Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#2629
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 new29obe, on 14 iunie 2016 - 19:02, said:

Ca si calorifere sunt 1 sufragerie, 1 dormitor, 1 baie.... si 1 bucatarie.

Fiind putine calorifere este si normal sa fie diferenta mica de pret (sunt doar 3 calorifere). Trebuie insa sa te asiguri ca cele de aluminiu ofertate au aceasi putere ca si alea de tabla ofertate ca sa compari mere cu mere si nu mere cu pere.

Ca si idee:
- un radiator de aluminiu cu 10 elementi are 800mm lungime si echivaleaza ca si putere cu unul de tabla tot de 800mm lungime (are cam ~1000W)
- daca spre exemplu in sufragerie ai ofertat unul de tabla de 22x1400x600, atunci asigurate ca ala de aluminiu ofertat are 20 elementi, adica are tot 1400mm si nu dor 14-15 elementi, ca atunci este si normal sa fie mai ieftin fiind subdimensionat.

#2630
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
Un 600/800 22k ieftin 1624w Pret : 180 lei (dop, aerisitor si sistem fixare inclus)
Fata de aluminiu ELEMENT CALORIF, 600x90mm, 163W : 31 lei, deci 310 pt. Ac lungime sau putere.
Ca să fim corecți, mai trebuie un kit de reductii si 4 console adică vreo 18-20 lei (sigur mai ai nevoie de niple si garnituri la alte radiatoare.)
Șuruburi, dibluri 4-6 lei.
Total 335 lei adică aproape dublu.

Comparatia e făcută pentru produse din gama economică.

De banii aia îți iei cele mai bengoase table si cei mai șmecheri robineți.

Și tot mai rămîne de o bere pt mine și una la Florin!

PS: 90 e adincimea, orice element știut de mine are 80 mm.

#2631
new29obe

new29obe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2013
:)) Corect.
Deci daca la cele de otel lumea tipa ca ruginesc, ca nu dau randamentul scontat si se recomanda clar DeLonghi, Purmo, V&N in timp ce alti producatori se recomanda a fi ocoliti...la aluminiu problemele astea se pare ca nu prea ar fi. Trebuie doar sa ma uit sa fie corect dimensionate ca si putere si sa aibe un aspect care sa mi placa.


Dupa cum am promis, am cautat hartia si se pare ca am retinut gresit...diferenta e de 580 lei.

Pe aluminiu au luat in calcul 15 elementi la sufragerie, 10 la dormitor, 5 la bucatarie si 1 portprosop 400/1000. Apartamentul e comunist, izolat, ca idee suna ok ca nr de elementi...daca ma gandesc ca mai multi nu stiu daca incap in locul celor vechi (trebuie sa verific ce putere au elementii pe care i-au luat ei in calcul). Ca pret doar pentru elementi vad ca e 1020 la care se adauga "set"(nu stiu ce reprezinta) - 3x30 = 90 lei, Cons - 12x5 = 60 lei, Rob 1/2 - 8x17 = 136.
Portprosop 400/1000 = 200 lei (la asta probabil voi renunta in detrimentul unui calorifer din elementi...gresesc daca fac asta?)
Mat. inst. PPR = 800 lei (apartamentl are 54m2 construiti (nu utili), 3 camere, baie, bucatarie, cf 1 semidecomandat ...oare e cu insertie?)
Manopera 1200 lei cu tot cu scoaterea instalatiei vechi
termostat wireless = 240 lei
Stabilizator de tensiune = 220 lei (aici as avea o intrebare...pot folosi un UPS de calculator?Ce putere ar trebui sa aibe acesta?)
Rep 3/4 = 110 lei
Rob 3/4 = 55
Centrala Viessmann = 3650 (cel mai ieftin pe net am gasit-o la 3580...nu cred ca are sens sa nu o iau de la ei...la garantie ma gandesc)
TOTAL : 7780 LEI, fata de 7200 cu calorifere de otel.

Cam asa arata instalatia la care s-au gandit ei. E ok?

#2632
new29obe

new29obe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2013
Ca idee...incerc sa le aranjez apartamentul parintilor...au inceput sa imbatraneasca si vreau sa le creez un confort cat mai mare...si as vrea sa fie si aspectuos (de ce nu?)...pentru ca oamenii astia merita(cu schimbat mobila, pus centrala ok, parchete si zugraveala). Nu pot spune ca ma dau banii afara din casa (mai ales la cate vreau sa shimb) dar vreau sa fac totusi ceva cu gust....care sa-i faca sa se simta cat mai confortabil....sa se bucure cat de cat de pensie. Sincer sa fiu, cele de otel nu-mi plac ca aspect...si daca diferenta e doar de 580 lei la o investitie de 7780...parca nu m-as uita la ea. Dar trebuie sa verific daca nu sunt necasari 20 de elementi(la dormitor probabil 15 in loc de 10...)...chestie care ar mai urca diferenta undeva la 900...si deja incepe sa fie nevoie sa mi schimb calculele initiale...

Edited by new29obe, 15 June 2016 - 00:35.


#2633
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004

 new29obe, on 15 iunie 2016 - 00:17, said:

Deci daca la cele de otel lumea tipa ca ruginesc, ca nu dau randamentul scontat si se recomanda clar DeLonghi, Purmo, V&N in timp ce alti producatori se recomanda a fi ocoliti..
Cu tot respectul, lumea-i snoaba, proasta si neinformata.
Pacat ca nu am facut poza cu V&N meu austriac, de la mama lui.
De aia am ales la apart. panourile cele mai ieftine.

#2634
new29obe

new29obe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2013
Sa inteleg ca a ruginit? Sau ca arata foarte bine?

#2635
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
A ruginit, da, la un colt. Și e pus în hol.

Cred că am mai scris de experienta unui
prieten cu cel mai ieftin radiator luat ca sa termine lucrarea (la final a mai vrut unul montat intr-o dependinta). Întâmplarea a făcut ca să fie primul după cazan, care la un moment dat mai avea un pic si pleca pe orbita din lipsa unui ups. Și radiatorul asta a rezistat ca un erou, s-a umflat, îndoit, etc. si își face datoria în continuare. Situații de genul asta nu apar la murale unde la rece ai 1/1,5 bar si 2/2,5 la cald ( la 3 bar supapa deschide)

PS: Acum Purmo si V&N sint ca reclama la twix.

#2636
new29obe

new29obe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2013
Mda. In tot ce am facut m-am ghidat dupa vorba aia: "suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine", motiv pentru care n-am luat niciodata ceva second-hand, ceva ieftin (intotdeauna am incercat sa iau ceva considerat mediu spre bun ca si calitate) sau sa iau REPEDE ceva de valoare (intotdeauna am studiat cat am putut inainte pentru a alege informat)...si pot spune ca a functionat perfect pana acum totul. Nu regret nicio secunda ca am procedat asa. Sper si de data asta sa fac alegeri bune.

De data asta am sa merg pe solutia:

-Centrala Viessmann 050-w 24kW
-instalatie ppr cu insertie (apropos...de carbon e ok?)
-calorifere de aluminiu (probabil ferroli, care intre noi fie vorba nu ma dau pe spate ca aspect dar par cele mai utilizate la noi si n-am vazut pe nimeni sa le critice. Ceva mai dragut la pret apropiat nu am gasit)
-termostat wireless (o sonda ar fi indicat sa iau? ar creste randamentul centralei...sa nu mai stau eu sa urmaresc consumul in functie de temp de afara si ce sa setez pe tur/retur?)
-UPS

Crezi ca aleg bine? Ar mai fi ceva tehnic / important la care sa fiu atent cand vin instalatorii?

#2637
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Citeste un pic prin topicul Centrale termice Viessmann. Se pare ca modelul 050 nu prea accepta alt termostat, inafara de cel dedicat de tip opentherm. Multi sau plins ca un termostat normal (on/off) merge cit merge si dupaia intra centrala in avarie si trebuie resetata. Mai bine cumpara un model de Viessmann cu 100 la coada  daca vrei sa-i montezi un termostat wireless .
Un alt aspect la care trebuie sa fi atent ar fi ca modelul 050 nu are robinet de incarcare si va trebui sa-i puna instalatori unul extern.
Nu-ti trebuie UPS. Eventual un stabilizator de tensiune daca stai prost cu tensiunea (la bloc nu prea cred ca ai probleme)

Edited by florin71_skoda, 16 June 2016 - 09:08.


#2638
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 new29obe, on 16 iunie 2016 - 01:31, said:


Crezi ca aleg bine? Ar mai fi ceva tehnic / important la care sa fiu atent cand vin instalatorii?
Nu poti scoate PPR-ul din ecuatie ?

#2639
new29obe

new29obe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.02.2013
@florin71_skoda : Multumesc de sfaturi. O sa citesc forumul despre centralele Viessmann. Pana acum am citit doar aici si multi au recomandat-o (nu am mentionat ca e vorba de Vitodens).
@Daco_Get: Sa scot ppr-ul din ecuatie....si sa-l inlocuiesc cu ce anume? Am inteles ca pexalul e scump si nu foarte rezistent in timp iar cuprul nu e indicat in combinatie cu aluminiul...si binenteles ca e si mai scump. Am vazut mai multe recomandari pentru ppr...dar neaparat cu insertie se zicea (de bazalt, carbon...). Poti fi mai explicit ce opinie ai? Merci.

#2640
t_george1991

t_george1991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.03.2008
Salut, mi-am renovat apartamentul si am ajuns la calorifere. Sunt de fonta si dateaza cam din 1975. Am incercat sa le dau vopseaua jos cu decapant si am observat ca au 5 straturi (poza urmatoare). Sunt conectat la Radet, nu am centrala proprie si nici contoare de energie termica.

https://s31.postimg....a_calorifer.jpg

Camerele sunt urmatoarele:
-> Dormitor 2.95m x 3.2m - fonta 17 elementi (2 calorifere sudate intre ele, foarte greu in total)
-> Sufragerie: 4.6m x 3.2m - fonta 9 elementi
-> Baie: 1.55m x 2m - fonta 4 elementi

As dori sa ma ajutati cu urmatoarele intrebari:
-> La baie ar fi recomandat un calorifer din acela de "tevi" ca sa poti pune si prosoapele pe el ? Ceva de genul: http://www.dedeman.r...5-080-9010.html
-> Merita sa ma chinui cu restaurarea celor de fonta sau sa fac un efort si sa cumpar unele de aluminiu ?
-> Pe langa faptul ca vopseaua se da greu jos, curatarea caloriferelor pe interior se poate face pe loc (cum sunt ele "suspendate") sau este neaparat necesara mutarea lor ? Ma gandesc cu groaza la cel cu 17 elementi...
-> Ce parere aveti de cele de otel ?

Stiu ce multi o sa spuna ce cele de fonta sunt cele mai bune, dar avand in vedere ca ale mele sunt destul de vechi, vreau sa stiu ce ar fi mai bine. De asemenea argumentul ca mentin caldura mai mult timp nu este un plus asa de mare pentru mine deoarece se incalzesc greu (cam acelasi lucru daca s-ar incalzi repede si raci repede, timpul cat sta cald este asemanator).

#2641
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
As dori sa achizitionez un calorifer pentru baie, imi puteti recomanda o marca buna si sa aiba preturi accesibile? Exclud Radox si Ferolli. Multumesc!

Edited by Bukovina, 08 July 2016 - 07:58.


#2642
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
Salut,

luna viitoare vreau sa-mi montez o centrala in apartament si as vreau sa stiu si parerea altora.
Ce colrifere sa-mi pun? Purmo sau Ferroli?
Care credeti ca sunt mai bune. Ca pret Purmo este putin mai scump.

Merci

#2643
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Daca sunt de la Dede..., Ferolli sunt turcesti, Purmo sunt poloneze. Ambele sunt bune insa pe termen lung banuiesc ca tratamentul anticoroziv e mai eficient la Purmo.

#2644
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006
Strict din cel doua,Purmo.
Uita-te si la Vogel&Noot.

#2645
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Purmo - cumparate pentru toata casa acum cca. 14 ani. Impecabile, inclusiv din punct de vedere estetic. Se pot curata foarte usor, atat la exterior cat si la interior (nu vorbesc aici de splarea bazinelor) prin scoaterea lateralelor si a gratarului de protectie superior.

Cand le-am cumparat, o inginera de specialitate, mi-a aratat T-ul care face legatura intre bazine, T-u care era lovit cu o presa iar imbinarile erau intacte. Asta m-am convins.

Edited by radudd, 22 July 2016 - 11:35.


#2646
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
se da o casa mica, compusa din:

dormitor: 12.5 mp cu geam maricel 150 latime pe 150 inaltime
sufragerie: 14 mp cu geam maricel 150 latime pe 150 inaltime
bucatarie: 12.5 mp cu geam 120 pe 120
hol           : 7.5 mp
baie         : 5 mp

doar parter, fara placa deasupra, izolatie peste tavanul din rigips 20 cm vata
fiecare camera are cate 2 pereti la exterior, izolatie exterioara EPS 10 cm, XPS 5 cm sub placa
geam tripan, Salamander Streamline

care ar fi necesarul de incalzire per total casa / incapere si  cum se traduce acesta in dimensionarea radiatoarelor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate