Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Coeficientul de dilatare-spatio temporala?

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#199
Anamaria07

Anamaria07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 27.03.2005

View Postm3th0dman, on Mar 1 2008, 18:48, said:

Corect .
N-ai cum să "dai la o parte"!
Bine ca imi da cineva dreptate.
Daca nu stim nu inseamna ca nu se poate. Atunci cum s-a facut teleportarea particulei.
Si totusi se poate. Sunt convinsa.
B)

#200
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostAnamaria07, on Mar 2 2008, 14:16, said:

Bine ca imi da cineva dreptate.
Daca nu stim nu inseamna ca nu se poate. Atunci cum s-a facut teleportarea particulei.
Si totusi se poate. Sunt convinsa.
N-am auzit de teleportare de particule până acum.
În teleportarea cuantică, dacă la asta te referi, este vorba de teleportarea de informație doar, fără să fie teleportate particule sau energie.

#201
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmrproper, on Feb 7 2008, 18:52, said:

In exemplul tau, x(n) tinde spre 1, si este mai mic ca 1. Nu incerca sa dai o fractie subunitara ca exemplu cand vorbim de spatiu, ai putea sa folosesti acel exemplu pentru materia din spatiu, dar nu si pentru insasi spatiul. Contra-argument incorect.

Si inca ceva, numarul de termeni din x(n) creste pana la infinit.
Da, tocmai ca numarul de termeni din x(n) creste pana la infinit, insa x(n) este limitat. Poti sa mergi oricat cu n, nu te vei lovi de un "perete" dincolo de care sa nu poti trece, insa niciodata nu vei trece de 1. Nu inteleg de ce consideri contra-argumentul incorect? Tu ai spus ca:

Quote

dat fiind ca prin inductie, spatiul poate avea dimensiunea n+1 pentru n, deducem ca spatiul se mareste la infinit

Si eu ti-am dat un contraexemplu matematic ce invalideaza afirmatia asta. Contraexemplul nu afirma nimic in legatura cu natura spatiului, doar invalideaza rationamentul tau.

#202
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postandrei_0, on Mar 2 2008, 22:09, said:

Da, tocmai ca numarul de termeni din x(n) creste pana la infinit, insa x(n) este limitat. Poti sa mergi oricat cu n, nu te vei lovi de un "perete" dincolo de care sa nu poti trece, insa niciodata nu vei trece de 1. Nu inteleg de ce consideri contra-argumentul incorect?

Pot si eu sa merg oricat la n, si x(n) nu este limitat, pentru ca nu voi ajunge la perete (adica pozitia 1.00) niciodata. Cum este limitat x(n)? Care este limita la care se opreste? 1? Asa spun ca si n e limitat la infinit. E vreo diferenta intre teoretic si practic intre cele doua limite?

View Postandrei_0, on Mar 2 2008, 22:09, said:

Si eu ti-am dat un contraexemplu matematic ce invalideaza afirmatia asta. Contraexemplul nu afirma nimic in legatura cu natura spatiului, doar invalideaza rationamentul tau.

Si eu nu sunt convins de contraexemplu, as dori un altul.

#203
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmrproper, on Mar 3 2008, 00:17, said:

Pot si eu sa merg oricat la n, si x(n) nu este limitat, pentru ca nu voi ajunge la perete (adica pozitia 1.00) niciodata. Cum este limitat x(n)? Care este limita la care se opreste? 1? Asa spun ca si n e limitat la infinit. E vreo diferenta intre teoretic si practic intre cele doua limite?
Pai eu asta incerc sa-ti explic, ca nu e nevoie de o "bariera" de care sa te lovesti la un moment dat si sa zici: "am ajuns!" ca sa vorbim de limita. Oricand poti sa mai faci un pas, insa oricat te-ai stradui nu vei trece niciodata de 1. Pentru un observator exterior vei fi "inchis" in acest univers unidimensional. Dar chiar si tu, ca ipotetic locuitor al unui astfel de univers poti sa-ti dai seama de asta descoperind legea care il guverneaza si calculand unde este aceasta limita pe care nu o poti atinge dar de care te poti apropia oricat de mult. Tu n-ai studiat la liceu "limite de siruri"?

Diferenta intre 1 si infinit e chiar una practica: 1 e masurabil si comparabil cu alte valori, infinitul nu.

#204
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postandrei_0, on Mar 3 2008, 00:50, said:

Diferenta intre 1 si infinit e chiar una practica: 1 e masurabil si comparabil cu alte valori, infinitul nu.

Doar pentru tine ca esti in afara. Pentru ala inchis in universul "unidimensional", infinitul lui este reprezentat de cifra 1. Care nu stie unde se afla exact, sau cat de aproape este de ea, dar pe care nu o va atinge niciodata.

Daca luam materia din univers = 1 intreg, vom incerca sa inregistram si sa numaram fiecare particula, insa imediat inainte de a ajunge sa inregistram chiar si ultima particula, altele se vor transforma, poate chiar in dispozitivul de masurare, ramanand ceva neacoperit.

Eu inteleg perfect ce zici, dar incerc sa imi mut cadrul de referinta in universul presupus.

Nu stiu care este rezultatul acestor exercitii mintale, referitor la topicul pe care il discutam. Chiar sunt curios, daca "textila" Universului se intinde in toate directiile, cu noi in ea, inclusiv cu limitele de transmitere a informatiei si interactiunilor ©, ne putem da seama? Ar avea un efect in sine, sau la anumite momente in evolutia intinderii?

#205
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmrproper, on Mar 3 2008, 03:02, said:

Doar pentru tine ca esti in afara. Pentru ala inchis in universul "unidimensional", infinitul lui este reprezentat de cifra 1. Care nu stie unde se afla exact, sau cat de aproape este de ea, dar pe care nu o va atinge niciodata.
Nu-i chiar asa. Ala inchis in acest univers poate afla cat e 0.5 si poate sa isi imagineze ca 1 e de doua ori mai mare. Tabla inmultirii nu se schimba odata cu metrica acelui univers.

#206
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postandrei_0, on Mar 3 2008, 15:39, said:

Nu-i chiar asa. Ala inchis in acest univers poate afla cat e 0.5 si poate sa isi imagineze ca 1 e de doua ori mai mare. Tabla inmultirii nu se schimba odata cu metrica acelui univers.

Progresia de la 0.5 la 1 este una neliniara (logaritmica de exemplu).

Noi suntem in Universul nostru cvadrimensional. Putem sa ajungem la limita vitezei luminii? NU. Efortul necesar de la 0.95 la 0.96, poate fi la fel de mare ca cel de la 0.5 la 0.95.

Si ca si contraexemplu, noi nu putem ajunge la marginea universului, pentru ca nu putem depasi viteza luminii, vom fi in cel mai bun caz, cea mai departata forma de materie de la marginea lui, radiatiile fiind si mai indepartate.

#207
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmrproper, on Mar 3 2008, 16:43, said:

Noi suntem in Universul nostru cvadrimensional. Putem sa ajungem la limita vitezei luminii? NU. Efortul necesar de la 0.95 la 0.96, poate fi la fel de mare ca cel de la 0.5 la 0.95.
Corect, dar nu spunem ca viteza luminii e infinita, ba chiar am masurat-o si i-am dat o valoare exacta. Viteza luminii e doar o valoare, nu cuantifica per se efortul necesar pentru a o atinge.

#208
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postandrei_0, on Mar 3 2008, 16:01, said:

Corect, dar nu spunem ca viteza luminii e infinita, ba chiar am masurat-o si i-am dat o valoare exacta. Viteza luminii e doar o valoare, nu cuantifica per se efortul necesar pentru a o atinge.

Corect, dar pentru fiecare al x-lea efort suplimentar castigam doar 1/x din viteza necesara pentru atingerea vitezei luminii.

Practic avem doua lucruri aici
- cu fiecare efort suplimentar, rezultatul este tangibil si mai mare decat 0.
- nu vom ajunge la 100.00% din viteza luminii niciodata, oricat efort am depune.

#209
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmrproper, on Mar 3 2008, 17:04, said:

Corect, dar pentru fiecare al x-lea efort suplimentar castigam doar 1/x din viteza necesara pentru atingerea vitezei luminii.

Practic avem doua lucruri aici
- cu fiecare efort suplimentar, rezultatul este tangibil si mai mare decat 0.
- nu vom ajunge la 100.00% din viteza luminii niciodata, oricat efort am depune.
Da, dar repet, asta nu inseamna ca viteza luminii e infinita. La fel e posibil ca universul sa aiba o dimenisiune finita, insa noi sa n-o putem atinge.

#210
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postandrei_0, on Mar 3 2008, 16:14, said:

Da, dar repet, asta nu inseamna ca viteza luminii e infinita. La fel e posibil ca universul sa aiba o dimenisiune finita, insa noi sa n-o putem atinge.

Finit dupa conceptia mea inseamna masurabil (cuantificabil, determinabil). Putem masura Universul? Are el o dimensiune finita? Evident nu o vom putea atinge. Cum ne dam seama ce se intampla cu Universul, daca nu stim cat este de mare?

#211
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postmrproper, on Mar 3 2008, 17:37, said:

Finit dupa conceptia mea inseamna masurabil (cuantificabil, determinabil). Putem masura Universul? Are el o dimensiune finita? Evident nu o vom putea atinge. Cum ne dam seama ce se intampla cu Universul, daca nu stim cat este de mare?
Putem masura Universul in masura in care este finit. Faptul ca deocamdata nu stim cat e de mare nu inseamna ca e infinit. De asemenea, afirmatia "expansiunea universului" implica faptul ca acesta are o limita la un moment dat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate