Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#2737
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,875
  • Înscris: 27.04.2010

View Postktyn, on 19 octombrie 2016 - 11:47, said:

In plus, pe instalatie mai am si un boiler termoelectric cu care nu prea stiu ce sa ma fac: sa-l pastrez sau sa-l scot.
Caloriferele vechi le duci la fier vechi, scoti ceva bani pe ele ... boilerul pastreaza-l, eventual in combinatie cu centrala, legate cu o vana cu 3 cai (eu asa le am). Vara folosesti doar boilerul, nu mai dai drumul la centrala.

#2738
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Cit e pe vara energia electrica?

#2739
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
La mine e 200 ron: 100 acm si 100ron electrocasnice, iluminat si pompa submersibila.

#2740
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007

View Postshymano, on 19 octombrie 2016 - 16:01, said:

Vezi ca ultimele 2 poze sunt una si aceeasi ... le-ai incurcat putin.[/size]
Caloriferele noi au niste dopuri de plastic (prima poza, alea cu cruce mare), care se desfac/desfileteaza, nu sunt turnate. In locul lor vin infiletate aerisitoarele (sus) si dopurile (jos). Nu-ti trebuie decat o cheie potrivita si chef de munca. Clateste caloriferul nou inainte de a-l monta ...
Vezi ca turul si returul sa fie puse in diagonala (sper ca asa le-ai avut puse si la cel vechi).
Da . Am pus aceeasi poza la punctele 4 si 5 .
Pentru punctul 5 asta e poza : https://s11.postimg....1019_123945.jpg
Am gresit si aici : ,, + dopul care vine pe aliniament cu RETURUL , sub RETUR '' . Corect e : ,,+ dopul care vine pe aliniament cu RETURUL , sub TUR '' .
Da , aerisitorul vine montat stanga sus ( deasupra returului ) , in timp ce dopul vine dreapta jos ( sub tur ) . Eu credeam ca e turnat caloriferul cu totul in zona aia .
Da , turul si returul sunt in diagonala .
Acum m-am uitat atent la acel orificiul si da , e un plastic .

Inca ceva : Acolo unde am filet dau cu smirghel , apoi cu pasta si dupa pun canepa pentru etansare ?

Am gasit un articol interesant . Ce parere aveti ? http://timstal.ro/sp...mod-profesional

Edited by ciprianned, 20 October 2016 - 10:51.


#2741
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,875
  • Înscris: 27.04.2010
Eu cred ca nu-i nevoie de smirghel, pasta si canepa ... aerisitorul are garnitura, nu mai stiu sigur daca si dopul are. Cred ca, totusi, are si ala.

#2742
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postciprianned, on 20 octombrie 2016 - 10:40, said:

.... Acolo unde am filet dau cu smirghel , apoi cu pasta si dupa pun canepa pentru etansare ?
Total gresit . Cheama un instalator .

#2743
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Am un calorifer Select ElectroMures, 2000W. L-am scos azi din debara sa-l pun in niste probe. Nu mai simtise curent din anii '80. L-am dus pina la treapta 2 din 6 a termostatului, dar l-am oprit brusc, din buton. Am impresia ca la oprire se reduce mai intii din termostat, apoi din butonul propriu-zis, asa e? Era cam ferfelit butonul rotativ al termostatului, de asta as fi preferat sa-l opresc direct din buton, dar nu cred ca-i bine.
Multumesc anticipat.

#2744
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Am o intrebare , referitoare la caloriferele din tabla : tot mai des , aud ideia ca initial , in interior , suprafata este conservata cu diverse metode ; ulei , magnetita , etc .
Eu , folosesc 2 firme de calorifere , adica Ferroli si Airwell .Cind erau noi le-am studiat in interior , cum am putut prin orificiul de legatura ; nu am observat ca sa aibe ceva ; era pur si simplu tabla goala .In zonele de sudare , se vedea clar schimbarea de culoare . Deasemenea in prospectul lor nu scria ca ar fi tratate cu ceva , pentru protectie.

Va rog  , daca ati vazut ceva concret sau daca in un prospect de vreo firma scrie ceva .

#2745
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
"Suprafata exterioara a radiatorului este finisata cu un strat de pulberere aplicata electrostatic, dupa care este uscata in cuptor. Caloriferele sunt degresate si tratate cu fosfat de fier pasivizat"
Nu ai ce vedea :)

#2746
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Adica tabla este fosfatata si apoi amputisata , sudata , sau intii amputisata sudata si apoi caloriferul fosfatat ? Fosfatarea este o metoda buna , care se practica inainte de vopsire , pentru aderenta vopsea . Nu prea este logic sa se fosfateze inainte de amputisare , deoarece pelicula formata nu este rezistenta la socuri mecanice .
Acuma ce sa zic , daca se face fosfatare amorfa , este posibil sa apara Fe3O4 ; dar daca apare asa ceva , se schimba culoarea , respectiv inspre cenusiu-negru si deci se observa .

#2747
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Da, mai ales daca bagi un degetel curat in gaura de 1/2.

#2748
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Adica vrei sa spui ca tabla este intii fosfatata apoi se ansambleaza ?

uite aici :http://www.purmo.com/ro/calitate/tehnologia.htm
-caloriferele sin confectionate
-caloriferele au dopuri
-caloriferele se baga in baile de ce o fi , pentru exterior

tehnologia pare logica .

#2749
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Nu inteleg de ce te intereseaza. Toate sunt facute la fel. Peste 10 ani oricum o sa le schimbi asa ca nu conteaza daca rezista 10 sau 15 ani. Oricum inainte sa se gaureasca o sa rugineasca. Arata-mi si mie cine-ti schimba in garantie calorifer care a ruginit (fara sa fie gaurit) dupa 9 ani de la instalare ... Si chiar daca e gaurit ...

#2750
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Pentu ca se presupune ca din cauza caloriferelor sint deriorate centralele.

#2751
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
In 15 ani am golit un radiator o singura data ca am avut o pb de fixare pe perete. Apoi in primavara am golit instalatia ca sa imi pun rob termostatati pe niste radiatoare. Apa relativ curata, putin de tot tulbure. Cind am schimbat centrala, apa a iesit ca de la robinet. Nu stiu cine presupune, dar nu am auzit ceea ce afirmi tu decit in cazul utilizarii unor radiatoare vechi, de la instalatia orasului.

#2752
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
pai daca intri pe forum , la ariston , acolo , cum se strica o centrala , se presupune ca : are in interior magnetita , are in interior vaselina , are in interior ulei , se formeaza in timp magnetita , etc . Ca la instalare trebuie spalate caloriferele cu substante , pentru ca au magnetitita ; ca sa se puna in lichidul in circulatie agent de inhibare deoarece se formeaza magnetita ; si nu o mai terminam cu magnetita  .Toate aceste presupuneri le gasim la fabricanti de diverse substante de curatare , care in prospectul lor lanseaza diverse teorii .
Eu vreau sa ma lamuresc :
1.exista /nu exista ceva in interior la punere in functiune
2.se formeaza/nu se formeaza ceva pe parcursul functionarii .

#2753
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Nu am nimic cu Ariston, nu cunosc produsele lor, dar cu ce instalator vorbesc si pomenesc numele, pufnesc a lehamite.

#2754
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
da,ok ; dar de ce ? ce au rau , in afara ca nu prea ai cum sa tragi cu clestele mops prin ea ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate