Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tannoy HTS 100 + Yamaha RX V 661 7.1

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
insurgentu

insurgentu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.05.2006
Salut, am nevoie de ajutor.Vreau sa imi fac cadou de craciun un sistem home theater ( de f mult timp imi doresc unul), pe care sa il "combin" sa spun asa cu un LCD Samsung de 94 ( ultimul il am de cateva luni).Imi este foarte greu sa ma decid pentru ca sincer nu prea le am in ceea ce priveste sisteme, boxe, etc.De aceea am nevoie de ajutorul vostru.As fi foarte recunoscator daca cineva mi-ar oferi vreun sfat.Bugetul meu este in jur de 1 mie de euro.Cam asta e ceea ce mi-a atras atentia.
http://www.amazon.de...c...7155&sr=8-7
http://www.be-loud.r...Tannoy/HTS_100/


As vrea sa stiu daca e o achizitie buna sau daca exista alte variante mai bune!

Multumesc anticipat

Edited by insurgentu, 16 December 2007 - 11:39.


#2
insurgentu

insurgentu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.05.2006
Nu va inghesuiti asa sa raspundeti....e loc pentru toata lumea.

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Din câte știu receiverul își merită banii. Ce nu înțeleg eu: de ce iei un receiver 7.1 și un sistem 5.1? Nu sunt un fan 5.1, cu atât mai puțin 7.1, da totuși...
În cazul tău eu cred că aș merge cu 2xMagnat Monitor 1000 (front), 1xQuantum Center 511 (center), 4xMonitor 220 (side și rear) și aș mai vedea după aia dacă trebe și subwoofer. Dar nu mă pricep la sunete spațiale...

#4
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
La receiverul AV Yamaha trebuie sa folosesti incinte de calitate nu pachete 5.1.Iti bati joc de el cu jucariile alea.Sistemul ala Tannoy merge cu cel mai ieftin receiver de la orice firma fiind ceva fara pretentii.
Nu sint deacord cu varianta de boxe amestecate din serii diferite fie si de la acelasi producator.
Seria Monitor de la Magnat eu as exclude-o din start la un astfel de receiver , si as recomanda Altea fara nici o retinere, alegerea fiind flexibila existind variante cu floorstand front , bookshelf rear sau alte combinatii cu subwoofer optional eventual ca upgrade.
Este foarte important ca toate incintele sa fie din aceeasi seria pentru a avea un sunet surround coerent si omogen.Asa ca atentie mare ca existe diferente timbrale dramatice intre diverse serii de la acelasi producator.

#5
insurgentu

insurgentu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.05.2006
Sa inteleg ca sistemul de la tannoy e varza?Nu de alta dar l-am comandat deja.

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View Postinsurgentu, on Dec 19 2007, 13:39, said:

Sa inteleg ca sistemul de la tannoy e varza?Nu de alta dar l-am comandat deja.
Stai liniștit că nu e varză. Sunt diferite grade de comparație. FC72 voia să spună că pentru acel receiver se putea și mai bine, sau cel puțin eu așa am înțeles.

#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu e varza, este mai bun decit sistemele all-in-one , plasticaraile sau mai nou fiarele 5+1.
Incintele Monitor de la Magnat erau cu o clasa peste sistemul ala...dar nici macar asa nu ajungeai la nasul receiverului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate