Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ce se intampla cu sunetul meu ? ?!? ?!? ?!? ?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Cr3tzu1st

Cr3tzu1st

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2007
am o placa sunet Creative SB 5.1 cu un sistem Genius 5.1 .... de cateva saptamani am o problema cu sunetul si nu numai in winamp ci in toate aplicatiile... i-mi da senzatia ca s-ar bloca odata la un anumit timp... si este foare enervant. Am postat si un record... la sunetul ciudat care se aude. Daca cineva stie care ar putea fi problema. va rog nu ma lasati cu ochii in soare :worthy:  ; trebuie sa ma duc la revelion cu Pc-ul si va dati seama ca mi-ar pune tortul in cap la ce muzica vor asculta . :D

Attached Files



#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCr3tzu1st, on Dec 18 2007, 12:21, said:

va dati seama ca mi-ar pune tortul in cap la ce muzica vor asculta . :D
Să rogi pe cineva să filmeze faza, chiar dacă rezolvi cu sunetul tot îți vor pune tortul în cap :D

Ai încercat reinstalarea driverelor? Ai super mega codec pack-uri? Îți aduci aminte ce ai instalat când a început sunetul să o ia razna? Eu aș da jos toate codec packurile, și aș reinstala Windows Media Playerul (pentru reinstalarea codecurilor windowsului). Vezi ce iese, și revin-o cu amănunte...

#3
Cr3tzu1st

Cr3tzu1st

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2007
oke am sa fac ce ai spus tu ... dar... am auzit ca placile creativ ar feace frecvent asa... oare .... au pana acum am fost multumit de calitatea placiii o am de 3 ani jumatate... am dat 1 milion jumatate pe ea ... daca este nevoie o voi schimba dar deocamdata incerc chestia cu codecurile si cu reinstaleara softului

aaaa am uitat sa specific 2 chestii.... inainte de a-mi intra pc-ul in screensaver nu face chiar atat de rau... dar totusi face... si a 2-a chestie este ca tot eu ma voi duce cu camera video la revelion ... si daca i-mi vor da cu tortul in cap... va voi trimite un video pe forum..

Edited by antinari, 18 December 2007 - 13:23.


#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Probabil ai luat un virus sau spyware ceva, care incepe sa isi faca de cap in momentul cand intra screensaverul...

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Start > Run > tastezi msconfig apoi apeși enter, mergi la tabul Startup și debifezi tot ce e suspect, apoi tabul Services, bifezi Hide all Microsoft services și vezi ce rămâne, debifezi ce e suspect, restart, la restart bifezi Don`t  etc (nu mai știu exact cum scrie, e singura chestie care se poate bifa), și vezi cum se comportă. Dacă screensaverul nu e de-al windowsului dezinstalează screensaverul întâi, data viitoare fii mai atent ce screensavere iei și de unde, nimic nu e gratis pe net sau în general :P

#6
Cr3tzu1st

Cr3tzu1st

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2007
am incercat si partea cu codecurile si partea cu startup-ul... totul pare in zadar... si screen saver-ul este original Windows/// ..

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Driverul l-ai reinstalat? preferabil dezinstalare apoi reinstalare.
Scoate placa de sunet din slot și pune-o iar. Eventual într-un alt slot. Alte idei n-am acu...

#8
Cr3tzu1st

Cr3tzu1st

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2007
:thumbup: am reinstalat driver-ul am schuimbat slotul la placa sunet... si acum totul pare Normal ;) Va multumesc pentru asistenta acum sper sa nu-mi mai dea aia cu tortul in cap /// Sarbatori Fericite TUTUROR  :oK:



se pare ca m-am bucurat de pomana .. ...  :confuzzled: am sa incerc o reinstalare de windows... ultima varianta, daca nu..... cred ca am sa-mi cumpar pana de sarbatori un  Creative's Sound Blaster® X-Fi XtremeMusic™ .... dar pana atunci am sa incerc sa plun placa asta pe alt sistem/// casa fiu sigur ca ea este problema

Edited by Cr3tzu1st, 18 December 2007 - 15:49.


#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCr3tzu1st, on Dec 18 2007, 12:49, said:

si daca i-mi vor da cu tortul in cap... va voi trimite un video pe forum..
Să nu uiți :D
Sărbători fericite!

#10
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 31.03.2005
daca nu vrei sa investesti mergi pe on board pana strangi ceva bani. de revelion nu ai nevoie de fidelitate.

#11
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Eu zic sa nu va mai stresati. Este stricata placa.
Ieri am rezolvat problema la cineva prin inlocuire cu o placa Konig de 32 de lei !!
Tot Soundblaster avea (cred ca Live 5.1, nu stiu exact).
Am reinstalat windows, am pus 2 versiuni de drivere, testat memorie/proc/hard, testat cu diverse playere, diverse fisiere MP3, degeaba.
Singura solutie a fost schimbare placa. Pe cea onboard mergea perfect dar era doar stereo.

#12
mishureal

mishureal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.12.2006
salut. am si eu un Athlon la 1.66 Ghz, si am o problema. Mi'am pierdut cd'ul de la placa de baza   :frust:  Am incercat pe net sa caud driverul dar nu l'am gasit. Pe placa de baza sctie K7VTA3/KT333 V0.5. Ma puteri ajuta sa'mi gasesc driverul  :worthy:  :worthy: ms

#13
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 31.03.2005
dar carte mai ai?
vezi aici http://www.ecs.com.t.../...=52&LanID=9

Edited by pownee13, 18 December 2007 - 17:49.


#14
Cr3tzu1st

Cr3tzu1st

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2007

View Postqueensoft, on Dec 18 2007, 16:51, said:

Eu zic sa nu va mai stresati. Este stricata placa.
Ieri am rezolvat problema la cineva prin inlocuire cu o placa Konig de 32 de lei !!
Tot Soundblaster avea (cred ca Live 5.1, nu stiu exact).
Am reinstalat windows, am pus 2 versiuni de drivere, testat memorie/proc/hard, testat cu diverse playere, diverse fisiere MP3, degeaba.
Singura solutie a fost schimbare placa. Pe cea onboard mergea perfect dar era doar stereo.
I-mi pare rau dar refuz sa cred ca ar fi placa stricata... de ce spun asta... pentru ca am testat-o pe un alt sistem la un vecin si nu face probleme... cred totusi.. ca windows-ul este de vina... Creative este o firma care se respecta si nu cred ca ar face placile sa se arda dupa expirarea garantiei ... chiar daca placa este arsa ... eu tot la creative raman... dar.. cum am mai spus-o ma voi asigura ca este stricata... si apoi o voi inlocui...

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCr3tzu1st, on Dec 19 2007, 02:01, said:

am testat-o pe un alt sistem la un vecin si nu face probleme...
Un scan cu un antivirus ai încercat?

#16
daviok

daviok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 04.11.2007
Verifica o chestie: la run dai dxdiag si la sound1 sau 2 sa fie Full acceleration la Hardware sound acceleration level. Sau reinstaleaza directx

Edited by daviok, 19 December 2007 - 10:51.


#17
Cr3tzu1st

Cr3tzu1st

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2007
se pare ca ... problema a fost rezolvata ... am reinstalat windows-ul si pare totul in ordine.... placa functioneaza la capacitate maxima...

#18
blue_ikks

blue_ikks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 09.12.2007
Stiu si eu pe cineva, care avea aceeasi problema, dar pe placa audio incorporata. Multi i-au spus ca au bad-uri pe hard. Dupa mult timp, a rezolvat problema prin instalarea unui windows bun si verificarea de bad-uri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate