Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

PROFESSIONAL DJ HEADPHONES

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
s1nn0cence

s1nn0cence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.01.2007
Salut tuturor!

Am deschis un nou topic, deoarece ma adresez unei categorii aparte de casti, cele hi-end, hi-def, dynamic, over-the-head, hi-input headphones.

Cerinte minime:

   - 50mm diaphragm
   - frecventa cel putin 5-30000 Hz
   - power handling min 3000mW
   - sensibilitate undeva pe la 100 dB/mW
   - impedanta min 30 ohmi
   - adaptor jack
   - ROBUSTETE!!!!  (de la cateva utilizari, am reusit sa rup plasticul protector de la o pereche de Sony MDR-V300 pe vremuri)

 Mecanism swivel NU ma intereseaza (chiar sunt de parere ca sunt mai putine sanse sa se rupa/strice daca NU are posiblitatea de-a se roti casca.. deci viata mai lunga)
 Greutatea, la fel, e irelevant pt ce diferente sunt in categoria asta de casti.
 Pretul.. hai sa fie pana-n 200-250USD (pret producator, US ..aici stiu ca-s la dublu/triplu pret cam toate)

Candidati:

  Sony MDR-V700DJ
  Denon DN-HP1000
  Technics RP-DH1200
  Technics RP-DJ1200A
  si Sennheiser HD 555 care, desi NU e professional DJ headphones, parca-mi satisface totusi nevoile

..ma mai gandeam si la Pioneer HDJ-1000, dar am inteles ca se strica relativ repede, din cauza materialelor proaste
 (plasticul).

Vreau pareri si opinii JUSTIFICATE, sper sa fie printre voi cativa care-au avut/folosit asemenea modele.

Multumesc.

le: ..mentionez ca pretul nu e o problema.. chiar daca pretul de producator trece de 250$ in US, cel mai scump model din cele mentionate mai sus l-as achizitiona pana-n 150$ :)
   ah, si.. desi accept propuneri de ALTE modele.. va rog sa fie cam in aceeasi categorie (respectiv nu-mi explicati ce minunate-s Sennheiser-urile HD 650 sau AKG K701 ;))

Edited by s1nn0cence, 09 November 2007 - 19:06.


#2
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Sennheiser HD 555 am eu, parerea mea e ca sunt boxe de casa totusi, si nu cred ca sunt (pe prospect) 5-30000 Hz, mai degraba 18-28000 sau ceva de genul, iar ca putere medie sunt 500mW, tu cred ca ziceai 3000mW putere maxima, oricum, ideea e ca sunt casti deschise, pt dj probabil ca iti trebuie inchise, desi tu stii mai bine

Vezi ca mai e si Audio Technica

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,392
  • Înscris: 08.12.2006

View Posts1nn0cence, on Nov 9 2007, 18:58, said:

............
   ah, si.. desi accept propuneri de ALTE modele.. va rog sa fie cam in aceeasi categorie (respectiv nu-mi explicati ce minunate-s Sennheiser-urile HD 650 sau AKG K701 ;))
Da de AKG K181 am voie să zic? Se încadrează la cerințe, inclusiv la robustețe, zic eu (Made in Austria vs Made in China) :D Nu știu cât de comode o să ți se pară, insă...

#4
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 24.03.2006
Nu prea am ascultat casti pentru DJ-ing. Dar pot sa observ ca ai omis cateva firme cu puternice referitne in domeniul DJ-ing. Audio Technica, Ultrasone sau Stanton.

Despre Technics, Sony si Pioneer vei auzi intotdeauna si lucruri bune si lucruri rele. Sunt producatori de bunuri de larg consum iar lumea nu le acorda intotdeauna increderea necesara. Dar asta nu inseamna ca automat produc obiecte de slaba calitate.

Totusi daca ar fi dupa mine eu as merge pe Sennheiser HD25.

#5
s1nn0cence

s1nn0cence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.01.2007
multumesc de reply-uri..

Tzur, ai dreptate, m-am uitat la specificatiile HD555 si intr-adevar frecventa e intre 15-28.000Hz ..nu stiam in schimb de puterea maxima, si ce aflu ma dezamageste acum :( ..auzisem lucruri bune despre modelul asta

antinari, interesant.. dar de ce nu gasesc product spreadsheet niciunde?

stiu c-am omis si alte nume mari, dar tocmai in ideea c-as avea mai multe reply-uri asa, reviews de la voi.. ultrasone si stanton parca nu-mi inspira incredere, nu stiu prea multe, n-am auzit sa aiba multa lume, sa stiu goods&bads despre produse.. audio technica sunt foarte laudate am observat..  bine, s-or tot impins cativa sa-mi explice ce minunate ar fi skullcandy sau koss :D  :D

am omis sa mentionez de la bun inceput ca voi avea nevoie de casti pt studio monitoring, NU dj-ing.. deci pt uz personal, nu comercial (inca n-o sa ma vedeti la pupitru ;)  ..cel putin nu mixand)

P.S.: HD25 nu-mi plac de nici o culoare, plus ca nu-mi par prea robuste

le: acum vad ca modelul de varf al stanton e dj pro 3000, care, desi arata ok, nu-0mi convin frecventa si impedanta

all in all, HD555 pica.. si ramane sony, denon si tehnics  :)   ..help me choose, people!  christmas is getting closer  (si vor avea nevoie de cel putin o saptamana pt transport!  :D)

Edited by s1nn0cence, 10 November 2007 - 18:25.


#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,392
  • Înscris: 08.12.2006
AKG
Type closed-back, dynamic headphones, supraaural
Efficiency 120 dB/V
Frequency range 5 Hz to 30,000 kHz
Rated impedance 42 ohms
Max. input power 3,500 mW

:wallbash: aș fi jurat că pentru DJ-ing le vrei... în fine...

#7
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 24.03.2006
Amu de ce nu apui asa.
Daca nu-ti trebuiesc pentru DJ-ing, atunci exista modele mult mai liniare.
Technics si Denon sunt percutante, puternice dar nu reale!

Sunt doua modele speciale pentru ce vrei mata. Audio Technica ATH-M40fs si Sennheiser HD 280 Pro. Caz in care as recomanda modelul Audio Technica.

Modelele Stanton sunt folosite de catre Tiesto. Cred ca e un motiv suficient de bun pentru a fi considerate o firma calitativa. :)

#8
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007
http://www.video-s.ro/casti_pro_dj.htm

http://elf.ro/casti/..._250_ii_linear/

Sennheiser HD 250 II Linear


[ http://img67.imageshack.us/img67/7251/keprod04791120011601262sj3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Eu zic sa te inarmezi cu cateva CD-uri si sa te duci la muzica sa asculti - Sennheiser mai multe modele si Audio Technica ATH-M40fs. Mie mi-a placut Audio Technica dar nu-mi statea bine pe cap, dar depinde de persoana, la fel, ce model iti place cum suna e subiectiv si e in fn de genul de muzica. Nu te mai lua dupa specificatii, asculta si alege.

#10
ia_alex

ia_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.12.2005
Salut!
Ai scris la inceput ca vrei casti de dj apoi ca vrei de studio. E o diferenta destul de mare intre ele. Castile care mie imi plac cel mai mult sunt Sony mdr 7506. Spre deosebire de modelul mai vechi (v6) scot sunetul ceva mai plat. Oricum, sunt foarte rezistente. Inca un sfat: de obicei castile din magazine sunt rodate, si la unele modele diferenta intre castile noi si cele rodate este destul de mare, asa ca nu te speria daca suna diferit fata de cele din magazin, intre timp se vor auzi mai bine.

#11
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
De HD 595 ce parere aveti? Mi-as achizitiona o pereche.

#12
s1nn0cence

s1nn0cence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.01.2007
bon, deci.. poate am sa-i dezamagesc pe multi cu alegerea facuta :| ,dar..
hai sa zic c-am luat-o "babeste".. am mers mai mult pe performatne, si-apoi pe design.. (evident, am luat si pretul in calcul) ..si cand sa trag linia, oscilam intre mdr-v700dj si rp-dj1200.. sony-urile cica se rup EXTREM de usor (parerea muultora de pe alte forumuri si review sites), de altfel o chestie pe care-am patit-o acum un an cu mdr-v300 :death:  ..iar cat despre technics.. am fost, le-am vazut, le-am pipait, le-am pus pe urechi.. din muulte perspective sunt PERFECTE, dar.. "a bit" bulky e putin spus..  :(
..asadar, @Tzur, poate te vei bucura sa afli ca mi-am luat sennheiser hd555 pana la urma ..ma multumesc calitativ deocamdata pt monitoring.. si chiar imi place surround-ul ala smecher
@nexland, nu stiu daca merita diferenta de pret, daca-i raportata la ce aduc in plus 595-urile ..faci cum crezi tu ca-i intelept si cum vrea inima :)

..so, din punctul meu de vedere, topicul se poate inchide. multumesc tuturor pt sfaturi/pareri. cheers!  M

#13
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
OK, multumesc, s1nn0cence. Poti sa ne spui la ce pret si de unde le-ai achizitionat?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate