Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Merita sa schimb Sound Blaster pe Audigy?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007
Salutare!
Momentan am un Creative Sound Blaster Live 5.1. Se merita sa iau un audigy SOUND BLASTER CREATIVE AUDIGY SE 7.1 24BIT ?
O sa fie o diferenta enorma de calitate?
Mentionez ca am 2 boxe facute home made pe 3 cai  conectate la un amplituner 2*25w. (Momentan nu pot sa dau nici la 50% sonorul ca se misca masa si oricum nu sunt genul "I LIKE IT LOUD") . Pentru mine nu conteaza puterea ci calitatea si fidelitatea sunetului. Ce ziceti?

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postzypa, on Jan 10 2008, 19:49, said:

.....
O sa fie o diferenta enorma de calitate?
........
:nonobad:

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postzypa, on Jan 10 2008, 12:49, said:

Salutare!
Momentan am un Creative Sound Blaster Live 5.1. Se merita sa iau un audigy SOUND BLASTER CREATIVE AUDIGY SE 7.1 24BIT ?
O sa fie o diferenta enorma de calitate?
Mentionez ca am 2 boxe facute home made pe 3 cai  conectate la un amplituner 2*25w. (Momentan nu pot sa dau nici la 50% sonorul ca se misca masa si oricum nu sunt genul "I LIKE IT LOUD") . Pentru mine nu conteaza puterea ci calitatea si fidelitatea sunetului. Ce ziceti?

Pai nu ai zis in ce format este muzica pe care o asculti... daca este mp3, ce ai acuma este suficient. Daca sunt CD-uri originale... poate ca vei simti o diferenta, dar cred ca pe boxele alea home-made si cu amplificatorul ala, ai sanse 90% sa nu sesizezi diferenta.
In rest, Audigy SE este o placa ok pentru muzica, dar fara accelerare hardware (in jocuri). Dar nici Live 5.1 nu este carpa de bucatarie :)

Edited by SuperDuper, 11 January 2008 - 03:49.


#4
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Nu o sa simti nici o diferenta.Numai daca asculti muzica clasica  cu o dinamica foarte mare , probabil ca vei putea sesiza un zgomot de fond usor mai mic (6-8dB) .Dai aici conteaza foarte mult si amplificatorul pe care asculti , boxele , urechile ascultatorului , camera , etc .intr-o masura mult mai mare decat placa .In mod normal no o sa auzi nici o diferenta . Uite aici un site interesant legat de sensibilitatea urechii la distorsiuni:

http://www.klippel-l...structions.html

#5
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postzypa, on Jan 10 2008, 19:49, said:

Salutare!
Momentan am un Creative Sound Blaster Live 5.1. Se merita sa iau un audigy SOUND BLASTER CREATIVE AUDIGY SE 7.1 24BIT ?
O sa fie o diferenta enorma de calitate?
Mentionez ca am 2 boxe facute home made pe 3 cai  conectate la un amplituner 2*25w. (Momentan nu pot sa dau nici la 50% sonorul ca se misca masa si oricum nu sunt genul "I LIKE IT LOUD") . Pentru mine nu conteaza puterea ci calitatea si fidelitatea sunetului. Ce ziceti?
Eu am simtit diferenta atunci cand am trecut de la Live! la Audigy2, daca boxele sunt calitative iar amplificatorul la fel vei simti diferenta, in primul rand de dinamica.SamplingRate-ul e mai  mare la Audigy asa ca vei simti o diferenta de calitate la frecventele inalte...nu afirm asta ca sa contrazic pe cineva ci doar scriu ce diferente am simtit eu si de ce.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate