Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Zid caramida de sticla la baie

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Spre rusinea mea de constructor a o dilema chiar acasa :lol: . Vorba aia cizmarul umbla descult.
Am refacut un zid de caramida de sticla de vreo 2-3 ori pana mi-a iesit bine. Spre stupefactia mea, cand am revenit la o saptamana in apartament am verificat (defect de meserie) rezistenta zidului. l-am balanganit putin si de la al 3-lea rand s-a rupt pur si simplu.
el sta acum in virtuta inertiei insa e cam periculos deoarece e zidul de la dus si cineva se va sprijini de el.
am 1 cm intre zid si rigips deci mai merge bagat maclavait acolo inclusiv sus. dar oare e bine?
nush ce naiba sa mai fac. nu l-as da jos ca asa greu l-am pus si sa il desfac, sa spal caramida cu caramida e nasol de tot.
faza e ca m-am uitat pe sac si e expirat de un an, l-am luat de la prakiker. acum vedeti ca au ramas "muci" pe marginile caramizilor, si sunt tare sfaramicioase.
Mor daca trebuie sa-l dau jos dar mi-e frica ca pica naiba pe mine.
am sfatuit destul , e randul meu sa primesc si eu ceva inapoi.
Ciuz :peacefingers:

Edited by Astra_rullz, 21 November 2007 - 22:56.


#2
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
rullz-ule, te-amprins neicușorule.  :lol: ți-a venit rândul.  :D

ca să ai spor, convoci un forumist, din cei pe care i-ai tot sfătuit, că doar nu degeaba ți-ai răcit gura/scrisul pe aici. a venit vremea decontului. apelează cu încredere. împreună dați frumușel și pe îndelete zidul jos, curățați cărămizile de material. între timp, cumpărați un sac de adeziv de cea mai bună calitate.
destructuratul și curățatul vă vor umple de insatisfacție, dar odată realizat și cu încălzirea făcută, nu mai rămâne decât de refăcut peretele.
veți avea spor pe măsură ce înaintați.

ca indicații  B) : clădiți-verificați cu bolobocul, clădiți-verificați, în-permanență.

Spor la tb,
euri :OK:

#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
aaaaaaaaaaaaaaaaa nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu shit! :cursing:  :puke:  :death:

#4
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 06.12.2006
Parca se pun niste fire metalice(OB) in rosturile de adeziv,care ar trebui sa fie solidarizate cu zidul adiacent.Probabil ca ar fi bune niste agrafe si pe rosturile verticale.

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Stiu man, n-am pus sincer ca n-am stiut. Eu nu-s expert in finisaje. Las pe altii sa faca ce stiu ei mai bine. Am aflat si eu dupa aia  dar problema nu e asta, faza e ca e tare sfaramicios adezivul ala de 2 lei.
Pe bune mi-e frica sa stau si pe WC ca mi-e ca-mi cade in cap. Offffffffffffffffff. Ma prinde Pastele cu apartamentul numa tencuit si pe alocuri gletuit. :death: . Noroc ca vin o data pe saptamana.

#6
Scumpicuta

Scumpicuta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.10.2007
LIpeste-le cu Poxipol.

#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
mda.....buna idee...si sa port cascheta de miner cand fac baie nu?

#8
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
eiiii, Meseria salvează România!
adezivul era OK. toți sunt sfărâmicioși. încearcă de curiozitate să vezi că așa este. aceasta cu atât mai mult este de constatat la ceea ce ai cuprin între degete, adică la surplusul de pe suprafața netedă a cărămitilor. până și la chitul de rosturi se întâmplă așa, adică la cel care întărit se face os. este sfărâmicios mai ales în prima fază și cu precădere pe suprafețele emailate sau sticlă.

Te rog să-mi dai voie să opinez asupra a ceea ce aveai de făcut.
puneai și accesoriile, chiar dacă la prima judecare au fost lipsite de sens. apoi lăsai să tragă, să se zvinte. Nu atingeai prea curând. Și la dentist spune 2orenumănâncinubei.  :lol:

totuși formiștii sfatuiți de Astra șunt așteptați la vorbitor.
Tot eu,
euri :rolleyes:

Edited by euribiontuL, 23 November 2007 - 00:11.


#9
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
eu am montat vreo 9 caramizi de sticla la 2-3grade celsius.........s-a intarit adezivul dupa o saptamana   :lol:  
(dar nu ma inping in el acum....mai pe la primavara...... :ermm:  )

am stagnat cu mestereala ca am de pus 3 coloane cu cate 10 caramizi pe verticala la casa scarii...si chiar ca trebuie legate cu zidaria

oricum solutia cu  superglue pe caramizi si distantieri nu e rea deloc

@astra_rullz : ai incercat cumva sa usuci cu feonul adezivul?  (ca adezivul se foloseste la minim 5grade ...dar mai are si un maxim )

#10
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
maximul de gr.C nu cred că este specificat. chiar el își cere: dacă devine prea vâscos și impropriu unei modelări corespunzătoare, se adaugă apă. sigur este însă ceva de genul a se feri de acțiunea directă a razelor solare,
căci face fisuri.
ca specificații mai are:
respectarea timpului de maturare, adică de când este mixat cu apă până la aplicare.
locul unde urmează să se aplice tb amorsat în prealabil.
tb realizată priza în cât mai multe locuri, atât pe laterale cât mai ales sus, cu rol de centură.
nu prea îmi dau seama cum vine acolo tb. totuși, pe laterale umplut cu spumă poliuretanică după ce în prealabil au fost montate niște bride țepene care să între în rosturile cărămizilor. apoi spuma tăiată la nivel, siliconată în porțiunile cu potențială umezeală excesivă, apoi un strat de chit, aplicat fără economie. totul frumos prelucrat.

mă gândesc cum ar fi fost dacă termenul de gar. era în parametrii. unde și cum s-ar mai fi interpretat eroarea?
ce zici Astra, te-am convins, mă angajezi?  :naughty:


maaaaam, ce  :coolspeak:  e să dai sfaturi, mai ales când ești alături de domeniu! înțeleg de ce unii (pers de față se exclud) și-au făcut o preocupare de căpătâi din asta. e nărav greu. și tentația M.

Edited by euribiontuL, 23 November 2007 - 10:10.


#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
parerea mea este ca zidul ala arata absolut oribil. darima-l, da componentele unui dusman si fa unu placut vederii :D

#12
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
oauuu! oaspeți de onoare!

pt exact aceiași situația eu am optat pt un perete cu glisante. fac pariu că implementată varianta, te-ar fi dus mai ieftin.
în + de asta
la nivelul gresiei, prin montarea șinei glisante, ai fi realizat o separație clară a ariei de duș.
în cazul tău mergeau fix două panouri care în caz de ușă trasă s-ar fii suprapus exact cât lățimea peretelui ce deja îl ai.
rama din aluminiu, iar în interiorul canatului mobil, sticlă mată sau cu ornament. sau panel opac un canat din cele două, de ex la cel curent, pt ușurință în manipulare.

mi-am făcut însă un obicei din a respecta dorințele, preferințele beneficiarilor. așa încăt, dacă el a optat pt cărămizi înseamnă că-i plac. deci ce-ar fi de făcut cât mai bine cu această variantă.  :OK:

#13
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Io vreau bule.... :cursing: ....am aplica cu bule albastre....capacul d wc cu bule albastre si-mi plac bulele albastre.
Zidul ar arata super daca ar fi curatat si pus chit albastru azur. Insa cine dracu are curaj sa mai puna mana pe el?
Eu l-am facut su l-am incercat dupa o saptamana. nu s-a atins nimeni de el. pur si simplu cand l-am testat am observat ca se misca.....n-a facut priza cum trebuie la al treilea rand. chiar am niste moment...ii pun si sa vedem data viitoare daca mai face figuri.
oricum mai bine ii puneam cm11 decat porcaria aia de adeziv de caramizi de sticla.

#14
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
http://www.eurosyner...i_verticale.php
http://www.eurosyner...cla/block_lock/

#15
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Multam mult...exact asa am procedat si eu...mai putin cu armarea.....rusine sa-mi fie mai ales ca sunt structurist....imi dau cu firma-n cap.
Io-s ca si copii aia mici...mi-am luat jucarie si abia astept sa ma joc cu ea. Nu m-am interesat cum se face. Am zis ca-s io destept a intotdeauna. Na ca m-am tepuit de data asta. Las ca aduc un bolovan sa stea sa le curete pe fiecare in parte.
Offff...am crezut ca se mai poate face ceva.
Daca folosesc CM11 are ceva?
Ba al naiba da ce usor pare in poze...in realitate e chinu dracu...creca pui un rand...astepti 2 ore ...alt rand ca se misca ca naiba si apoi incepi sa le asezi si pe alea de la baza.
M-ati convins sa-l dau jos.....stiam in proportie de 80% dar speram un miracol sa-l salvez......
Respect si multam mult tuturor :peacefingers:

#16
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
hai sa-ti zic cum am facut eu.....m-am asigurat ca sunt la boloboc...........si le-am fixat cu superglue ...dupa care am adaugat adeziv  :)  

m-am chinuit ceva sa bag adezivul...probabil ca daca aveam gletiera de cauciuc  imi era mai usor

Edited by alexp79, 24 November 2007 - 00:40.


#17
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
ce-ai ba? sti ca e smechera ideea? si asa distantierii aia erau de 3 lei. nici nu se fixau bine pe caramida.
taci ca incerc faza e tare rau. ms pt tip.

#18
alexp79

alexp79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 14.03.2007
incearc-o ca merge sigur

si apoi aia sunt distantieri nu fixatori  :lol:  ...(costa o groaza de bani)  -> vezi ca merg folositi bucatele (faci din 1  5 distantieri) . .ca sa faci economie ...si ii folosesti doar ca sa ai rosturile egale -> solidarizarea o faci cu superglue(vezi sa nu pui pe partile vizibile)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate