Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Se poate monta gresie peste podea ?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Vreau sa pun gresie in 2 camere aflate la etaj unde acum este podea din lemn. Camerele nu sunt construite pe placa, casa este veche, si sub podea printre cusaci a fost depozitat moloz pentru izolatie.

Sa torn o sapa peste podea nu pot pentru ca as ingreuna prea tare podeaua si in plus multi s-au exprimat ca acea podea imi va putrezi in timp daca o acopar cu sapa.

Sa scot podea sa inlatur molozul voi avea o inaltime de cel putin 10 cm pe care voi trebui sa o acopar cu ceva si tot nu as avea pe ce sa torn sapa.

Sa-mi iau gandul de la pus gresie acolo sau ma poate sfatui ( contrazice) cineva in legatura cu situatia de mai sus?

PS: Ideea este ca am neaparat nevoie de o suprafata lavabila si neabsorbabila iar in afara de parchet care nu imi inspira incredere mi-ar mai ramane linoleumul ..... zic eu

#2
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Extras dintr-un articol referitor la sape si suporturi :


‘Exista situatii în care schimbarea destinatiei unor spatii impune transformarea unei pardoseli din lemn (parchet, dusumea montate prin lipire) într-una cu placaj ceramic sau din piatra naturala. Mentinerea primei pardoseli, în conditiile în care aceasta nu a fost compromisa (de exemplu de actiunea mucegaiului etc.) este posibila, prin utilizarea sapelor autonivelatoare. Conditia este însa de a interpune între cele doua o amorsa speciala si o plasa din fibra de sticla. Exista însa si producatori care pun la dispozitie mortare cu flexibilitate mai mare (cu armatura dispersa din fibre celulozice) capabile de a prelua un anumit grad de flexibilitate al suportului.’


Restul articolului referitor la sape la :

http://www.construct...t_cuprins1.html

#3
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
pui peste podea o alta podea din placi de lemn (chiar nu stiu cum le zic in ro, sunt in genul osbeului, dar atentie, nu osb. in eng se numesc plywood si arata cam asahttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1d/Plywood.jpg/800px-Plywood.jpgar fi recomandat unul de 3/8 inch. asta il fixezi cu un adeziv de vechea podea (un prenandez, ceva in cenu asta, ce gasesti si tu pe piata si sa poata fi folosit si la lemn) si aplici adesivul linii-linii pe placa. apoi, prinzi placa in holsuruburi de vechea podea. astea le pui in careuri la aprox 10m cm unul de altu. or sa intre sute de bucati, dar daca nu faci asta cum trebe nu o sa ai rezultat bun. ai grija sa le infigi bine, sa nu ramana nimic afara.
apoi daca placile ce le instalezi nu sunt mai mai de 18 inch (45 cm), nu mai ai nevoie de nici-o alta chestie (plasa sau altceva). treci pur si simplu la aplicarea placilor cu un mortar adecvat

Edited by joannes, 02 January 2008 - 00:59.


#4
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
1. Eu zic sa nu te grabesti cu gresia aia... In functie de solutia aleasa, suprafata camerelor etc.. ori sa rezulte incarcari suplimentare f. mari
la nivelul grinzilor de lemn existente. Este vorba de cele care alcatuiesc structura de rezistenta a planseului actual. Parerea mea este sa consulti un structurist.
2. Gresia nu este impermeabila! In functie de punerea in opera se folosesc hidroizolatii si chituri de rost hidrofobe.

Ideal cred ca ar fi sa folosesti un linoleum, este si foarte usor de etansat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate