Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

VAS expansiune, deschis sau cu membrana interioara

- - - - -
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#127
iorga_ciprian

iorga_ciprian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2005
Sal,
Centrala Hermann Habitat, creste presiunea pe manometru de la 1.2 pana spre 3 bari. Verificat ventil vas expansiune, iese aer si apa. Concluzie evidenta: membrana sparta. Stiu ca e necesar sa inlocuiesc vasul de expansiune dar pentru ca nu vreau sa dau centrala jos din motive obiective, ma gandesc sa montez un vas nou de expansiune direct pe o teava din circuitul caloriferelor. In principiu ar trebui sa faca acelasi lucru, sa preia excesul de presiune din instalatie. Gresesc undeva? E o solutie ok?

#128
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
In principiu e ok daca nu te deranjeaza prezenta noului vas langa calorifer.

#129
sgeorgescu81

sgeorgescu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.04.2011
Salut,
Am de 2 ani am o pompa submersibila cu vas albastru de 100l, de cateva zile cd dau drumu la apa vine cu intremitente, ba creste ba scade presiunea, iar din zona vasului se aude un scartait cd declanseaza s intra apa in el.

Defapt observ ca parca de cate ori deschid un robinet in casa se aude acel scartait s tot incearca sa bage apa..am crezut ca e d la filtre ca erau neschimbate d 6 luni, dar dupa ce le.am schimbat tot ssa face. Mci


#130
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Posibil sa nu mai ai destul aer in vas, sau sa se fi spart membrana.

Electric cu ce comanzi sumersibila ?

#131
sgeorgescu81

sgeorgescu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.04.2011
Submersibila

#132
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Scuze, ai dreptate, corect se scrie submersibila.
Dar tot nu ai raspuns la intrebare: Electric cu ce comanzi subersibila ?


Doar mi-ai corect greselile mele gramaticale si la intrebari nu vrei sa raspunzi :D. (ciudat, pentru ca eu aveam impresia ca habar nu ai sa scrii romaneste :D)

View Postsgeorgescu81, on 01 noiembrie 2015 - 08:41, said:

Salut,
Am de 2 ani am o pompa submersibila cu vas albastru de 100l, de cateva zile cd dau drumu la apa vine cu intremitente, ba creste ba scade presiunea, iar din zona vasului se aude un scartait cd declanseaza s intra apa in el.

Defapt observ ca parca de cate ori deschid un robinet in casa se aude acel scartait s tot incearca sa bage apa..am crezut ca e d la filtre ca erau neschimbate d 6 luni, dar dupa ce le.am schimbat tot ssa face. Mci


#133
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postflorin71_skoda, on 02 noiembrie 2015 - 23:40, said:

Scuze, ai dreptate, corect se scrie submersibila.
Dar tot nu ai raspuns la intrebare: Electric cu ce comanzi subersibila ?


Doar mi-ai corect greselile mele gramaticale si la intrebari nu vrei sa raspunzi Posted Image. (ciudat, pentru ca eu aveam impresia ca habar nu ai sa scrii romaneste Posted Image)

Scuze, unde se instaleaza vasul de expansiune circuit deschis: pe tur sau retur ? Care este principiul de functionare ? Se poate o schita/diagrama ? Multumesc.

#134
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Buna,

Trebuie sa cumpar un vas de expansiune deschis, cred ca cel de la Dedeman de 28litri. Totusi nu stiu cum functioneaza. Are sistem de umplere automat ca rezervoarele WC ? Cata apa se baga in ele ? Cum ''stie'' sa deverseze surplusul ? Pe de alta parte, nu stiu vreun rezervor WC care sa aiba atatea intrari/iesiri necesare cate vad ca are vasul asta deschis, si sa te apuci sa-i faci tu, e carpeala. Apropo, stie cineva daca asta mentionat http://www.dedeman.r...s-28l/p/2008297 e din plastic ? Racord semnalizare agent termic ma baga in ceata.....
Va multumesc.

Edited by leonardusius, 21 January 2017 - 14:29.


#135
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Ce vrei sa faci cu el? La ce il folosesti?

#136
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1. Se umple manual pana da pe afara.
2. Stie sa deverseze ca... da pe afara.
3. E metalic.

Edited by pasilla, 21 January 2017 - 14:30.


#137
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Rezervorul de WC-u "stie" sa dea afara surplusul. Asta-i cea mai simpla problema dpdv ingineresc , principiul vaselelor  comunicante

#138
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postarbuneaionut, on 21 ianuarie 2017 - 14:28, said:

Ce vrei sa faci cu el? La ce il folosesti?
La centrala lemne

View Postpasilla, on 21 ianuarie 2017 - 14:29, said:

1. Se umple manual pana da pe afara.
2. Stie sa deverseze ca... da pe afara.
3. E metalic.

Inseamna ca va rugini sigur. Mai bine ma orientez pe unul de plastic. https://www.balkanen...ntal-model.html

View Posttiomarami, on 21 ianuarie 2017 - 14:34, said:

Rezervorul de WC-u "stie" sa dea afara surplusul. Asta-i cea mai simpla problema dpdv ingineresc , principiul vaselelor  comunicante

Cum, ca nu inteleg....

#139
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Ia o galeata de apa si toarn-o in vasul plin pana la refuz .

#140
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Posttiomarami, on 21 ianuarie 2017 - 14:44, said:

Ia o galeata de apa si toarn-o in vasul plin pana la refuz .

Da, pentru cine are gresie pe jos si nu-i pasa; cum faci la un vas WC sa evacuezi surplusul ?

#141
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006
De ce ai da bani pe un vas de expansiune deschis, cand orice bidon/butoi/vas oarecare suficient de mare si un furtun bagat incat sa stea capatul mereu pe fund (ca sa nu traga aer) functioneaza fix la fel de bine?

#142
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Attached File  mecanism.jpg   15.85K   24 downloads
Las-o la naiba de gresie .

#143
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Posttiomarami, on 21 ianuarie 2017 - 14:56, said:

Attachment mecanism.jpg
Las-o la naiba de gresie .

Nici eu nu inteleg, nici tu nu intelegi. Tataie, spune efectiv cum ai lega un astfel de rezervor la un circuit de centrala......eu am inteles asa: din centrala se intra direct in vasul de expansiune deschis, de unde pleaca la calorifere; in el ai apa pana la refuz, deci cand apa se dilata destul (temp) el va refula la canal; bun, in timp evident ca apa se mai evaporeaza din vas si trebuie sa o umpli iara, cum faci 'la automat', adica fara sa bagi tu direct cu galeata ? Apoi inca o nedumerire: pe circuit este o pompa care in mod normal ar arunca toata apa diun vasul deschis, deci si din instalatie, la canal......nu inteleg.....

Edited by leonardusius, 21 January 2017 - 15:08.


#144
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Apa nu o bagi in vas, o bagi in instalatie, printr-un robinet, direct de la conducta de apa potabila.
Daca iti permiti, poti sa faci o automatizare, in asa fel incat sa se pastreze un anume nivel de apa in vas.
Pompa aia este de recirculare si nu arunca apa la canal.

Edited by pasilla, 21 January 2017 - 15:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate