Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sistem surround boxe de camera

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
darkstar11

darkstar11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2007
Salut,

am deschis acest topic pentru a auzi cateva pareri personale si/sau profesionale legate de un sistem surround pentru casa. Doresc sa achizitionez un astfel de sistem, si nu as merge pe o solutie clasica gen logitech/genius/etc. Personal prefer sa-mi cumpar un amplificator 5.1 separat, 2 boxe turn pe mai multe cai, un sub-woofer si inca alte 3 boxe pentru front si centru. Ce parere aveti? Pot realiza un sistem audio performant? Cineva imi spunea ca boxele fiind pe mai multe cai, acestea nu pot fi folosite la nivelul maxim(in cazul sunetului surround), pentru ca amplificatorul nu "trimite" la sateliti sunete pe frecvente joase, acestea fiind "trimise" la sub-woofer. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? Mersi

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006
1. habar n-avem câți bani ești dispus să investești în acest sistem, deci >
2. am putea să-ți recomandăm un sistem de 100k $, sau mai mult, foarte probabil la prețul ăsta se poate "încropi" un sistem cât de cât performant :P
3. din câte mi-aduc aminte, s-a mai discutat pe aici de sisteme receiver+incinte audio, citește acele topicuri, vezi cam ce anume îți atrage atenția
4. avantajul unui sistem cu două fronturi bune este că poți asculta și in modul stereo, pe de altă parte, nu cred că este vreo problemă pentru o boxă care poate coborâ pînă la 40-50Hz dacă primește semnal de la 80 în sus, n-am auzit să se ardă vreun difuzor din cauza asta. Pentru rear/center nu e recomandabil mai mult de 2 căi, e recomandabil totuși să fie niște incinte de calitate, chiar dacă nu coboară la 40Hz. În altă ordine de idei un BMW și un Oltcit pot rula cu 100 km/h, dacă nu dorești să depășești această viteză nu e recomandat să-ți iei un BMW, pentru că nu-l folosești la nivelul maxim, dar ... am o vagă bănuială că nu e aceeași chestie la 100 în Oltcit comparat cu BMW-ul :D
5. sunetul e o chestie subiectivă, ce înseamnă pentru tine sistem performant? Știu unele considerate foarte performante, pe la Bose, JBL, Sony, Pioneer, pe care dacă le pui să cânte de pe același player și treci pe rând pe la ele, nu prea se aude aceeași chestie, nici măcar pe aproape :puke: So, fidelitate, putere, sunet smooth, agresiv sau natural, cam ce înseamnă performanță pentru tine?
6. mai citește o dată punctul 3 :P

#3
darkstar11

darkstar11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2007
te referi la http://forum.softped...l=incinte audio ?  l-am vazut dupa ce am postat. initial ma gandeam la niste boxe pana in 600 ron, dar nu prea am gasit un sistem ok. unul apropiat este Monitor 990 de la magnat (aprox 900 ron). camera este una normala (20 mp), deci sistemul asta cred ca ar fi suficient.

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 darkstar11, on Dec 30 2007, 12:17, said:

Cineva imi spunea ca boxele fiind pe mai multe cai, acestea nu pot fi folosite la nivelul maxim(in cazul sunetului surround), pentru ca amplificatorul nu "trimite" la sateliti sunete pe frecvente joase, acestea fiind "trimise" la sub-woofer. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? Mersi
Acel cineva are cunostiinta numai despre sistemele 5.1 pentru PC - niste jucarele de boxe cuplate cu un subwoofer care reda basii care nu ii pot reda cubuletele alea.
Un amplificator 5.1 digital se poate seta fie cu boxe mari pe canalele front/surround - caz in care basii sunt trimisi integral la ele, fie cu boxe mici si subwoofer, caz in care se face separatia respectiva. Setarea se face in menu...
Unele stiu sa suplineasca lipsa subwooferului (care repet, de obicei reda canalul .1 nu basii din celelalte canale) prin redirectionarea canalului .1 (sau LFE) spre boxele front - evident ca rezultatele depind de boxele front.
Canalul LFE este folosit in filme pentru efecte speciale, in muzica nu prea am auzit sa fie folosit.

#5
darkstar11

darkstar11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2007

 SuperDuper, on Jan 2 2008, 01:17, said:

Acel cineva are cunostiinta numai despre sistemele 5.1 pentru PC - niste jucarele de boxe cuplate cu un subwoofer care reda basii care nu ii pot reda cubuletele alea.
Un amplificator 5.1 digital se poate seta fie cu boxe mari pe canalele front/surround - caz in care basii sunt trimisi integral la ele, fie cu boxe mici si subwoofer, caz in care se face separatia respectiva. Setarea se face in menu...
Unele stiu sa suplineasca lipsa subwooferului (care repet, de obicei reda canalul .1 nu basii din celelalte canale) prin redirectionarea canalului .1 (sau LFE) spre boxele front - evident ca rezultatele depind de boxele front.
Canalul LFE este folosit in filme pentru efecte speciale, in muzica nu prea am auzit sa fie folosit.


asta ma interesa sa stiu. mersi mult pt informatie...

P.S. daca intereseaza pe cineva, am gasit setul de boxe 990 de la magnat la aprox 600 ron. chestia e ca magazinul e in budapesta, dar pt cei din timisoara, arad, etc s-ar merita.  http://www.compari.r...90-p626052.html

#6
darkstar11

darkstar11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2007
a cumparat cineva setul 5.o 990 de la be-loud.ro? Pe cate cai sunt boxele front? Pe be-loud.ro scrie ca au 2 cai, iar la producator scrie ca au 3 cai. E posibil sa comercializeze perechea 880 ca si boxe front? Mersi

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

 darkstar11, on Jan 3 2008, 16:03, said:

a cumparat cineva setul 5.o 990 de la be-loud.ro? Pe cate cai sunt boxele front? Pe be-loud.ro scrie ca au 2 cai, iar la producator scrie ca au 3 cai. E posibil sa comercializeze perechea 880 ca si boxe front? Mersi
http://forum.softped...m...t&p=3687769

#8
darkstar11

darkstar11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2007

 antinari, on Jan 3 2008, 16:38, said:


da, am citit discutia respectiva, dar nu spunea nimeni exact de unde au luat sistemul ala, ci doar ca-l au. eu ma tem ca cei de la be-loud ar putea livra setul 5.0 cu fronturi 880 in loc de 990. de altfel la ei pe site scrie ca fronturile au 2 cai, iar 990 are 3. la mail nu-mi raspund...o sa incerc si telefonic.

#9
DJ_Tiesto

DJ_Tiesto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2008

 darkstar11, on Jan 3 2008, 23:04, said:

da, am citit discutia respectiva, dar nu spunea nimeni exact de unde au luat sistemul ala, ci doar ca-l au. eu ma tem ca cei de la be-loud ar putea livra setul 5.0 cu fronturi 880 in loc de 990. de altfel la ei pe site scrie ca fronturile au 2 cai, iar 990 are 3. la mail nu-mi raspund...o sa incerc si telefonic.
Dar daca sunteti atenti la dimensiuni,se pare ca au fost incurcate intre ele boxele fata cu boxele spate..............

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
orice ti-ai lua, e bine ca boxele sa fie din aceeasi serie a respectivului producator.
ideal ar fi ca toate boxele sa aiba difuzoare identice. boxele mari avand eventual inca unu difuzor de frecv joase care poate avea alt tip de incinta. daca nu e asa nu inseamna ca e neaparat rau doar ca s-a ocolit solutia ideala din diferite motive ($$$)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate