Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#2305
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Hidosenia aia din tabla merita schimbata. Merita lasata sub geam (supriza, nu din 'tamplare se pun caloriferele sub geamuri).

Unul cu 6 elementi din aluminiu e destul pentru bucatarie.

Eu am in bucatarie de 4 elementi, din aluminiu (initial am avut de 4 elementi din fota - l-am schimbat ca s-a defectat). Oricum il deschid doar daca temperaturile de afara scad sub -10 constant, altfel nu ii simt nevoia (bloc, termoizolatie de polistiren de 10 cm).

#2306
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Piesa se numeste niplu Posted Image

Deaia este un radiator din elementi, pentru ca poti adauga oriciti elementi vrei tu. Poti sa-l deniplezi si sa-l faci mai scurt, sau poti nipla alti elementi si sa-l faci mai lung. La o adica poti sa-l aduni element cu element.
Daca ai tevile ingropate va trebui sa le modifici un pic. Nu stiu cit spatiu ai, dar teoretic se poate modifica doar teava de retur care va avea in viitor o bucata de teava aparenta. La retur nu se vede daca ai si o bucata mica de teava aparenta. La tur este mai complicat ca acolo o sa se vada urit daca nu te apuci de spart si bagat prelungirea tevi in perete.

Edited by florin71_skoda, 20 August 2015 - 16:14.


#2307
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
daca tu consideri/crezi ca sunt mai bune cele din fonta (indiferent de motiv), vezi ca gasesti la romstal calorifere (elementi) din fonta, dar cu un design modern.

http://www.romstal.r...-4w-p35419.html

sau aici :
http://www.calorifere-fonta.ro/

#2308
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostBatranelul, on 20 august 2015 - 16:13, said:

Hidosenia aia din tabla merita schimbata. Merita lasata sub geam (supriza, nu din 'tamplare se pun caloriferele sub geamuri).


stiu de ce se pun sub geam caloriferele :) dar bucataria are geamul spre balcon, care e inchis, deci nu intra frigul de afara pe acolo ...

#2309
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015
La o masca de calorifer te-ai gandit?

#2310
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postkinghlaus, on 20 august 2015 - 17:49, said:

La o masca de calorifer te-ai gandit?
Recunosc ca nu, Dar am nevoie si de o relocate in bucatarie si as vrea unul mai subtide in sufra

#2311
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
da, pe care vrei sa-l bagi sub masa ca sa tina caldura acolo fara pic de libertate pt ventilatie, eventual si mancarea calda pana te asezi sa mananci cand vii de la servici.

#2312
kinghlaus

kinghlaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 01.07.2015

View PostDany_Darke, on 20 august 2015 - 19:29, said:

da, pe care vrei sa-l bagi sub masa ca sa tina caldura acolo fara pic de libertate pt ventilatie, eventual si mancarea calda pana te asezi sa mananci cand vii de la servici.
serviciu.*

#2313
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
imi asum greseala, din cauza vitezei.

#2314
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postkinghlaus, on 20 august 2015 - 20:06, said:

serviciu.*

Eeeh, unii au servicii, nu serviciu, dar esti prea tanar pe forum ca sa stii si asta!Posted Image

#2315
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Mai ai timp pina incarca coloana(incalzire centralizata).Demontezi cal. ,demontezi elementele(cheie speciala ce intra cumva pe dinauntru),arzi vopseaua veche(te descurci tu),cureti element cu element cu apa sub presiune,remontezi elem.,vopsesti la pistol(2 maini),montezi calor. Sfatul meu.

Acum am vazut.Ala din 1 foto schimba_l linistit cu ce vrei.

#2316
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Daca esti racordat la Radet foloseste radiatoare din fonta...daca ai centrala termica foloseste radiatoare de Al sau Otel......Prietenii stiu de ce..

#2317
p3RF

p3RF

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.09.2015
Salut,
Sunt nou pe acest forum, deci sper sa postez unde trebuie.
Am si eu nevoie de o recomandare referitoare la calorifere.
De curand am achizitionat un apartament cu 3camere in Berceni. Apartamentul a fost refacut complet. La recomandarea instalatorului, am dat jos toate caloriferele vechi din apartament. Erau de fonta, dar ruginite si aratau in ultimul hal.

Buget ptr aluminiu nu prea mai exista dupa toate cheltuielile, asa ca m am oprit la cele de otel.
Am ramas chitit pe doua firme : Ferroli si Kermi.

Intrebarea mea : Care din aceste doua marci de radiatoare este mai ok ?
Precizez ca apartamentul este racordat la radet.

Multumesc ptr ajutor !

#2318
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Din ce zic alti ; daca vrei sa pui calorifere din tabla la sistem centralizat de incalzire este o eroare ; deoarece : caloriferele de tabla au orificii relativ mici si foarte posibil sa se infunde deoarece agentul termic la o instalatie centralizata nu prea are acuratetea necesara . ; de multe ori agentul termic contine anumite substante care vor ataca caloriferele ;

Eu am in casa 2 tipuri de calorifere , respectiv feroli si arifel ; sint mai multumit de arifel deoarece radiaza mai bine ; nu intru in amanunte.

#2319
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pe mine m-au tinut 7 ani caloriferele de otel legate la radet
probabil merg si acum, dupa alti 5 ani, dar am plecat din locatie, nu mai stiu
nici vecinii mei nu aveau probleme si mai toti aveau tot de otel
oricum, si daca ajungi sa le schimbi odata la 7-8 ani, tot e bine

Edited by aeon, 20 September 2015 - 21:44.


#2320
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Salutare,
Vreau si eu sa agat vreo 6 elementi verticali de 1.60 inaltime.La dedeman am vazut ca sunt in jur de 170 bucata.Stie cineva vreun depozit unde as gasi mai ieftin?Multumesc

#2321
BlackAngel

BlackAngel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.05.2005
Salut
De curand am achizitionat o casa si am ajuns si la incalzire odata cu venirea ierni. Am sa optez pentru o centrala pe gaz cu tevi de Cu is calorifere de otel.
1. tevile este o idee buna sa le montez sub parchet intr-un canal taiat in sapa 4 CM adancime, montate in cleme si izolate? (nu vreau sa le ingrop in sapa si acel canal, sa ramana sub parchet)
2. cu ce firma de calorifere din otel sa merg (umbland prin magazine preturile sunt foarte variate intre cele de "firma" si cele de Turcia gen Brico Depot? bineinteles ca prefer pretul cel mai mic dar ma gandesc la un raport pret calitate acceptabil.

Edited by BlackAngel, 02 October 2015 - 09:51.


#2322
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Pai zic ca ar trebui sa discutam in privat ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate