Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

stie cineva ceva despre bi-amping?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gabi82

gabi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.12.2007
Eu m-am gandit sa cumpar 2 receivere idntice.
    Unul il setez mai mult pe inalte,iar cealalt pe joase.
    Dar sunt sigur ca exista si alte variante.CARE?

#2
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 gabi82, on Dec 16 2007, 14:25, said:

Eu m-am gandit sa cumpar 2 receivere idntice.
    Unul il setez mai mult pe inalte,iar cealalt pe joase.
    Dar sunt sigur ca exista si alte variante.CARE?


Ce receivere iti vei cumpara? unul de calitate costa de la 2000 de euro in sus. Ce boxe vei folosi? Pt. ce ai nevoie de biamp la receiver, sau la sunet sorround?

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

 gabi82, on Dec 16 2007, 16:25, said:

Dar sunt sigur ca exista si alte variante.CARE?
Variante la ce, frate? Cumperi două receivere pentru niște boxe prost (ne)echilibrate? Nu mai bine îți iei tu doar unu și de restu de bani îți iei niște boxe și cu bași și și cu nalte? :naughty:

#4
gabi82

gabi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.12.2007

 SA-HE75, on Dec 16 2007, 16:33, said:

Ce receivere iti vei cumpara? unul de calitate costa de la 2000 de euro in sus. Ce boxe vei folosi? Pt. ce ai nevoie de biamp la receiver, sau la sunet sorround?

am 5 boxe kef cu posibilitate de conectare bi-wire sau bi-amp si un receiver h.k. avr 145. Ma gandeam sa mai iau unul.Nu ma intereseaza decat
calitatea sunetului.Nu vreau putere

#5
gabi82

gabi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.12.2007

 antinari, on Dec 16 2007, 17:54, said:

Variante la ce, frate? Cumperi două receivere pentru niște boxe prost (ne)echilibrate? Nu mai bine îți iei tu doar unu și de restu de bani îți iei niște boxe și cu bași și și cu nalte? :naughty:

  Nu e vorba de echilibrat.

#6
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

 gabi82, on Dec 16 2007, 19:08, said:

am 5 boxe kef cu posibilitate de conectare bi-wire sau bi-amp si un receiver h.k. avr 145. Ma gandeam sa mai iau unul.Nu ma intereseaza decat
calitatea sunetului.Nu vreau putere

5 boxe Kef ce model? Aculti muzica in format DTS pe 5.1? Sau Super Audio CD 5.1? Ce sursa folosesti? Sper ca nu calculatorul. Pt. filme iti dai seama ca nu are rost asa ceva.

Edited by SA-HE75, 16 December 2007 - 21:45.


#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
pai imprumuta un receiver ca sa vezi daca merita investitia.
pe ala mai puternic il legi la dif de bass si alegi in meniu large speakers iar pe ala mai slab il legi la inalte si alegi small speakers.
pe bi-amp, difuzorul de inalte e legat direct la borne sau are filtru? ca daca e anulat filtrul se poate arde chiar daca ii dai tu small speakers.

nu stiu de ce am eu impresia ca nu prea esti multumit de configuratia actuala.  <_<
mai bine vinde si iei altceva mai bun. modul bi-amp oricum nu a fost facut sa fie utilizat in felul asta. si nici macar pentru fidelitate mai mare. ci este doar mai eficient energetic. si, poate, implementat corect elimina defazajele dintr-un filtru.

#8
gabi82

gabi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.12.2007

 gabi82, on Dec 16 2007, 21:10, said:

Nu e vorba de echilibrat.

sa nu deviam de la subiect,totusi
chestia e ca vreau sa obtin un sunet mai bun decat bun

#9
gabi82

gabi82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 06.12.2007

 SA-HE75, on Dec 16 2007, 21:25, said:

5 boxe Kef ce model? Aculti muzica in format DTS pe 5.1? Sau Super Audio CD 5.1? Ce sursa folosesti? Sper ca nu calculatorul. Pt. filme iti dai seama ca nu are rost asa ceva.

Pai nu prea am multi prieteni care au avr 145 de la harman kardon.Ma gandesc evident ca trebuie un receiver identic.
Sunt multumit de sunetul pe care-l am.Dar vreau stiu ca se poate si mai bine
Nu prea stiu multe despre bi-amp.Daca cunosti mai bine cazurile in care se foloseste si cum se foloseste(ca presupun ca
exista scule facute cu 2 randuri de amplificatoare din start,nu cred ca in realitate se foloseste cum vreau eu sa fac) spune-mi
si mie te rog,n-as vrea sa fac vreo prostie(sa dau si banii pa inca un amplif,sa-mi ard si tweeterele).Nu cred ca au filtre boxele
,oricum nu scrie la specificatii.Eu am seria iq de la KEF.Dar ma gandesc ca din moment ce puterea boxelor e de 100w rms iar
receiverul scoate 40w pe canal nu ar exista oricum acest risc.

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu am un AVR 220 si stiu cum se poate auzi cu el. Biamplificarea ajuta foarte mult prin mutarea crossovereului din zona de putere in zona de semnal slab. La KH insa, datorita rezervei uriase de curent (comparativ cu produsele concurentei), defazajele introduse la iesirea amplificatorului nu il streseaza prea tare. Practic nu vei imbunatati prea mult auditia tocmai pentru ca HK poate duce sarcini extrem de dificile si se comporta bine oricum. Sigur, daca vrei sa iti mai iei un receiver este alegerea ta, dar iti va trebui un crossover inainte de ele si un DAC - decodarea semnalelor digitale nu se va mai face in receivere ci inainte de crossover. Evident ca va trebui sa ai receivere cu intrari analogice 5.1 (nu stau sa caut daca 145 are, al meu are).
In concluzie este cam o risipa pentru probabil mai nimic.
Pe topicul celalalt ti-am dat un link cu denonuri care au biamplificare.
Despre arderea tweeterelor - este posibil, ampliful ala poate debita mai mult de 40W instantaneu, in special daca are banda de frecvente la intrare limitata (nu trebuie sa se ocupe de basi/medii).

Edited by SuperDuper, 17 December 2007 - 01:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate