Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Elemente de fierarie (metal) pt imbinare lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
naspa

naspa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.09.2005
Salut

Mi-am cumparat niste scule de tamplarie
si vreau sa fac singur o masa clasica,
Stiti ... masa clasica ... din lemn natural
tablia, sub ea patru picioare,
iar picioarele sunt prinse intre ele doua cate doua cu alte patru scanduri laterale.

Iar pt a imbina aceste scanduri laterale de picioarele mesei se foloseste de obicei
un element de fierarie special facut pe asta,
un coltar de metal cu trei laturi, cu un surub mare in latura din mijloc.

M-am tot uitat prin bricolajele noastre din Bucuresti,
la raionul "Elemente de fierarie",
dar au doar clasicele coltare cu doua laturi (si cu multe gauri pe fiecare latura)

Si am rugamintea, dc stie cineva, dc exista in Bucuresti,
vreun magazin "specializat" care sa aibe o oferta mai larga de Elemente de fierarie (metal) pt imbinare lemn
Si in general, dc exista in Bucresti vreun magazin "specializat" pe tamplarie
cu o oferta mai bogata.

Multumnesc,
Toate cele bune tuturor!

#2
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Cind se faceau mese clasice in serie nu se folosea metal , ci se gaurea piciorul cu o freza si se atasa acea scindura de rigidizare in gaura facuta special . Decit sa te complici cu acel dispozitiv special mai bine ataseaza o flansa metalica la cuplarea dintre tablia mesei si picior - piciorul va fi fixat solid de flanse iar flansa impreuna cu piciorul cu 3 sau 4 holsuruburi solide de tablia mesei . E parerea mea personala .
Daca tot ai cumparat scule de timplarie , mai cumpara si un aparat de sudura (2 mil) , niste tabla de 2 mm si manufacturezi imediat acele dispozitive ;)

Edited by Neohori, 25 January 2008 - 19:28.


#3
naspa

naspa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.09.2005
multumesc de sfaturi!
(anyway coltare ai, cu coltare faci, ca n-ai incotro)
i've got it.
in romanica, oferta comerciantilor (in general) e limitata
(aproape toti vand aceeasi marfa comuna)
dc vreai sa faci ceva mai bun, no chance.

#4
ciocris

ciocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.07.2007

 naspa, on Jan 24 2008, 08:19, said:

Salut

Mi-am cumparat niste scule de tamplarie
si vreau sa fac singur o masa clasica,
Stiti ... masa clasica ... din lemn natural
tablia, sub ea patru picioare,
iar picioarele sunt prinse intre ele doua cate doua cu alte patru scanduri laterale.

Iar pt a imbina aceste scanduri laterale de picioarele mesei se foloseste de obicei
un element de fierarie special facut pe asta,
un coltar de metal cu trei laturi, cu un surub mare in latura din mijloc.

M-am tot uitat prin bricolajele noastre din Bucuresti,
la raionul "Elemente de fierarie",
dar au doar clasicele coltare cu doua laturi (si cu multe gauri pe fiecare latura)

Si am rugamintea, dc stie cineva, dc exista in Bucuresti,
vreun magazin "specializat" care sa aibe o oferta mai larga de Elemente de fierarie (metal) pt imbinare lemn
Si in general, dc exista in Bucresti vreun magazin "specializat" pe tamplarie
cu o oferta mai bogata.

Multumnesc,
Toate cele bune tuturor!
Acest sistem este destul de bun insa nu se gaseste la magazinele de feronerie obisnuite din Bucuresti. Sigur ca poti folosi diverse metode dar cind faci o lucrare de timplarie aspectul final trebuie sa fie cit mai placut si functional.Deci trebuie sa gasesti acea metoda din care sa rezulte un obiect cu un design decent si echilibrat in care daca apar anumite parti metalice  acestea sa nu strice armonia.
Exista in Obor (in piata de articole gospodaresti) tot felul de coltare din tabla de 1mm sau fisii din tabla la diverse dimensiuni pe care le poti folosi impreuna cu acele holsuruburi cu un capat filetat in surub cu piulita de stringere pe care le gasesti tot in piata.Coltarele nu trebuie sa fie cu trei laturi. Tablia se poate prinde de scinduri cu cepuri de lemn sau cu niste coltare mai mici.
Astfel cu o masina de gaurit poti confectiona aceste dispozitive. Iti recomand sa pui cite doua holsuruburi la fiecare picior si latimea coltarelor sa fie aproape cit latimea scindurilor sau se mai pot folosi asanumitii biscuiti.
Montarea picioarelor se mai poate face  prin frezarea scindurii si a piciorului in diverse moduri.
Dar aceasta operatie necesita pricepere si scule speciale.
In general feronerie pentru mobilier poti gasii la magazinele unde se vinde pal melaminat cum sunt : Darel, Regency, Licorna, etc. sau pe Calea Mosilor la un magazin care are feronerie italiana de calitate. Am mai vazut pe la Hornbach o feronerie rustica din fier forjat pentru porti din lemn. In general in magazinele de bricolaj gen Bricostore sau Practiker nu vei gasi o oferta prea mare. Mai sunt firmele specializate pe feronerie Blum , Hettic, Gelu trading la care poti gasi feronerie mai deosebita.

#5
vikingro

vikingro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2008
salut naspa,
  caut si eu un magazin de ferometale in Bucuresti, vreau sa imi faca o clema de aluminiu/metal care imi lipseste de la oglinda masinii.
Ai gasit vreun magazin?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate