Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#2269
kriss13

kriss13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.08.2006
Pentru lamuriri despre comvectoare de pardoseala pentru pereti cortina, intreb aici sau la topicul de IPAT?
Ca sint calolifere, dar sint in pardoseala Posted Image

merci

Attached Files



#2270
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Oriunde ca oricum nu se potriveste cu nici unul din topicuri :D

#2271
kriss13

kriss13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.08.2006
Pai ramin aici, ca sint mai aproape tehnic de calolifer decit de IPAT.

Are cineva cunostinte de asa ceva?

Cum se dimensioneaza/calculeaza puterea si daca se poate folosi cu IPAT , sau daca e suficient IPAT cu bucle mai dese in zona geamurilor.

Mentionez ca toate ferestrele mele sint de la plafon pina la podea (2.7m) si cea de living are 6m lungime (e cea mai lunga), restul au intre 1m si 2m (depinde de camera).
Zidarie plina de 25, cadre de beton armat, izolatie vata bazaltica de 15cm,casa doar pe parter, acoperire in terasa necirculabila.

In principiu casa e izolata bine la capitolul pereti/podea/tavan.
Timplaria de aluminiu, tripan, rupere termica Uf = 1,9-2,1 W/m2K

Attached Files



#2272
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In combinatie cu IPAT nu cred ca mai trebuie calculate. Le cumperi pur si simplu la metru liniar si le legi pe direct in distribuitor, la fel cum legi si radiatoarele scarita din baie. Ori de cite ori merge minim o bucla din nivelul respectiv vor merge si radiatoarele astea.

Totul este sa ai bani ca sa le cumperi ca-s destul de scumpe spre exagerat de scumpe (eu unul as cumpara asa ceva daca ar fi bani).  Exista si varianta simpla, adica radiatoare chioare si faci tu santul din beton sau cum poti si pui ce grilaj gasesti, dar si varianta mai scumpa in care sa cumperi si jgeabul (de plastic) dar si grilajul si pretul cred ca este aproape dublu. Mai este si varianta cu ventilator la 12V (sau 24V) care mai ridica un pic pretul.

#2273
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
Canalul pentru convectorul de pardoseala e bine să fie facut la început, inclusiv circuitele electrice.

#2274
kriss13

kriss13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.08.2006
Da, clar ca fac de la inceput canalele si circuitul electric, cu toate ca as prefera pasiv (fara zgomot de ventilator consum electric si mentenanta minima).

Deci le pot pune in propriul circuit fara sa fie automatizate ca IPATul?
Oare pot sa le leg in serie (nu toate, ci pe zone invecinate) ca sa nu umplu pardoseala de tevi?

M-am gindit sa fac cu radiatoare chioare de aluminiu, dar partea de grilaj o iau de la "ei" sa nu para cirpeala :).
Sigur au grilaje separat ca piese de schimb.

Nu prea am vazut oferte, stie cineva aprozimativ un pret la metru (sau cum o fi) pt cele fara ventilator cu incalzire cu agent termic (nu electrice)?

merci de lamuriri

ps.
Stai ca urmeaza intrebarile pe IPAT si alergat dupa mesteri pe forum, dupa ce termin cu astea :)

#2275
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu ai cum sa le legi in serie. Corect era sa intrebi daca le poti lega paralel, dar raspunsul ar fi fost tot nu. Va trebui sa duci la fiecare 2 tevi.

Daca cauti pe net convector pardoseala o sa gasesti si poze dar si ceva preturi.
- Unul Purmo Aquila de 260X1500X90 (adica lung de 1,5 metri) costa aprozimativ 1.681ron.
- In alta parte am vazut Stilltech CV-1500-85-243-1-B-2 (cam la aceleasi dimensiuni ca si Purmo) la 853ron din tabla vopsita si la 1.118ron din inox.
- Un ISAN FLK 10-09 1600 mm (Lungime 1600mm , Latime 170mm , Inaltime 90mm) costa 1.385ron si unul FLK 20-09 1600 mm (Lungime 1600mm , Latime 320mm , Inaltime 90mm) costa 1.716ron
- La astia de la ISAN am vazut ca au si varianta cu ventilator si unul FLT 20-09 1600 mm (Lungime 1600mm, Latime 320mm, Inaltime 90mm) costa 3.285ron

Am uitat sa ma uit daca preturile sunt peste tot cu TVA. Dar nu cred ca are o asa de mare importanta pentru ca oricum sunt orientative.

Mai complicat va fi la gemul din living unde trebuie sa pui doua de 3 metri sau unul mai mare. Vad ca la ISAN au 2 modele de 4,4 metri la 2.999ron (Lungime 4400mm , Latime 170mm , Inaltime 90mm) si la 4.020ron (Lungime 4400mm , Latime 320mm , Inaltime 90mm)

------
Dupa cum spuneam, preturile sunt destul de piperate.

#2276
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
Nu e complicat sa le pună, trebuie atentie cînd se comanda grilă ca sa para la final un tot unitar

#2277
kriss13

kriss13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.08.2006

 florin71_skoda, on 22 iulie 2015 - 05:31, said:

Nu ai cum sa le legi in serie. Corect era sa intrebi daca le poti lega paralel, dar raspunsul ar fi fost tot nu. Va trebui sa duci la fiecare 2 tevi.

Daca cauti pe net convector pardoseala o sa gasesti si poze dar si ceva preturi.
- Unul Purmo Aquila de 260X1500X90 (adica lung de 1,5 metri) costa aprozimativ 1.681ron.
- In alta parte am vazut Stilltech CV-1500-85-243-1-B-2 (cam la aceleasi dimensiuni ca si Purmo) la 853ron din tabla vopsita si la 1.118ron din inox.
- Un ISAN FLK 10-09 1600 mm (Lungime 1600mm , Latime 170mm , Inaltime 90mm) costa 1.385ron si unul FLK 20-09 1600 mm (Lungime 1600mm , Latime 320mm , Inaltime 90mm) costa 1.716ron
- La astia de la ISAN am vazut ca au si varianta cu ventilator si unul FLT 20-09 1600 mm (Lungime 1600mm, Latime 320mm, Inaltime 90mm) costa 3.285ron

Am uitat sa ma uit daca preturile sunt peste tot cu TVA. Dar nu cred ca are o asa de mare importanta pentru ca oricum sunt orientative.

Mai complicat va fi la gemul din living unde trebuie sa pui doua de 3 metri sau unul mai mare. Vad ca la ISAN au 2 modele de 4,4 metri la 2.999ron (Lungime 4400mm , Latime 170mm , Inaltime 90mm) si la 4.020ron (Lungime 4400mm , Latime 320mm , Inaltime 90mm)

------
Dupa cum spuneam, preturile sunt destul de piperate.


Merci pt exemple.

Am vazut si eu niste preturi si cele mai accesibile sint de la Stilltech, cel de 2500 (pun 2 cap la cap) e cam 1250 lei, ceea ce e ok. Nu stiu cum e calitatea lor.
Cele pasive m-a intereseaza (fara ventilator).

Nu stiu daca la geamuri sub 1 m lungime (cu h=270) mai trebuie sa pun, de exemplu am de 80cm si de 40cm (ca o lama verticala de geam).
Ma gindesc ca IPATul face fata si racirea nu e asa pronuntata ca la zona de 6m liniari.

Deci fiecare convector va avea propriul circuit (ca la calolifere)?
Oare imi trebuie un distribuitor separat pentru ele pt ca deja distribuitorul de IPAT cred ca o sa fie ocupat full si o sa am cam 8 convectoare pe linga cel de 6m (cam 16 m in total adica)

Am atasat un plan, blocurile portocalii sin convectoarele,  liniile rosii tur, bleu retur, dreaptunghi verde distribuitir, rosu centrala.
Nu cred ca e optim Posted Image

Attached Files



#2278
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
daca il legi la pardoseala o sa ai randament mai prost (temperatura scazuta)

#2279
kriss13

kriss13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.08.2006

 Evergreen, on 23 iulie 2015 - 15:49, said:

daca il legi la pardoseala o sa ai randament mai prost (temperatura scazuta)

Dap, are logica.
Deci in principiu centrala va furniza agent termic de 40* (nu stiu care e optim pt convectoare) din care o parte se duce in convectoare si o parte in IPAT (unde se face si amestecul pt pastrarea temperaturii optime IPAT).

#2280
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
Ok. Atunci cel mai probabil sa fie nevoie de alea cu convectie fortata.

#2281
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Petru IPAT centrala trebuie tinuta pe un 55grd ceea ce inseamna ca "apa" trimisa in instalatie are temperatura intre 50grd si 60grd. Cei 40grd de care spui tu sunt prea putini, iar daca sunt zile in care ar fi suficienti cei 40grd, insemna ca afara este mai cald si in cazul asta nici la ventiloconvectoare nu-ti trebuie multa temperatura.

Cam trebuie sa-ti pui convectoare mai mari putin (mai late) pentru ca asa cum spunea si @Evergreen mai sus, convectoarele sunt gindite in general pentru temperatura inalta si nu mai au aceasi eficienta daca le dai doar 55grd.

#2282
radusound

radusound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.02.2011
Buna ziua , ma poate ajuta cineva cu un calcul calorifere la o centrala clasica cred( inca nu am achizitinat-o, ma gandesc si la una in condensare), pt. urmatoarele :
- sufragerie 6mx3mx2,3 inaltime
- dormitor 3mx3,5mx2,3
- hol 3mx2mx2,3
- bucatarie 3,5mx2mx2,3
Izolatia polistiren 5cm ,bca , geamuri termopane calitate medie, casuta zona Iasi deci unde iarna avem si zile cu -20 gr., sa zicem temperatura dorita 22 gr.
Multumesc.

Edited by radusound, 24 July 2015 - 15:21.


#2283
kriss13

kriss13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.08.2006

 florin71_skoda, on 24 iulie 2015 - 07:28, said:

Petru IPAT centrala trebuie tinuta pe un 55grd ceea ce inseamna ca "apa" trimisa in instalatie are temperatura intre 50grd si 60grd. Cei 40grd de care spui tu sunt prea putini, iar daca sunt zile in care ar fi suficienti cei 40grd, insemna ca afara este mai cald si in cazul asta nici la ventiloconvectoare nu-ti trebuie multa temperatura.

Cam trebuie sa-ti pui convectoare mai mari putin (mai late) pentru ca asa cum spunea si @Evergreen mai sus, convectoarele sunt gindite in general pentru temperatura inalta si nu mai au aceasi eficienta daca le dai doar 55grd.


Deci practic lucreaza in regim apropiat caloliferelor clasice ca temperatura.

E super atunci pentru zilele mai friguroase (-20*) pot de acolo sa imi iau un plus de caldura.
Dar oare nu se simte la picioare cam cald?

#2284
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
la picioare ai de la pardoseala.
convectorul e la geam si nu cred ca stati cu picioarele pe el si contemplati curtea cu orele ca sa zici ca o fi prea cald la talpi :)

#2285
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Radiatoarele Ferroli sunt bune ?

#2286
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, pt ca sunt in plop.

Vreau sa schimb 2 calorifere din casa, din bucatarie si din sufragerie, sunt de tipul vechi.

Pt estetica vreau sa le schimb. Ambele sunt sub geam, in bucatarie vreau sa-l mut mai intr-o parte, iar in sufragerie sa ramana la locul lui.

E vreo problema daca scurtez tevile la caloriferul din bucatarie (mutandu-l spre peretele cu tevile, normal ca acestea se vor schimba) ?

As putea sa schimb tevile vechi care vin din coloana spre calorifer cu tevi de cupru. Merita acest lucru ?

Ca putere calorica, m-ar interesa sa fie la fel, nu vreau nici mai mult nici mai putin. Aveti idee ce putere au cele vechi (primele 2 poze) Aveti sugestii de calorifere ? As lua genul asta, de aluminiu (poza 3):

E ok ?

Multumesc !

Attached Files


Edited by tablagiu_xxx, 20 August 2015 - 14:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate