Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Islamul īn Romānia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
240 replies to this topic

#1
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Islamul cāstiga adepti dintre oamenii fara repere, datorita:

-melodicitatii muzicii din orientul apropiat

-atractiei spre original si insolit a tinerilor

-frica superstitioasa si prostia celor care nu īnteleg ca dracii pot crea sisteme religioase credibile




Datorita acestor factori, si īn Romānia zeci, poate sute de romāni s-au convertit la islam. Urmatorul filmulet īi prezinta pe acesti romāni (deci nu e vorba de musulmanii din comunitatea turco-tara):


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QhBijbcxm10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Nov 18 2007, 19:21, said:

-frica superstitioasa si prostia celor care nu īnteleg ca dracii pot crea sisteme religioase credibile
Sa inteleg ca, in extremismul tau, il asemeni pe Mahomed cu un drac?
Te intreb inca o data.... chiar vrei sa stai pe bara pentru extremism? La urmatorul post de acest gen iei suspend.

Edited by Megara, 18 November 2007 - 19:29.


#3
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostMegara, on Nov 18 2007, 19:27, said:

Sa inteleg ca, in extremismul tau, il asemeni pe Mahomed cu un drac?
Te intreb inca o data.... chiar vrei sa stai pe bara pentru extremism? La urmatorul post de acest gen iei suspend.

Mahomed a fost om dar experientele (asa zisele viziuni) lui corespund perfect cu ceea ce Sfintii Parinti numeau īnselaciuni dracesti:


http://www.sfaturior...o/pateric/7.htm

Edited by Ramunc, 18 November 2007 - 19:37.


#4
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Nov 18 2007, 19:35, said:

Mahomed a fost om dar halucinatiile lui corespund perfect cu ceea ce Sfintii Parinti numeau īnselaciuni dracesti.
Parca spuneai ca si Sfintii Parinti se pot insela? Acu iei de bun tot ce spun Sfintii Parinti sau numai ce iti convine tie din ceea ce spun ei?

#5
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostMegara, on Nov 18 2007, 19:36, said:

Parca spuneai ca si Sfintii Parinti se pot insela? Acu iei de bun tot ce spun Sfintii Parinti sau numai ce iti convine tie din ceea ce spun ei?


Bineīnteles ca se pot īnsela.

Cānd am zis ca dracii pot simula sisteme religioase credibile, aceasta afirmatie e logica, se sustine singura.


Cānd am adus parerea parintilor am facut-o pentru ca ideile lor constituie o explicatie deja formulata despre falsele minuni si aparitii.

#6
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Nov 18 2007, 19:41, said:

Cānd am adus parerea parintilor am facut-o pentru ca ideile lor constituie o explicatie deja formulata despre falsele minuni si aparitii.
O explicatie care poate fi falsa dupa cum tu insusi ai afirmat.

#7
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostMegara, on Nov 18 2007, 19:44, said:

O explicatie care poate fi falsa dupa cum tu insusi ai afirmat.


Din punct de vedere speculativ, da.

Din punct de vedere practic, īntre a crede ca aceste aparitii sunt divine si a crede ca ele sunt diavolesti, eu zic ca e mai de bun simt a doua varianta.

#8
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Nov 18 2007, 19:50, said:

Din punct de vedere speculativ, da.

Din punct de vedere practic, īntre a crede ca aceste aparitii sunt divine si a crede ca ele sunt diavolesti, eu zic ca e mai de bun simt a doua varianta.
Pai inseamna ca si speculativa a fost si afirmatia cum ca Petru nu a fost la Roma. Uite cum te calci iarasi pe bocanci. Esti patetic Ramunc... de-a dreptul patetic.  :lol:

#9
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostMegara, on Nov 18 2007, 19:53, said:

Pai inseamna ca si speculativa a fost si afirmatia cum ca Petru nu a fost la Roma. Uite cum te calci iarasi pe bocanci. Esti patetic Ramunc... de-a dreptul patetic.  :lol:

Totul poate fi speculat. Fiecare alege ce vrea.


Dar Intelepciunea a fost gasita dreapta de catre toti fiii ei.  

(Luca 7, 35)

#10
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Nov 18 2007, 19:58, said:

Totul poate fi speculat. Fiecare alege ce vrea.
Bine macar ca recunosti ca faci speculatii... noroc ca nu iti merge si ti se da peste bot de fiecare data.

#11
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostMegara, on Nov 18 2007, 19:59, said:

Bine macar ca recunosti ca faci speculatii... noroc ca nu iti merge si ti se da peste bot de fiecare data.

Nu stiu care e cazul tau, dar eu am gura, nu bot.

#12
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Nov 18 2007, 20:04, said:

Nu stiu care e cazul tau, dar eu am gura, nu bot.
Iti spun eu ca a devenit bot la cat ti s-a umflat din cauza loviturilor primite si aici pe Religie si in Poiana. Ma mir cum de nu ai sesizat pana acu... dar avand in vedere ca ai recunoscut ca esti narcisist, nu ar trebui sa ma mai mir.  :lol:

#13
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostMegara, on Nov 18 2007, 20:08, said:

Iti spun eu ca a devenit bot la cat ti s-a umflat din cauza loviturilor primite si aici pe Religie si in Poiana. Ma mir cum de nu ai sesizat pana acu... dar avand in vedere ca ai recunoscut ca esti narcisist, nu ar trebui sa ma mai mir.  :lol:

Ce īntelegi prin lovituri?

#14
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View PostRamunc, on Nov 18 2007, 19:21, said:

Islamul cāstiga adepti dintre oamenii fara repere, datorita:

-melodicitatii muzicii din orientul apropiat

-atractiei spre original si insolit a tinerilor

-frica superstitioasa si prostia celor care nu īnteleg ca dracii pot crea sisteme religioase credibile

Datorita acestor factori, si īn Romānia zeci, poate sute de romāni s-au convertit la islam. Urmatorul filmulet īi prezinta pe acesti romāni (deci nu e vorba de musulmanii din comunitatea turco-tara):


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QhBijbcxm10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu inteleg care e aluzia la comunitatea turco-tatara.
Argumentele tale sunt puerile...afla ca nu oricine intra in Islam, ci doar cine cauta cu adevarat, ca ei nu sunt siliti sa faca acest lucru...stiu 1 preot, manageri, directori, vreo 3 medici care s-au facut musulmani, asa ca argumentul tau cade.Spre deosebire de unele organizatii care vor sa "crestineze" pe musulmani, ademenindu-i cu mancare, bani, etc, profitand de situatia lor. E vorba nu de turco-tatari, ci de romii turcizati. Cat despre melodicitate, las-o balta. Si originalitate, parca spuneai ca Islamul e copiat?

P.S. nu zeci, cred ca cel putin 5,000...vezi recensamantul  :rolleyes:  Multi si multe in Bucuresti, destui in Timisoara, Cluj, Iasi, Craiova si Constanta. Intr-o saptamana s-au convertit 6, 2 barbati si 4 femei.

#15
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostSelam, on Nov 25 2007, 12:06, said:

1



1
Argumentele tale sunt puerile...afla ca nu oricine intra in Islam, ci doar cine cauta cu adevarat, ca ei nu sunt siliti sa faca acest lucru...stiu 1 preot, manageri, directori, vreo 3 medici care s-au facut musulmani, asa ca argumentul tau cade.


2
Spre deosebire de unele organizatii care vor sa "crestineze" pe musulmani, ademenindu-i cu mancare, bani, etc, profitand de situatia lor. E vorba nu de turco-tatari, ci de romii turcizati. Cat despre melodicitate, las-o balta. Si originalitate, parca spuneai ca Islamul e copiat?

3
P.S. nu zeci, cred ca cel putin 5,000...vezi recensamantul  :rolleyes:  Multi si multe in Bucuresti, destui in Timisoara, Cluj, Iasi, Craiova si Constanta. Intr-o saptamana s-au convertit 6, 2 barbati si 4 femei.




1
De ce cade? Nu pot fi prosti printre respectivele categorii profesionale


2
E copiat, dar unii din cei care vor sa para sic cred ca e ceva original sa te faci musulman.

3
Si mai multi se convertesc la secte pseudo-crestine.

Edited by Ramunc, 25 November 2007 - 15:20.


#16
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Nov 25 2007, 15:19, said:

1
De ce cade? Nu pot fi prosti printre respectivele categorii profesionale
Subscriu... si printre cei care au fost bibliotecari la nu stiu ce universitati de prestigiu sunt destui prosti. Mai rau este cand bibliotecarii prosti se cred destepti si tin cu tot dinadinsul sa-si arate prostia.

#17
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostMegara, on Nov 25 2007, 16:05, said:

Subscriu... si printre cei care au fost bibliotecari la nu stiu ce universitati de prestigiu sunt destui prosti. Mai rau este cand bibliotecarii prosti se cred destepti si tin cu tot dinadinsul sa-si arate prostia.
Te scremi cu disperare sa lovesti, vezi sa nu-ti crape vreo vena de furie.

Toata fraza asta ai pus-o numai ca sa mentionezi ca am fost bibliotecar. Vai de capul tau de amarāta.

Edited by Ramunc, 25 November 2007 - 16:17.


#18
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Nov 25 2007, 16:12, said:

Pentru un prost, oamenii destepti pot parea prosti.
Adevar graiesti... si s-a vazut asta cand ai denigrat mari istorici si oameni de cultura ai Romaniei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate