Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

ajutor -mixer amplificare LEM(TWIN14)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
sandybell

sandybell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 08.11.2006
l-am dat la curățat la un individ care știe să repare de toate (de tot :D) și a curățat inclusiv potențiometrele de volum cu o soluție care după cateva zile a corodat (cred) unele dintre ele așa încât la o cantare după sărbători m-am tezit că nu-mi merge un canal apoi altul și tot așa.
Cine mă poate ajuta sau dacă știe unde se pot comanda astfel de potențiometre(027K-10KA)-o serie ce aste am găsit-o pe ele plus specificația JAPAN.
Vă rog mult !!!

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Te duci la unu care repară de toate (preferabil nu aceeași persoană cu cea ontopic :D ) și (dacă nu scrie pe ele) măsoară el, eventual îți și schimbă potențiometrele. Nu e obligatoriu ca potențiometrele să fie aceeași firmă/model, ci aceeași valoare și mărime, sau măcar o valoare apropiată.

#3
sandybell

sandybell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 08.11.2006
l-am dus la un meseriaș BUN!!!  poate să-mi pună altele dar nu vin pe placă(așa a zis) și arată nasol (trebuie modificată carcasa etc...) și sincer nu vreu să îl fac să pară FĂCĂTURĂ!!!
Poate știe cineva unde se poate da o comandă pt. așa ceva.....please!! :worthy:

#4
sandybell

sandybell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 08.11.2006
Țin să precizez că sunt potențiometre cu variații iniare

#5
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Aici gasesti 2 tipuri de 10K http://www.e-piese.r...p/potentiometre , liniare ambele . Diferenta dintre ele este ca primul este pt un singur canal iar cel de-al 2-lea pt stereo (2 canale).
027K cred ca este o serie de fabrica pt ca nu am gasit-o in nici un nomenclator de piese . Unele firme in loc de ohm trec A (confundabil cu amperi) si iese la citire ceva de genul 10 kilo amper , dar corect se va citi 10 kilo ohm . Bine ca nu-i rusesc , sa vezi aia ce notatii aveau prin Rostov ,Kastan etc de trebuiau 3 dictionare ca sa pricepi ceva :lol:
Potentiometrele de volum , balans etc se curata numai cu alcool izopropilic sau spray-uri dedicate curatarii de potentiometre -nu de contacte , daca pui spirt , benzina s.a. se distruge stratul de grafit si apare fenomenul mentionat de tine

#6
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 sandybell, on Jan 22 2008, 17:04, said:

poate să-mi pună altele dar nu vin pe placă(așa a zis) și arată nasol (trebuie modificată carcasa etc...) și sincer nu vreu să îl fac să pară FĂCĂTURĂ!!!
Pote sa monteze potentiometrele pe carcasa , iar legaturile pe cablaj sa le realizeze cu strapi (contacte din sirma) , pierderi de semnal nu vor exista la 1 cm de strap (dau un exemplu). E adevarat ca piciorusele de la pot. nu corespund de la o firma producatoare la alta , dar decit sa refaci un cablaj , recurgi la metoda cea mai simpla - strapul- care te va duce unde vrei .
O alta metoda de reconditionare a potentiometrelor este pasta de grafit , care se aplica in interior , dupa ce se desface pot. . Pe vremuri foloseam creionul clasic de lemn marca 2B ( mina moale) care dadea rezultate multumitoare dar pentru o perioada destul de scurta , 3-4 luni depinde de utilizare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate