Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Boxe cu 3 căi și un subwoofer - help cu Schițe!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DjDiStefano

DjDiStefano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2008
<_< Salutare la toata lumea,am si eu nevoie de putin ajutor din partea cunoscatorilor si nu numai,vreau sa imi construiesc niste boxe pentru acasa 2 boxe pe 3 caii si un subwoofer,am 2 difuri de 6,5" de 100w,2 difuri de 10" de 200w iar cel pentru sub este de 12" de 200w,imi trebuiesc si mie niste schite,multumesc pentru ajutor!(Valorile difurilor sunt in Max,valorile reale audio sunt undeva la jumatate)

#2
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Am gasit aici ceva care poate te ajuta
http://forum.softped...?showtopic=9110
http://www.danmarx.o...n/theories.html
numai bine

#3
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
sunt niste programe pe net care iti spun cati litri trebuie sa aiba incinta. Dar pentru asta trebuie sa stii parametrii T/S ai difuzorului. Cauta in manualu difuzorului niste parametrii gen Fs,Qts,Qes,Xmax etc . Daca nu ii gasesti, incearca sa cauti pe net; daca nici pe net nu ii gasesti va trebui sa faci incinta la ghici si foarte probabil sa nu sune bine.

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,409
  • Înscris: 08.12.2006
Nu ies difuzoarele, mai trebe două pentru înalte :D
Nu ies nici informațiile, lipsesc cele esențiale (s-a scris pe aici despre ce e vorba). Nu se poate face o schiță de cutie doar cu aceste informații.

#5
DjDiStefano

DjDiStefano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2008
Multumesc celor care au raspuns pana acum,tweeterele nu le-am luat inca,astept sa gasesc configuratia carcaselor,astept si alte pareri in continuare

#6
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Cum s-a precizat mai sus pentru a realiza o boxa trebuie cunoscut in primul rind parametrii difuzoarelor .
Personal cu mai multi ani in urma m-am apucat sa-mi fac 2 boxe dintr-o schita luata din tehnium , erau construite din boxa de kashtan dar cu diful de bas modificat la 100w/8ohmi ( in revista scria ca suna excelent) , iar ca rezultat - s-a descleiat  cutia pentru ca difurile nu erau proiectate pentru incinte inchise (am folosit o statie de 2x75/8ohmi) :rolleyes: , clar, nu am tinut cont de nici un parametru al difuzorului :D .

#7
DjDiStefano

DjDiStefano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2008
Asa cum am mai spus,ma intereseaza numai schite,nu pareri despre cum s-ar putea sa se auda boxele,eu am mai facut boxe pana acum,dar nu la dimensiuni asa mici,cand despre sunet nu caut sa iasa precum un JBL,Bose,Dinacord sau alti,vreau sa fac ceva cu boxele pe care le am si le tin degeaba,ms.

#8
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Pai nu se poate calcula volumul incintei fara parametrii T/S ai difuzorului. Cauta si tu pe net difuzoare asemanatoare de la firme cunoscute unde se specifica volumul optim al incintei si fa o medie intre ele. Tot o porcarie o sa iasa, dar macar sa fii pe acolo. Daca volumul e prea mic scade cursa difuzorului iar daca volumu e prea mare e ca si cum ai avea o incinta free-air (adica fara incinta :) )

#9
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Daca ai timp sa deschizi totul despre specificatiile tehnice ale boxelor de aici http://www.visaton.com/en/ vei avea ocazia sa gasesti dimensiuni si volume(in litri) la boxe de diferite puteri . M-am gindit ca poate te ajuta intr-un fel avind si volumul /dimensiuni . ( e ca un labirint adresa , dar este interesanta)
numai bine

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,409
  • Înscris: 08.12.2006

View PostDjDiStefano, on Jan 23 2008, 19:16, said:

Multumesc celor care au raspuns pana acum,tweeterele nu le-am luat inca,astept sa gasesc configuratia carcaselor,astept si alte pareri in continuare
Spune frate ce difuzoare ai, că nu e secret de stat :P trebe să scrie ceva pe ele...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate