Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

popesti vs leordeni

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
mai oameni buni, am fost in leordeni sa vaz un teren ce se incadra cat de cat in "putintele" mele .... si ce vaz? exact in spatele terenului, aflat pe strada barbu vacarescu parca, o maaare groapa ... si il intreb pe nenea: aia e groapa de gunoi? si zice ca da, dar ca are pamant peste ea, bla bla, cat am stat acolo vreo 15 minute la discutii, deja incepuse sa miroasa ... si e mijlocu iernii ... chiar asa sa fie acolo in leordeni? asta sa fie problema preturilor mai mici? sa nu mai zic ca mi-am rupt masina pe drumul dintre popesti si leordeni... :(

#20
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

View Postibm_ioman, on Jan 21 2008, 11:41, said:

mai oameni buni, am fost in leordeni sa vaz un teren ce se incadra cat de cat in "putintele" mele .... si ce vaz? exact in spatele terenului, aflat pe strada barbu vacarescu parca, o maaare groapa ... si il intreb pe nenea: aia e groapa de gunoi? si zice ca da, dar ca are pamant peste ea, bla bla, cat am stat acolo vreo 15 minute la discutii, deja incepuse sa miroasa ... si e mijlocu iernii ... chiar asa sa fie acolo in leordeni? asta sa fie problema preturilor mai mici? sa nu mai zic ca mi-am rupt masina pe drumul dintre popesti si leordeni... :(
chiar asa ..cu inghetzul asta ?...la ce pretz era ? :) Eu nu stiu Leordeni-ul....dar dupa cum am zis si mai sus ...in  Popesti nu imi amintesc sa fi simtzit ceva..de cate ori am fost...

#21
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
veniti in bragadiru ca inca se gaseste teren sub 100 de euro/mp. daca sunteti 3-4 insi care vreti teren puteti scadea considerabil sub 100 de euro. magurele este alta zone frumoasa. nici clincemi nu este de lepadat. hai ca va dau un link ca imi sunteti simpatici foc. cristialf vezi ca ne-am tras drum:))))) incep sa se miste lucrurile in vecinatatea casei mele. ieri erau doua suvuri cu vreo 8 insi care tot masurau si calculau pe langa mine(pe la vreo 100m). da doamne sa am vecini cat mai repede:)) langa casa mea se apuca si cumnatul meu de inca una. deja se face gasca:)))))))))

linkul: http://www.e-piata.r...imageField.y=16

Edited by conu71, 21 January 2008 - 16:31.


#22
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007

View Postemilianm, on Jan 21 2008, 16:05, said:

chiar asa ..cu inghetzul asta ?...la ce pretz era ? :)


vezi pm

#23
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Popesti Leordeni este supraevaluat. Ca sa nu mai spun ca gasesti o gramada de foste vii, cu o deschidere meschina de pana in 8m.

In Frumusani e tiganie mare, la propriu.

#24
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Bravo conule! :)

#25
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

View Postibm_ioman, on Jan 21 2008, 11:41, said:

mai oameni buni, am fost in leordeni sa vaz un teren ce se incadra cat de cat in "putintele" mele .... si ce vaz? exact in spatele terenului, aflat pe strada barbu vacarescu parca, o maaare groapa ... si il intreb pe nenea: aia e groapa de gunoi? si zice ca da, dar ca are pamant peste ea, bla bla, cat am stat acolo vreo 15 minute la discutii, deja incepuse sa miroasa ... si e mijlocu iernii ... chiar asa sa fie acolo in leordeni? asta sa fie problema preturilor mai mici? sa nu mai zic ca mi-am rupt masina pe drumul dintre popesti si leordeni... :(
problemele astea s-au pus si pentru cartierul rezidential Alegria...si vad ca deja oamenii s-au mutata acolo si nu au nici o problema  :)
topicul este AICI

Edited by emilianm, 22 January 2008 - 13:10.


#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Io cred ca undeva prin 2009, maxim 2010, Protan si Groapa Glina nu vor mai functiona. P-L mai are niste avantaje - cel mai mare buget local din jud IF dupa Otopeni si primar mai inimos si mai putin mafiot, 2 aspecte ce pot concura in directia de noi investitii in infrastructura. Ceva intentii si planuri exista, din cite se aude.

#27
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
ce parere aveti de zona din leordeni exact la intrarea dinspre popesti? cea de dupa blocurile si campul dintre popesti si leordeni, exact acolo unde au aparut cateva case in constructie? am auzit ca acolo terenul e intravilan, insa nu e construibil inca, trebuie mai intai scos din circuitul agricol ...

#28
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

View Postibm_ioman, on Jan 23 2008, 10:33, said:

ce parere aveti de zona din leordeni exact la intrarea dinspre popesti? cea de dupa blocurile si campul dintre popesti si leordeni, exact acolo unde au aparut cateva case in constructie? am auzit ca acolo terenul e intravilan, insa nu e construibil inca, trebuie mai intai scos din circuitul agricol ...
eu nu cunosc exact locatia... :huh:
dupa cum am zis mai sus parinti mei au cumparat un pamant in extravilan acum 7 luni si acum in primavar stiu ca il baga in intravilan si devine construibil
in plus am vazut mult mai departe pe camp ...terenuri extravilane unde au aparut constructzii ..probabil "anexe agricole " :)

abancor said:

Io cred ca undeva prin 2009, maxim 2010, Protan si Groapa Glina nu vor mai functiona. P-L mai are niste avantaje - cel mai mare buget local din jud IF dupa Otopeni si primar mai inimos si mai putin mafiot, 2 aspecte ce pot concura in directia de noi investitii in infrastructura. Ceva intentii si planuri exista, din cite se aude.

-asha este, popesti leordeni are unul dintre cele mai mari bugete dintre toate orasele/comunele de langa bucuresti, si asta se vede daca va uitatzi pe site-ul primariei de anul trecut...strazi asfaltate, canalizare, gaze...etc www.ppl.ro
-stiu de la ce vorbeau localnicii ca primarul este harnic si muncitor :) ..este la al doilea sau al treilea mandat consecutiv...

Edited by emilianm, 23 January 2008 - 15:53.


#29
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004
de pe wiki http://ro.wikipedia.org/wiki/Pope%C5%9Fti-Leordeni ;)

Quote

Localizare

Orașul Popești-Leordeni este situat pe DN 4 București-Oltenița, la ieșirea din București. De centrul capitalei îl despart numai 9 kilometri, acest lucru putând fi considerat un avantaj major al orașului. De aceea, terenurile aparținând orașului Popești-Leordeni constituie un loc ideal pentru dezvoltarea unor afaceri importante.

Suprafața orașului este de 5580 ha. Suprafața de intravilan este de 970 ha, în timp ce extravilanul ocupă 4610 ha.

Populația

Populația orașului este de 15.114 de locuitori (7.350 persoane de sex masculin și 7.764 persoane de sex feminin) - conform recensământului din anul 2002 - de confesiune catolică și ortodoxă care coexistă în relații fraterne.

Administrație

În cadrul învățământului sunt înscriși 1652 de copii. În oraș se găsesc patru școli, șapte grădinițe dintre care trei particulare, o circă financiară (în localul Primăriei), un dispensar deservit de 6 medici și 2 stomatologi, două farmacii, policlinica "MEDICA-POPEȘTI", un cămin de bătrâni (patronat de Institutul "Sf. Maria"), un cămin de copii orfani (patronat de fundația F.A.R.A.), biserici ortodoxe și catolice, și multe altele.

Aici se află Biserica "Vintilă Vodă".

Orașul este format din trei sate, a căror toponimie se regăsește în numele boierilor care au trăit prin aceste locuri cu secole în urmă: Popești-Conduratu sau Pavlicheni, Popești-Români și Leordeni.

Orașul Popești-Leordeni are ca patroană și ocrotitoare pe Sf. Fecioară Maria, iar în fiecare an, pe data de 8 septembrie (sărbătoarea Nașterii Sf. Fecioare Maria) toți locuitorii țin sărbătoarea deosebit.


#30
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postemilianm, on Jan 23 2008, 15:52, said:

stiu de la ce vorbeau localnicii ca primarul este harnic si muncitor :) ..este la al doilea sau al treilea mandat consecutiv...


Asta nu e o regula. Primarul nostru de Belciugatele este cel mai longeviv primar din tara. E primar de dinainte de 89. Si e foarte harnic, mai ales cu el si familia lui.

#31
emilianm

emilianm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 09.09.2004

View PostMirelaLucia, on Jan 23 2008, 16:08, said:

Asta nu e o regula. Primarul nostru de Belciugatele este cel mai longeviv primar din tara. E primar de dinainte de 89. Si e foarte harnic, mai ales cu el si familia lui.
:worthy:  multa sanatate pentru primar.... ;) ...dar ma gandesc daca era "panarama" rau ...nu il mai vota lumea de 2, 3 ori ....scapau de el dupa 1 mandat....

vroiam doar sa zic ..ca daca esti cat de cat harnic si ai si bani (buget) ....trebuie sa se miste treba cat de cat..cel putzin mai bine ca prin alte partzi.... :D

#32
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007
pai si totusi credeti ca e bine sa cumpar o buca' de pamant extravilan undeva in camp in popesti si sa astept sa vina si altii langa mine sa inceapa sa construiasca?

#33
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postemilianm, on Jan 23 2008, 16:44, said:

:worthy:  multa sanatate pentru primar.... ;) ...dar ma gandesc daca era "panarama" rau ...nu il mai vota lumea de 2, 3 ori ....scapau de el dupa 1 mandat....

vroiam doar sa zic ..ca daca esti cat de cat harnic si ai si bani (buget) ....trebuie sa se miste treba cat de cat..cel putzin mai bine ca prin alte partzi.... :D

Nu primarul nostr face ceva treaba cat sa nu tipe lumea si a facut un lucru genial. A luat terenuri multe in proprietatea lui si le-a dat oamenilor sa isi faca gradini pe ele, vie, etc... Acum oamenii daca nu il voteaza, le e teama ca ii scoate de pe teren s raman fara painea de la gura. El nu le ia nici un ban pe teren, dar are votul asigurat si face bani din altele. Are 3 masini de teren, are complex cu restaurant super misto la lac, e asociat cu altul pentru un alt complex sportiv cu piscina, teren de fotbal nocturna, restaurant in aer liber pe ponton... vrajeli. Dar cu toate astea, cand e zapada vin plugurile din senin. E ok totusi.

#34
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postibm_ioman, on Jan 24 2008, 16:48, said:

pai si totusi credeti ca e bine sa cumpar o buca' de pamant extravilan undeva in camp in popesti si sa astept sa vina si altii langa mine sa inceapa sa construiasca?


nimeni nu poate sa iti spuna ce e mai bine pentr tine si cu banii tai. Ce vrei sa ne impusti apoi ca te-am sfatuit prost?. Depinde ce vrei. Vrei sa iei teren si sa-l lasi acolo pana se mai strange lume si apoi sa construiesti? sau vrei sa si construiesti acuma casa? daca e ultima varianta trebuie sa fi nebun sa dai atatia bani pe un teren sa , dai o gramada de bani pe utilitati si stai huhurez in camp.

Campuri din astea sunt si in alte parti. Si la mine in sat sunt campuri dar mult mai ieftine.

#35
ibm_ioman

ibm_ioman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 04.04.2007

View PostMirelaLucia, on Jan 25 2008, 10:20, said:

nimeni nu poate sa iti spuna ce e mai bine pentr tine si cu banii tai. Ce vrei sa ne impusti apoi ca te-am sfatuit prost?. Depinde ce vrei. Vrei sa iei teren si sa-l lasi acolo pana se mai strange lume si apoi sa construiesti? sau vrei sa si construiesti acuma casa? daca e ultima varianta trebuie sa fi nebun sa dai atatia bani pe un teren sa , dai o gramada de bani pe utilitati si stai huhurez in camp.

Campuri din astea sunt si in alte parti. Si la mine in sat sunt campuri dar mult mai ieftine.


Ideea e sa imi iau acum un teren si mai devreme de primavara lui 2009 nu ma pot apuca de constructie ... dar si asa, vine lumea intr-un an pe langa mine sa inceapa sa construiasca? nu ma refer la un loc in camp la 500 de metri sau mai mult, ci de un loc extravilan pe langa altele care au fost ca el, dar si-a mai construit lumea, adik sa existe case la maxim 50-100 metri ....

#36
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postibm_ioman, on Jan 25 2008, 13:01, said:

Ideea e sa imi iau acum un teren si mai devreme de primavara lui 2009 nu ma pot apuca de constructie ... dar si asa, vine lumea intr-un an pe langa mine sa inceapa sa construiasca? nu ma refer la un loc in camp la 500 de metri sau mai mult, ci de un loc extravilan pe langa altele care au fost ca el, dar si-a mai construit lumea, adik sa existe case la maxim 50-100 metri ....


In genere se merita. Acum depinde in ce directie se extinde satul. Un sat nu e musai sa se extinda in toate laturile sale. Sa nu te nimeresti in latura unde nu se va misca nimic 5-6 ani de acum in colo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate