Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Zid caramida de sticla la baie

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

 Astra_rullz, on Nov 23 2007, 18:04, said:

Multam mult...exact asa am procedat si eu...mai putin cu armarea.....rusine sa-mi fie mai ales ca sunt structurist....imi dau cu firma-n cap.
Io-s ca si copii aia mici...mi-am luat jucarie si abia astept sa ma joc cu ea. Nu m-am interesat cum se face. Am zis ca-s io destept a intotdeauna. Na ca m-am tepuit de data asta. Las ca aduc un bolovan sa stea sa le curete pe fiecare in parte.
Offff...am crezut ca se mai poate face ceva.
Daca folosesc CM11 are ceva?
Ba al naiba da ce usor pare in poze...in realitate e chinu dracu...creca pui un rand...astepti 2 ore ...alt rand ca se misca ca naiba si apoi incepi sa le asezi si pe alea de la baza.
M-ati convins sa-l dau jos.....stiam in proportie de 80% dar speram un miracol sa-l salvez......
Respect si multam mult tuturor :peacefingers:

N-are nimic, eu am folosit CM11 si e ..... beton.
Apropo de armatura. Foloseste OB 10.

Edited by liviu_np, 25 November 2007 - 21:30.


#20
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007
....groaznic...am ras de ma durut burta cand am citit treaba asta cu caramida de sticla...drept e ca plangi langa ea pana o montezi....dar se rezolva cu armatura...un OB37 fi 8 e suficient...si multa rabdare si tutun...oricum zidul trebuie demolat..ri reluata intreaga operatiune...succes

#21
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,537
  • Înscris: 10.05.2007
OK...thx....i guess... :confuzzled:
Ma dor mainile numai gandindu-ma sa le dau jos. Si le pusesem de ziua mea ca n-aveam stare....
Stiu eu ca e de la adezivul ala de kkt ca era expirat. o sa le dau alora de la praktiker cu el in cap.
sau imi da nevasta una pe cocoasa si ii dau in judecata ca mi-a cazut zidul in cap din cauza lor :lol: .
ma bucur ca va amuz cu demolarea si redemolarea apartamentului meu. cred ca data asta le bag dibluri mama lor de caramizi.

#22
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
ohoo, te înțeleg prea bine cum vine treaba cu n-aveai stare. șunt din același aluat. când imi cășună să fac câte ceva și nu am totul la îndemână, mă agit, insist, ca până la urmă s-o zmântânesc.

ultima oară luasem un aparat photo fără încărcător. și cum cu baterii nu puteam face prea mare lucru am împrovizat un încărcător de la o sursă de alimentare variabilă. însă am supratensionat până mi-a explodat în mână de-am și tras o spaimă.
Și-ar mai fii o grămadă de împrejurări caremaidecare, de-am ajuns să le consider o dimensiune comună mie.
B)

#23
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
zilele astea ma apuc sa fac o fereastra din caramizi de sticla (3coloanex10randuri) ca nu mai nu tresc speranta la temperaturi peste 10grade...si ma plictisesc rau (si expira si adezivul daca ma mai gandesc mult)

urati-mi succes  :lol:

ps : daca merge ....urmeaza inca 2 ferestre cu cate 20 caramizi fiecare  (sunt la 1 m de limita de proprietate)  :evillook:  (ce nebun sunt)

#24
mihaigala

mihaigala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2008
Salut
Va propun un nou sistem de asamblare (P.V.C. , LEMN SI ALUMINIU) a caramizilor de sticla.
Fara site-uri externe

Attached Files


Edited by Astra_rullz, 30 January 2008 - 22:31.


#25
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,537
  • Înscris: 10.05.2007
Am rezolvat problema, i-am dat 2 caramizi infundate sus intre ultima si tavan si cm9 intre rigips si o latura a peretelui. Sper doar sa nu alunec prin dus si sa ma sprijin prea tare in el :lol: .
Mihai te sfatuiesc sa-ti faci reclama cu o fatada mai frumoasa. Aia e batai de joc, strica tot aspectul si saracele tale caramizi nu mai ies cu nimic in evidenta. Sistemul e smecher foc. Trebuia sa te gandesti ca o sa am nevoie si sa postezi mai devreme,, inainte sa le pun :angry:

#26
mihaigala

mihaigala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.01.2008
Multumesc de sfaturi.
Drept urmare o sa postez opere de arta.

Attached Files



#27
ghita3us

ghita3us

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2010
am vazut ca  ai terminat  si  acum  esti  fericit  ma  refer  la  zidu  de nevada  deci  in  zid  se  pun fier beton  de  4  sau  de  6  diametru  pe  lungimea  zidului  fieru  este  legat  de  perete  adica  in  perete  sant  prinse  niste  cupoane  de  8 cm  in  zid  si  8-10  afara  de  acestea  este  legat  fieru  beton  care  cuprinde  toata  portiunea  zidului  . Fierul  beton  se  pune  la  3  randuri  sau   cel  putin  la  4  . Mortaru  daca il  cunperi  si  e  slab  sau  e  trecut  de  garantia  data  de  firma  producatoare  cunpara  si  u  niste  ciment  alb  6-7  kg  la  un  sac  de  25  si  e  ok  se  intareste  bine  . Daca  vrei  sa  se  usuce  bine  pai  atunci  nu  fa  baie  in  ultimele  48  de  ore  dute  la  ai  tai  sau  la  baia  comunala  ......................   Caramizile  alea  nu  prea  au  cum  sa  cada  numai  daca  nu  respecti  niste  reguli  foarte  sinple  ca  alea  de  mai  sus  .  Ce sa  zic  daca  vine  un  mester  sa  iti  faca  ceva  pai  spunei  si  u  sa  iti  arate  o  diploma  sau  sa  iti  arate  o  lucrare  de  a  lui  sa  iti  dai  seama  ce  om  e  ca  treburile  astea  se  observa  .

Eu  am  acum  sa  fac  tot  asa  ca  tine  un  zid  de  3  metri  pe  2,4  inaltime  si  o  sa  fac  asa  cum  am  zis  mai sau  o  sa  iti  spun  daca  dau  de  o  problema  ciar  daca  sant  putine  sanse  daca  o  sa  iasa  ceva  prost  iti  trimit  prin  posta  o  sticla  de  vin .

#28
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,537
  • Înscris: 10.05.2007
Am facut deja vreo 600 de dusuri in el si n-a picat nici pana acum.
Dar tot stau cu frica  :lol:
L-am refacut ca la carte, adica i-am proptit 2 caramizi sus si acum sta teapan.
Sper sa ma mut pana la primul cutremur :D Oricum, cascheta de santier e la indemana.
Drept urmare, buna experienta, inca o chestie pe care o bifez pe lista "ce n-am sa mai fac niciodata".
Apropo, ce ti-a venit sa invii topicul dupa 2 ani? Chiar trebuia sa-mi aduc aminte?

#29
nt15bax

nt15bax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 07.03.2010
Am gasit ceva ce te poate interesa...daca nu pe tine ,vazand ca te-ai descurcat ca un baiat mare ...pe altii ce trebuie sa se apuce de pus caramizi de sticla.

http://www.vetro-dec...ecn_istal_v.pdf


Sper sa ramana pe forum...nu e publicitate ,nu contine nume de firme prod. ci doar explicatii f.f.f. EXACTE la montaj in diferite forme + solutii tehnice.
  Si eu am un zid de facut ,curb si nimeni nu a stiut sa ma ajute cu explicatii.

Edited by nt15bax, 21 March 2010 - 20:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate