Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#2665
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Evergreen, on 04 august 2016 - 20:51, said:

De ce mai usurel??? Nu ai facut si lucrari dupa cum ti-a zis clientul chiar daca tu nu ai fi facut asa??? [...]
Nu.

#2666
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,913
  • Înscris: 09.12.2004
Bravo!

#2667
b38aln

b38aln

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.02.2007
Tevile sunt trase deja asemanator cu cele din poza atasata - sapa trasa - deci cele doua variante propuse de raduk nu se mai pot pune in practica.
Singura varianta este cea din poza. Asa am tras si tevile - acum urmand sa pun conectorii. Ar mai fi o varianta sa ies cu tevile direct din perete si sa ma conectez la robinetul caloriferului - cam urat totusi.
@Raduk - poti sa-mi spui cum ai procedat cand ai montat conectorii din poza? Ma refer la masuratori. Multumesc

Attached Files



#2668
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 b38aln, on 05 august 2016 - 12:25, said:

[...] @Raduk - poti sa-mi spui cum ai procedat cand ai montat conectorii din poza? Ma refer la masuratori. Multumesc
Am montat radiatoarele și cupsalele (cu tot ceea ce trebuie între ele și radiator) și abia apoi am fixat cupsalele în perete. Posted Image

#2669
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 raduk, on 04 august 2016 - 20:06, said:

..........
Apropó de profesionalism... care spuneai că ar fi soluția ta la problema userului b38aln? Posted Image
Calcule , matematica si desen .
Daca se stie dimensiunea caloriferelor , se poate orice instalatie fara sa fie nevoie de ele .

#2670
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Mircea, vorbeam de soluții practice, nu teoretice... nu de alta, dar viața bate filmul. Posted Image
Montajul trebuie făcut milimetric, iar acest lucru nu se poate face doar cu sculele obișnuite, ar mai fi necesare și cîteva dispozitive ajutătoare. Posted Image

#2671
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,913
  • Înscris: 09.12.2004
Hirtia suporta orice. Dupa ce te arunca prima gaura vezi ca practica te omoara.

#2672
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Evergreen, on 06 august 2016 - 07:28, said:

Hirtia suporta orice. Dupa ce te arunca prima gaura vezi ca practica te omoara.
Si cu toate astea , se practica in mod frecvent ..... acum noii avem un bloc pe care il pregatim , fara sa avem caloriferele . De fapt .nici nu se poate . Tevile se trag acum , caloriferele se vor monta peste citeva luni ....

#2673
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,913
  • Înscris: 09.12.2004
In beton accept ca mai iese, dar la zidarie e mai naspa cind fuge burghiul. Caloriferele pot fi montate si cu ambalaj ca sa vii la fix cum vrei cu tevile si apoi se dau jos. Multi asa fac :)

#2674
siscosoft

siscosoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.05.2013
Va rog mult, am nevoie de o dimensiune la tipul de nipluri care asambleaza elementii unui calorifer de fonta tip Ucraina (ca in imaginea https://images5.okr....4-1000_1000.jpg). A nu se crede ca fac vreo reclama ascunsa caci postul respectiv este de prin 2014 si expirat demult. Vreau sa schimb un niplu sau toti daca voi gasi pe piatza, garnituri,  desi cred ca 5/4 toli, singurul de pe piatza romaneasca la aceasta ora,  ar fi mic. As mai dori un ajutor, de la cei cu pricepere si cunostinte in domeniu, referitor la tipul de solutie acida de curatare a acestor tipuri de calorifere si a tipului de solutie bazica de neutralizare. Va multumesc anticipat! Salutari si toate cele bune!

#2675
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Slabe sanse sa deniplezi acei elementi, singura solutie e sa speli si sa montezi asa.

#2676
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 siscosoft, on 09 septembrie 2016 - 01:40, said:


In mod normal ar trebui sa fie niplu de 1 1/4" (sau 5/4 daca-ti place mai mult cum suna).
Se poate proba usor. Dai jos o reductie sau un dop de pe capetele caloriferului si vezi ce intra in locul lui. Mare atentie ca pe o parte sunt cu filet normal, adica cu stringere spre dreapta (si desfiletare spre stinga), iar pe partea cealalta sunt cu filet pe invers, cu stringere spre stinga (si desfiletare spre dreapta).

De ce vrei sa schimbi niplele ? Cu ce te-au suparat ?

Pentru spalat, le poti tine de pe o zi pe alta cu solutie in ele. Bagi niste polifosfat in ele si mai departe le umpli cu apa calda si le lasi de pe o zi pe alta. Polifosfatul se poate cumpara la pungi de 1kg de la magazine de instalatii.
Mai departe se ia o teava pe care sa intre un furtun de gradina. Adica sa fie o teava pe care sa o poti cupla usor cu ajutorul furtunului un robinet de apa calda/rece. Teava trebuie sa fie cu macar 20cm mai lunga decit cel mai mare radiator pe care-l ai. Capatul nelegat la furtun se bate cu ciocanul ca sa se astupe si faci cu un burghiu de 3-4mm doar 2 gauri orientate in jos, un pic la 45grd. Ideea este ca daca dai drumul la apa, aceasta sa iasa cu presiune doar prin cele 2 gauri, iar cele 2 jeturi sa nimereasca in mijlocul celor 2 coloane verticale ale unui element. Dai jos toate dopurile si reductiile radiatorului si bagi teava in radiator, pina la primul element si lasi jeturile sa lucreze pina ce vezi ca iasa apa curata. Te muti la urmatorul element si iar stai sa iasa apa curata. Si tot asa pina ce ajungi la ultimul element. Dupa spalare le mai poti tine o tura cu olifosfat si sa le mai dai o clatire.

Sfatul meu este sa schimbi doar doburile si reductiile si sa lasi niplele in pace. La niple se umbla doar daca vrei sa reconfigurezi numarul de elementi.
Daca un dop sau reductie nu se desface, nu forta exagerat de tare. Pune lampa de gaz pe el si incalzestel si incearca cit este cald sa-l desfaci. (Atentie la filet pe dreapta sau stinga)

#2677
siscosoft

siscosoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.05.2013
Multumesc mult, @florin71_skoda! Niplul de jos intre al doilea si al treilea element picura si se vede clar ca nu a fost strans bine, ori poate a dat avans prea mult pe o parte de filet si astfel nu a mai putut strange simetric si pe filetul cu sens invers. Astfel se impune deniplarea si niplarea sectiunii respective...m-am documentat asupra operatiunii si nu pare mare bomba atomica Posted Image daca reusesc sa fac si niste chei de niplu. O intrebare...polifosfat pun in ce concentratie? O fac pulbere si apoi solutie? sau pun direct cristalele respective? Cam ce cantitate ar fi necesara pe un element? Cineva mi-a recomnadat mai demult sa le curat cu acid fosforic si sa neutralizez apoi cu hidroxid de potasiu. Am gasit acid fosforic dar deocamdata nu gasesc hidroxidul de potasiu.

Edited by siscosoft, 09 September 2016 - 17:44.


#2678
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Probabil tot in Ucraina vei gasi ... praf de pusca, grenade, orice ...Posted Image

#2679
manu2

manu2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.11.2010
Am nevoie de o părere de cunoscător; vreau să execut instalația de încălzire pe sus (prin pod), tur și retur. A mai făcut cineva așa ceva? credeți că funcționează?

#2680
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,913
  • Înscris: 09.12.2004
depinde.
da detalii despre ce vrei sa faci

#2681
manu2

manu2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.11.2010
vreau să merg cu coloanele de tur și retur prin pod și doar să cobor la fiecare calorifer în parte, evitând astfel tot felul de traversări prin pardoseală și prin pereți groși din piatră;
centrla fiind una pe gaz undeva la 33-35kw.

Edited by manu2, 11 September 2016 - 19:09.


#2682
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Da merge, numa ca trebuie montati aerisitori automati pe tur si retur  in pod,

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate