Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Coeficientul de dilatare-spatio temporala?

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#37
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postbonobo, on Jan 27 2008, 22:04, said:

distantele, evident.  :lol:
zău? hai spune-mi că te refereai de fapt la a 4-a componentă spațială, sau eventual, demonstrează-mi tu că distanța 4 dimensională se dilată, eu știam că e un scalar, invariant zet iz. dar aștept să-mi demonstrezi tu contrariul.
cu alte cuvinte, lungimile se contractă, timpul se dilată, și 4-distanța rămâne un invariant.

#38
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postgigel de hohențolărn, on Jan 28 2008, 14:09, said:

zău? hai spune-mi că te refereai de fapt la a 4-a componentă spațială, sau eventual, demonstrează-mi tu că distanța 4 dimensională se dilată, eu știam că e un scalar, invariant zet iz. dar aștept să-mi demonstrezi tu contrariul.
cu alte cuvinte, lungimile se contractă, timpul se dilată, și 4-distanța rămâne un invariant.

Teoria si masuratorile sugereaza asta, dar sincer, daca noi suntem expusi acelor variatii, cum putem sa masuram obiectiv efectele lor?

#39
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postgigel de hohențolărn, on Jan 28 2008, 14:09, said:

zău?
Zau. :D
Omul intreba ce intelegem prin expresia "spatiul se dilata". Ei bine, "spatiul se dilata" semnifica faptul ca, la scara mare, distantele intre repere cresc in timp.

Quote

hai spune-mi că te refereai de fapt la a 4-a componentă spațială,
In relativitate exista numai 3 componente spatiale, deci n-aveam cum sa ma refer la a 4-a.

Quote

sau eventual, demonstrează-mi tu că distanța 4 dimensională se dilată, eu știam că e un scalar, invariant zet iz. dar aștept să-mi demonstrezi tu contrariul.
cu alte cuvinte, lungimile se contractă, timpul se dilată, și 4-distanța rămâne un invariant.
Distanta 4-dimensionala este un invariant numai in sisteme de referinta inertiale (relativitate restransa). Oricum, nu vad ce legatura are asta cu intrebarea: "Cand zicem ca spatiul se dilata , CE se dilata mai exact ?"

#40
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Sincer sa fiu,eu nu cred in teoria expansiunii universului.
Spune-ti-mi unde gresesc.
Inchipuiti-va un burete sferic format din materie extrem de subtire care se tot umfla. E clar ca punctul central ramane aproape nemiscat liniar, iar marginile alearga cu maximul o suta si vreo patruzeci si ceva de mii de Km pe secunda. Dar fotonii pierd energie sau castiga , avand masa de repaus 0 . In nici un caz nu se pot deplasa cu mai putin de <c> ca sunt luxoni doar. Ce inseamna asta? Ca nu se pot deplasa pe directia expansiunii ? Apoi, este clar ca gradientul de viteza este orientat dinspre centru spre exterior (altfel nu se poate explica, de ce noi aflati undeva, sa zicem la jumatatea razei, vedem ca fotonii aflati mai spre centru (punctul mort al universului, de care am pomenit) se departeaza de noi , reiesind astfel, ca noi avem viteza mai mare, dar mai mica decat fotonul aflat pe aceiasi linie cu noi si punctul mort, altfel nu am mai percepe deplasarea spre rosu)
Alta anomalie : vantul solar care se deplaseaza de o parte si alta a soarelui cu jumatatea vitezei luminii pentru ca doi fotoni sa nu se departeze unul de altul cu mai mult de <c>. Si apar in acest fel tot felul de anomalii ca urmatoarea, orice particula care se deplaseaza pe directia expansiunii are o viteza diminuata cu viteza big bang -ului.

#41
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postploiesteanu, on Jan 29 2008, 23:18, said:

Sincer sa fiu,eu nu cred in teoria expansiunii universului.
Spune-ti-mi unde gresesc.
Inchipuiti-va un burete sferic format din materie extrem de subtire care se tot umfla. E clar ca punctul central ramane aproape nemiscat liniar, iar marginile alearga cu maximul o suta si vreo patruzeci si ceva de mii de Km pe secunda. Dar fotonii pierd energie sau castiga , avand masa de repaus 0 . In nici un caz nu se pot deplasa cu mai putin de <c> ca sunt luxoni doar. Ce inseamna asta? Ca nu se pot deplasa pe directia expansiunii ? Apoi, este clar ca gradientul de viteza este orientat dinspre centru spre exterior (altfel nu se poate explica, de ce noi aflati undeva, sa zicem la jumatatea razei, vedem ca fotonii aflati mai spre centru (punctul mort al universului, de care am pomenit) se departeaza de noi , reiesind astfel, ca noi avem viteza mai mare, dar mai mica decat fotonul aflat pe aceiasi linie cu noi si punctul mort, altfel nu am mai percepe deplasarea spre rosu)
Alta anomalie : vantul solar care se deplaseaza de o parte si alta a soarelui cu jumatatea vitezei luminii pentru ca doi fotoni sa nu se departeze unul de altul cu mai mult de <c>. Si apar in acest fel tot felul de anomalii ca urmatoarea, orice particula care se deplaseaza pe directia expansiunii are o viteza diminuata cu viteza big bang -ului.

e = m c^2

Spatiul se expanda, cum ne dam seama daca se modifica e, m sau c?

- se modifica e, inseamna ca se modifica e sau c.
- se modifica m, noua masa nu va fi detectata diferit, datorita faptului ca toate cantarele sunt si ele diferite in aceeasi proportie
- se modifica c, noua viteza maxima, va fi aceeasi, pentru ca si unitatea de masura se modifica proportional

Deci?

#42
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postmrproper, on Jan 29 2008, 23:25, said:

e = m c^2

Spatiul se expanda, cum ne dam seama daca se modifica e, m sau c?

- se modifica e, inseamna ca se modifica e sau c.
- se modifica m, noua masa nu va fi detectata diferit, datorita faptului ca toate cantarele sunt si ele diferite in aceeasi proportie
- se modifica c, noua viteza maxima, va fi aceeasi, pentru ca si unitatea de masura se modifica proportional

Deci?
Sincer , n-am inteles prea bine ce vrei sa spui.
Sa-ti expun urmatoarea situatie : un om pune piciorul pe marte , planeta care la un moment dat formeaza, sa zicem o linie dreapta cu soarele si pamantul aflat pe partea cealalta a soarelui . La un moment dat, un foton pleaca dinspre soare spre pamant (pleaca ei multi altfel n-am vedea soarele si n-ar fi viata pe pamant) intamplandu-se acelasi lucru si in acelasi timp ca un foton sa se deplaseze spre omul aflat pe planeta rosie pe o directe diametral opusa avand in vedere ca fotonul face vreo 7 minute sa ajunga la pamant iar celalalt vreo 8 pana la marte, si avand in vedere ca planetele se misca,ar trebui calculat momentul impactului, dar nu coneaza, sa zicem ca cele 2 planete ar intepeni. Ce parere ai, ce-i doi fotoni cu cat s-ar deplasa unul fata de celalalt ? Intrebare capcana !

#43
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postploiesteanu, on Jan 29 2008, 23:18, said:

altfel nu se poate explica, de ce noi aflati undeva, sa zicem la jumatatea razei, vedem ca fotonii aflati mai spre centru se departeaza de noi
asta-i mortala.  :w00t: :lol: :peacefingers:

#44
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postploiesteanu, on Jan 29 2008, 23:42, said:

Sincer , n-am inteles prea bine ce vrei sa spui.
Sa-ti expun urmatoarea situatie : un om pune piciorul pe marte , planeta care la un moment dat formeaza, sa zicem o linie dreapta cu soarele si pamantul aflat pe partea cealalta a soarelui . La un moment dat, un foton pleaca dinspre soare spre pamant (pleaca ei multi altfel n-am vedea soarele si n-ar fi viata pe pamant) intamplandu-se acelasi lucru si in acelasi timp ca un foton sa se deplaseze spre omul aflat pe planeta rosie pe o directe diametral opusa avand in vedere ca fotonul face vreo 7 minute sa ajunga la pamant iar celalalt vreo 8 pana la marte, si avand in vedere ca planetele se misca,ar trebui calculat momentul impactului, dar nu coneaza, sa zicem ca cele 2 planete ar intepeni. Ce parere ai, ce-i doi fotoni cu cat s-ar deplasa unul fata de celalalt ? Intrebare capcana !

E mortala intrebarea, se poate sugera si cu un simplu bec, si profa mea de fizica nu a stiut sa raspunda, si nici eu nu am raspunsul. Dar probabil, se deplaseaza de sursa cu c, si unul de altul cu c. De aici si tragem concluzia unor dimensiuni suplimentare ale universului.

Dar, ce treaba are asta cu studiul meu de caz asupra efectelor dilatarii si mecanica relativista?

#45
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postmrproper, on Jan 30 2008, 00:17, said:

E mortala intrebarea, se poate sugera si cu un simplu bec, si profa mea de fizica nu a stiut sa raspunda, si nici eu nu am raspunsul. Dar probabil, se deplaseaza de sursa cu c, si unul de altul cu c. De aici si tragem concluzia unor dimensiuni suplimentare ale universului.

Dar, ce treaba are asta cu studiul meu de caz asupra efectelor dilatarii si mecanica relativista?
răspunsul la problemă e simplu. nu se pot atașa sisteme de referință legate de fotoni.
față de sursă fotonul se deplasează cu c. sursa față de foton NU se poate spune cu cât se deplasează. pare ciudat da așa stau lucrurile.
la fel nu se poate stabili ce viteză are un foton față de oricare alt foton.

View Postploiesteanu, on Jan 29 2008, 23:18, said:

altfel nu se poate explica, de ce noi aflati undeva, sa zicem la jumatatea razei, vedem ca fotonii aflati mai spre centru (punctul mort al universului, de care am pomenit) se departeaza de noi
mă îndoiesc că aflându-te la "jumătatea razei" ai informații referitoare la ce se întâmplă în centru - o mișcare accelerată presupune un orizont al evenimentelor limitat, în consecință posă te scremi cât ăi vrea că dincolo de acest orizont nu poți afla informații.
gândește-te la asta ca la o gaură neagră.

Edited by Bean, 30 January 2008 - 07:52.
merge posts


#46
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Dpdv al fotonului, timp nu mai exista, ei "percep" ca se deplaseaza instantaneu. Deci, nici nu se mai pune problema ca fotonul x sa se intrebe cu cat se deplaseaza fotonul y in raport cu el. Caci n-apuca :D, e instantanee treaba (nici nu si-ar putea calcula vitezele, pentru ca numitorul fractiei ar fi...zero). Gresesc undeva? :P

Edited by Bean, 30 January 2008 - 07:53.


#47
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostBean, on Jan 30 2008, 07:51, said:

Dpdv al fotonului, timp nu mai exista, ei "percep" ca se deplaseaza instantaneu. Deci, nici nu se mai pune problema ca fotonul x sa se intrebe cu cat se deplaseaza fotonul y in raport cu el. Caci n-apuca :D, e instantanee treaba (nici nu si-ar putea calcula vitezele, pentru ca numitorul fractiei ar fi...zero). Gresesc undeva? :P

Mintea noastra e prinsa inca in mecanica clasica. Dar...

Un foton ia vreo 8 minute de la Soare la Pamant. Daca tii o oglinda inspre soare, vei avea la un moment dat, doi fotoni care se indreapta unul spre altul, cu viteza c fata de sursa. Unul pleaca din oglinda, celalalt din fotosfera. La vreo 4 minute sa zicem, se intalnesc si apoi se departeaza.

8 minute nu este instantaneu.

#48
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005

View Postploiesteanu, on Jan 29 2008, 23:18, said:

Sincer sa fiu,eu nu cred in teoria expansiunii universului.
Spune-ti-mi unde gresesc.
Inchipuiti-va un burete sferic format din materie extrem de subtire care se tot umfla. E clar ca punctul central ramane aproape nemiscat liniar, iar marginile alearga cu maximul o suta si vreo patruzeci si ceva de mii de Km pe secunda. Dar fotonii pierd energie sau castiga , avand masa de repaus 0 . In nici un caz nu se pot deplasa cu mai putin de <c> ca sunt luxoni doar. Ce inseamna asta? Ca nu se pot deplasa pe directia expansiunii ? Apoi, este clar ca gradientul de viteza este orientat dinspre centru spre exterior (altfel nu se poate explica, de ce noi aflati undeva, sa zicem la jumatatea razei, vedem ca fotonii aflati mai spre centru (punctul mort al universului, de care am pomenit) se departeaza de noi , reiesind astfel, ca noi avem viteza mai mare, dar mai mica decat fotonul aflat pe aceiasi linie cu noi si punctul mort, altfel nu am mai percepe deplasarea spre rosu)

Defapt chestia cu universul asemuit cu un balon care se umfla se refera la faptul ca universul este balonul(si nu aerul din el). Astfel nu exista punct central care sa stea pe loc si nici margine, expansiunea este aceeasi in orice punct.

View Postploiesteanu, on Jan 29 2008, 23:18, said:

Alta anomalie : vantul solar care se deplaseaza de o parte si alta a soarelui cu jumatatea vitezei luminii pentru ca doi fotoni sa nu se departeze unul de altul cu mai mult de <c>. Si apar in acest fel tot felul de anomalii ca urmatoarea, orice particula care se deplaseaza pe directia expansiunii are o viteza diminuata cu viteza big bang -ului.
Care este directia expansiunii? Sus, jos, stanga, dreapta? :notangel:

#49
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postmrproper, on Jan 30 2008, 12:06, said:

Mintea noastra e prinsa inca in mecanica clasica. Dar...

Un foton ia vreo 8 minute de la Soare la Pamant. Daca tii o oglinda inspre soare, vei avea la un moment dat, doi fotoni care se indreapta unul spre altul, cu viteza c fata de sursa. Unul pleaca din oglinda, celalalt din fotosfera. La vreo 4 minute sa zicem, se intalnesc si apoi se departeaza.

8 minute nu este instantaneu.

Pai, tind sa cred ca tocmai abordarea ta de mai sus e mult prea agatata de mecanica clasica.
8 minute masurate in ce SR? :)

Edited by Bean, 30 January 2008 - 12:54.


#50
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostBean, on Jan 30 2008, 12:53, said:

Pai, tind sa cred ca tocmai abordarea ta de mai sus e mult prea agatata de mecanica clasica.
8 minute masurate in ce SR? :)

Da, intentia mea asta era. Intr-un sistem cvadrimensional ne este greu sa ne imaginam spatiul  ca fiind variabil. Alegem doua dimensiuni, una spatiu si una timp. Doi fotoni se deplaseaza in sensuri opuse. Putem masura clasic corelarea intre coordonata spatiu si cea timp. Dar produsul celor doua nu iese bine. Daca luam un foton ca referinta, ar trebui sa obtinem un produs dublu ca valoare (dt*dx+dt*dx). Dar el se pastreaza, indiferent de punctul de referinta. Asadar, ar trebui sa mai exista o dimensiune virtuala care introdusa in analiza sa ofere un produs dublu al variatiilor.

Cumva Einstein a trecut peste acest obstacol de ratiune, eu nu am reusit inca sa trec.

#51
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Ai sa razi, dar sunt pareri impartite. Unii spun ca de fapt nu si-ar fi dat seama la modul cel mai limpede, ci el ar fi luat de buna ideea ca viteza luminii este constanta. Adica, el a gandit nonconformist si a plecat in sens invers cu rationarea. A facut axioma din c=const si a cautat sa vada ce reiese din acest lucru, ce se modifica. A adaptat practic ecuatiile miscarii astfel incat sa se "pupe" cu c=const. Unde mai pui ca am mai auzit o varianta, cum ca de fapt nevasta-sa i-ar fi sugerat abordarea asta :D. Tipa era si ea fiziciana, dar statea mult mai bine la aparatul matematic fata de el.

#52
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostBean, on Jan 30 2008, 13:38, said:

Ai sa razi, dar sunt pareri impartite. Unii spun ca de fapt nu si-ar fi dat seama la modul cel mai limpede, ci el ar fi luat de buna ideea ca viteza luminii este constanta. Adica, el a gandit nonconformist si a plecat in sens invers cu rationarea. A facut axioma din c=const si a cautat sa vada ce reiese din acest lucru, ce se modifica. A adaptat practic ecuatiile miscarii astfel incat sa se "pupe" cu c=const. Unde mai pui ca am mai auzit o varianta, cum ca de fapt nevasta-sa i-ar fi sugerat abordarea asta :D. Tipa era si ea fiziciana, dar statea mult mai bine la aparatul matematic fata de el.

c constant, rezulta E sau m variabile in functie de SR.

Are alta energie fotonul care se departeaza in sens invers de alt foton, cand acel foton este SR?

Are alta masa fotonul care se deplaseaza in sens invers de alt foton? As recunoaste afinitatea mea de a corela impulsul cu masa, se ciocnesc doua corpuri incidente e energie mai mare decat daca ar sta unul sau ambele pe loc.

#53
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
explicați-mi ce motive aveți ca să legați un SR de foton? există vreo experiență fizică care să contrazică postulatul constanței vitezei luminii în vid?

#54
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postgigel de hohențolărn, on Jan 30 2008, 16:30, said:

explicați-mi ce motive aveți ca să legați un SR de foton? există vreo experiență fizică care să contrazică postulatul constanței vitezei luminii în vid?

v= d/t

Pentru un SR static, un corp are v = d/t, pentru ca parcurge distanta d in timpul t.
Pentru un SR aflat pe alt corp, care se departeaza diametral opus de corpul studiat, avem v=2d/t, pentru ca se parcurge dublul distantei.

Ce se intampla cu doi fotoni care se departeaza? Au viteza intre ei de c/2 sau 2c? Pentru ca evident parcurg distanta d in jumatate din timp, sau dublul distantei in acelasi timp.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate