Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3984 replies to this topic

#2089
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Da
Chiar daca dezvolt, ramine sa vezi cu ce teava te duci de la distribuitor si mai ales daca gasesti cuplajele, sau faci inventii stiute din practica.

#2090
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
pai nu e o problema ca dezvolti....merg cu pexal din distribuitor...si e clar ca trebuie facute ceva "inventii" pentru cuplaje, la "fesa" locului cum ar veni

daca e posibila dezvoltarea problemei aici sa-mi spuna si mie cineva; daca incurc ma mut oriunde imi spuneti, sau deschid Topic nou. Pana atunci mai sap prin forum, s-a dezvoltat "chestia" asta ca nici numai stiu de unde sa incep

multumesc

Edited by agelu, 22 November 2014 - 20:35.


#2091
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
la pardoseala ai filete de 3/4

#2092
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Da, se poate.
Majoritatea distribuitoarelor pentru IP folosesc racorduri standard Eurocon (sau Eurokonus).
Asemenea conectori se gasesc si pentru PEX (fara garnituri o-ring) dar si pentru Pexal (cu garnituri o-ring). Cauta pe google "conector pexal eurocon 16x2"
Uite un exemplu: http://www.prodimar....-3-4-p7789.html

PS: Poti sa folosesti la calorifere teava Pex pipe-in-pipe.

Edited by kolfleading, 23 November 2014 - 09:01.


#2093
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
am o sacosa de conectori de PEX ramasi mai demult cand am vrut sa fac mansarda in acelasi timp cu parterul....sper sa se potriveasca cu ce am.

voi merge si pe pipe-in-pipe.

Ok, ma voi opri aici cu intrebarile pentru ca subiectul vreau sa il dezvolt in alta parte; respectiv sa va cer parerea la o solutie adapatata la un sistem deja instalat: termosemineu +  puffer + IP la parter. Urmeaza deci sa incalzesc mansarda cu calorifere printr-un distribuitor de IP temperaturile din camere fiind controlate de termostate.

#2094
SoareA

SoareA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.10.2013
Buna ziua, vreau sa bag antigel in instalatie dar nu stiu cat trebuie sa pun, instalatia este noua si are cam 30l inclus centrala dar nu stiu cata apa intra in calorifere, sunt calorifere din aluminiu se numesc florida, imi poate spune cineva cata apa intra intr-un element. pun si o poza.
multumesc

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   13.68K   25 downloads


#2095
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Seven sau geniale? Cauta pe site la romstal ce ai cumparat si ai acolo specificatiile.

#2096
nykb2013

nykb2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.03.2013
Buna seara tuturor.As avea citeva intrebari pentru cei care stiu si care vor sa ajute un novice intr-ale instalatiilor termice.V-as ruga sami spuneti si mie ce cantitate de apa incape intrun calorifer marca ferolli de 1,20m lungime pe 60 cm inaltime,si ce cantitate de apa ar trebui sa aiba o centrala pentru urmatoarele calorifere; 3 calorifere de 1,20m, 2 de 0,60m pe 0,60m, 1 de 0,80m pe 0,60m si o scarita de baie de 1,20m.As dori sa adaug ca centrala este una homemade, de aceea as avea nevoie de aceste date  pentru a stabili ce volum de apa sa incapa in centrala,si as dori sa adaug si un boiler de 120 litri.Multumesc anticipat...Mentionez ca caloriferele sint toate marca ferolli ...

Edited by nykb2013, 26 November 2014 - 21:03.


#2097
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 16.02.2013
Cauta o fisa tehnica pentru modelul tau de radiator ( nr coloane, nr elementi ) de la fabricantul mentionat si vei gasi cantitatea de agent termic / element , iar mai departe calculezi.
Vezi ca in afara de radiatoare in instalatie mai ai si conducte ( care tot apa contin ) si functie de sectiuni si diametre poti estima si cit ai acolo.
Nu cred ca sunt pe aici ghicitori care sa-ti raspunda corect la cele intrebate.

#2098
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai tu vrei sa schimbi toata apa din instalatie cand se raceste, sau doar s-o recirculi, pentru ca in al doilea caz, nu te intereseaza capacitatea de inmagazinare a caloriferelor.
Se fac alte calcule la dimensionarea corecta a instalatiei, in functie de volumul de aer pe care trebuie sa-l incalzeasca  centrala. Daca te uiti prin prospectele de centrale, se tine cont de puterea centralei in Kw, nu in litri/capacitate.

Edited by myshyk, 26 November 2014 - 21:44.


#2099
SoareA

SoareA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.10.2013

View PostEvergreen, on 23 noiembrie 2014 - 16:34, said:

Seven sau geniale? Cauta pe site la romstal ce ai cumparat si ai acolo specificatiile.

Nu stiu de care sunt ca nu le-am cumparat eu si nici nu am actele lor... macar o estimare ca nu trebuie sa stiu fix, doar cat sa mi fac o idee cat antigel sa bag. multumesc

#2100
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Geniale - 0.24 si Seven -0.37

#2101
SoareA

SoareA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.10.2013

View PostEvergreen, on 27 noiembrie 2014 - 11:43, said:

Geniale - 0.24 si Seven -0.37

240ml si 370ml /element?
multumes frumos pentru raspuns

#2102
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

View Postnykb2013, on 26 noiembrie 2014 - 21:00, said:

Buna seara tuturor.As avea citeva intrebari pentru cei care stiu si care vor sa ajute un novice intr-ale instalatiilor termice.V-as ruga sami spuneti si mie ce cantitate de apa incape intrun calorifer marca ferolli de 1,20m lungime pe 60 cm inaltime,si ce cantitate de apa ar trebui sa aiba o centrala pentru urmatoarele calorifere; 3 calorifere de 1,20m, 2 de 0,60m pe 0,60m, 1 de 0,80m pe 0,60m si o scarita de baie de 1,20m.As dori sa adaug ca centrala este una homemade, de aceea as avea nevoie de aceste date  pentru a stabili ce volum de apa sa incapa in centrala,si as dori sa adaug si un boiler de 120 litri.Multumesc anticipat...Mentionez ca caloriferele sint toate marca ferolli ...
0.6-3.7
0.8-4.9
1.2-7.28
scarita - 6.4
serpentina boiler - 3.15

chiar daca sint alte radiatoare decit ce stiu eu, tot pt produse turcesti ai litrii de mai sus Posted Image

View PostSoareA, on 27 noiembrie 2014 - 11:46, said:

240ml si 370ml /element?
multumes frumos pentru raspuns
cu placere
ca se le identifici, verifica aripioarele din lateral: daca ai de sus pina jos sint seven, daca sint multe si marunte dispuse 3/2/3/2/3...Geniale

Edited by Evergreen, 27 November 2014 - 12:00.


#2103
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postnykb2013, on 26 noiembrie 2014 - 21:00, said:

Buna seara tuturor.As avea citeva intrebari pentru cei care stiu si care vor sa ajute un novice intr-ale instalatiilor termice.V-as ruga sami spuneti si mie ce cantitate de apa incape intrun calorifer marca ferolli de 1,20m lungime pe 60 cm inaltime,si ce cantitate de apa ar trebui sa aiba o centrala pentru urmatoarele calorifere; 3 calorifere de 1,20m, 2 de 0,60m pe 0,60m, 1 de 0,80m pe 0,60m si o scarita de baie de 1,20m..

1)Attached File  rad ferroli.JPG   51.71K   34 downloads

2)RADIATOR PORT PROSOP DREPT  450x1200Volum de apa radiator: 3.9litri.

Edited by gelunechifor, 27 November 2014 - 14:25.


#2104
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am o casa P+ 1 +M cu o centrala de 34KW. La parter si etaj am cite un distribuitor iar la mansarda doua calorifere legate in coloana principala( unul inchis si unul deschi f putin). Termostatul centralei este pus la etaj. Problema este urmatoarea: la parter este mai cald ca la etaj desi toate caloriferele sunt date la mai putin de jumatate din retur. Ele sunt mult mai calde decit cele de la etaj. M-a gindesc ca distribuitorul de la parter fiind mai aproape de centrala ( aprox. 5 m) preia mare parte din apa din retea.
Termostatul (Siemens REV 100) se inchide cu 0.2 grade mai devreme de temperatura setatat pentru a prelua pina la temperatura setata caldura din calorifere. Dar daca aceastea nu se incalzesc, el nu mai urca inca 0.2 grade si centrala pleca mai des. Daca maresc temperatura pe tur urca si cele 0.2 grade ,dar jos se face ff cald . Caloriferele de sus sunt deschise la maxim si se incalzesc doar jumatate ( sunt toate aerisite) deoarece se inchide termostatul. Centrala este in condensatie ,asa ca am calorifere f mari - de 1,8 sau 2 m
Asa ca am inchis jumatate robinetii de intrare in distribuitorul de la parter in speranta ca va intra mai putina apa in acesta si va urca sus mai calda. Are vreo influienta asupra centralei ca am inchis distribuitorul de la parter jumatate?
Am sonda de temperatura exterioara si acum am setata curba 14 care pe la -2 grade afara urca apa pina la 58 grade pe tur( temperatura urca treptata si dupa aprox 15 min de functionare ajunge la 58 grade si centrala se inchide in urma comenzii primite de la termostat). Asa ca am inchis jumatate robinetii de intrare in distribuitor in speranta ca cele de sus vor fi mai calde. Are vreo influienta asupra centralei ca am inchis distribuitorul de la parter jumatate? Casa are caramida Duroterm de 30 , tencuit interior exterior si polistiren de 10.
Voi ce temperatura a apei aveti pe tur?
Multumesc!

Edited by GERULA2006, 29 November 2014 - 20:54.


#2105
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Exista vreo recomandare vis-a-vis de utilizarea chimicalelor care previn coroziunea instalatiilor termice? Ma refer la o instalatie noua, tubulatura PEX si radiatoare din otel.

#2106
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Eu am constatat experimental o reducere semnificativa a coroziunii intr-o instalatie cu radiatoare de otel si tevi de cupru folosind Fernox Protector F1.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate