Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

mansarda din OSB

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
pska

pska

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.11.2007
O mansarda executata de niste mesteri nu prea priceputi, are pereti verticali  tip  sandvici (de la interior spre exterior - panou OSB 10 mm, folie de vapori, vata minerala de 50 mm, panou OSB 10 mm) apoi urmeaza pereti oblici, conform sarpantei acoperisului (panou OSB 10 peste capriori, folie antivapori, vata minerala de 50,  numai intre capriori, panou OSB 10, folie anticondens, sipci de montaj, tigla de tabla tip Lindab) si tavanul orizontal (panou OSB, vata minerala de 50 mm fara folie si atât).  Intre tavanul peste care este vata minerala  si coama acoperișului este aer (adica restul podului care este inchis la capete spre exterior  cu panouri triunghiulare de OSB.
Intre peretii verticali si restul acoperisului sunt 2 zone  de pod laterale care au usi de acces la exterior in capat.

Izolarea este insuficienta si as dori cateva sfaturi pentru a imbunatati situatia existenta.

Ideea mea este să montez la interior peste peretii din OSB,  lambriu de lemn, care arata bine si ca finisaj interior. Intre OSB si lambriu pot adauga inca un strat de vata minerala de 50 cu folie spre interior.

La tavan as adăuga peste OSB spre pod, un strat de polistiren expandat de 50 mm, in locul vatei actuale.
De asemenea, la peretii verticali as putea adauga peste OSB -ul exterior al peretelui sandvici un strat de  polistiren expandat de 50 mm ?

Astept părerile dvs. si va multumesc anticipat

#2
spiridon

spiridon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.02.2007
Am avut o problema asemantoare, dar doar cu o camera. Cumpara-ti un aparat de masura universal care masoara si temperatura (~400k) sau imprumuta-l de la un prieten. Masoara temperatura peretilor, s-ar putea sa trebuiasca izolat numai tavanul, sau anumiti pereti...
Nu cred ca problema e atit de grava incit sa trebuiasca o izolare si pe afara si pe dinauntru ! Mai degraba as crede ca ar trebui izolat podul ff bine ("adica restul podului care este inchis la capete spre exterior cu panouri triunghiulare de OSB") si peretii laterali cu usile de vizitare dintre acoperis si peretii propriuzisi ai apartamentului.
Cred ca 50 mm polistiren prin afara peretilor e ok, eventual poti pune 100 la tavan.
Succes !

#3
pska

pska

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.11.2007

View Postspiridon, on Dec 11 2007, 21:58, said:

Am avut o problema asemantoare, dar doar cu o camera. Cumpara-ti un aparat de masura universal care masoara si temperatura (~400k) sau imprumuta-l de la un prieten. Masoara temperatura peretilor, s-ar putea sa trebuiasca izolat numai tavanul, sau anumiti pereti...
Nu cred ca problema e atit de grava incit sa trebuiasca o izolare si pe afara si pe dinauntru ! Mai degraba as crede ca ar trebui izolat podul ff bine ("adica restul podului care este inchis la capete spre exterior cu panouri triunghiulare de OSB") si peretii laterali cu usile de vizitare dintre acoperis si peretii propriuzisi ai apartamentului.
Cred ca 50 mm polistiren prin afara peretilor e ok, eventual poti pune 100 la tavan.
Succes !


Multumesc pentru raspuns,
Buna idee cu masuratul temperaturii peretelui. La peretii cu temperatura cea mai scazuta (acuma iarna) ar merge izolare pe exterior si pe interior, iar la cei cu temperatura cea mai ridicata ar ramane numai izolarea interioara.
Dvs. ce ati folosit cand v-ati rezolvat problema  vata minerala pe interior sau polistiren pe exterior?

#4
fantanailie

fantanailie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2011
au gresit cu vata eu ti as fi recomandat vata bazaltica minim 10 cm pereti si 15 cm la tavane

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate