Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

ANSYS

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
am ales sa sparg eu gheata ca nu misca nimic pe aici !

gasiti aici detalii : http://www.ansys.com...cts/default.asp

Edited by crysty2k5, 02 November 2007 - 23:39.


#2
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Este un program excelent alaturi de Patran si Adams.

Edited by ploiesteanu, 03 November 2007 - 15:21.


#3
flooo

flooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 15.11.2006
Si? folosisti Ansys-ul sau discutati asa, in general?
Intreb pt ca mi-ar face placere sa pun niste intrebari celor mai avansati in simulare.

#4
starfall

starfall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2007
si eu as avea cateva intrebari

#5
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
intrebati!

#6
justkior

justkior

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.01.2008
salutare,
am si eu o mare intrebare
cum sa instalez ANSYS-ul. nu prea ma descurc cu licenta aia. daca cineva m-ar putea lumina ar fi ft ft fain. eu am pe calc kitul de ANSYS V11
ms

#7
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006
salut

as vrea sa simulez si eu niste procese - biologice - stocare cereale in functie de niste parametrii dati. ce program imi recomandati?eu am determinari facute pe 18 luni din 6 in 6 luni si as incerca sa extrapolez asta la cativa ani.
merci

#8
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postmitre, on Jan 6 2008, 11:49, said:

salut

as vrea sa simulez si eu niste procese - biologice - stocare cereale in functie de niste parametrii dati. ce program imi recomandati?eu am determinari facute pe 18 luni din 6 in 6 luni si as incerca sa extrapolez asta la cativa ani.
merci
Vrei sa determini unghiul de taluz natural ? Sau e un proces pur biologic ?

#9
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

View Postploiesteanu, on Jan 6 2008, 14:19, said:

Vrei sa determini unghiul de taluz natural ? Sau e un proces pur biologic ?
vreau sa urmaresc cum evo;ueaza parametrii de calitate de la umiditate la calitatea glutenului. eu am date experimentale din 6 in 6 luni adica trei repetitii dar mai mult nu am gasit pe nimeni dispus sa stocheze semintele respective. si am nevoie de trei tipuri de depozite la trei categorii de seminte. cam greu sa ating totul. asa ca ma uit dupa ceva ce ar permite simularea. si biologic si fizico - chimic. nu am gasit nimic pana acum dar mai sap.

#10
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postmitre, on Jan 6 2008, 19:21, said:

vreau sa urmaresc cum evo;ueaza parametrii de calitate de la umiditate la calitatea glutenului. eu am date experimentale din 6 in 6 luni adica trei repetitii dar mai mult nu am gasit pe nimeni dispus sa stocheze semintele respective. si am nevoie de trei tipuri de depozite la trei categorii de seminte. cam greu sa ating totul. asa ca ma uit dupa ceva ce ar permite simularea. si biologic si fizico - chimic. nu am gasit nimic pana acum dar mai sap.
Poti folosi matlab sau matcad-ul . Iti trebuie un soft care sa-ti analizeze un fenomen si sa-ti sugereze o functie cat mai apropiata de fenomenul respectiv. Citeste putin despre visual studio.net. E un soft imens si-ti mai trebuie si ceva aparatura.
Si mai exista, cateva, 3dcurve si nu-mi amintesc acum altele, mai mici, care iti analizeaza si iti propun o functie cat mai apropiata de fenomen. Tie, nu-ti ramane decat sa schimbi anumiti parametrii (timp, densitate) si ii poti afla pe ceilalti. Daca e un proces prea complex, cu mai mult de 4 variabile, nu exista nici un soft in stare de a-ti defini o functie .

Edited by ploiesteanu, 06 January 2008 - 21:55.


#11
mitre

mitre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 03.09.2006

View Postploiesteanu, on Jan 6 2008, 20:00, said:

Poti folosi matlab sau matcad-ul . Iti trebuie un soft care sa-ti analizeze un fenomen si sa-ti sugereze o functie cat mai apropiata de fenomenul respectiv. Citeste putin despre visual studio.net. E un soft imens si-ti mai trebuie si ceva aparatura.
Si mai exista, cateva, 3dcurve si nu-mi amintesc acum altele, mai mici, care iti analizeaza si iti propun o functie cat mai apropiata de fenomen. Tie, nu-ti ramane decat sa schimbi anumiti parametrii (timp, densitate) si ii poti afla pe ceilalti. Daca e un proces prea complex, cu mai mult de 4 variabile, nu exista nici un soft in stare de a-ti defini o functie .
merci o sa vad daca ma ajuta. sunt mai multe variabile dar unele nu inregistreaza modificari semnificative fata de martor si pentru simplitate le exclud. o sa incerc apoi sa exclud tot cate unul sa vad cum reusesc. oricum sunt pesimist.

#12
ingcartun

ingcartun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.04.2008
Salutari tuturor,

Referitor la studiul pe care vrei sa-l faci, nu cred si sunt sigur ca nu o sa reusesti sa-l realizezi cu ANSYS.
Ai nevoie de un alt soft pentru a determina ce te intereseaza.
Ceea ce poti determina cu ANSYS este viteza de uscare a cerealelor, temperatura din incinta de depozitare dupa un anumit timp, dar acestea cu o analiza de tip tranziental, care necesita cunostinte avansate de ANSYS si respectiv necesita o transpunere cit mai exacta a fenomenelor reale in softul de analiza.

Sperind ca am fost cit de cit de ajutor pe aceasta tema, astept alte intrebari referitoare la utilizarea acestui soft de analiza.

#13
julialuca

julialuca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.01.2009
ma poate ajuta si pe mine cineva sa instalez ansys v11, faza aia cu generarea licentei ma omoara....nu-i gaseste numele calc si daca i-l modific io in notepad nu imi merge.mersi anticipat

#14
ingcartun

ingcartun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.04.2008
Salutari,

Daca ai facut download de pe net la ANSYS, trimite-mi un mail personal pe adresa : [email protected] , si o sa-ti trimit citeva indicatii.

Weekend placut :coolspeak:

#15
ice_tears

ice_tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.04.2009

View Postflooo, on Nov 5 2007, 00:41, said:

Si? folosisti Ansys-ul sau discutati asa, in general?
Intreb pt ca mi-ar face placere sa pun niste intrebari celor mai avansati in simulare.
Salutare
Eu lucrez in Ansys de 3 ani. Folosesc ANSYS 11 Workbench. Este mult mai prietenos ca sa zic asa in comparatie cu Ansys clasic deoarece iti permite lucrul cu parametri, poti updata geometria folosinf soft-ul CAD si toate modificarile se actualizeaza concomitent. Lucrez mult cu toate tipurile de contacte si de asemenea cu elemente Tetra, Hexa, geometrie  2D s.a.m.d. Daca aveti ceva intrebari, puteti sa le puneti
P.S. Deocamdata doar la analiza statica am experienta

#16
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postcarman, on 13th November 2007, 08:05, said:

intrebati!


Salut

Eu lucrez cu 3D max, uneori ma folosesc de FumeFx pentru simulari, dar pe mine ma intereseaza sa obv un proces de analiza a unor materiale care interactioneaza de exeplu cu focul, ca ex, sa zicem un schimbator de caldura, o soba etc.
Va multumesc

#17
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postgiorgio2one, on 23rd January 2012, 15:06, said:

Salut

Eu lucrez cu 3D max, uneori ma folosesc de FumeFx pentru simulari, dar pe mine ma intereseaza sa obv un proces de analiza a unor materiale care interactioneaza de exeplu cu focul, ca ex, sa zicem un schimbator de caldura, o soba etc.Va multumesc
analiza termica tranzitorie? esti glumet...

#18
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View PostCarrman, on 24th January 2012, 08:13, said:

analiza termica tranzitorie? esti glumet...


Nu sunt glumet deloc, daca poti sa-mi raspunzi, merci, daca nu.....nu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate