soluția mea de rezervă). Aveți grijă să nu aspirați praful de zidărie, atunci când faceți lucrări în casă. Acest praf ajunge până la rulmenții motorului, indiferent de filtrare, deoarece este foarte fin și mai greu decât praful normal din casă. Mai bine măturați și spălați.
     Un alt aspect important îl reprezintă furtunul. Multe aspiratoare au furtunul din plastic simplu care nu rezista la solicitări laterale când aspiri și chiar când depozitați furtunul. Generațiile noi au furtunul dintr-un fel de plastic cauciucat și cu o inserție metalica de-a lungul său. Sunt cele mai bune. Am cârpit cu scoth o grămada de furtune și chiar le-am tăiat pentru a le reatașa.... Deci, la magazin, pune mâna pe acel furtun, vezi că trebuie să fie un pic mai greu, față de cele din plastic simplu, dar mai ales trebuie să se îndoaie ușor.
     O altă problemă o reprezintă evacuarea aerului filtrat. Foarte multe aspiratoare au evacuarea la nivelul solului dar mai ales în direcția solului. Foarte greșit: acest lucru face ca praful de pe podea să fie agitat și împrăștiat în toata camera sau împins în locuri greu accesibile. Soluția este să ții aspiratorul pe un scaun sau pe un pat, dar mai poate cădea și se poate strica, sau să începi aspiratul pe o suprafața deja curățată și să te miști spre zona murdară. Prin design, unele aspiratoare noi evacuează aerul în sus sau în sus și lateral. Acest lucru nu mai face ca praful să fie agitat ca la celelalte modele. Verificați la magazin acest lucru.
    Pe piață exista toate modelele. Doar prețul este deosebit. Nu va aruncați pe cele ieftine de tot că nu vă țin. După fix o săptămână de la expirarea garanției, la aspiratorul meu s-a stricat partea electronică, apoi s-a tăiat furtunul iar filtrele au început să se rupă.  
    Să nu folosiți puterea la maxim deoarece nu este neapărat necesar și consumă mai mult curent pentru același efect. De obicei eu merg pe o treaptă mai jos de maxim și chiar și așa se lipește covorul de perie.
   După lungi căutări eu am ales un model care respectă toate cele menționate mai sus, inclusiv prețul. Este vorba de un aspirator ZELMER 819 cu filtrare în apă. Este un model cam la 400 lei, culoare verde închis, pe care l-am cumpărat de la Mediagalaxi, dar l-am văzut și la Altex. Mai poate fi găsit și în magazinele din rețeaua Rombiz, această rețea fiind prezentă mai mult în orașele mici, dar este mai ieftin decât la firmele mari. Se vorbește de cele de la Rainbow: fraților 2000 EURO pe un aspirator în apartament e cam mult..... Ăsta micu’, verde, face același lucru la un preț super OK. Am două filtre lavabile în interior de curățat, unul din burete și unul negru sub el și vă spun ca trage ca în prima zi ...
   Cam atât, mult succes.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate