Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Boxe 300w

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bazooky4me

bazooky4me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.09.2006
Am niste prietene care o sa aiba majoratul curand.....si vor fi invitate aproximativ 60 de persoane. Acum problema: Am doua boxe pasive de 300W .......cam care ar fi suprafata cea mai mare in care ar putea boxele sa faca fata??? Sper ca atiinteles cam ce vreau sa aflu, caci in functie de asta isi vor alege locu unde sa il faca :-ss

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
Boxe pasive, putere 300W. Sorry, dar nu e suficient ca să ne facem o idee. Ar mai trebui niște amănunte, cum ar fi SPL-ul, detalii despre difuzoare, detalii despre amplificatorul cu care dai în boxele respective, detalii despre semnalul care va intra în amplificator, detalii despre sală. Mă rog, astea din urmă nu le ai, însă boxele se vor comporta diferit în două săli identice ca volum dar diferite ca structură/acustică.
A, și detalii despre ce înțelegi tu prin "să facă față".

#3
bazooky4me

bazooky4me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.09.2006
mai mult detalii nu stiu despre boxe ......fetele respective le-au inchiriat de undeva si nu stiu sa zica exact :-s...eu daor incercam sa le ajut cum pot...prin a face fata ma refer sa se auda cat de cat tare cat sa poti tine un majorat...nici sa nu deranjeze la ureche dar nici sa fie atat de incet incat sa ii  aud pe toti ce vorbesc....mai multe detalii nu stiu sa zic depsre boxe pentru ca nu le am :( .....dar asa in general doua boxe de 300W intr-o incapere de cati mp2 aproximativ le-ai putea baga??



++++++++

LE: Am aflat ca boxele sunt firma Jensen Magnat, iar statia Akay :-?? nu stiu daca ajuta cu ceva dar...

Edited by bazooky4me, 03 January 2008 - 19:13.


#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
Deci Magnaturi, Jensen International e o corporație prin Delaware, cică ar fi un mic paradis fiscal pe acolo, care deține Magnatul, printre altele. Nu știi ce model, deci habar nu avem dacă cei 300W sunt RMS au ba, înclin să cred că ba. Amplificatorul Akai iarăși mă îndoiesc că ar furniza 2x300W RMS. Bineînțeles că presupun, totuși ceva mă face să cred că de fapt e vorba de un 2x100W, max. 2x150 în cel mai bun caz. Bineînțeles că e foarte posibil să greșesc.
În condițiile astea eu nu m-aș arunca la o sală mai mare de 50-60 m2. Și, presupunând că muzica vine din calculator, cum e obiceiul, aș folosi un plugin gen IzotopeOzone (sau DFX).

#5
Dj_Bai3t_

Dj_Bai3t_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 05.05.2007
Parerea mea e ... daca incaperea e pt chefuri.. discoteci nunti... adica e goala fara mobilier si alte prosti.... faci linistit chef in sala de 100 de persoane..... eu am facut nunta... cu un wofer de 200 si doua boxe (kickere) intro sala de 500 de persoane.. imensa sala cand am intrat am vrut sa plec... si am ajuns sa fiu rugat sa dau mai incet... era sala de nutnti..... daca boxele sunt bune.. eu zic ca iti ajung.. dar.. Dar... depinde cu ce dai in ele .. ce amplif ai... ce calitate.... si alte chesti eu zic sa faci un test inainte...:P bafta...

Edited by antinari, 17 January 2008 - 00:40.


#6
bazooky4me

bazooky4me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 30.09.2006
in final totul sa rezolvat cu o linie jbl de 1000w.... -_-   :D

#7
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Salut! Ca sa nu deschid alt topic intreb aici. Care e diferenta dintre un difuzor proiectat pt incinta bass reflex si un difuzor pentru o incinta inchisa? Se poate folosi cel de incinta inchisa intr-o incinta bass reflex?

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
Se poate folosi, rezultatele vor fi un pic diferite, în sensul că se va schimba felul cum se aude.

#9
tavykbt

tavykbt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.01.2007
Se va schimba in bine sau in rau? E posibil sa se strice difuzorul?

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006
Depinde de difuzor și de incintă. Difuzorul nu se va strica, o mică problemă ar fi în sens invers, adică la un difuzor conceput doar pentru incinte bass reflex dacă este montat într-o incintă închisă. Dar astea-s cazuri rare. Într-o incintă bass reflex difuzorul se va simți mai în largul lui :D
Comportamentul unui difuzor într-o incintă nu se poate prezice la modul general, sunt o grămadă de parametri (ai difuzorului și ai incintei) care ar trebui știuți. Dacă ai incinta poți face un test, ca să vezi/auzi cum se comportă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate