Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Despre cont bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
hootdeals

hootdeals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.12.2007
Salut tuturor celor care citesc acest topic !

Ma intereseaza sa fac un cont bancar ( preferabil BRD ) - Visa sau MasterCard ( asta nu stiu momentan ).

Ma intereseaza daca merge dupa aia sa-l folosesc pt PayPal.
Si sa-mi dea si mie cineva mai multe detalii. Momentan nu am lucrat cu Paypal etc.
Cum se face transferu banilor din contu bancar in contu de pe PayPal etc.???
Merge sa transfer dupa aia banii la loc de pe contu Paypal in contu bancar (de exemplu : BRD )?

Si cum fac sa mearga contu bancar pt shopping online?
etc.

P.S.: Se vede ca  nu am mai lucrat cu Paypal etc.

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
visa sau mastercard nu sunt conturi ci carduri...
ca sa-ti faci un cont nu iti trebuie neaparat card...

#3
hootdeals

hootdeals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.12.2007
Am gresit. Nu mi-am dat seama.
Vreau anumite detalii ... citeste mai sus.

#4
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007

View Posthootdeals, on Jan 12 2008, 14:07, said:

Salut tuturor celor care citesc acest topic !

Ma intereseaza sa fac un cont bancar ( preferabil BRD ) - Visa sau MasterCard ( asta nu stiu momentan ).

Ma intereseaza daca merge dupa aia sa-l folosesc pt PayPal.
Si sa-mi dea si mie cineva mai multe detalii. Momentan nu am lucrat cu Paypal etc.
Cum se face transferu banilor din contu bancar in contu de pe PayPal etc.???
Merge sa transfer dupa aia banii la loc de pe contu Paypal in contu bancar (de exemplu : BRD )?

Si cum fac sa mearga contu bancar pt shopping online?
etc.

P.S.: Se vede ca  nu am mai lucrat cu Paypal etc.
Nu te supara, se vede ca nu ai lucrat cu o banca, nu ca nu ai lucrat cu paypal.
De ce ai ales BRD, e problema ta. Sunt banci cu care se lucreaza mult mai usor, inclusiv la emiterea de carduri.
Ideea e simpla: tu iti deschizi contul la care ceri sa se ataseze un card de tipul Visa sau mai stiu eu care, dar VISA de la BRD nu merge la paypal, ca am eu unul si nu e bun pt plati externe..
Banii ti-i pui in contul din banca si raman acolo, pana faci plati.
Cand iti creezi contul de pe paypal declari acolo numarul cardului si in functie de acesta ti se vor lua tie banii din cont, deci practic paypal iti ia banii de pe card, care la randul lui este atasat cotului bancar.
Nu stiu daca am explicat suficient de clar, dar cam asta este mersul treburilor, in varianta super simplificata.

#5
hootdeals

hootdeals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.12.2007

View PostJonica76, on Jan 12 2008, 17:05, said:

Nu te supara, se vede ca nu ai lucrat cu o banca, nu ca nu ai lucrat cu paypal.
De ce ai ales BRD, e problema ta. Sunt banci cu care se lucreaza mult mai usor, inclusiv la emiterea de carduri.
Ideea e simpla: tu iti deschizi contul la care ceri sa se ataseze un card de tipul Visa sau mai stiu eu care, dar VISA de la BRD nu merge la paypal, ca am eu unul si nu e bun pt plati externe..
Banii ti-i pui in contul din banca si raman acolo, pana faci plati.
Cand iti creezi contul de pe paypal declari acolo numarul cardului si in functie de acesta ti se vor lua tie banii din cont, deci practic paypal iti ia banii de pe card, care la randul lui este atasat cotului bancar.
Nu stiu daca am explicat suficient de clar, dar cam asta este mersul treburilor, in varianta super simplificata.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ai explicat foarte bine. Multumesc.

Mai am 2 intrebari: - E bun Mastercard - BRD pt plati online etc. ( dar contu in EURO sau Lei ? ) ?
                            - Daca nu BRD, atunci ce banca  mi-ai recomanda ?

si daca mai are cineva ceva de adaugat ... sa zica ...

#6
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
mastercard in EUR de la BRD merge din cate stiu eu

#7
hootdeals

hootdeals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.12.2007

View Postunu, on Jan 12 2008, 20:16, said:

mastercard in EUR de la BRD merge din cate stiu eu

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  

Sper si yo sa mearga. Daca a folosit cineva pana acu Mastercard - BRD ( Euro ) ... sa zica... si daca a avut vreo nemultzumire ?

#8
Jonica76

Jonica76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 28.04.2007
eu mi-am facut un VISA  de la ING si sunt foarte multumita, inclusiv de internet bankingul de la ei.
Cardul mi-a venit in 2 ile si PIN-ul cam in 4 zile.
In plus extended paypal number - asta e un numar format din 4 cifre pe care trebuie sa ti-l declari la paypal cand depasesti limita de 100 eur la cumparaturi mi-a venit pe inet banking in vreo 2 zile.
Si indiferent la ce banca iti faci contul, e cont in lei, conversia se face automat cand tu faci plati.

Edited by Jonica76, 12 January 2008 - 20:50.


#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Posthootdeals, on Jan 12 2008, 20:26, said:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  

Sper si yo sa mearga. Daca a folosit cineva pana acu Mastercard - BRD ( Euro ) ... sa zica... si daca a avut vreo nemultzumire ?
eu il am, merge f. bine, nicio nemultumire

#10
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Atentie ca pe MasterCard (orice MasterCard!) nu poti sa retragi bani de la PayPal!

#11
hootdeals

hootdeals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.12.2007

View Postamandigi, on Jan 12 2008, 21:55, said:

Atentie ca pe MasterCard (orice MasterCard!) nu poti sa retragi bani de la PayPal!


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Atunci ce tip de card sa fac?  


Sfatuiti ma ... si la ce banca ... etc.


Ca tot aud Visa nu e bun, Mastercard nu e bun ... atunci care mai e bun ...?

#12
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Daca iti trebuie pentru plati si retrageri de la PayPal, atunci numai VISA/VISA Electron intra in discutie. Vezi ca e un topic despre PayPal... ING si Raiffeisen sigur ca au carduri care pot fi folosite, dar probabil poti sa te duci si la alte banci. Eu am ales pentru PayPal Visa Electronul de la Raiffeisen (asociat unui cont curent pentru persoane fizice).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate